Ženy, muži, sport a černobílé vidění

11. září 2009 v 11:57
Mistryně světa v běhu na 800 metrů Caster Semenya prý není žena, a bude muset vrátit zlatou mediali. Zjistili prý, že nemá dělohu a vaječníky, a také je příliš nápadná svým sportovním výkonem a svaly.
Kromě toho, že tohle zjišťování muselo být pro atletku strašně potupné (proč takhle nekontrolují ostatní atletky? protože jsou slabší, a tudíž správné ženy?), tento případ ukazuje, jak je uznávání jen dvou pohlaví (nejen) ve sportu strašně omezené. Lidé, kteří jsou schopní dostat se na první místa na mistrovstvích, jsou vždy v něčem jiní, v něčem vyjímeční, jinak by toho nedosáhli, a není to problém, pokud to není pohlavní vyjímečnost.
Chápu, že ženy sportovkyně, které Caster Semenya předběhla, mohou být naštvané, protože běžkyně asi má spíš "mužskou" sílu. Ale na druhou stranu, znamená to tedy, že Caster Semenya si už nikdy nezazávodí - protože světový sport "hermafrodity" ani do jedné ze škatulek pohlaví nevpustí? Být jí, byla bych hodně vzteklá - určitě do toho dala všechno, a najednou přijde lékařský tým, roztáhne jí nohy a kvůli absentující děloze ji zničí její svět, její plány, její budoucnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Véra Véra | Web | 11. září 2009 v 14:05 | Reagovat

Podrobněji (a přesněji) u mé oblíbené feministické pisatelky: http://meloukhia.net/2009/08/sex_gender_and_caster_semenya.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama