MDŽ - připomínka boje dělnic, nebo marketingový tah?

5. března 2010 v 18:36 | ER
Dnes jsem skrz výlohu viděla v jednom butiku lákavou cedulku u oblečení: "Skvělý dárek k MDŽ - 8. března."
Je zajímavé, jak se vnímání MDŽ pomalu otáčí - před deseti lety to byl "komunistický" svátek, který na veřejnosti hlasitě propagovalo jen pár lidí, dneska se k němu pořádá spousta akcí, a dokonce se probojoval i do marketingu. MDŽ by před deseti lety prodalo možná tak ten tolikrát omílaný karafiát, dnes zlepšuje image drahému oblečení v butiku.
A celé mi to přišlo hodně ironické: v historii ustavení MDŽ jako mezinárodního uznání boje žen za důstojné pracovní a životní podmínky hrála roli taky tragická událost, kdy v roce 1911 v newyorské textilní továrně Triangle Shirtwaist při požáru zemřelo kolem 150 dělnic. A dnes se někdo pod cedulkou s MDŽ odvažuje prodávat hadry, které vznikly v Číně, Indii nebo Bangladéši za otřesných pracovních podmínek, navlas stejných jako v Evropě a Americe přes sto lety.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | Web | 20. března 2010 v 15:35 | Reagovat

Stejně absolutní minimum lidí ví co se slaví na MDŽ, ale i tejně tak málokdo ví proč že má to volno na 1. máje. Pak jak jsi psal/a se toho ujímá marketing a dělá ztoho zase jen další komerční událost roku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama