Muži a slovo na "f"

3. května 2009 v 15:10 | hrbatá |  Číslo 14 - Zábava
Ostře kritizovat muže za moc, kterou mají a ponechávají si nad ženami a za to, že jí zároveň zneužívají, se dnes už mezi feministkami příliš nenosí. Mluví se spíš o genderovém konstruktu, který je nám společností předáván a který jako sádrový krunýř omezuje všechny lidi stejně. Proč je ale potom feminismus stále pojímán jenom jako "ženská záležitost"?Když jsem v amsterdamském alternativním knihkupectví vyhrabala americký zine s názvem "Men in The Feminist Struggle", moje srdce zaplesalo. Feministé, které znám, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Americká zkušenost by mohla být na rozdíl od té mojí, trudnomyslně české, povzbudivá, pomyslela jsem si.

A skutečně, už v úvodu píše anonymní editor celého zinu: "Už pár let jsem, co by se dalo označit za ,uvědomělého muže': znám některé feministické otázky a teorie, navštěvuji akce a demonstrace, dokonce rozšiřuji a distribuuji literaturu o tomhle tématu. A po celou dobu zároveň vyjadřuji tolika způsoby svojí genderovou roli: chudostí a závislostí svých vztahů, nenavracením důvěrnosti a emocí mně nabízených, sexualizováním mých kamarádek, tím, že nabízím méně kamarádkám, které mě sexuálně/romanticky nezajímají, podporou útočníků proti obětem, vyprávěním a bavením se sexistickými vtipy, směřováním k sexu bez oboustranného souhlasu - musí mi být řečeno "ne" (kolikrát jsem tohle dělal s někým, kdo si nevěřil dost na to, aby mě zastavil, nejsem si jistý)."
A dál: "Pořád shledávám, že mám potřebu prohlašovat se za ne tak špatného jako ,ti ostatní'. Ale přicházím na to, že i kdyby tohle prohlášení bylo oprávněné nebo mělo nějakou váhu ... všechno, co dokazuje je potvrzení spoluviny na těch, jejichž životy mohou záviset na mojí schopnosti dělat něco víc než si pro sebe hledat omluvy. Anti-sexistická činnost je to, co by mohlo vytvořit rozdíl mezi bezpečím a násilím, silou k činu a strachem, pro skupinu lidí, kteří tvoří POLOVINU lidstva."
Příspěvky zinu jsou pak půl na půl, ženské a mužské. Od přečtení prvního je ale jasné, že nejde o apoteózu několika schopných amerických feministů, ani o něco, co by se dalo číst v klidu před spaním. Hned první text je nabitý vztekem nad tím, že muži nejsou schopní v rámci feminismu ničeho jiného než hrabat se ve svých citech, obklopovat se dalšími muži, kteří s nimi tuto zálibu sdílejí (autorka Bell Hooks to trefně nazývá "homosocial bonding"), přemýšlet o tom, jak se "mužně" postavit nespravedlnosti a násilí, které se ženám děje.
Ještě radikálnější kritika zaznívá ze stati Andrey Dworkin "I Want a Twenty-four-hour Truce During Which There Is No Rape", která je záznamem přednášky, kterou měla v roce 1983 k pěti stům mužů. Kašle na lítost, kterou "uvědomělí muži" projevují nad znásilněními, bití, prostitucí a násilím pornografie, protože tahle lítost je alibismus. Muži mají moc, díky mužům a jejich moci se mohou tyto věci dít. Proč se tedy "uvědomělí muži" neorganizují k velkým kampaním například proti znásilnění? Proč se málokdy setkáme s muži, kteří se otevřeně kriticky o těchto věcech baví s jinými muži? Dworkin uzavírá svůj příspěvkem výzvou k onomu čtyriadvacetihodinovému příměří, kdy nedojde k žádnému znásilnění. Až v ten den může podle ní začít praktikování rovnosti mezi muži a ženami, ne před tím. Žádná koncepce svobody nemůže obsahovat znásilnění.
Na dalších stránkách se objevují texty Johna Stoltenberga "Feminist Activism and Male Sexual Identity". Kouzelná je jedna z jeho předpovědí ve "What Men of Conscience Will Be Doing in the Next Decade": "Mnoho uvědomělých mužů stráví víc času nakupováním tofu než čtením feministického tisku." Že mi to něco připomíná? Dál ironizuje úzkost, která se pojí s tím připojit se k "ženskému boji" a obrazně tak ztratit své "mužství" a tím pádem dát v sázku i společnost a respekt ostatních mužů. Texty uzavírá konstatováním, že muž je falešná identita, která je postavená na sebeodlišení se od nižší sexuální třídy ("sex class") žen.
Nejzajímavější pro mě byl článek Kookyho "Deep Inside the Mind Of a Manarchist part one". Kooky v něm rozebírá postoj anarchistů k feminismu. Připadá mu nepochopitelné, že mezi anarchisty, kteří by se měli stavět na odpor všem formám útlaku, trvalo tak dlouho a bylo tak těžké pro ženy prosadit sebe a "svá" témata. Mnozí anarchisté, kteří se prohlašují za "osvobozené" od (sexistického) přemýšlení, které jim tato společnost vštěpuje, by se podle něj měli více soustředit na složení výhod, které v této machistické společnosti mají, rochod s vlastním sexistickým chování a postoji, podporu žen v každodenním životě a otevřenou diskusi o sexismus s ostatními muži. Smutnou pravdou je, že většina anarchistů vidí sexismus jako problém druhotný třídnímu boji (nebo společenské nespravedlnosti, nazývejme to, jak chceme), jedinému boji, který se jich opravdu dotýká. Většina anarchistů, jak píše Kooky, jsou totiž bílí, mladí, tělesně neomezení, heterosexuální, takže "třídní vykořisťování je jediná oblast, ve které zažívají nějakou formu institucionalizované nadvlády." Opírá se i do koncepce anarchistické revoluce, když píše, že taková taktika přesně odpovídá mentalitě "manarchistů", svou agresivitou a bezohledností k dopadům na slabší a nějakým způsobem znevýhodněné skupiny.
Za sebe můžu jenom zatleskat. Nechci rozdmýchávat žensko-mužskou nevraživost. Ta nikam nevede. Myslím si ale, že muži, zvlášť ti, kteří se považují za nějakým způsobem svobodomyslné a tolerantní, by se měli zamyslet na tím, proč jim hořkne slovo feminismus na jazyku. A ti, kteří se se slovem na "f" už hrdinně vypořádali, by se asi zase měli sami sebe ptát, jestli nejsou náhodou feministy jenom, když se jim to hodí a jestli jejich boj za lepší svět není ve skutečnosti bojem za lepší svět pouze pro ně.

hrbatá
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kaktus Kaktus | 3. května 2009 v 20:22 | Reagovat

Vskutku zábavné. Řeknu vám přesně co se stane každému, kdo se snaží být aktivní a rozebírat diskuze na nějaké nepopulární téma. (Veganství, antifašismus, skinheads, nerovnost pohlaví atd.) Vysmějí se mu. Člověk bude považován za blázna ať už jde o muže či ženu.
Podle mě byste měli víc střílet do školství. Tam genderové rozdíly prohlubují.

2 Jan Hanus Jan Hanus | Web | 3. května 2009 v 23:59 | Reagovat

Jsem zrejme jeden z toho mala - vic ctu feministicky tisk nez nakupuju tofu a sve kamaradky nesexualizuju.. A vice nez casto o feministickych tematech mluvim s jinymi muzi.

Nicmene, dobry clanek! Vazne dobry.. Chtel jsem pochvalit.  Ale pokud jenom "prudi" a nenabizi nejakou cestu, jak situaci zlepsit, je dobry pouze k vyjadreni frustrace a hnevu (coz muze byt nekdy potreba) a k rozpoutani flame-war (coz muze byt take nekdy potreba).

Zminena Bell Hooks ve sve knize The Will to Change hleda jeden z klicu v tom, aby zeny-feministky podporovali muze-feministy. A vcelku si sype popel na hlavu v tom, ze se to nedeje a ze je to spatne, ze dokonce dochazi k opaku. Ze muz-feminista je pak sankcionovan dvakrat, jednou muzu a podruhe zenami-feministkami. A v neposledni rade lituje toho, ze se feministicke autorky svym psanim neobraci na (otevrene) muze, aby jim predaly sve poselstvi. Coz tedy ze sve zkusenosti muzu potvrdit...

Ve svem prispevku take opomijis veledulezity fakt, ze feminismus neni o osvobozeni zen, ale i o svobozeni muzu a to je podle me docela klicova vec.

A jeste jedna poznamka. Je docela osemetne necemu prirazovat "zenska" a "muzska" znamenka, treba "konceptu anarchisticke revoluce". Mucheres Libres nebo holky z Rote Zora by asi mely jiny nazor na to, ze onen "koncept" je muzsky...

3 hrbatá hrbatá | 4. května 2009 v 10:52 | Reagovat

[2]: Svým článkem jsem chtěla rozpoutat diskuzi... proto v něm asi chybí nějaké pozitivní řešení nastíněného.

K tomu "konceptu anarchistické revoluce" - dávat tomu "mužskou" nálepku určitě není úplně korektní. Vidím to tak, že tu proti sobě stojí revoluce jako okamžitý (násilný) zvrat, a revoluce jako dlouhodobý (nenásilný) proces. Revoluce jako okamžitý zvrat mi připadá jako dost maskulinní záležitost...
Díky za názor!

4 Kaktus Kaktus | 4. května 2009 v 13:15 | Reagovat

Maskuliní? A co RAF? :-D
http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Army_Faction
A ještě jsem si vzpomněl na partizánský oddíl Olga -> http://www.fronta.cz/dotaz/partyzansky-oddil-olga
Co jsem tak pochytil, byla to nejobávanější organizace mezi nácky v okolí Salaše (Uherské Hradiště). Takže bych násilné změna nehátzal na bedra mužů.

5 Jan Hanus Jan Hanus | Web | 4. května 2009 v 18:15 | Reagovat

S RAF se jdi vycpat, to fakt nejsou anarchiste a anarchistky...

Nicmene zminene Mucheres Libres a nemecka skupina Rote Zora (http://2h.bloguje.cz/780300-nebojujeme-za-zeny-ve-tretim-svete-bojujeme-vedle-nich.php) usilovaly o okamzitou nasilnou revoluci (jakysi postupny proces asi nelze nazvat revoluci), byly to skupiny zenske a anarchisticke. Byly tedy maskulinni?

6 Žje Žje | 6. května 2009 v 17:53 | Reagovat

postupný proces změny se nazývá "evoluce" , "r-evoluce" znamená prudký stav stávající situace...

7 JirkaF JirkaF | Web | 7. května 2009 v 8:08 | Reagovat

Tyhle stánky jsou docela mazec. A tento článek také.

Ale čtu zde posty od feministů, evidentně se orientující v "problematice".
Chtěl bych se nesměle zeptat, co motivuje muže k tomu, aby se stal feministou?
Řekněme, že bych se chtěl feministou stát, budu pak mezi těmi 2-6% samečků, jež mají zůstat na semeno (izolovaně) až bude spuštěno konečné řešení mužské otázky feministkami?

8 JirkaF JirkaF | Web | 7. května 2009 v 9:59 | Reagovat

Náhodně jsem objevil úžasný dotaz, o který se nemohu nepodělit s místními diskutujícími:

"Myslíte,že ještě v mém věku existuje možnost seznámení? Jsem na mateřské s dvouletou holčičkou,a mám 11letého syna.Pánové,kteří jsou k mání,jsou většinou zkrachovalé existence.Buď je vyhodila manželka,nebo to jsou závisláci na čemkoliv,nebo platí takové alimenty,že jim nezbývá ani na nájem a uvítali by azyl zadarmiko...Fakt kolem té čtyřicítky už to je taková bída,nebo mám smůlu jen já:))))
LuciannaD (36)"

To je myslím post vhodný k zařazení do kolonky "dosažené úspěchy feminizmu".

9 Jarcho Jarcho | Web | 7. května 2009 v 12:37 | Reagovat

Oč lepší je číst Hamiltona!
To je aspoň legrace.

10 Daniel Daniel | 7. května 2009 v 20:16 | Reagovat

JirkaF: stat se feministou neni zrovna nejlepsi napad - zeny, vcetne samotnych feministek, takovymi muzi (vice ci mene vedome) pohrdaji.

V hierarchii zvirat zastavaji kastrati to nejnizsi postaveni. U lidi je to stejne.

11 hrbatá hrbatá | 8. května 2009 v 16:09 | Reagovat

JirkaF: stejně jako ženy i muži, kteří začnou přemýšlet kriticky o světě, ve kterém žijí, dojdou k tomu, že tu hodně věcí není v pořádku. jednou z nich je sexismus - každodenní projevy útlaku žen, ale i mužů (stereotyp chování pro muže, tj. necitlivý, do sebe uzavřený, "ten silný", aktivní, orientovaný na zlikvidování potencionální konkurence nemusí vyhovovat všem, a taky nevyhovuje). nevim, proč bych měla k někomu přistupovat, jakože je muž, takže bude takový a makový, a zároveň se smířit s tím nechat se donekonečna sexualizovat muži, protože jsem se narodila s vagínou a ne penisem. feminismus je boj za svobodu a ta se týká všech, ne?
Daniel: feministé nejsou kastráti, sexisti jsou, protože potřebují svoje mužství dokazovat ponižováním druhých (žen)

12 Daniel Daniel | 9. května 2009 v 0:19 | Reagovat

hrbatá: Muž, který naplňuje ten tzv. "sexistický" stereotyp chlapa, který je "do sebe uzavřený, "ten silný", aktivní, orientovaný na zlikvidování potencionální konkurence" to je prave ten uspesny jedinec, ktery ma obvykle prizen zen (nebot dokaze zajistit a ochranit potomstvo, resp. rodinu) a respekt muzu. Kdyz zabrousime do  etologie (ktera je mimochodem mnohem smerodatnejsi nez casto tendencni gender studies), tak zjistime, ze prave agresivita, dominance a pripadne i likvidace potencialni konkurence jsou atributy typicke pro samce (pricemz po kastraci se takove atributy v chovani postizenych jedincu ztraceji - ze by to souviselo s hladinou samcich hormmonu? :-)).

Feminista je obvykle pravy opak, z vyse popsanych typu ma podvedomy strach (byt to nikdo z nich samozrejme neprizna, tim mene na nejakem internetovem foru), je submisivni a v podstate bezpohlavni - tedy mentalni kastrat. BTW z ciste argumentacniho hlediska vznesu dotaz: jestlize si feminista nepotrebuje dokazovat sve muzstvi, tak se ptam, v cem jeho muzstvi podle vas vlastne spociva (tim nechci rici, ze muzstvi je neco, co je potreba si dokazovat)? Ocekavam urcitou odpoved, ale nebudu konkretni...schvalne si na odpoved pockam a porovnam do jake miry se shoduje s mym odhadem :-)  

"feminismus je boj za svobodu a ta se týká všech, ne?"

Ne.

"zároveň se smířit s tím nechat se donekonečna sexualizovat muži"

V tom pripade bych vam doporucil, abyste se obratila k nejakemu tradicnimu monoteistickemu nabozenstvi :-)

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/168286-o-miss-dusevni-krasy-soutezi-zahalene-muslimky.html

13 JirkaF JirkaF | 10. května 2009 v 22:29 | Reagovat

[11]: hrbata:
JirkaF: stejně jako ženy i muži, kteří začnou přemýšlet kriticky o světě, ve kterém žijí, dojdou k tomu, že tu hodně věcí není v pořádku.
- To ano, hodně věcí není v pořádku. Souhlasím. Například je úplně šílené, že si nepostižená (komplexem chybějícího penisu) většina platí organizace usilující o likvidaci půlky populace. O návrzích ze severu, tuším Švédska, kde jsou v přibližování k feministickému ráji prý na špici na zřízení domů sebevrahů, kam prý mají být posíláni muži. Nebo kde je možné již dnes pomocí feministických médií uštvat libovolného muže k sebevraždě.

jednou z nich je sexismus - každodenní projevy útlaku žen, ale i mužů (stereotyp chování pro muže, tj. necitlivý, do sebe uzavřený, "ten silný", aktivní, orientovaný na zlikvidování potencionální konkurence nemusí vyhovovat všem, a taky nevyhovuje).
- OK, možná nevyhovuje. A jak se to nevyhovování projevuje v praxi, paní Hrbatá? Očekával bych, že třeba odvrhnete vše co je produktem těchto věcí a vrátíte se do jeskyní. Myslím z principu. Protože vše co jak Vás, tak i mne obklopuje je výsledkem konkurenčního boje a potažmo i trhu, což je opět forma konkurenčního boje. Nepřijde Vám pokrytecké kázat vodu a pít víno Vážená paní?
nevim, proč bych měla k někomu přistupovat, jakože je muž, takže bude takový a makový,
- Ale, ale, to jsou mi věci. Vždyť feminizmus je postavený na tom, že muž je nepřítel. Sajete z veřejných rozpočtů, které více plní muži, právě tím že se snaží být lepší ve svém oboru než ti druzí. Vždyť chcete (feministky) nechat 2-8% mužů na semeno a zbytek zlikvidovat.
a zároveň se smířit s tím nechat se donekonečna sexualizovat muži, protože jsem se narodila s vagínou a ne penisem. feminismus je boj za svobodu a ta se týká všech, ne?
-Feminizmus není nic jiného než větev Marxizmu. Bohužel, zatím ještě nepřiřazená kam patří. Vedle Fašizmu a Komunizmu. Asi bude muset dojít k naplnění vašich plánů, aby si toho někdo všiml.

14 JirkaF JirkaF | Web | 11. května 2009 v 7:49 | Reagovat

Přetiskuji post na tento článek človíčka s nickem Lubob. Ten má hodně nastudováno co se týče feminizmu.
........................................
tak jestlize muzi feministe vyuzivaji feminismus nikoliv pro lepsi svet en bloc, ale pro svet lepsi jen pro ne, tak kdepak to nechava feministky? :-)

& muze byt muz vubec feminista? gender-feminismus v tom ma jasno - nemuze. pripomenme, ze gender-feminismus je grandiozni stereotyp, kdy samotne pohlavi staci k tomu, aby byl jedinec zarazen do jedne skupiny. muzi maji moc, tedy kazdy muz profituje z nerovnomerneho rozdeleni moci. kazda zena je naopak obeti utlaku, vykoristovani, ponizovani, nasili, i kdyz ji de facto neni.

vubec nesejde na tom, ze existuje pocetna skupina muzu, kteri zadnou moci nedisponuji, nikoho neutlacuji, neznasilnuji.
stejne tak nesejde na tom, ze existuje pocetna skupina zen, ktere disponuji moci & v historii nevidanymi privilegii. vetsina feministek k nim patri. jsou vzdelane, ekonomicky sobestacne, maji vliv. presto usiluji o "redistribuci moci", ale smerem k nim samotnym. muz-feminista o moc usilovat nemuze, protoze tim by se okamzite stal feministickym nepritelem cislo 1; byl by to muz s moci.

muzum feministum je tedy vyhrazeno misto "docasne uzitecneho idiota", vtipne tez prezdivaneho "echo-feminista"
;. spidla je dobry priklad :-)

feministicka vize "lepsiho sveta" pak v realu znamena, ze na nejvyssi mocenske pricce jsou feministky, podle leninskeho vzoru "intelektualni predvoj". po nich nasleduji loyalni echo-feministe, kteri maji formalne nejakou moc, ale pouze poplatnou feministicke doktrine.
dale pak jsou muzi, kteri si dokazi udrzet vlastni integritu & nejaky zbytek moci alespon pro zachovani svoji vlastni dustojnosti & zivota.
uplne na chvoste je drtiva vetsina zen, po jejichz zadech se feministky nahoru vysplhaly.

ze jsme uz neco takoveho zazili? to si piste! :-)

15 katův šleh katův šleh | 11. května 2009 v 11:41 | Reagovat

Jen více žen do dolů, hutí, sléváren a kamenolomů (mezi námi u popelářů je jich také žalostně málo, navrhuji zavésti 50% kvótu) btw. hledám gender uvědomělou ženu, která mi pořeže a poštípe těch 30m3 buku, co mám na dvoře.Já bych zatím mohl vyprat a vyžehlit, případně nakojit děti.

16 Kaktus Kaktus | 11. května 2009 v 13:14 | Reagovat

Smrt všem autoritám a lidem s mocí. Ženám i mužům. Jsem jediný kdo by chtěl moc s někým a ne nad někým? Protože to je skutečná moc! Spolupráce, svoboda a solidarita.
A viděl jsem výše několik "zaručených" myšlenek o tom, jak musí být muž agresivní, že to tak funguje v přírodě a "pžirozeném vývoji". Podle všeho si tak žena vybírá  nejvhodnějšího partnera...
A já se tomu směu :-D. Cesty přirozeného výběru jsme se vzdali v momentě, kdy jsme odmítli zabíjení. Svůj vývoj si řídíme sami!
Proto, pokud mě považujete za kastráta a podmuže, užijte si to. Jsou to další nadávky v seznamu člověka, který kašle na vaše konvence a touží po svobodě. Chcete se chovat jako primitivové? Prosím, ale já se toho neúčastním.

17 Sfinx Sfinx | 11. května 2009 v 22:41 | Reagovat

Vyjádření k příspěvkům nade mnou:

Vážně se směju, až se za břicho popadám, miluju lidi, co se ohánějí genetikou, přirozeným vývojem, psychologií a ví o tom houby...Jelikož z archeo nálezů vyplývá, že pro člověka je naprosto přirozené být solidární (např. Brno hrob šamana, v pravěku se tělesně postižení lidé nezabíjeli, jak si mnoho osob myslí, ale zastávali funkce šamanů, jelikož věřili, že to co se ubralo na těle, se muselo přidat k duši - což je to čím se lišíme od zvířat, komplikovaně rozvinutou duší - komplikovanou proto, že si myslím, že zvíře má taky svojí duši, ale člověk jí má rozvinutou do komplikovanější a vyšší úrovně, tudíž pokud se chceme bavit o tom, co je přirozené, nemůžeme brát příklady od zvířat, jelikož ti mají odlišnou úroveň mentálního já - a navíc které si vybrat? Lvi, kdy je od přírody agresivnější samice? Psi kdy je agresivnější samec? Tudíž se naprostým nesmyslem se ohánět a přirovnávat k zvířatům, taky je fakt,že jsou nálezy depotů lidských kostí, ale o tom se vedou spory)

Jinak k řečenému prokazování agresivity a mužnosti..Nepotlačujeme v sobě tak trošku homosexualitu, pánové? Jelikož z psychologického hlediska je dokázáno, že nadměrné dokazování mužnosti, agresivity a toho jak moc jsem velký samec, poukazuje na potlačovanou homosexualitu/bisexualitu/transsexualitu/transvestismus a osobně znám pár takových lidí, co si dřív hráli na velký agresivní chlapáky a pak jednoho dne přišli s tím : "Víš proč jsem to tak nesnášel? Jsem homo/bi/trans."

Také nadměrné prokazování agresivity může ukazovat - podívej jak jsem silný, nejsem slaboch, jak si ostatní myslí.

Souhlasím s tím, že svůj vývoj si řídíme sami.

Nejsem feministka, nejsem anarchistka, nacistka, komunistka. nejsem nic - jelikož všechny idee mají jedno společné co já k smrti nesnáším - kolektivismus.

Věřím, že svět je takový jaký si vytvoříme sami a nikdo ve skutečnosti není pod ničí nadvládou, pokud sám nechce, souhlasím s existencionalisty - svobodný se rodíš a ke svobodě jsi odsouzen. Z mého pohledu je člověk individuum, který by měl mít schopnost soucitu, soucit není slabost, soucit je přirozenost a defakto skutečná nehraná moc nad druhými.

18 Sfinx Sfinx | 11. května 2009 v 22:44 | Reagovat

Jinak k těm depotům, asi jsem se přesně nevyjádřila - vedou se spory, co to vlastně značí.

19 hrbatá hrbatá | 12. května 2009 v 0:03 | Reagovat

JirkaF: skoro jsi mi vzal slova.ne, že bych neměla čím oponovat, ale spíš nevím, odkud začít... zkus si možná něco feministického přečíst než začneš feminismus kritizovat - a myslím nějakou feministickou autorku, ne jenom hecování na jiných fórech od těch, kteří jsou proti feminismu principienlně zaujatí. k četbě doporučuju simone de beauvoir nebo germain greer, pro začátek. a ještě něco - mám ráda muže, velmi ráda, jako přátele, soudruhy, milence. rozhodně bych je nechtěla žádným způsobem eliminovat na těch pár procent, která podle tebe ženy potřebují k reprodukci. muži pro mě nejsou jen nástroje k rozmnožování (pro tebe to bude asi hodně překvapivé). možná by ses měl zamyslet, co tě vede k tomu, že mi ( a zároveň všem feministkám) takový postoj vkládáš do úst...
katův šleh: hahahahahaha... do kamenolomů plánuju poslat CV hned jak dostuduju dějiny umění...

20 Daniel Daniel | 12. května 2009 v 0:38 | Reagovat

Kaktus: myslim, ze jste tak trochu blazen. Nic ve zlem...

21 Daniel Daniel | 12. května 2009 v 0:54 | Reagovat

Sfinx: pisete "miluju lidi, co se ohánějí genetikou, přirozeným vývojem, psychologií a ví o tom houby" a pritom se uchylujete k tak lacinym tvrzenim jako "jinak k řečenému prokazování agresivity a mužnosti..Nepotlačujeme v sobě tak trošku homosexualitu, pánové? Jelikož z psychologického hlediska je dokázáno, že nadměrné dokazování mužnosti, agresivity a toho jak moc jsem velký samec, poukazuje na potlačovanou homosexualitu/bisexualitu/transsexualitu/transvestismus a osobně znám pár takových lidí, co si dřív hráli na velký agresivní chlapáky a pak jednoho dne přišli s tím : "Víš proč jsem to tak nesnášel? Jsem homo/bi/trans."Také nadměrné prokazování agresivity může ukazovat - podívej jak jsem silný, nejsem slaboch, jak si ostatní myslí."

To je jako z nejake diskuse v predmetu zaklady spolecenskych ved v tretaku na gymplu, kde si diskutujici precetla informacni brozurku o gender studies.

"Lvi, kdy je od přírody agresivnější samice?" - btw u lvu jsou samci jednoznacne dominantni, to az tak, ze pred zraky lvic zabijeji mladata, ktere nezplodili...aby s ni vzapeti mohli zplodit vlastni. Dale se muzeme bavit o lidoopech...anebo treba o lidskych spolecenstvich zijicich na tribalni urovni (kdyz uz pri sve bezpochyby superiorni vzdelanosti jednou vetou zatratite vyznam etologie...ale chapu, ze etologie je zrejme prinosna, jen kdyz se vam to argumentacne hodi...pokud ne, tak je argumentace etologii naprosto nesmyslna, ze).

Pokud jde o solidaritu, nalezy apod., tak to nikterak nevyvraci me predchozi prispevky, resp. neni to s nimi v rozporu. Mozna by to chtelo si ty prispevky pozorne precist a zamyslet se nad tom, o cem vlastne pisu.

BTW abych predesel pripadne dalsi argumentaci ad personam: nikdy jsem netvrdil, ze zrovna ja jsem typ agresivniho kinga, jsem spise klidny typ..coz ale neni v nijak v rozporu s mymi nazory.  

22 Jan Hanus Jan Hanus | Web | 12. května 2009 v 0:56 | Reagovat

To je azse debata, asi nema cenu reagovat..

Vis, Danieli, tvoje predstava "feministy" je trochu mimo misu. Ja se treba za "feministu" oznacuju a i tak ve svem zivote co mozna nejvice ziju, ale presto bych dle tvych meritek patril k tem "uspesnym" muzum. Jak bys rozebral me?

23 Daniel Daniel | 12. května 2009 v 1:07 | Reagovat

Sfinx: "Z mého pohledu je člověk individuum, který by měl mít schopnost soucitu, soucit není slabost, soucit je přirozenost a defakto skutečná nehraná moc nad druhými."

Ano, toto uz je relevantni myslenka...nicmene opet to nevyvraci to, ze samci jsou nadani agresivitou, prubojnosti, jsou dominantni vuci samicim, apod. (kdezto kastrati tyto  vlastnosti ztraceji...a je tomu tak i u lidi - cim to asi je?). Kazdopadne agresivita, prubojnost apod. jsou vlastnosti, ktere maji pro lidstvo smysl...i kdyz je to takova dvousecna zbran, samozrejme. Kazdopadne dominantni chlap, silovy typ neznamena automaticky  tyran (to je oblibene feministicke klise), ale muze to byt treba takovy ten tvrdy, ale ferovy chlap, ktery je sice natolik razantni, ze nejde pro ranu daleko, ale zase je schopen postavit se za sve lidi a hajit je (at uz v roli sefa ci hlavy rodiny). A nikterak to nevylucuje, ze bude solidarni...proste to chce nezit ve svete zjednodusujicich schemat.

A pokud to s tim soucitem a solidaritou opravdu myslite vazne, milerad vam zaslu cislo uctu jednoho obcanskeho sdruzeni, ktere se venuje detem. Sexista a sovinista prispiva na deti...predstavte si to:-)

24 Daniel Daniel | 12. května 2009 v 1:09 | Reagovat

Jan Hus: tvuj dotaz je mimo misu-neznam te.

"To je azse debata, asi nema cenu reagovat.." Tys to teda vystihl...:-)

25 Kaktus Kaktus | 12. května 2009 v 8:16 | Reagovat

Daniel: A jaká je hranice bláznovství? Proč sem blázen? Protože nekývu  hlavou jak nemocný oslík na vše co mi řeknou? Protože nenadávám na lidi, kteří bojují proti útlaku?

26 JirkaF JirkaF | 15. května 2009 v 13:29 | Reagovat

[19]: hrbata:
skoro jsi mi vzal slova.
- Škoda že k žádné oponentůře nedošlo jen omáčka a nevalné vůně.
zkus si možná něco feministického přečíst než začneš feminismus kritizovat
- Je někde překlad proslulého "milého reliktu" Scumo Manifesto od M. Solanas?
k četbě doporučuju simone de beauvoir nebo germain greer, pro začátek.
- něco jako soft-feminizmus pro začátečníky?
a ještě něco - mám ráda muže, velmi ráda, jako přátele, soudruhy, milence.
- A na paprice, se zelím, se šípkovou omáčkou, ... rozumím.
rozhodně bych je nechtěla žádným způsobem eliminovat na těch pár procent, která podle tebe ženy potřebují k reprodukci.
- Nikolivěk podle mne, ale podle hmyzích sestřiček či soudružek, nebo jak se interně titulujete.
muži pro mě nejsou jen nástroje k rozmnožování (pro tebe to bude asi hodně překvapivé).
- To je mi jasné. Také jsou těmi, kteří vás i Vás financují. Nebo také vhodným terčem a nepřítelem. Co by byl feminizmus bez nepřítele?
možná by ses měl zamyslet, co tě vede k tomu, že mi ( a zároveň všem feministkám) takový postoj vkládáš do úst...
- Že by feministky samotné? Nebo že by útisk pracujících bílých hetero mužů v justici, zákonech, úřadech všeho druhu od lokálních až po EU? Těžká volba.

27 JirkaF JirkaF | 15. května 2009 v 13:34 | Reagovat

[19]: hrbata:
P.S.: Zkuste se zamyslet kdy jsme si potykali a osvěžte mi paměť. Já co vím jsem si nejen tykal s jednou soudružkou, která mi poskytla vhled v době, kdy jsem o feminizmu nic nevěděl. Myslím, že krátké popisky toho jak probízají vaše sabaty je za všechny feministické literární ... ehm... .

28 hrbatá hrbatá | 17. května 2009 v 14:48 | Reagovat

JirkaF: jedniná věc, na kterou hodlám reagovat je tvoje zmínka Scum manifesto. Valerie Solanas se považovala za militantní feministku, která skutečně nenávidí muže. Militantní feminismus je ale jen jednou odnoží feminismu jako takového a taky radikálního feminismu. Se Solanas nesouhlasím téměř v ničem, ale chápu, že žena, která byla od mala zneužívána svým otcem nebo otčímem a která se živila léta jako prostitutka si prošla takovými zkušenostmi ponížení a násilí ze strany mužů, že její nenávist je logická.

29 JirkaF JirkaF | 18. května 2009 v 0:15 | Reagovat

No, tak abych to shrnul. Oslovil jsem feministy (takoví ti co jim chybí prsa a vagína) a zeptal se, co je vede k tomu jimi být. Tedy na jejich motivaci.
Výsledek?
Ozvala se feministka (pravda, možná s genderem muž) tedy nikdo z oslovených. Z dlouhé chvíle jsem se pokusil něco dozvědět a dozvěděl jsem se strašně moc ničeho. Tedy omáčka o cítění a boji za svobodu, bla, bla, to myslím chtěli i komunisti i fašouni. Každý jinak, ale výsledky dost podobné.
Feministka mi tu vypráví o svobodě a jak za ni feminizmus bojuje a to zřejmě tím, že feminizmus vezme zrnko pravdy a povoz lží a pak nás tou ňamky kašičkou krmí. Svoboda po feministicku, děkuji už jsem dnes zvracel.

30 Kaktus Kaktus | 20. května 2009 v 22:14 | Reagovat

JirkaF:
Jsi skurvený zasran!!!
Pardon, musel sem si ulevit. A te%d seriózně:
Nerozumím vám. Udělala vám někdy nějaká feministika špatného? Ublížila vám někdy nějaká žena? Mě zatím ublížili jenom macho muži a úšlapnuté učitelky. A dovoluji se ohradit vůči srovnávání anarchismu (potažm feminismu atd.) s komunismem a fašismem. Kdybyste se jenom torchu zajímal o věci kolm sebe a neodbil to povrchním odsouzením, jistě byste viděl věci jinak. Kolikrát jste viděl muže v plavkách jak prodává auto? A když jsou feministky tak hrozné, tak kolik utýrli mužů k smrti? A kolik muřů utýralo žen k smrti?
Viva Zapata .-)

31 Eva Eva | 27. května 2009 v 21:32 | Reagovat

A nejsou ti uvědomělí muži v otázkách feminismu pasivní proto, že ví, že to přeci zvládneme samy? A my to přece zvládnem samy!

32 Hamilton Hamilton | Web | 5. července 2009 v 21:08 | Reagovat

Evo, vy to zvladate, protoze to derete z muzu, jak se da. Kdyby jste byly sami, tak by jste jeste zily na stromech a umiraly hlady.

33 Honza Honza | 13. července 2009 v 5:58 | Reagovat

Proč se tedy "uvědomělí muži" neorganizují k velkým kampaním například proti znásilnění? Proč se málokdy setkáme s muži, kteří se otevřeně kriticky o těchto věcech baví s jinými muži?

Protože muži vědí, že tyto kampaně nemají šanci snížit počet znásilnění. Vědí, že je mnohem prospěšnější, naučit svou blízkou, jak se ubránit. Když se muži dozvědí o znásilnění ženy z jejich okruhu(příbuzná, přítelkyně, kamáradka atd.), tak dost často vezmou spravedlnost do svých rukou. A kolik jste potkaly mužů, kteří se ke znásilnění vyjadřovali nekriticky?

34 Eva Eva | 18. července 2009 v 17:05 | Reagovat

Šmarjá a co je podle Tebe jako na znásilnění pozitivního, že by se k němu  měli lidi vyjadřovat nekriticky?! V prví řadě si uvědomte, že ''ženy'' a ''muži'' jsou jenom biologický, potažmo politický termíny, všechny ostatní ''rozdíly'' jsou daný výchovou, společností, politikou a já nevim, čim ještě. To, že máš pinďoura, z Tebe samo o sobě muže nedělá.

35 Eva Eva | 18. července 2009 v 17:08 | Reagovat

Já se furt nestačím divit, že jsou lidi pořád ještě tak zabedněný... No vono 40 let v diktatuře udělá svý. Tady v Dojčlandu jsou lidi (ano, i muži!) daleko otevřenější, a i když se nějakej ten macho či sexista najde vždycky a všude, feminismus je tady v levicový scéně samozřejmostí.

36 Babsi † Babsi † | Web | 10. ledna 2010 v 23:17 | Reagovat

[1]: Souhlasím.

37 Gruber Gruber | 26. listopadu 2010 v 12:30 | Reagovat

Feminismus jsme měli potlačit v zárodku! Jako červa!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama