Žebrat, půjčovat si, krást - rozhovor s organizátorkou Auckland Zinefestu

15. září 2010 v 1:46 | ER
AKL zine fest stanky
Jako dovětek k reportu o Auckland Zinefestu přikládám poněkud skoupý rozhovor s Tessou Stubbing, jednou z organizátorek. Je na něm vidět, že místní scéna, zejména ta zinová, je trochu jiná než ta české. Hlavně co se zaměření zinů týče, a taky financování a vůbec celého myšlenkového zakotvení.
Zine fest skončil. Jaký z něj máte jako organizační tým pocit?
Reakce lidí byli skvělé, jsme z toho celí pryč. Všichni nám říkali fakt milé a pozitivní věci, takže je to opravdu nádhera být součástí zinové komunity a organizovat takovou akci. A samozřejmě, když je teď po všem, je fajn, že si od toho už můžeme udělat odstup a říct si "udělali jsme to dobře".
Můžeš představit organizační tým a říct, proč jste fest organizovali?
Hlavní organizátoři/rky jsme já (Tessa Stubbing), Tes Clark a Nick Boyd. Asi před rokem jsme se potkali na Cross Street Studios … což byl takový prostor/galerie vedená samotnými umělci a kde se konal první Zinefest. Všichni tři jsme umělci nějakého druhu.
Lidé na festu prezentovali většinou umělecké a komiksové ziny, což pro mě bylo trochu překvapení, protože z Čech jsem zvyklá spíš na fanziny a politické ziny. Je novozélandská zinová kultura spíš zaměřená na umění, nebo to prostě jen tak vyšlo?
Něco podobného mi říkala jedna kamarádka z Wellingtonu... všimla si silného zastoupení uměleckých prvků vystavených zinů, ve Wellingtonu mají spíš osobní ziny a feministické a anarchistické ziny. Myslím, že to přikládala tomu, že teď je v Aucklandu opravdu silná umělecká komunita nebo hnutí. Lidé, co něco vytvářejí, tu najdou spoustu příležitostí a podpory, myslím, že to dost Zinefest ovlivnilo. Neřekla bych, že to je pro nový Zéland typické … a možná to je i ovlivněno i mými preferencemi při organizaci Zinefestu (mám totiž umělecké ziny fakt ráda!)

Auckland Zinefest je nekomerční sdružení. Jak jste na fest získali peníze?
Vlastně jsme žádné peníze nesháněli, ale kdybychom to udělali, bylo by to asi velký. K Road Business Assocciation (sdružení malých podniků na K Road, pozn. ER) nás hodně podpořila v tom, abychom udělali Zinefest právě na K Road, a taky nám dali nějaké peníze, což bylo super. Taky jsme udělali benefiční večer v Cassette (Cassette Nine je jeden z alternativnějších klubů v centru Aucklandu, pozn. ER), kde všechny vydělané peníze šly přímo na Zinefest. Ale většinou musíš žebrat, půjčovat si, krást. Všichni jsme dobrovolníci, takže si nemusíme dělat starosti s tím, jak zaplatit sebe a kde na to vzít peníze.
AKL zine fest knihovna

Jsou na Novém Zélandě nějaké obchody se ziny? Mají je třeba knihovny nebo knihkupectví?
Aucklandská galerie High Seas má komiksy, ziny a knihy o umění, Cherry Bomb Comics mají online obchod, kde je spousta feministických a queer zinů a knih. Nevím, jak ve Wellingtonu (Freedom Shop je zavřený, pokud vím), ale pořád se říká, že tam dole jsou k zinům mnohem vstřícnější - Wellingtonské městské veřejné knihovny mají velikou sbírku zinů. My máme Cross Street Zine Library (zbytek ze Cross Street Studios), kterou se snažíme po Aucklandu propagovat, aby se k nim lidé dostali a mohli si je přečíst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gruber Gruber | 27. ledna 2011 v 11:08 | Reagovat

Pozor! Ziny vydávají taky skinheds!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama