Feminismus svou vlastní obětí aneb I muži mají gender

25. listopadu 2008 v 22:29 | ER
Feminismus je od slovo femina, neboli žena. Možná i v tom je zakopaný pes, co se omezení feministické agendy týče. Myslím, že když už z názvu jistého myšlenkového proudu něco vyřadíme (a tím myslím muže), pak je obtížné tvrdit, že se tím "něčím" také zabýváme. Svým způsobem tady navazuju na příspěvek Feminismus, maskulinismus nebo genderový aktivismus.
Feminismus kritizuje útlak na základě pohlaví/genderu. To, že ve společnostech, kde se objevil, funguje patriarchát nebo nadvláda mužů, je sice fakt, ale tenhle fakt by neměl zastřít to, že každý útlak na základě pohlaví je špatný. Ať už utlačují muži ženy, nebo naopak.
Zdá se mi, že tuhle základní myšlenku se ale feminismu nepodařilo předat.

Protože v horším případě je vnímán jako nenávistná ideologie nebezpečných leseb usilující o likvidaci mužů, v lepším jako "ženská záležitost". Být chlap feminista, to je snad ještě horší než být žena feministka. V mém okolí jsou feministky holky, co si řeší své holčičí problémy, zatímco muži se starají o jiná, "neutrální" témata jako třeba antifašismus, ekologie, anarchismus.
Dál se jen prohlubuje dělení na mužská a ženská témata, nebo spíš na neutrální a ženská témata. Feminismus sám do určité míry přijal optiku mužské nadřazenosti: problémy s očekávanou společenskou rolí mají ženy, problémy s prací a rodinou mají ženy, problémy s genderovými stereotypy v médiích, ve vztazích a v sexualitě mají ženy.
Je to už tak zaběhlé, že když přednášíme o genderových stereotypech na středních školách, studenti a studentky se většinou chytnou na sexistické reklamy, kde bezhlavé ženy vystavují svá prsa nebo kde hospodyňky drhnou zažloutlý hajzl. Společenská diskuse o roli ženy o právech ženy asi byla tak mocná, že se přehnala i mainstreamovými médii, a dnes už to není neznámé téma. Nedávno jsme se ale ve svých přednáškách rozhodli pro změnu - přednášky pro studující zacílit víc na stereotypy o mužích. Jenže stejně sexistické reklamy, kde byli muži představeni jako malí kluci, ochotní poprat se a soutěžit o cokoli, nebo naopak drsní sexuální přeborníci, ale s nikým nezamávaly. Jakoby nešlo stereotypy vůbec identifikovat, protože přece vše co bylo v reklamách, je samozřejmé a skutečné, ne společensky podmíněné. Nikdo asi předtím neslyšel, že gender se týká i mužů.
Feminismus by tedy měl do své agendy zahrnout mnohem výrazněji muže a poukazovat na jejich znevýhodnění na základě pohlaví/genderu (důraz na výkon, fyzickou sílu a agresivitu, potlačování citů, potlačování důležitosti vztahů a rodiny, potlačování možnosti se krášlit, nutnost být chytrý hoch, co rozumí počítačům a umí vše opravit …). Jinak prostě bude jen chabou oporou ženám - tam, kde je mužům silnou oporou celý pro-mužský systém institucí a tradic - a nepodaří se mu být motorem celospolečenské přeměny v trochu svobodnější a spravedlivější svět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pižmoj Pižmoj | 26. listopadu 2008 v 16:29 | Reagovat

Jestli ono nakonec nebylo lepší, když byly ty role jasně dané...

2 alegz alegz | E-mail | 26. listopadu 2008 v 21:32 | Reagovat

zdravim,xcela by som sa opytat,ci neviete nahodou ci su dake prednasky s gender tematikou aj u nas na slovensku...

inak,s clankom uplne suhlasim a je mi uprimne luto ''neidealnyx'' xlapov,kt si nicia sebavedomie tym,ze sa musia pozerat na ''ideal'',kt im dost casto nesiaha ani po clenky...

pekny den...ci vecer ci co to je;]]]

3 Václav Václav | 27. listopadu 2008 v 12:19 | Reagovat

Pižmoj: Naprosté většině lidí takový stav nevadil. Jenže pak přišli mladí idealističtí lidé z bohatých rodin, a chtěli, aby se dobře měli úplně všichni. Tak vznikla všechna novodobá rovnostářská hnutí.

Ostatně celý problém dnešního feminismu je v tom, že žena má rovná práva před zákonem, a nerovnost je jen důsledkem individuálních vztahů. Např. ve školství berou ženy menší platy, protože učí na nižších stupních, kde jsou nižší platy. Podle mě je to v pořádku, podle feministek ne. V pořádku už není, pokud učitel a učitelka na stejném typu školy berou za stejnou práci rozdílný plat, na tom se s nimi naopak shodnu.

Celkově prvotní důvody vzniku feminismu, jako je volební právo žen apod., nám už vymizely. Zůstaly nám tedy snahy o rovnost nejen práv, ale i rovnost ve výsledku, bez ohledu na to, zda to tak chce dostatečně velká část lidí (např. ve vedení firem musí působit polovina žen, i když je to firma, kde pracují téměř výlučně muži), a někdy se právě naráží na riziko znevýhodňování mužů (určují norské zákony také minimální zastoupení mužů v managementech firem, kde pracují naopak téměř výlučně ženy?).

Konečně feminismus je dvojího druhu. Tomu prvnímu jde o rovnost, která je však podle mého názoru nedosažitelná (zde se dá mluvit o genderovém aktivismu). Tomu druhému o nadvládu žen, kterou však vylučuje jejich menší fyzická síla (ten je mužům programově nepřátelský, případně si mezi nimi hledá účelové spojence).

Současné feministky až na výjimky akcentují první cíl, minimálně co se týče veřejných prohlášení, i když např. u Zdeňky Ullmannové bych si nebyl jistý, zda v hloubi mysli netouží spíše po tom druhém.

4 Kaktus Kaktus | E-mail | Web | 27. listopadu 2008 v 17:40 | Reagovat

Necítím se být obětí streotypů jako muž, spíš se cítím být obětí stereotypů jako skinhead (SHARP). Naopak velmi ostře vnímám ženské stereotypy. Nevím, možná je to tím, že se o předsudcích týkající se mužů tolik nemluví...

5 Hynek Hynek | E-mail | 28. listopadu 2008 v 4:46 | Reagovat

Před dvaceti lety jsem si vzal hloupou prodavačku,která mě neustále ponižovala.

Došlo to tak daleko,že mě začal bránit syn.Nakonec mě odkopla.A se stal

zázrak.Zamilovala se do mě krásná Inženýrka.Dělal jsem v té době podřadnou

práci ,ale jí to nevadilo.

Jí stačilo : "Paní Inženýrko,jste pro mě výtah z duševního suterénu do obláčku.

A ona? Proboha,co jste to měl za manželku?

"Krajanku z Karpat" jsem dal na Internet.

Stres z debilů si léčím ženami.Třicítky,co jim tikají biologické hodiny.

Doba se změnila.Chtěl bych být o 20 let mladší.

6 Helena Helena | Web | 30. listopadu 2008 v 12:24 | Reagovat

Pižmoj:

Jako vtip dobrý, pokud to myslíte vážně, tak máte asi nějaký problém... samozřejmě, že každá populace obsahuje určitý (mnohdy docela značný) počet "lidí" na úrovní zvířat, kteří s radostí přijmou nějakou předem danou roli, hezky se zařadí a budou se věnovat jen tomu, jak se nažrat a zmnožit, ovšem těmto "lidem" nesmí být přizpůsobena společnost.

A jinak souhlas, stejně jako je tady spousta předsudků ve stylu "to neni žádná pořádná ženská!", tak je tu spousta předsudků "to neni žádnej pořádnej chlap!" a naším úkolem je společnost vyčistit. Doufám, že za sto let budou děti číst učebnici dějepisu a řehnit se tomu, že kdysi bylo společensky nepřijatelné dělat nebo dělat různé činnosti jen proto, jaké máte pohlavní orgány.

7 aleff aleff | Web | 30. listopadu 2008 v 21:15 | Reagovat

přijde mi symptomatické, že feminismus by měl být u člověka něco přirozeného (samozřejmě více u žen, než u mužů, ale i chlap má ve své psychice kus ženský) a ta institucionalizace pojmu feminismu z něho dělá prázdný pojem, kterého se zpravidla chytá ta část ženských, kterým kus ženskosti chybí, tak říčí do světa, že chtějí svá práva.

O.K. - byly tu diskriminace jako nemožnost mít volební právo apod., ale to už je pasé. největším vítězstvím pro ženy byla sexuální revoluce, která trvá, takže dnes už v našich končinách neplatí, že má být žena vzorem cudnosti a plachosti - může si dělat, co chce a s kým chce. nějaké islámem postižený země mě v tomto ohledu nezajímají, žiju tady.

s ohledem na výše uvedené mi není jasné, proč je nutné feminismus tak propagovat, když to není třeba. to je jako když někdo, kdo je hloupej, křičí, že chce bejt taky chytrej jako jeho soused a násilím se domáhá, aby si u svého kolí tu vlastnost vynutil.

a sexuální útlak ? je oboustranný a vychází pouze ze strachu, který mají lidé (ženy i muži) ze svobody, která se jim nabízí. ten/ta, kdo se jednoduše prostě svobodně chovají, se na feminismus a jeho výklad pojmů mohou zvysoka vysrat.

a perla nakonec. v telecomu, ještě, než přešel pod O2, byla jistá paní na pozici výkonné ředitelky pro lidské zdroje a ta razila feminismus v jeho drsné militantní formě. okolo ní se vytvořil okruh sviní, co pomohly odejít z práce několika desítkám chlapům, kterým přiřkly nálepku sexuální harašení a pod. - prostě proto, že měly tu moc, ne proto, že se to nutně muselo tak skutečně odehrát. ta píča třeba posílal zaměstnankyně na povinné workshopy, kde se jiné feministky ukájely šířením své svaté víry. jmenovalo se to W.O.W. (winning of women) a zpravidla to začínalo velkým nápisem "největším nepřítelem ženy je MUŽ" :o)))

8 aleff aleff | Web | 30. listopadu 2008 v 21:47 | Reagovat

a perla z úst samotného MUDr. Radima Uzla jako bonus :o)

Znásilnění na porodním sále

Právo, 02.09.2003 - - Radim Uzel - str. 07

Americká feministka Leilah McCrakenová se s americkými porodníky nemazlí. Má tu medicínskou pakáž prokouknutou skrznaskrz. Není žádný diletant. Ta dobrá duše absolvovala už pět porodů. Každý z nich prožívala jako kruté znásilnění. Podrobně o tom píše ve své knize "Znásilnění dvacátého století". Charakterizuje v ní porodníka jako "muže žádostivého sexu, který ženu násilím odhaluje a zraňuje ji na intimních místech". Bohužel nevysvětluje, proč si k porodu raději nevybrala ženu, lékařku. Není však jisté, jestli by pak porod nevnímala jako znásilnění lesbické. Autorka ostatně považuje za znásilnění i každý normální pohlavní styk. Protože "každé proniknutí mužského pohlavního údu ženu vlastně znásilňuje". Vzhledem k pětinásobnému mateřství prožila takové násilí při souloži nejméně pětkrát. A když si k tomu připočítáme pět znásilnění porodnických, nezbývá než jí vyjádřit hlubokou lítost. Při četbě její knihy jsem si zavzpomínal na svou porodnickou kariéru. Na těch několik tisíc "znásilnění", která jsem na porodním sále spáchal. Nejstaršímu dítku, které jsem přivedl na svět, bylo letos čtyřicet let. Tak snad je už většina mých zločinů chválabohu amnestována. Myslím, že jsem ženy při porodech násilím neodhaloval na intimních místech. Ani jsem je schválně a bezdůvodně nezraňoval. To spíš mě rodičky několikrát bolestivě štíply, koply, kously… Stížnosti na porodnické pokořování a násilí však není doménou amerických feministek. Také u nás stále častěji slýchám reklamace na holení genitálu nebo nástřih poševní hráze. řada žen vnímá jako násilí dokonce i očistné předporodní klysma, které musí podstoupit proto, aby novorozenec nepřicházel na svět uprostřed výkalů. Ano, mám na mysli klasický klystýr, za jehož aplikaci jsou někteří návštěvníci nevěstince ochotní i slušně zaplatit. Zmíněné ženy ho při porodu nepovažují za civilizačně hygienické opatření, ale za ryzí teror sadisticky laděného zdravotnického personálu. A ještě k tomu holení dámského genitálu. Přísahám, že jsem tuto delikátní proceduru nikdy neprováděl. Vždycky jsem ji svěřoval do rukou zkušené porodní asistentky. A teď je to násilí. Překvapilo mne, jak se nedávno jedna slavná modelka rozčilovala nad tím, že u nás dosud existují nositelky chlupatého přirození. Považuje to za téměř středověký relikt. Civilizace prý žádá dokonale vyholené podpaží, nohy i všechna intimní místa. Že by porodníci z jejího pohledu předběhli dobu? Asi ne. Jen jim chlupy vadí. Nikoliv z hlediska hygienického nebo estetického, ale ryze praktického. Závěrem bych chtěl místopřísežně prohlásit, že nejsem bojovníkem proti láskyplnému, něžnému, přirozenému porodnictví. Ani těhotenství nechápu jako nemoc a normální porod jako operaci. Musím ovšem zdůraznit slovo "normální". Při něm může žena rodit vleže, vsedě, vkleče, vstoje, nebo jako v africkém pralese, zavěšená na liánách. Může rodit na souši i do vody, chlupatá nebo oholená, potmě, nebo jak je komu libo. O normálním průběhu porodu však zatím nikdo nedokáže rozhodnout. A když se zkomplikuje, zpravidla bývá zle. Pak je zdraví rodičky a novorozence chráněné také oholením, vyprázdněním a možností desinfekce. Co se týká toho nešťastného nástřihu hráze. Zdaleka to není rutinní procedura. Porodník se k němu neuchyluje proto, že by chtěl rodičku sadisticky trápit a sobě pak masochisticky přidělávat práci se zašíváním. Preventivně chrání choulostivou hlavičku novorozence před tlakem měkkých tkání. Snaží se zkrátka udělat vše pro dítě. Navíc nástřih se zahojí téměř vždycky bez následků. Na rozdíl od samovolně vzniklých trhlin. Když si tak někdy probírám všechny ty výčitky nejrůznějších Leilah McCracenových, říkám si: kéž by na světě existovalo jenom takovéto násilí!

9 Helena Helena | Web | 1. prosince 2008 v 20:42 | Reagovat

aleff:

Tímhle si to u mě Uzel posral.

Ženská si snad může rodit jak chce, a doktor jí do toho nemá co žvatlat. Když je pro něj fyzické zdraví to nejdůležitější, a na pocity pacienta nebere ohled, měl se stát zootechnikem.

10 aleff aleff | Web | 1. prosince 2008 v 23:57 | Reagovat

milá heleno,

aniž bych se chtěl dotknout nedostatku jódu ve tvém organismu, nikdo ženě nebere právo rozhodnout se, za jakých podmínek přivede dítě na svět, ale uvedom si, že dříve byla s porodem spojená poměrně velká úmrtnost, kterou současná úroveň medicíny jaksi slušně řečeno snižuje ..

stejně jako by měl doktor brát ohledy na pacienta, tak nezapomeň, že obdobné ohledy by měl brát pacient na lékaře / zdravotní sestry. i když sám bílé pláště téměř nesnáším, neboť mám info z druhé strany barikády, ujišťuji tě, že víš o porodu leda tak velký hovno, jinak bys nevyblila něco tak demagogického a hloupého.

11 Václav Václav | 2. prosince 2008 v 22:31 | Reagovat

Helena: Trochu pozorně číst by neškodilo. Uzel jasně napsal, už na začátku, že si žena mohla vybrat k porodu lékařku, ženu. A stejně tak si může vybrat lékaře/ku, který/á nebude provádět některé preventivní procedury. Na druhé straně on má právo, jako lékař, trvat na svém názoru.

12 Václav Václav | 2. prosince 2008 v 23:59 | Reagovat

Emancipace, nebo dobrovolné omezování svobody alkoholem: http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/zachytka-je-plna-opilych-urednic-zeny-namol-horsi-nez-muzi.html

13 ella ella | 9. prosince 2008 v 16:04 | Reagovat

pánové, je zřejmé, že vy sami jste si nezjistili o porodnictví v čr "zhola" nic..a zcela příznačně používáte slovičko "BY"..

to Helena: tak  Uzel si to u mě posral už dávno..chichi

14 Hui-džin Hui-džin | 25. prosince 2008 v 12:25 | Reagovat

Hm, tak nějak mi uniká, proč ta paní nejméně pětkrát souložila a následně rodila, když jí to tak vadí...ono je to povinné?

15 Renc Renc | 7. ledna 2009 v 6:42 | Reagovat

Je to kráva.Proto.

16 Zoe Zoe | 18. ledna 2009 v 21:51 | Reagovat

Helena: No žena která by trvala na tom aby porodila bez nástřihu, klystýru je teda dost masochisticky založená...Mám zdrávku a jeslti mě něco fakt fascinovalo, tak to byli přechytračelí pacienti, kteří o tom daným nevěděli zhola nic, ale nejradši by jim fušovali do řemesla...No, ale pokud by taková žena fakt chtěla porodit bez těhle procedur, tak doufám, že by pak nežalovala porodníka za to, že má natržené genitálie a infekci jako prase z těch výkalů :) Jinak Uzla fakt nemám ráda s dost jeho názorama nesouhlasím, ale v tomhle má pravdu.

17 cwtlinnef cwtlinnef | E-mail | Web | 29. května 2009 v 4:30 | Reagovat

PXFvup  <a href="http://hdtiwtfvobgv.com/">hdtiwtfvobgv</a>, [url=http://jacyvrzlywen.com/]jacyvrzlywen[/url], [link=http://kroeawmezytf.com/]kroeawmezytf[/link], http://xwsdyqanyxuv.com/

18 zuvolu zuvolu | E-mail | Web | 3. června 2009 v 4:09 | Reagovat

df0yf8  <a href="http://udmytvkqalfh.com/">udmytvkqalfh</a>, [url=http://nfiyubfgfcck.com/]nfiyubfgfcck[/url], [link=http://rssbqpgwuyur.com/]rssbqpgwuyur[/link], http://lxxwakwwqdtg.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama