Svou vlastní ženou (Doug Wright, Divadlo Letí)

2. dubna 2009 v 12:46 | Leny
Když se jí její stařičká matka ptala, kdy už si konečně najde ženu a bude mít děti, Charlotte ji odpověděla, "Jsem svou vlastní ženou."
Že je možné, cokoli si člověk usmyslí, trvá-li na tom se zarytou vervou, se nás snaží přesvědčit kdejaký více či méně realitě blízký román nebo film. Divadlo Letí ve hře Svou vlastní ženou ale ukazuje, že příběh německého travestity, který přežil nacismus i bolševismus, dokázal vybudovat a udržet při životě muzeum starožitností z 19. století, jenž se v 70. letech stalo centrem setkávání východoberlínských homosexuálů, ale tímto nekonfliktním poselstvím nekončí.

Charlotte von Mahlsdorf se narodila jako Lothar Berfelde v roce 1928. Odmala miloval oblékat se do ženských šatů a tenhle tajený zvyk získal na hrdosti, když Lothara podpořila jeho teta, která se neskrývaně stylizovala do mužské role. Vysvětlila Lotharovi, že bůh s nimi krutě zažertoval a přidělil jim těla opačného pohlaví, než jakého měli být.
Když se jí její stařičká matka ptala, kdy už si konečně najde ženu a bude mít děti, Charlotte ji odpověděla, "Jsem svou vlastní ženou."
Za druhé světové války byl několik měsíců hospitalizován na psychiatrické klinice a následně odsouzen ke čtyřem letům vězení. Když se po konci války dostal z vězení, začal sbírat starožitné předměty ze zničených domů (už před válkou je vykupoval od Židů a emigrantů), a ve svém domě v berlínském Mahlsdorfu založil Gründerzeit Museum. To je otevřeno pro veřejnost v roce 1960, potom je úředně uzavřeno a znovuotevřeno, funguje i po odchodu Charlotty do Švédska, až dodnes.
Pro Charlottu byly v životě důležité především dvě věci - starožitnosti a muži. S muzeem se jí dařilo, v roce 1992 byla dokonce oceněna Spolkovým křížem za zásluhy, který převzala z rukou spolkového ministra kultury v přímém televizním přenosu. S muži to bylo horší - muž jejího života zemřel na následky věznění německou tajnou policí Stasi. Spekulovalo se o tom, že na jeho zatčení se Charlotte podílela jako agentka Stasi, což neustále popírala. Ve složkách Stasi ale její jméno figuruje - díky její spolupráci mohlo být Gründerzeit Museum znovuotevřeno. Tyto dohady jí ztrpčovaly poslední léta života.

Na této hře je pozoruhodná kromě příběhu, který nese, i její forma. Autor tu vlastně zaznamenal svá setkávání s Charlotte von Mahlsdorf, od prvního v jejím muzeum, kde se o ní začne zajímat, až po poslední, zase v jejím muzeu, kde v roce 2002 umírá na infarkt. Charlottino vyprávění o svém životě se prolíná s autorovým přemýšlením o formě hry, kterou o ní chce napsat, i problémy s financováním, se kterými se potýká.
V celé hře přes mnohost rolí vystupuje jen jeden herec, jak stojí v podtitulu hry, jde o one wo/man show. V podání divadla Letí jím byl Pavol Smolárik, který, myslím si, Charlotte dokonale vystihl s jejím německým přízvukem i důstojnou prostořekostí. "Svou vlastní ženou" je hra tak hluboká, jak jenom může být jeden lidský osud na pozadí historie, a zároveň je to jedinečný zážitek magických schopností divadla.

Divadlo Letí, režie Janek Růžička, překlad Adam Novák, hraje Pavol Smolárik
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dexter dexter | 17. dubna 2009 v 0:06 | Reagovat

Vyprdnete se na tenhle hroznej blogstyle. Tohle je asi uplně první blog co jsem kdy viděl kterej mě zaujal. Udělejte si vlastní pořádný stránky. Články máte dobrý tak si je nekažte tímhle hrozným tuctovým blogovým stylem

2 Kaktus Kaktus | 4. května 2009 v 13:21 | Reagovat

Náhodou mě se ten styl líbí.

3 qxfztgpqis qxfztgpqis | E-mail | Web | 12. června 2009 v 19:54 | Reagovat

btzUap  <a href="http://ciofcyrzvwtb.com/">ciofcyrzvwtb</a>, [url=http://mvhxuzgzsbid.com/]mvhxuzgzsbid[/url], [link=http://uisfippqfzcz.com/]uisfippqfzcz[/link], http://zafgpkzyceuq.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama