Listopad 2010

Grafiťácká rukověť ženské emancipace

25. listopadu 2010 v 3:03 | ER
Revolutionary Women
Novozélanský feministický kolektiv Queen of Neighbourhood vydal v půlce listopadu 2010 knihu Revolutionary Women. A Book of Stencils. Útlá brožurka je kombinací krátkých životopisů třiceti žen, které od devatenáctého století do současnosti hrály významnou roli v různých revolučních nebo lidskoprávních bojích, a jejich portrétů upravených pro stříkání šablon. Týden po křestu knihy na vás na ulicích Aucklandu vykukují Vandany Shivy, Emmy Goldmann a Lucíi Sanchez Saornil.
Knížka se zaměřuje na revolucionářky z různých kulturních a ideologických pozadí, od anarchistek z Mujeres Libres, přes Hariet Tubman, Leilu Khaled, Phoolan Devi až po méně propraná jména revolucionářek v podstatě z celého světa. (Takže se těším, že důkladným pročtením portrétů aspoň trochu nabourám své europocentristické vnímání světa.) Šablony jsou hodně jednoduché ve svém provedení, ale stále expresivní, takže jediné, co zbývá udělat, je vzít barvu a nasprejovat zdi a chodníky, trička, nášivky nebo cokoliv, co přijde pod ruku.
Když jsem knížku dostala k recenzi, říkala jsem si No, dobrý, ale jaký je smysl toho všeho? Není to prostě jen primitivní pokus o propagaci žen, ať už jsou jakékoli - ať pacifistky, nebo teroristky, ať socialistky, nebo anarchistky? Copak prostě škatulka žena stačí na zařazení do téhle knížky?

Dekriminalizace prostituce na Novém Zélandě

15. listopadu 2010 v 1:17 | ER
sex worker na K road
První místo, které jsme na Novém Zélandě poznali, byla K Road - aucklandská ulice plná kaváren, subkulturních obchodů, disko klubů, nejrůznějších queer míst a taky sexshopů a prostitutek. Ty tu spolu s žebráky a lidmi čichajícími ředidlo představují typické osazenstvo tohohle bulváru hříchu.