Genderové promítání: Venus Boyz

5. května 2009 v 10:22
V pondělí 11.5. se můžete těšit na další genderové promítání v Krtkově koloně (Sochařská 6). Začátek ve 20 hodin. Diskuse dobrovolná.
Opět se posuneme dál v transgenderovém tématu a podíváme se na dokumentární film Venus boyz, který pohlíží na svět tzv. female masculinity.
Dokumentární snímek Venus Boyz režisérky Gabrielle Baur nás zavádí do světa žen, které se stávají muži. Některé jen na jednu noc, některé na celý život. Režisérčino putování začíná v New Yorku při show nazvané Drag King, kdy ženy převlečené za "svá" mužská alter ega mají různá vystoupení. Co je příčinou jejich snahy změnit své pohlaví? Co pro ně tato změna znamená? Je pro ně pouhou zábavou, hrou, nebo životní nutností? A co vůbec znamená být mužem a co být ženou na počátku nového tisíciletí? To jsou otázky, které režisérka klade všem protagonist(ům)kám, jež ze sebe vytvářejí jakési "mezipohlavní" bytosti. Jedna z nich o své zkušenosti říká: "Biologicky jsem ženou a nechci to změnit, ale je pro mě důležité, že existují různé formy ženskosti a ta má je zcela určitě velmi androgynní."
Po filmu můžeme diskutovat, jak může vypadat ten často zmiňovaný "prostor mezi" a jak lze překračovat či obcházet tolik omezující členění světa na mužský a ženský.

Švýcarsko / Německo / USA, 2002, 102 min, v původním znění s anglickými titulky

zajímavé odkazy k tematice filmu:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luz Luz | Web | 7. května 2009 v 12:06 | Reagovat

Je to zajímavé téma... Znáš knížku Pohlavní štvanci od Leslie Feinberg? Četla jsem ji před pár měsíci a značně mi rozšířila obzory, jsou tam skvělé názory.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama