Květen 2009

Politika v éře zábavy

26. května 2009 v 23:03 | ER |  Číslo 14 - Zábava

A: Půjdeš zítra na tu antifašistickou demonstraci?
B: A bude tam nějakej soundsystém?

Ano, je to tak. Tenhle rozhovor se opravdu odehrál. V kostce popisuje fenomén zezábavňování politiky, který - zdá se - je den ode dne silnější. Dnes už není možné dělat čistě "politickou" akci bez zábavných prvků. Časy klasických demonstracích, kde se lidé sešli, přečetl se projev a pak to snad ještě pokračovalo pochodem, jsou už nenávratně pryč. Dnes bude mít demonstrace před velvyslanectvím za propuštění politických aktivistů či aktivistek jen mizivou účast - pokud ovšem kromě poněkud nudné politiky nebude mít v programu také koncert či sound systém, performance, stánky s občerstvením a horolezeckou stěnu.
Došlo ke změně, to je nepochybné. Co ta změna ale znamená?

Nová BM je venku!

6. května 2009 v 9:06 | Leny+Emča
Tak se zase měsíc s měsícem sešel v rok a nová Krvavá Mařka je tu! Měly jsme zase ty nejlepší úmysly naservírovat se vám už v zimě, ale tahle zima (stejně jako ty předchozí) byla tuhá a pochmurná. Ale nemyslete, že jsme se flákaly - zrodila se totiž, bylo to pravděpodobně někde mezi Prahou a Litoměřicema, myšlenka uspořádat Gender Fuck Fest, takovej LadyFest v krvavym a pekelně podvratnym hávu. Bude se konat v říjnu, takže času dost, všechno se včas dovíte.
Říkaly jsme si, že po Lásce v kapitalismu bysme měly přijít s nějakou oddechovkou, a z nedostatku jiných nápadů jsme zvolily oddechovou zábavu. Úskalí tohoto tématu je, že by tohle číslo mělo být výjimečně vtipné. Zblblostí z alergií nebo návykem na světlo počítačové obrazovky jsme ze sebe ale nepochopitelně vyplodily víc poučení než nesdělné demence, takže pokud se vám tohle číslo nebude zdát na zábavu příliš zábavné, chyba není na vašem přijímači.
Obsah: zábava osvěžující i ubíjející ducha, feministické umění a politické umění na mnoho způsobů, muži a feminismus, třetí pohlaví, několik nevím a nečekané množství komixů.

Genderové promítání: Venus Boyz

5. května 2009 v 10:22
V pondělí 11.5. se můžete těšit na další genderové promítání v Krtkově koloně (Sochařská 6). Začátek ve 20 hodin. Diskuse dobrovolná.
Opět se posuneme dál v transgenderovém tématu a podíváme se na dokumentární film Venus boyz, který pohlíží na svět tzv. female masculinity.
Dokumentární snímek Venus Boyz režisérky Gabrielle Baur nás zavádí do světa žen, které se stávají muži. Některé jen na jednu noc, některé na celý život. Režisérčino putování začíná v New Yorku při show nazvané Drag King, kdy ženy převlečené za "svá" mužská alter ega mají různá vystoupení. Co je příčinou jejich snahy změnit své pohlaví? Co pro ně tato změna znamená? Je pro ně pouhou zábavou, hrou, nebo životní nutností? A co vůbec znamená být mužem a co být ženou na počátku nového tisíciletí? To jsou otázky, které režisérka klade všem protagonist(ům)kám, jež ze sebe vytvářejí jakési "mezipohlavní" bytosti. Jedna z nich o své zkušenosti říká: "Biologicky jsem ženou a nechci to změnit, ale je pro mě důležité, že existují různé formy ženskosti a ta má je zcela určitě velmi androgynní."
Po filmu můžeme diskutovat, jak může vypadat ten často zmiňovaný "prostor mezi" a jak lze překračovat či obcházet tolik omezující členění světa na mužský a ženský.

Švýcarsko / Německo / USA, 2002, 102 min, v původním znění s anglickými titulky

zajímavé odkazy k tematice filmu:

Fotbal proti rasismu, 8.5. Věžnička u Jihlavy

3. května 2009 v 20:42
V sobotu 9.5. se ve Věžničce u Jihlavy podruhé koná Fotbal proti rasismu. Bude sport, divadlo, hudba, veganské občerstvení, distro, čítárna...

Muži a slovo na "f"

3. května 2009 v 15:10 | hrbatá |  Číslo 14 - Zábava
Ostře kritizovat muže za moc, kterou mají a ponechávají si nad ženami a za to, že jí zároveň zneužívají, se dnes už mezi feministkami příliš nenosí. Mluví se spíš o genderovém konstruktu, který je nám společností předáván a který jako sádrový krunýř omezuje všechny lidi stejně. Proč je ale potom feminismus stále pojímán jenom jako "ženská záležitost"?Když jsem v amsterdamském alternativním knihkupectví vyhrabala americký zine s názvem "Men in The Feminist Struggle", moje srdce zaplesalo. Feministé, které znám, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Americká zkušenost by mohla být na rozdíl od té mojí, trudnomyslně české, povzbudivá, pomyslela jsem si.

Jak se osobní stalo politickým

3. května 2009 v 14:57 | Leny |  Číslo 14 - Zábava
úvod do feministického umění

"Opravdové politické umění není pouhá propaganda. Je to umění neustále narušovat svět kolem sebe i sebe sama."
(Martha Rosler, 2001)Mluvit o feministickém umění jako o samostatném fenoménu s sebou přináší riziko, že ho zařadíme do dlouhé řady stylů a tendencí, které přišly a zmizely v zaprášených svazcích dějin umění. Feminismus ale není a nebyl jen dočasným trendem. Zrovnoprávnění ženy a muže a následné tázání se po původu těchto kategorií a jejich důsledcích nemůže jen tak vyjít z módy. Změnit zažité stereotypy a vyvolat diskuzi o jednom z pilířů naší (hluboce nespravedlivé) společnosti je dlouhodobý úkol, probíhající v mnoha rovinách.