Jak může být "nejvlivnější gay" také velkým sexistou

19. srpna 2009 v 9:56
Přebíráme reakci Jiřího Procházky (publikováno na na webu TA Gita) rozhovor s Jiřím Hromadou v Mf Dnes (rozhovor zde)
Obraz genderové rovnosti v českých médiích: falické hydry a potrefené husy
14.08.2009 21:48 | TA gitA
Jak už to tak ve čtvrtky bývá, cestou do práce si v tramvaji čtu Magazín DNES a opět jsem byl překvapený, jak redaktorky nebo redaktoři na stránkách, jejichž šéfredaktorem je Robert Čásenský a vedoucím Martin Moravec, koncipují genderovou rovnost nebo emancipaci žen.

Riebauerová, Martina (2009). "Se smrtí mám přátelský vztah (rozhovor s Jiřím Hromadou)". Magazín Dnes 13. 8. 2009: 22-25

Otázky Martiny Riebauerové jsou z diskurzivního hlediska výživné a u Jiřího Hromady navíc padly na úrodnou půdu. Na straně 24 se redaktorka neuvěřitelně ptá: "Říká se, že gayů přibývá s postupující emancipací žen, jichž se někteří muži začali bát. Jeden kolega-­novinář označil takové ženy za falické hydry." Podle Slovníku cizích slov z roku 2006 je "emancipace" označením pro zrovnoprávnění nebo získání společenské nezávislosti. Martina Riebauerová si při popisu takových žen pomáhá slovy svého mužského kolegy a nijak se od nich nedistancuje. Podporuje tím myšlenku, že muži se takových (emancipovaných) žen bojí a raději se chovají homosexuálně. Za takovou interpretaci by se nestyděl ani Freud se svou kastrační úzkostí.

Sugestivně se pak po jedné otázce vrací k tomuto tématu otázkou: "Zpět k ženám, co přestávají být ženami." Její implicitní sdělení, že emancipovanost není součástí ženskosti, je Jiřím Hromadou vyslyšeno. I podle něj ubývá ženskosti - už tím, jak u žen ubývá sukní, šatů a dlouhých vlasů.

Hromada sám vyjadřuje svou obavu, že "svět se sune do oboupohlavních bytostí". Jeho vysvětlení naznačuje, že ta dvě pohlaví, která by si přál, jsou na jedné straně "ženy" a "gayové" a na druhé "heterosexuální chlapi". "[…] chlapi přestávají být chlapama a já se až divím, jak se ti heterosexuální přibližují gayům. Jak jim nevadí náušnice, přelivy, jak se oblékají. […] Nám [gayům] se vždycky líbili právě chlapi. Kdyby to tak nebylo, mohli bychom si brát ženy." Sdělení je v podstatě paradoxní. Na jedné straně Hromada implicitně říká, že "heterosexuální chlapi" se "gayům" přibližují v tom, že (jako oni) nosí náušnice, přelivy a specificky se oblékají. Naznačuje heterosexuálního muže a homosexuálního jako dva jasně odlišné typy se specifickým chováním, což ale heterosexuální údajně porušují a přestávají být "chlapama" tím, že nejsou homofobní nebo se nebojí "zženštilosti". Na druhou stranu jakoby gaye heterosexualizoval. Gayům se totiž líbí "právě chlapi". Gayům se tedy líbí "chlapi" a "ženy", ale posun k genderové rovnosti a emancipaci tento obrázek kazí - Hromada v podstatě svou obavu s genderové rovnosti vystihuje zmiňovanými slovy "svět oboupohlavních bytostí".

Nicméně nejde zde o Jiřího Hromadu, jeho názory a postoje vyjádřené v rozhovoru, byť vzhledem k jeho snaze kandidovat do parlamentu nabývají politického rozměru. (Mimochodem rozhovor uvozují slova: "Nejvlivnější gay v zemi…", jak to "vyplynulo z jedné z anket".) Nejde ani o to, zda Hromada reprezentuje mužskou lásku k ženám - na dvou místech magazínu (v editorialu Martina Moravce a v komentáři ke článku) je zdůrazňováno, jak se Jiří Hromada s redaktorkou galantně loučil zdvořilým polibkem, což u komentáře ilustruje fotografie. (Sám Hromada v rozhovoru zmiňuje, že "i Eduard Cupák, gay, byl symbolem mužské lásky k ženě".)

Jde o to, že v polovině roku 2009, po nedávném předsednictví České republiky EU, je český feminismus považován za "trochu militantnější" (Hromada, s. 25) a novinářky k označení emancipovaných žen používají nevybíravá slova svých mužských kolegů a sami popírají ženskost takových žen. Já osobně za militantnější u nás považuji český sexismus, a pokud se někteří muži bojí emancipovaných žen (viz definice ve slovníku), mají k tomu asi důvod. Možná dědictví, kdy to byly a stále ještě jsou ženy, kdo jsou systematicky a institucionálně fyzicky, psychicky nebo sociálně odrazovány a zastrašovány.

Stejně jako slova "falická hydra" jsou výpovědí spíše o daném novináři než o oněch hydrách, popírání ženskosti u emancipovaných žen - implicitně naznačující, že správná (tedy ženská) žena je pokorná a závislá - je výpovědí o dané redaktorce. A výpovědí možná poněkud pokryteckou, která mě vedla k nápadu o "potrefených husách".

Slova novinářky mají totiž nakonec v podstatě povzbudivý odkaz. Svědčí o její vlastní emancipaci. I když to nemohu tvrdit se stoprocentní jistotou, pochybuji, že by na fotografii u článku měla na sobě sukni - spíše typuji na černé kalhoty. Ani bílá upnutá blůzka s krátkými rukávy by v minulých dobách nebyla přípustná. A jen novinářka, která vystudovala Fakultu žurnalistiky a je nyní zástupkyní šéfredaktora MF DNES (má na starosti např. magazín ONA DNES) si může dovolit takto veřejně o (emancipovaných) ženách mluvit.

A ještě jeden pozitivní odkaz můžeme implicitně v článku najít v souvislosti s oním strachem z hyder a přibýváním gayů. Jestliže dříve genderově rozdělený svět ovládaný muži podporoval tzv. romantická přátelství žen, důsledkem dnešní emancipace žen mohou zřejmě být zase naopak přátelství mužská. Já sám "svět oboupohlavních bytostí" považuji za kulturu umožňující mužům přijmout i jiné mužské hodnoty než je agrese, dominance, síla a moc - třeba aktivní otcovství.

Mgr. Jiří Procházka
Poradna pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy Praha západ-východ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kaktus Kaktus | 20. srpna 2009 v 13:37 | Reagovat

J emi jedno, jakou má sexuálmní orientaci, je to zmetek, protože chce jít do parlamentní politiky...
Ten člověk jde budovat třídní nerovnost, vykořisťování atd.

2 Owen Owen | 22. srpna 2009 v 12:45 | Reagovat

Kaktus:

Cože? Takže podle tebe bychom měli doma sedět na prdeli a čekat co ti troubové ve Sněmovně zase za nás vymyslí? Ve Sněmovně se určuje jak bude naše země vypadat. Ne na demostracích a pochodech. Takový je systém ve kterém žijeme a jesli se tam Hromada dostane (strašně moc mu to přeju) může pro práva homosexálů, žen či menšin udělat (skutečné výsledky které se projeví ve společnosti) daleko víc než ty za celý svůj život ty budovatelko jedna:-))

3 M4khu§kaa a V€v€rk4 M4khu§kaa a V€v€rk4 | Web | 23. srpna 2009 v 22:00 | Reagovat

Ahojky dobrá duše!Dneska jsme si dali prostě úmluvu že příde na blog víc jak 50 lidí!Prosím pomůžeš nám s tím?Napiš si klidně o hlásnutí nebo o cokoliv...Prosím pomoz!;)

4 Kaktus Kaktus | 23. srpna 2009 v 22:39 | Reagovat

Owen: Ne, hlavně ne sedět na zadku!!! A bojovat za práva všech, za rovnost a svět se stejnými příležitostmi. A pokud to systém neumožňuje je načase to změnit.

A nevěřím že je to druhý Harvey Milk.

5 Ájinka Ájinka | Web | 25. srpna 2009 v 12:18 | Reagovat

na mém blogu je POSLEDNÍ MOŽNOST HLASOVAT v anketce o nejlepší obálku.Poče hlasů je velmi těsný,takže i TVŮJ hlas může Vše změnit.hlasuj prosím v anketce na mém blogu

6 Gobuluan Gobuluan | 26. srpna 2009 v 9:25 | Reagovat

Menšiny ať už jdou do hajzlu...

7 aleff aleff | Web | 27. srpna 2009 v 23:04 | Reagovat

myslím, že homogayové můžou bejt v klidu - tuhle jsem četl, že cca 30% hochů z velké británie si aspoň jednou dali homosexuální sex, takže 4% jsou jen překonanou hodnotou z dob, kdy již buzeranty neupalovali, ale ještě neměli povolený se teplit oficiálně jako dnes. jestli je tu někdo v menšině, tak normální heterosexuálové a jedno, zda muži nebo ženy.

8 Owen Owen | 29. srpna 2009 v 10:36 | Reagovat

Gobuluan: Á duševní gigant se projevil:-))

aleff: Pleteš si sex a lásku. Sex nemá s homosexualitou nic společného.  Můžeš mi vysvětlit v čem jsou "normální" heterosexuálové v menšině? Pokud vím tak homosexuálové na heterosexuály kvůli jejich orientaci neútočí.

Kaktus: Bojovat můžeme všichni, ale ne všichni budeme mít výsledky. Parlamentní politika je hrozné svinstvo, plné uplácení, podrazů a jiných sviňáren ale podle mého názoru je to také velká šance.    

9 jméno jméno | 1. září 2009 v 12:44 | Reagovat

Podle mě to stímhle už feministky přeháníte.Já na článku nevidim nic špatného a že jsou dneska klucy přiteplený je pravda.Stačí se projít po venku a hnedka to člověk vidí. Nagelovaný vlasy,převoněnost,hadry alá disco,mušáky a tak dále.Je to děs ta dnešní doba.

10 jméno jméno | 2. září 2009 v 9:27 | Reagovat

Pro owena: ale prosimtě,když je politika takový svinstvo (což je a souhlasim stím),tak proč tady pak píšeš,že je to velká šance? Velká šance na co,pro co? Udělat taky velkou sviňárnu .D ?

11 Owen Owen | 6. září 2009 v 10:56 | Reagovat

jméno: Nemusím být malý, tlustý a smradlavý abych byl chlap:-))  

jméno: Tak pro někoho nahrabat si určitě:-)) Avšak pro ty co chtějí pro menšiny něco opravdu udělat je Sněmovna základ. Reg. partnerství se prosadilo taky díky Sněmovně a vytrvalému tlaku na zákonodárce.  

12 jméno jméno | 7. září 2009 v 12:03 | Reagovat

owen: klasická reakce která skoro nic neříká.

owen: registrované partnerství? To je mi cizí.K tomu abych mohl s někým žít nepotřebuji být registrovaný.

13 Eva Eva | 7. září 2009 v 15:01 | Reagovat

Proč je pro Vás tak duležitý, aby byl chlap chlapem (tedy plnil mužské stereotypy a představoval jen typicky maskuliní vlastnosti) a žena byla ženou (křehkou, starostlivou reprodukční silou s navařeným obědem)? Ve skutečnosti to tak nikdy nebylo a ani nebude. Pocit příslušnosti k pohlaví je jen konstrukt, něco, co Vám bylo přiřknuto hned po narození a táhne se s Váma zkrz mateřskou školku až po první zaměstnání a potáhne se s Váma až smrti. To si ty nátlaky tak užíváte?

14 Owen Owen | 12. září 2009 v 11:32 | Reagovat

jméno: Reakce pravdivá, logická.

jméno: Reg. partnerství je důležité jako je manželství pro heterosexuály. Je to vyjádření jejich vztahu před společností a před Bohem ( pro ty homosexuály kteří věří).  

15 Gobuluan Gobuluan | 14. září 2009 v 11:39 | Reagovat

Menšiny zavřít do pracovních táborů!

16 Hastron88 Hastron88 | 8. října 2009 v 13:19 | Reagovat

A mučit!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama