Queer jako koncept nejednoznačnosti - Rozhovor s Rebis

19. března 2010 v 21:20 | ER
rebis kapela

Rebis jsou banda čtyř plyšáků z Berlína, co hrají vesmírný punkpop s genderfuckovými texty. Přijeli zahrát na GenderFuckFest, a i přesto, že jsme s organizací jejich vystoupení dělali psí kusy, Rebis zůstali milí až do poslední minuty. Následující rozhovor pro mě byl překvapující směsí blbinek, filosofie a politiky. Snad si ho taky užijete.

Kapelu tvoří:
the fake fly (neumí na harfu) (falešná moucha)
wj beat box bunny (neumí stepovat) (beat box zajíček)
space cat mo (nehraje na kytaru) (vesmírná kočka)
m.pHase (nedokáže přestat mluvit) (králík)

Jak dlouho spolu hrajete a čeho byste v hudbě chtěli dosáhnout?
S projektem kapely jsme začali v roce 2006. Nejdřív jsme byli jenom kočka a králík, ale říkali jsme si, že potřebujeme víc zvířátek, abychom se nesežraly. Pár jsme jich zkusili - jako tapíry, psy a tak, ale pak jsme začali mít problémy s blechami a rozhodli se přibrat dalšího králíčka a mouchu. Každý má rád mouchy, hezky bzučí. Takže to teď jsme.
Chtěli bychom natočit aspoň jedno CD a jet na turné, než budeme mít nový kožíšek - a to je problém. A bylo by super, kdyby se víc lidí oblíkalo jako zvířátka, to bychom se pak už necítili pokaždé jako blázni.

Proč jste si vybrali jméno Rebis?
Rebis je postava z Doom Patrol, což je komixová série o partě antihrdinů a antihrdinek. Rebis je posvátný hermafrodit, který vznikl spojením tří bytostí: "Negativního ducha", bělocha Larry Trainora a jeho lékařky, doktorky Eleanor Poole, což je černoška. Musí nosit speciální obvazy, protože je radioaktivní. Rebis má vzpomínky všech tří, a proto je to taková složená bytost, která o sobě často mluví jako o "nás". Rebis umí létat, má parapsychické schopnosti, je nesmírně inteligentní, a co hlavně, je nesmrtlený/á.

rebis bandaze
Rebis dočasně opouští Doom Patrol a páří se sám/a se sebou, aby tak dokončil/a Enigma Regis. Během toho prochází velkým traumatem a vnitřním rozvratem způsobeným smrtí svých jednotlivých identit Trainora a Poole. Během téhle ztráty má také Rebis poměr s Coagulou (což je male-to-female transsexuál, jedna z prvních transsexuálních postav v komixu), což jí obdaří nadpřirozenými silami. Jedinečný životní cyklus Rebis stojí na události zvané Enigma Regis, v níž odhodí své staré tělo a porodí svou novou verzi. Při popisování své paradoxní existence se Rebis často připodobňuje k ruským matrjoškám a k Auroborovi (starověký symbol sebe-reflexivity, had, který polyká svůj ocas, takže začíná tam, kde končí).
Když přečteš "Rebis" pozpátku, zní to jako "Cyber". Takže za tím jménem je velký příběh, ale většinou to nikomu neříkáme (na pódiu by to zabralo hrozně času). Zní to trochu tajemně, a bytí, identity, gendery atd. jsou taky docela těžko pochopitelné věci, nestálé, protikladné a vzrušující. Ale taky prostě nemáme rádi hrdinské příběhy...

Zdá se, že máte rádi lesklé stříbrné věci, a chlupaté plyšáky a růžovou barvu, jak jsme viděli na vašem koncertě. Jak jste přišli na takový image?
No, být queer, to se nemůže odehrávat jen na poli sexuální orientace. My jsme queer zvířata z vesmíru, která musela převzít spoustu lidských způsobů, takže už ani nevíme, co je původní, a co jsme se naučili. Ale to je jedno. Samozřejmě nosíme umělé kožíšky, peří, králičí uši a podobné věci, je to fakt užitečné, když se ochladí. A růžová je pěkná barva, ne? Je spojená s pěknými věcmi jako teploušství, holky, mír (no viděli jste někdy růžovou uniformu?), cukrová vata, jahodová čokoláda, mňam.
Modely si čas od času měníme. Občas se maskujeme jako mačo-chlápci a taky bychom chtěli mít uniformy z vesmírné lodi. Ale sami si je neumíme ušít, to víš, tlapky jsou při práci s jehlami dost nešikovné.

Vaše hudba obhajuje nějaký postoj, máte texty o věcech souvisejících s genderovou a queer tematikou. Kam byste se zařadili politicky?

Tak nějak k feminismu, ale to znamená spoustu různých věcí. Moucha je blázen do vesmírných lodí. Sepisuje spousty feministických teorií o genderu ve vesmíru. Králík miluje všechno lesklé a růžové - já osobně si myslím, že to je gay. Zorganizoval spoustu queer-feministických akcí v Berlíně, jako ladyfest a alternativní Christopher street day (každoroční pochod u výročí nepokojů ve Stonewallu 28. června 1969) v Kreuzbergu. Kočka se zajímá o umění, hlavně o dětské knížky a má v plánu vytvořit queer-feministickou knížku pro děti. A beatbox zajíček organizuje lesbicko-trans sex party v gay klubu. Ale naše životy samozřejmě nejsou jedna velká (gay) party. Musíme taky pracovat, abychom si vydělali na své nové zvířecí kostýmy...

Jste z Berlína, kde je Schwarzer kanal, komunita/místo, o němž jiná města mohou jen snít. Jaká je radikální queer scéna v Berlíně?

Je tu queer scéna, která je docela aktivní v organizování pařeb a queer festivalů, ale to není nutně radikální. Viditelnost queer by mohlo být politické téma (jako boj za queer místa, boj proti sexismu, trans- a homofobii atd.), ale "být queer" se často stává jen poměrně úzkou kategorií identity - která je důležitá jen pro označení párty, kde "homouši, translidi, a slušně se chovající heteráci jsou vítáni", nebo pro to, abyste někam patřili. Queer jako koncept nejednoznačnosti nefunguje jako politický koncept, alespoň ne v Německu. Sám pojem "queer" - jako nadávka, kterou převzalo politické hnutí jako subverzivní označení - nefunguje v němčině. Je to jen anglické slovíčko, které nikomu neubližuje, a ani nevyjadřuje nic radikálního. A beztak, co je radikální? Queer wagenplatzu Schwarzer kanal - což je jedinečné místo a my ho milujeme - hrozí vyklizení. Na jedné demonstraci na podzim 2009 někdo prohlásil: "my všichni zůstaneme". Ale nebylo to myšleno doslova, protože aktivisti v té době už vyjednávali s radnicí o jiném místě. Chtějí místo v centru města, ne někde na kraji, a pokud ho dostanou, bude se to vnímat jako výhra. Ale je tohle radikální? Není tu něco víc, o co bojovat? Nemáme po ruce radikálnější postupy? Nicméně, budeme rádi, pokud se Schwarzer Kanalu podaří najít jiné místo a přetrvat tak všechno to vystěhovávání, které se děje v centru Berlína.
Být radikální znamená postavit se a bojovat proti útlaku, jakkoli, a každý den!

Je queer scéna propojená s feministickým a/nebo anarchistickým hnutím?
Žádná obecná queer scéna tu není. Pár aktivistů je určitě v kontaktu, ale "scéna" je příliš vágní pojem na to, aby se o ní dalo něco tvrdit. Ani anarchisti tu nejsou příliš jednotní, někteří se věnují vězňům, někteří lepším pracovním podmínkám. V Berlíně je fakt spousta politických uskupení, takže je asi nemožné najít společné téma. V tuhle chvíli ani nemáme představu, kam se chceme ubírat … možná pod naší novou liberálně-konzervativní vládou získá levicová pozice jasnější tvar, ale to nás nevyvazuje z úkolu vytvořit nějakou vizi, která nám dá sílu. V boji za místa jako domy, wagenplatzy, alternativní a nekomerční projekty se mnoho anarchistických a queer aktivistů spojuje. Kromě toho momentálně pár queer aktivistů bojuje proti gentrifikaci (chudí musejí opustit své byty, protože stoupá nájem, sociální infrastruktura se hroutí, protože bohatí se stěhují do určitých čtvrtí, které jsou v módě, ceny spotřebního zboží stoupají atd.) nebo nespravedlnosti na trhu práce. Ale to se jen zřídka spojuje s queer politikou ve smyslu snahy žít mimo genderové stereotypy, oslavovat a prosazovat nejednoznačnosti, protiklady a praktickou kritiku (což je - máme-li citovat starý idol akademické levice - podle Foucaulta "umění nebýt ovládan/a").
Vypadá to, že dneska není moc v módě nazývat se feminista/tka, možná o sobě lidi radši říkají, že jsou queer, protože queer je prázdný pojem, bez dlouhé historie dobrých a špatných zkušeností. Lidi už nechtějí být tak rozpoznatelní, že bojují za ženská práva, bojují za zviditelnění leseb a trans lidí, bojují proti sexismu a všechny tyhle nudné věci (a opravdu tím myslím "bojují"!) - a taky to široce rozebírat. Například s migranty nebo s lidmi mimo univerzitu. Ženské hnutí 70. let bylo docela rozmanité, se spoustou akčních radikálních skupin, včetně mužů a migrantů. Lidé dneska rádi na tu šíři zapomínají. Jenže my stojíme na ramenou obryň!

p.s. Lidi ze Schwarzer Kanalu dostali od radnice jiné místo pro wagenplatz a dnes se prý stěhují.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 krom krom | 24. března 2010 v 20:10 | Reagovat

https://a-punk.cz/index.php?id=351-mass-kotki-miau-miau-miau

2 Darek 88 Darek 88 | 9. dubna 2010 v 14:17 | Reagovat

hodí na vás deku pankáči, pitomí!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama