Domeček pro Buzničky (u Matky Kapavky): gay muzikál nejen pro gaye

2. dubna 2009 v 12:52 | Leny
Vítejte! Vítejte v Domě buzniček u Matky Kapavky! Vim, jak mi řikáte! A tak to mám ráda! Matka Kapavka - to sem já!
Dnešní noc necháme všechny pravidla za dveřma. Čim chcete bejt dneska večer? Ženská nebo chlap? To vy se rozhodněte! Manžel nebo manželka? Vyberte si, je to na vás! Protože my tady netrpíme žádný buzeranty, který vás nutěj bejt to, co nejste!
(úryvek ze hry)
Na představení pod tímto názvem jsem se před nějakou dobou vypravila za rozporuplných pocitů do paláce Akropolis. Abych šmahem nezařadila tuhle hru pod kolonku nevkusná taškařice zajíkající se smíchem, plná pubertálních dvojsmyslů, mě uchránilo jméno jejího autora - Marka Ravenhilla. Pro ty, kdo se s tímhle jménem ještě nesetkali, jde o jednoho z hlavních protagonistů vlny coolness dramatu, které se zabývá aktuálními tématy a představuje je současným jazykem, plným vulgarit a násilí, které k dnešnímu životu už asi holt patří.Mezi jeho další hry patří třeba hra s výstižným názvem Shopping and Fucking, uvedená v minulosti divadlem Komedie, kterou taky vřele doporučuji, anebo jeho novější hra Bazén (bez vody), která patří do repertoáru divadla Letí, stejně jako Domeček pro Buzničky.
Před představením vládlo v přeplněném sále napjaté očekávání. Se mnou na balkoně sedělo několik gay párů. Představení začalo: spousta křiku, mocná gestikulace, sexuální narážky. Takže standard většiny her ve většině divadel a něco, co nemůžu vystát. Ale hra, ani přes zpěvy a tance, nesklouzávala kupodivu příliš k frašce.
Příběh je zasazený do 18.století. V rámci zachování a zefektivnění živnosti je krejčovská dílna přeměněna na azyl pro "sodomity" (tzv. molly house, kterých skutečně na několik desítek v Londýně fungovalo), s večerním programem, charakterem připomínající bordel. Vládne tu absolutní sexuální svoboda a kreativita. Co mě zaujalo hned od začátku, bylo velebení principu směny za peníze a zisku, které se táhlo celou hrou. Třeba, když se vybírají šaty pro holku z venkova, která se rozhodne odjet do Londýna udělat štěstí jako prostitutka: "Pro holku jako jsem já, je to významnej den. Den, kdy si konečně uvědomí, že má tržní hodnotu!"
V rámci programu tohoto varieté pod vedením Matky Kapavky, bývalé krejčové, se herci neustále převlékají do absurdnějších a absurdnějších módních kreací, většinou samozřejmě do ženských šatů, což můj soused kvitoval pohoršenějším a pohoršenějším bručením. Tak trochu to chápu, protože herci (z nichž někteří jsou i ve skutečnosti homosexuálové) svým projevem podporovali klasický stereotyp o přecitlivělém "zženštilém" gayovi.
Po přestávce se prostředí, do nějž byla hra zasazena, mění. Ocitli jsme se v současnosti nebo nedaleké minulosti, při přípravách "párty" se spoustou homosexuálního porna, sexuálních pomůcek, kokainu a jednou kamerou. A už se dění rychlým spádem dostává k hlavní pointě celé hry - absenci lásky v homosexuálních vztazích, protože "in" je šukat se všema, účastnit se sex-parties, užívat si, co to dá. Myšlenkou, kterou jsem si ze hry odnesla, byla komercializace homosexuální subkultury, zkrátka to, že se i z něčí sexuální orientace dá hodně vytřískat a že se to s velkým úspěchem dělá.
A tak se kruh uzavírá. Kombinace promiskuitní homosexuality a braní drog, jako "totálně dnešní" záležitost, kterou se boří hranice měšťácké morálky, ale pod jejímž lesklým povrchem to mocně zahnívá. A možnost zaplatit si toleranci ve společnosti, jako ostatně cokoli jiného.

Divadlo Letí, režie Dan Špinar, hrají Eva Salzmannová, Rudolf Stårz, Ondřej Novák, Richard Fiala, Tomáš Kobr, Marcela Holubcová, Michal Kern, Martyna Sľúková, Vlaďka Striežencová, Josef Wiesner
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | E-mail | Web | 10. dubna 2009 v 14:39 | Reagovat

Ahojík,pokud budeš mít chuť a náladu,tak se můžeš podívat na můj blog. Je nový a proto tam nikdo nechodí. Pokud se ti bude líbit,tak pošli odkazy na něj i svým přátelům. Děkuji. Máš moc hezký blog!

2 Petr Petr | 24. května 2009 v 23:33 | Reagovat

Šaškárna, plná kýčovitých modelů, herecky nepropracovaných postav, které si diváka kupují levnými a vulgárními vtipy.

3 wndqurdrhs wndqurdrhs | E-mail | Web | 12. června 2009 v 17:47 | Reagovat

AFANDD  <a href="http://rzmhzzjmdkpt.com/">rzmhzzjmdkpt</a>, [url=http://cuctvrrexist.com/]cuctvrrexist[/url], [link=http://whqoiqahgnpl.com/]whqoiqahgnpl[/link], http://loqdaqehwrxm.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama