(Bez)precedent - report z akce

5. března 2010 v 22:08 | ER
Tončino vyprávění o punkově probíhajících zkouškách jejich první performance vypadalo docela slibně. Teda, hlavně v tom smyslu, že se hodně nasmějeme. Tonča mě asi už dopředu zpracovávala - připravovala mě na nejhorší. Jenže já jsem se snažila tomu nevěřit.

V sobotu 27.2. odpoledne jsme se sešli na Florenci a vyrazili do Litoměřic, cesta byla docela zajímavá, hlavně kvůli neustálému vzájemnému popichování. A tak jsme za hlasitého řevu a s koutky od ucha k uchu dorazili k Jonášovi. Tam se objevil problém: na jaký zvonek u vchodu do paneláku zvonit? Telefonát Jonášovi to plně osvětlil: "Hele, nejsem teď doma, přijdu za chvíli." "Tak co máme dělat?" "Zazvoňte na zvonek XY". Znělo to dost podivně, proč zvonit na někoho, kdo není doma, ale naštěstí v bytě byli i další lidi, a tak jsme se tam v příjemném očekávání nadcházejícího večera nakýblovali a snědli, co se dalo.
Pak jsme vyrazili do Baronky, což je hospoda-klub hned u náměstí. Lidí zkraje nebylo moc, ale aspoň člověk nemusel bojovat o místo k sezení a čekat na baru.
První zahrála děčínská Tabula Rasa, která vznikla z Parkování Také Vzadu, a kromě starých hitů jako Cvičíme s Olgou, kdy si vždy rádi zařveme a zahrozíme pěstičkou, hrála i nové věci. Na koncert dorazilo i pár místních alkopunks, kteří pod pódiem dotvářeli atmosféru pogem a občasnými hlasitými komentáři.
Potom přišel projev pronesený členkou Roz-kroku, která se zjevně zamilovala do mikrofonu a nepustila do až do konce večera;) V projevu šlo o vysvětlení proč a nač - queer, heteronormativita, genderové role atd.
Pak zahrála Elda, která ověšena šperky z nedávného výletu do Peru opět zazářila. Vždycky, když jsem na jejím vystoupení, prostě nepobírám, jak jedna osoba s akustickou kytarou dokáže tak s přehledem zaplnit poskytnutej čas a prostor a přikovat lidi k podlaze, že jen s mrazením poslouchají. Hrála svoje věci, písničky, co složila pro Stillknox, i staré písně-básně, a to včetně oblíbené Do držky.
No, a pak byl na řadě zábavně-politicko-napínavý set v kombinaci Djů L&M a vystoupení Le Dernier Dessert. První začala drag king show Le Dernier Dessert s ukázkami pop-kultury: disko, včetně lekce tance (figury šálala a čikyčiky, což mi osvětlilo princip choreografií většiny popových klipů), a pak queer-karaoke s přehlídkou různých typů maskulinity od popíkáře Eltona Johna, přes Freddieho Mercuryho až po drsňáka rockera, na jehož jméno si teď nemůžu vzpomenout. A aby byla vytříbenost skupiny ještě větší, hovořilo se česky s francouzským přízvukem.
Pauzu mezi jednotlivými částmi drag king show vyplnili L&M, přičemž první začala hrát Lucie, která byla zbytkem Djů vyslána na pódium se slovy: "Hraj první. Ale nepouštěj žádný hity." Naštěstí hity zazněly, takže publikum pařilo a dobrá atmosféra se držela, navzdory potenciálně rušivým pauzám mezi hraním a drag king show, kdy se přestavovaly kulisy a vybavení na pódiu.
Le Dernier Dessert pak přišli ještě s hostující členkou, která zjevně měla průpravu v tancích nejrůznějšího druhu, od flamenka po strip a tanec u tyče, takže co se mě týče, dostalo se mi v tuto chvíli jak parodie na tyhle "hot+sexy" tance, tak i prvního nahlédnutí do toho, jak to vypadá "na vážno" v nočních klubech. Jedním z vrcholů byla scénka "Hungry Horny Housewife" neboli Hladová nadržená hospodyňka, kde figurovala zástěra, samodržící punčochy, váleček na těsto, postroj na dildo, kýbl a hadr na podlahu, mikrovlnka a šlehačka. Jak inspirující, zvlášť když jsem to odpoledne dostala od Jonáše asi tak sto let starou bichli s názvem Praktická hospodyňka.
Vystoupení nepostrádala sexuálno, ale hlavně pointu a výbornej typ humoru. Nemá smysl se o nich rezepisovat do detailu, radši si na ně někdy zajděte sami. Každopádně tipuju, že něco takovýho Litoměřice ještě nezažily a ačkoliv publikum bylo většinou dost otevřený a bavilo se, objevilo se i pár zaražených lidí. No, všichni jsme dalších pár dnů měli o čem přemýšlet.
Další byla na řadě Šnekavina, peformance Roz-kroku. Holky vymyslely scénář, vytvořily kulisy, udělaly kostýmy a obsadily role, prostě klasické DIY "pouliční divadlo". Námět byl jednoduchý: queer osoba, která proplouvá genderovými identitami i sexuálními orientacemi, naráží na nepochopení a šikanu ze strany hetero mužů i žen, ale i strážců pořádku a koneckonců i LGBT hnutí. Geniální byly drobné fórky vkládané jakoby nic do jednotlivých scén, jako třeba mazání dilda vazelínou při ranním oblékání mužské role, nebo celý kostým a chování "Policejního bastarda", nebo parodie na píseň Hany Zagorové Duhová víla, kde poslední verš zněl "a prdel nebude sevřená". Holt, Roz-krok se na tom maximálně vyřádil a já doufám, že v tom bude pokračovat. Zatím máme slíbené jejich vystoupení na Queer Punk koncertě 15.4. v Praze.
Večer uzavřeli L&M, kteří hráli do 4 do rána, a já jsem byla u toho. Taková hodina je pro mě, starou osobu s jezevcovskými sklony, poměrně nepředstavitelná, ale bylo to tak - čas běžel jak šílená kobyla a já do rytmu muziky skákala s ním.
Druhý den jsme se kolem poledne vyplácali ven a šli na vycházku na Radobýl. Cestou jsme se stavovali u litoměřického krematoria, kde se pálily mrtvoly těch, co zemřeli za druhé světové války při nucené práci továrně Richard. Na místě je sice dost působivý pomník, ale jinak je to tam takové zapomenuté, s povalujícími se odpadky a hovny venčených psů. Takže poměrně skličující.
Nad krematoriem je Radobýl - kopec z čedičové vyvřeliny, co byl po odtěžení jedné strany vyhlášen za chráněné uzemí. Jsou tam krásně vidět takové sloupcovité útvary vzniklé v kameni a je tam skvělý výhled do kraje. Po propařené noci velice vhodná relaxace.
Čtyři hodiny křepčení v rytmu diska a nevyspání mě totálně vyřídily, ale taky jsou pro mě jedním z důkazů, že to byla super akce, jedinečná, zábavná a hodně politická.
Jo, a ještě jedna věc, už týden sjíždím na youtube písničky od Queen s Freddiem v elasťákových a SM modelech a vzpomínám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 skřítek skřítek | 8. března 2010 v 18:50 | Reagovat

ahojky, promin že otravuju, ale moc to potřebuju, hlásneš mi ? http://www.tattoomyhtc.cz/detail/4018 a jinak máš teda super blog, jsme ráda že jsem ho objevila ;))

2 Greensister Greensister | Web | 9. března 2010 v 8:59 | Reagovat

Ahoj,byla jsme na akci a chtěla jsem vás poprosit, zda nemáte odkazy na fotky a videa, která se ten večer pořídila, moc ráda bych si to připomněla :) Díky GS

3 Bára Bára | E-mail | 10. března 2010 v 23:48 | Reagovat

Čau holky, potřebovala bych se s váma spojit ohledně bc práce na téma riot grrrls v ČR, ale z vašeho mailu mi přišla zpráva, že máte plnou schránku. Tak se mi prosím ozvěte, ráda bych se vás zeptala na pár věcí a docela to spěchá. Díky moc!

4 Borlík Borlík | 11. března 2010 v 13:51 | Reagovat

Fajn akce. Těším se na pokračování!!! Kdo neochutnal, ten nepochopí :-)

5 tommy5 tommy5 | E-mail | 15. března 2010 v 20:22 | Reagovat

CHCEŠ :

Ipod touch, PS3, X-Box 360, nebo dalších "x" druhů elektroniky ?..

ÚPLNĚ ZADARMO ?

Pak ti tohle nesmí uniknout : www.war-lockerz.webnode.cz

- neutratíš ANI KORUNU !

6 Kravba Kravba | 18. března 2010 v 11:42 | Reagovat

http://www.videacesky.cz/komici/jon-lajoie-ukaz-mi-genitalie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama