The Gits: o punku a smrti a jejím smyslu pro komunitu

27. ledna 2010 v 22:45 | ER
The Gits byli americká punková skupina, která spolu s dalšími kapelami ovlivnila seattleskou hudební scénu v počátku 90. let, odkud se pak vynořily kapely jako Nirvana neb Soundgarden.
Gits ale nikdy takového komerčního úspěchu nedosáhli, ačkoliv jejich existence, nebo jejich osud výrazně ovlivnil dění v tamější hudební a aktivistické komunitě.
Gits byli původně z Ohia, kde se v roce 1986 dali dohromady kytarista Joe Spleen, basák Matt Dresdner, bubeník Steve Moriarty a zpěvačka Mia Zapata. Zapata byla hodně ovlivněná bluesem i hardcorem, a její hlas připomíná něco mezi Brody Armstrong z Distillers a June Carter (kterou určitě znáte taky, třeba z jejích duetů s Johny Cashem).

Kapela se po studiích v roce 1989 celá sebrala a odjela do Seattlu, kde doufali v lepší uplatnění, protože jejich první deska Private Lubs neměla moc úspěch. V Seattlu ale dobře zapadli do místní punk-rockové scény a hodně hráli, přičemž jejich vystoupení měla docela velkou pověst pořádně živé kapely. Tvář kapely byla hodně ovlivněná právě projevem zpěvačky Miy, která zpívala s nasazením o různých psychických stavech a vnitřních démonech, smrti, beznaději.

V roce 1992 vydali desku Frenching the Bully, o kterou byl hodně zájem, a odjeli taky DIY turné po Evropě. Tou dobou se grungeová scéna v Seattlu a okolních městech stala docela pověstnou a brzo i komerčně náležitě vytěženou. V roce 1993 Gits natočili svou další desku, Enter: The Conquering Chicken, a byli v dobré formě, jenže se stalo něco, co změnilo celou scénu a ukončilo existenci kapely. Zpěvačka Mia byla v létě 1993 při noční cestě domů přepadena, znásilněna a zabita.

Seattleská scéna byla šokovaná. Téma sexuálního násilí si brutálním způsobem najednou vynutilo pozornost.
Kapela 7 Year Bitch vydala desku ¡Viva Zapata!jako vzpomínku na Miu a píseň M.I.A. je přímo o její smrti. Hudebnice Joan Jett a Kathleen Hannah (z Bikini Kill a Le Tigre) krátce po vraždě napsaly písničku Go Home, v jejímž klipu Joan Jett vyzývala všechny, kdo by mohli při pátrání pomoci, aby se ozvali. Vyšetřování případu totiž nic neodhalilo. Zbylí členové Gits si najali soukromého detektiva, kterého platili ze svých peněz a z benefičních akcí. Pro jeden benefit také oslovily právě Joan Jett. Ona souhlasila, a nakonec z toho vzešlo turné nové kapely, kterou tvořili členové Gits a Joan Jett a která se jmenovala Evil Stig (neboli Gits Live pozpátku). Joan Jett se tak vrátila ke svým punkovým kořenům a podle mě šlo o jednu z nejlepších částí její tvorby.

Lidé ve scéně se taky začali scházet a diskutovat o sexuálním násilí a jak se mu bránit. Na základě těchto diskusí vznikla organizace Home Alive, která se zaměřuje na prevenci nejen sexuálního násilí a pořádá jednak osvětové přednášky, a jednak kurzy sebeobrany. Vznikla na antikapitalistických principech - nikomu by neměl být odepřen vstup jen proto, že nemá dost peněz.

Policie i soukromý detektiv v případu pátrali bezvýsledně tři roky. Dalších sedm let se neobjevila žádná stopa.To se změnilo až v roce 2003 při náhodném srovnání vzorku DNA vraha, který laboratoř vypreparovala z ran na Miině těle, s celostátní databází. DNA patřila muži jménem Jesus Mezquia, který tehdy krátce v Seattlu žil a který už měl za sebou několik sexuálních deliktů a vloupání. Mezquia byl roce 2004 odsouzen na 36 let odnětí svobody, což je ve státě Washington, kde soud proběhl, nejvyšší sazba.

Dokumentaristka Kerri O'Kane natočila v roce 2005 film The Gits, kde pokrývá vývoj kapely od jejích začátků ještě v Ohiu a kde i rekonstruuje případ Miiny smrti.
Gits na youtube např. zde
Evil Stig na youtube zde a zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kňour kňour | E-mail | 5. února 2010 v 12:03 | Reagovat

čau dobrý článek chtěl bych vám představit další oldschool kapelku http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=http://www.last.fm/music/Contropotere&ei=5PdrS_TRE4WomgOgjtnPBA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CA4Q7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dcontropotere%26hl%3Dcs%26lr%3D%26sa%3DX

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama