Září 2010

Koncerty v Aucklandu

15. září 2010 v 1:56 | ER
Včera jsme byli na koncertě Cancer Bats (Kanaďani) a dalších místních kapel (Leeches, Snakes of Iron). Konečně koncert, po němž si nemyslím, že místní hudební scéna je na tom bídně. Kvůli čemu ale tenhle výkřik píšu, je to, že na koncertech se tu nekouří (ve veřejných místech, včetně hospod, se prostě nekouří a lidi to respektují, ačkoliv kuřáků je tu spousta) a na baru byla volně k dispozici voda na pití. Úplně jinej zážitek než v Praze, kde člověk pomalu na kapelu nevidí přes kouřovou clonu a ráno má oči jak pokusnej králík. Jo, a distra prodávaly špunty do uší. Holt je to tu míň sebedestruktivní.

Žebrat, půjčovat si, krást - rozhovor s organizátorkou Auckland Zinefestu

15. září 2010 v 1:46 | ER
AKL zine fest stanky
Jako dovětek k reportu o Auckland Zinefestu přikládám poněkud skoupý rozhovor s Tessou Stubbing, jednou z organizátorek. Je na něm vidět, že místní scéna, zejména ta zinová, je trochu jiná než ta české. Hlavně co se zaměření zinů týče, a taky financování a vůbec celého myšlenkového zakotvení.
Zine fest skončil. Jaký z něj máte jako organizační tým pocit?
Reakce lidí byli skvělé, jsme z toho celí pryč. Všichni nám říkali fakt milé a pozitivní věci, takže je to opravdu nádhera být součástí zinové komunity a organizovat takovou akci. A samozřejmě, když je teď po všem, je fajn, že si od toho už můžeme udělat odstup a říct si "udělali jsme to dobře".
Můžeš představit organizační tým a říct, proč jste fest organizovali?
Hlavní organizátoři/rky jsme já (Tessa Stubbing), Tes Clark a Nick Boyd. Asi před rokem jsme se potkali na Cross Street Studios … což byl takový prostor/galerie vedená samotnými umělci a kde se konal první Zinefest. Všichni tři jsme umělci nějakého druhu.
Lidé na festu prezentovali většinou umělecké a komiksové ziny, což pro mě bylo trochu překvapení, protože z Čech jsem zvyklá spíš na fanziny a politické ziny. Je novozélandská zinová kultura spíš zaměřená na umění, nebo to prostě jen tak vyšlo?
Něco podobného mi říkala jedna kamarádka z Wellingtonu... všimla si silného zastoupení uměleckých prvků vystavených zinů, ve Wellingtonu mají spíš osobní ziny a feministické a anarchistické ziny. Myslím, že to přikládala tomu, že teď je v Aucklandu opravdu silná umělecká komunita nebo hnutí. Lidé, co něco vytvářejí, tu najdou spoustu příležitostí a podpory, myslím, že to dost Zinefest ovlivnilo. Neřekla bych, že to je pro nový Zéland typické … a možná to je i ovlivněno i mými preferencemi při organizaci Zinefestu (mám totiž umělecké ziny fakt ráda!)