Červen 2010

Boys in the band

23. června 2010 v 18:14 | judiy
Konverzační drama Kluci z party natočil v roce 1970 William Friedkin. Původně bylo zpracováno jako divadelní hra. Je považován za mezník v queer cinema.

boys in the band

Vězení pro holky

23. června 2010 v 18:06 | judiy
holky ve vězení

Všichni máme představu o tom, jak to přibližně funguje ve vězení. Nebo si alespoň myslíme, že máme. Každý zná alespoň pět filmů s vězeňskou tématikou, počínaje Věznicí Shaw Shank, Motýlkem a Frajerem Lukem. Tyto snímky nám předkládají představu neustálého boje mezi gangy, hierarchickým seřazením vězňů, dle síly a vlivu, a také znásilňování těch nejslabších - ve vězeňském slangu "košťat".
Jediný film, na který si vzpomínám, s ženskou vězeňskou tématikou je Přítelkyně z domu smutku dle knižní předlohy Kantůrkové, která je, podle mého názoru, velmi dobře zpracovaná do televizního seriálu. Ale vzhledem ke změně režimu a vývoji vězeňství (ne však příliš velkému) dnes nezobrazuje veškeré aspekty života ve vězení.
A jak to tedy funguje ve vězení pro ženy dnes? Je situace srovnatelná s představami o vězeních pro muže, které máme z filmů?
Tento rozhovor vám možná nějaké představy o věznicích potvrdí a jiné zase vyvrátí, a také vám umožní na chvíli nahlédnout do duše jedné holky, co už si dohromady odseděla asi čtyři roky za krádeže a dealování.