Vězení pro holky

23. června 2010 v 18:06 | judiy
holky ve vězení

Všichni máme představu o tom, jak to přibližně funguje ve vězení. Nebo si alespoň myslíme, že máme. Každý zná alespoň pět filmů s vězeňskou tématikou, počínaje Věznicí Shaw Shank, Motýlkem a Frajerem Lukem. Tyto snímky nám předkládají představu neustálého boje mezi gangy, hierarchickým seřazením vězňů, dle síly a vlivu, a také znásilňování těch nejslabších - ve vězeňském slangu "košťat".
Jediný film, na který si vzpomínám, s ženskou vězeňskou tématikou je Přítelkyně z domu smutku dle knižní předlohy Kantůrkové, která je, podle mého názoru, velmi dobře zpracovaná do televizního seriálu. Ale vzhledem ke změně režimu a vývoji vězeňství (ne však příliš velkému) dnes nezobrazuje veškeré aspekty života ve vězení.
A jak to tedy funguje ve vězení pro ženy dnes? Je situace srovnatelná s představami o vězeních pro muže, které máme z filmů?
Tento rozhovor vám možná nějaké představy o věznicích potvrdí a jiné zase vyvrátí, a také vám umožní na chvíli nahlédnout do duše jedné holky, co už si dohromady odseděla asi čtyři roky za krádeže a dealování.
J: Funguje ve věznicích skupinkování vězeňkyň?
BJ: No dělí se to gadžy jako bílý a na vlachárny - jsou to ty bohatší cikáni, jsou obvěšený zlatem, to sou ty, co většinou prodávaj heroin a jsou to kapsáři a dělaj dobrý peníze a je to prostě jedna velká rodina. Na celým tom patře, co jsme tam byly, je jedna jediná rodina a pár lidí, jako jsem třeba já a třeba pět holek z Prahy, co tam byly za čorky nebo za vraždy třeba.
Tam si nemůžeš nic dovolit. Nemůžeš si tam vyskočit proti jedný z "rodiny" protože okamžitě si za ní stoupne dalších 10. Tam neni bitka jedna proti jedný, ale všichni proti všem. To si nikdo nelajzne. Můžeš akorát sklopit hlavu a jít. Tam nemůžeš říct svůj názor by tě zabili.

J:Takže častý fyzický útoky?
BJ:No pořád, já jsem celou dobu fakt držela hubu. Měla jsem tam takovou svojí kámošku, která je vlachárna vlastně, ta byla taková jediná, kdyby tam nebyla se mnou, tak by mě asi zabili. Vždycky si přede mě stoupala, že je taky jejich rodina, akorát se bavila se mnou, tak jí poslechli, že přes ní nešli na mě.

J:A kde si teda seděla?
BJ:Ve Světlý nad Sázavou.

J:A jakej je to stupeň?
BJ:S ostrahou, já jsem tam byla, protože jsem recidivista.
(pozn. J.: dělí se podle míry ostrahy, od nejnižšího po nejvyšší stupeň -s dohledem, s dozorem, s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. A od toho se odvíjí i přísnost režimu.)

J:Jak je to s drogamam v kriminále?
BJ:V kriminále se fetuje víc než venku. Tam se to dá uplně normálně poslat.
To můžeš prostě poslat v čemkoliv, teď už tam můžeš posílat jenom tiskoviny ani hygienu ne. Dvakrát do roka ti můžou poslat balík s věcma a tam se to dá do čehokoliv strčit. A když nemáš nárok na balík tak můžeš poslat třeba knížku a v tom hřbetu tý knížky se to většinou posílá. Třeba 5 gramů. Takže dokavaď tě nikdo nenabonzuje tak tam můžeš fetovat, klidně celej trest. Já jsem fetovalala 7 měsíců minulej trest. I když ted už to je hodně hlídaný, protože se to strašně moc provařilo, třeba u nás. Celý patro vzali najednou na moč. Ale to na sebe bonzujou ty holky samy, jinak by na to vůbec nepřišli. A 28 z nás dostalo díru( samotka). Teď už se to nedá, moc se tam bonzovalo

(pozn.J.: do věznic není povolen přístup sociálním pracovníkům a streetworkrům zabývajících se drogovou problematikou, protože vedení věznic tvrdí, že drogy se nemají šanci dostat do vězení)
J: A jak ve vězení, kde si byla fungujou intimní vztahy mezi vězenkyněma?
BJ:No každej je tam v páru. Tam neni nikdo sám, tam si to každej jede. Nevim, asi ty lidi potřebujou hlavně zabít čas, možná lásku, nevim jestli je to o lásce možná o sexu. Ale to jsou fakt takový vztahy, že tam jsou spolu a pak vylezou a jsou zase se svym frajerem. I když je to individuáln u někoho je to třeba jinak. Taky jsem si kolikrát řikala, že jsem fakt zamilovaná, a že až vylezu ven tak počkám na ní.

J:A nikdy se ti to nestalo?
BJ:Ne, (smích), nestalo se mi to, ale u někoho to tak je. Tam jsou holky, který jsou vyloženě frajeři. Napohled by si neřekla, že je to holka. Těm se řiká buzeranti a za těma ty holky šílej, se tam kvůli nim mlátěj.

J: A jsou ty vztahy spíš dlouhodobý?
BJ:To záleží jak dlouho seděj. Třeba 2 roky seděj tak jsou 2 roky spolu a když tu holku pustěj tak si najde jinou. Ale jinak jsou spíš dlouho spolu. No já jsem byla zrovna taková ta děvka, já jsem se vždycky s někym vyspala a pak to pro mě zhaslo, já nejsem na vztahy, já jsem si užívala.

J:A byly tam ty páry i namixovaný, nebo to bylo v rámci těch skupin?
BJ:Je to i mixlý, ale fakt málokdy. Ty vlachárny bejvaj většinou spolu. Voni fakt rodina a ještě jsou spolu, třeba sestřenice tam spolu žijou jako manželky.

J:Jak se k tomu stavěji bachařky, řešej to nějak?
BJ:To vůbec, jsou zvyklí. A dokonce, když třeba nejsou na stejným patře, ten stálej pár, co tam spolu žijou už 3 roky, tak se k sobě dostanou akorát na oběd, ale když je dobrá služba tak tě třeba přes den vezmou, někam na učebnu, obě dvě, že si třeba jdete stříhat vlasy nebo tak a tam si to můžou spolu rozdat. Ale zase když se fetuje tak je většinou rozházej na různý patra, ale to se stane málokdy, že je rozdělej, to je většinou za trest, většinou za drogy.

J: Dokážeš nějak popsat vztah mezi ženami v tomhle prostředí?
BJ:Je to jako normálně, vždycky je jedna frajer, nejsou to jako dvě lesbičky, ale táta s mámou. Je to taková hra všechno.Holky se maj pro koho malovat a bejt hezký. Žárlej na sebe, rvou se. To jsou fakt největší bitky.

J: A co to dávalo tobě v tom vězení? říkala si, že to byla spíš zábava...
BJ:No byla to asi i náhrada klasickýho vztahu, člověk potřebuje někoho k sobě, ale u mě to bylo spíš o sexu a o hře, já jsem se nudila, jsem si fakt hrála s těma holkama.

J: A znáš nějakej pár, jejichž vztah přetrval i po propuštění?
BJ:Jo, pár jich znám.

J: Byla na vašem patře skupina nějak výrazně hierarchicky uspořádaná?
BJ:No, máš tam určenou barákovou, na tom patře, ona je takovej člověk, co to tam má koordinovat. Za všechno vlastně zodpovídá. Má dělat takovýho kápa, ale většinou nemá žádnej respekt a nikdo jí tam neposlouchá. A neni tam ani ten jako nejslinější, to jsem nezažila, tam si fakt všichni dělaj, co chtěj a když se něco semele tak se všichni poperou.
Ta baráková akorát, když jsou ňáky problémy, tak jde do kanclu a tam řeší naše problémy.
Tam bylo až moc silnejch lidí, nebyl tam nikdo slabší.

J:A zažila si někdy ve výkonu jinýho trestu, že by tam byl nějekej ten "slabší článek", kterýho by vyloženě ostatní šikanovaly?
BJ:No, pár jich tam bylo. To byly většinou ženský za týrání dětí nebo tak...

J:Takže to záviselo na tom, za co byly odsouzeny?
BJ:Tam je to právě rozdělený na prvotresty a pak na týrání dětí a vraždy dětí a ty tam nepřežijou, ty jsou už na jiným patře uplně izolovaný, k nám se dostala jednou ženská za to, že zavařila svoje děti do sklenic vod vokurek a ta s náma šla na oběd a přišla tak fialová z toho oběda, jak jí zbily. Takže je izolovali. Teď jsou hrozně hlídaný.

Díky za rozhovor.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 allseeingeye allseeingeye | 24. června 2010 v 12:16 | Reagovat

Zajímavý, dík!

2 Chick Chick | 26. června 2010 v 1:26 | Reagovat

Silne
Dobre udelany rozhovor
Zadny prekopani, aby to znelo dobre,syntaxove, celkove. Realna vypoved. Chvalim

3 Lenka Lenka | 26. června 2010 v 10:15 | Reagovat

Dobrý článek.

4 Marten Marten | 28. června 2010 v 0:08 | Reagovat

Zabíjení, mlácení, fetování. Panebože to je staletí stejné. Přesně jak to popisoval Bakunin. H0vn0 náprava...

5 Wydlakoj Wydlakoj | 4. srpna 2010 v 14:22 | Reagovat

to je tedy snuska polopravd... nevim nevim jak to vypada ve Svetle, ale v Pardubicich je to trosku jinak... jedine co sedi naprosto je ta "rodina", rozdeleni na gadziny a romales je striktni... i kdyz zrovna na oddeleni ktere znam je to temer ciste romale zalezitost.

6 Matěj Matěj | 5. srpna 2010 v 21:28 | Reagovat

Silný, díky

7 M M | 17. října 2010 v 1:31 | Reagovat

Kateřina Nedbálková - Spoutaná rozkoš

8 Anna Anna | E-mail | Web | 17. října 2010 v 19:21 | Reagovat

Dobrý je to...

9 Jailgirl Jailgirl | E-mail | 6. listopadu 2010 v 0:16 | Reagovat

Jake je to byt na samotce (v díře)

10 Joanna Joanna | Web | 7. listopadu 2010 v 17:08 | Reagovat

Hodně zajímavé!

11 Vlado Vlado | E-mail | 15. června 2017 v 11:01 | Reagovat

mate nekdo kontak na zeny v kriminale ? chtel bych si psat vek 18-32

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama