Feminismus, maskulinismus nebo genderový aktivismus?

4. října 2008 v 8:56 | Dlouhatánská potvora
Občas se musím pousmát nad tím, jaké existují v předsudcích paradoxy. Jedním z nich je například ten, že feministka = žena, která nesnáší muže a viní je za všechno utrpení světa. Přestože toto tvrzení samozřejmě považuji za naprosto stupidní, nemám sama označení "feministka" příliš v lásce a raději se označuji jako "genderová aktivistka".
Hovoříme-li o soudobé patriarchální machistické společnosti, hovoříme i o jejích neblahých následcích pro ženy: využívání jich jako svědomitých domácích hospodyněk(/služek) nebo jako sexuální návnady; jejich nerovné pracovní příležitosti a tak dále a tak dále. Pro muže jsou dopady zcela odlišné: pořád mají více možností než ženy a vůdčí postavení v politice, vědě a dalších oborech, i když snaha o feminizaci je dnes již velmi patrná. Stále je tu problém se stereotypy v médiích nebo reklamách a se sexistickým rozdělení funkcí v nich. O odmítnutí standartní ženské role se hovoří dost a dost, ale co standartní postavení muže?

Napadne někdy někoho, že ani muži nemusí souhlasit se svým předpokládaným postavením vedoucího jedince - ve vztahu (živitel rodiny), ve sportu (předhonila ho holka!) a v dalších činnostech a oborech, kde se nějakým způsobem projevuje dominantní postavení jedince.
Od muže se čeká, že bude lovec. Že bude drsný a nekompromisní, průbojný a vůdčí. Jenomže ne každý muž má pro tyto charakterové vlastnosti dispozice či ambice a jakmile je odmítne a ukáže svou slabost nebo citlivost, je považován za podivína, zbabělce a leckdy dokonce za gaye. Na sexistickém přístupu k mužskému pohlaví mne fascinuje právě tato věc, že narozdíl od žen-feministek, které nebývají spojovány s homosexualitou, jsou muži, nechovající se jako "praví muži-lovci" (termín maskulinisté se mi pořád nějak nemůže zažít...proč asi?) řazeni automaticky k čtyřprocentní menšině. Řeknete si, co je na tom? Být označen za homosexuála není nic hanlivého. Ale i to, že někdo to za hanlivé považuje a proto se tímto způsobem mužům-nelovcům "vysmívá", je další z paradoxních - nebo spíše absurdních - předsudků.
Tabuizace nahého těla na veřejnosti: je pro nás vyřešená nebo ne? Když někde venku potkáme na plakátě nahou kočku v bikinách, většinou se nad tím nijak zvlášť nepozastavíme, ale odhalené mužské tělo mi stále připadá jako tabu. Někdo to může vnímat jako další využívání ženy, tentokrát pro reklamní účely. Ale není to taky potlačení mužského faktoru, co se sexuality týče? Jsou snad muži méně přitažliví? Je penis méně sexy než vagína? Dvě líbající se ženy většinové společnosti nepřipadají tolik nepřípustné jako dva líbající se muži. Jednostranná homofobie? Barbie je sexistická. A co takový Action Man? Malá holčička si může hrát s autíčky, ale chlapeček s panenkou? To je přeci divné! Muž, který o sebe pečuje, je metrosexuál, u ženy to není nic neobvyklého. Muž v růžovém tričku je odporný diskofil, žena v modrém tričku je...no prostě úplně normální.
A já se ptám: Proč? Na toto místo se hodí citace z Madonniny písně "What it feels like for a girl": "Girls can wear jeans and cut their hair short, wear shirts and boots, 'cause it's OK to be a boy. But for a boy to look like a girl is degrading. 'Cause you think that being a girl is degrading.But secretly you'd love to know what it's like, wouldn't you, what it feels like for a girl."
Závěr je tedy takový: ženy již mají svůj boj o výhradně mužské pozice úspěšně rozehraný. Teď je čas dát mužům více prostoru proto, aby bojovali o ty ženské.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kaktus Kaktus | E-mail | Web | 4. října 2008 v 14:15 | Reagovat

Podle mě je zásadní chyba rozdělení na nějaké mužské a ženské pozice. Proč někomu povolovat vstup za barikádu? Rozbijme ty barikády! Podle mne by měli být společenské rozdíly co nejmenší mezi mužem a ženou.

Mě třeba baví víc vaření a praní, než výměna žárovek. :-)

2 Václav Václav | 7. října 2008 v 11:35 | Reagovat

Popravdě, slyšel jsem od jednoho člověka, že existují dvě skupiny mužů, kteří nejsou dost drsní. Ti první jsou homosexuálové, ti druzí většinou silně věřící. Neštěstí je, když někdo z první skupiny se nacpe do druhé, protože se domnívá, že tak bude pro lidi přijatelnější. To jsou potom homosexuální kněží ... nebo homosexuálové, kteří chtějí holku, ale nějak už si od puberty zvykli, že je všichni považují za "buzíka" a starší kluci stejně zaměření jim dávají určité zázemí (a využívají je) ... Hodně jsem se dostal k tématu homosexuality mimo současnou západní civilizace.

Zajímavé je, že tam se ženám toleruje, ale nepředpokládá se u nich, že budou spolu žít ve dvojicích, takže se jim toleruje vlastně jen jako úlet. Zato muže se tam buď likviduje, nebo využívá, nikdy však nemají stejná práva a povinnosti, jako muži heterosexuální. Teď to neberte absolutně, neznám úplně všechna prostředí, ale nevím o tom, že by v nějaké tradiční společnosti kdekoli na světě žili homosexuálové v ustálených dvojicích a navíc vychovávali děti, jak se snaží v současné západní civilizaci.

3 Baru Baru | 11. října 2008 v 20:06 | Reagovat

Jasně.Rozbijme barikády. Zničme je. Otázkou je, jestli to všichni chceme.?

4 Dlouhatánská potvora Dlouhatánská potvora | 12. října 2008 v 12:54 | Reagovat

Baru: jestli se chceme nazývat svobodnou společností, pak ano.

5 Václav Václav | 13. října 2008 v 14:15 | Reagovat

Spíš jde o to, za jakého důvodu lidé volí genderový aktivismus. Někdo chce lepší svět, někdo se však chce mstít mužům (nebo ženám, tak vznikají různé projekty proti feminismu, v ČR to naštěstí moc není). Další chtějí více tolerance, jiní naopak považují své názory za nejlepší a odmítají jakoukoli kritiku (cenzura na webu jedné zdejší návštěvnice).

Ne každé feministce (genderové aktivistce/ovi) jde o svobodnou společnost, mnohdy jde spíš o lepší přístup ke korytům (političky, managerky) nebo ke grantům (akademičky), případně jinou alokaci veřejných zdrojů (snahy Zdeňky Ulmannové omezit státní podporu fotbalu).

6 Helena Helena | Web | 16. října 2008 v 21:31 | Reagovat

Sexismus je samozřejmě oboustranný - žena, která se věnuje typicky mužské činnosti je feministická kráva, která je stresovaná z toho, že je tak šeredná, že by do ní nikdo nezasunul. Muž, který se věnuje typicky ženské činnosti, je zasraný buzerant s natrženou prdelí.

A tenhle problém tady bude, dokud budou žít lidé, kteří si pod "typicky mužská / ženská činnost" představí něco jiného, než prázdnou množinu.

Mimochodem, jak si někteří tupouni neuvědomili, ženy, které se ohánějí feminismem, aby se díky "kvótám" dostaly na nějakou pozici, to rozhodně nejsou feministky.

Ženy nejsou podřadné bytosti, aby potřebovaly procpat nějakými kvótami - stačí odstranit postkřesťanské společenské mantinely.

A opravdu nevím, co má ta šovinistická čuba Ulmannová společného s feminismem.

7 aleff aleff | Web | 19. října 2008 v 21:23 | Reagovat

mo, já bych tedy řekl, že skutečné feministky nejsou ty organizované či aktivizované ženy, co křičí do světa něco o boji za ženská práva, ale jsou to ženské, u nichž se ženskost projevuje minimálně tak, že znají svou cenu a svou úroveň. kdysi, když ženské neměly ani to volební právo, jsou již otázkou minulosti nebo možná oblastí, kde doteď vládne fundamentální islám, ale všude jinde v civilizaci bílého muže jsou patrné výsledky "sexuální revoluce", která uvolňuje křesťanské dogma a vytváří svobodu - problém je, že většina lidí, a tedy i ženských nevyžaduje svobodu v pravém slova smyslu nebo s ní neumí zacházet. proto si myslím, že tvůj závěr je formulován jako zřejmý nesmysl, protože buď někdo schopnost být ženou má a pak stačí ty schopnosti rozvinout, nebo ji nemá a pak o ně bojuje.

8 Helena Helena | Web | 20. října 2008 v 0:27 | Reagovat

aleff:

A jak mám třeba rozvinout schopnost dostat výborný džob, který se mi hodí i časově, ale berou tam jen majitele penisů "plotože se tam musejí zvedat těžký věci"?

A jak se mám třeba bránit tomu, když mě zaměstnavatel nepřijme s myšlenkou "stejně za chvíli půjde na mateřskou" a i když mu odpřísáhnu, že v mojí budoucnosti nic jako mimina nebude, tak mi to prostě NEUVĚŘÍ, a že bych mu vyplnila bianco šek splatný s potenciálním porodem, to je nelegální.

etc.

9 aleff aleff | Web | 20. října 2008 v 12:38 | Reagovat

no, heleno, co takhle méně demagogie ?

ad "džob" (ty vole, to je fuckt strašný, jak se vyjadřuješ)

skutečně znamená, že výborná práce = zvedat těžké věci ?

proč se nevěnuješ tomu, k čemu máš předpoklady ?

ad zaměstnavatel

tvá přísaha nemá dostatečnou garanci, protože je přirozené, že zaměstnavatel sezajímá, zda budeš schopna odvádět práci, přičemž do tvého zaškolení vloží určité prostředky. bohužel, dnes je složitější mít rozumné prcaovní podmínky, ale je to dost individuálníí - já mám třeba pod sebou 40 lidí + 3 na mateřský dovolený, nechal jsem vybudovat dětský koutek a s těmi na mateřské počítám; když člověk umožní těmto lidem návrat, mají mnohem vyšší míru loajality a chuť pracoovat, než zmrdice, které jdou jen po kariéře; pro mě je tedy mnohem větší zárukou, když mi mladá holka na přijímacím pohovoru řekne, že výhlledově by si rodinu přála, než aby mě zkoušela uhranout socipatická poloprostitutka, že bude pracovat jako motorová myš.

10 Václav Václav | 31. října 2008 v 23:27 | Reagovat

Helena: >>Mimochodem, jak si někteří tupouni neuvědomili, ženy, které se ohánějí feminismem, aby se díky "kvótám" dostaly na nějakou pozici, to rozhodně nejsou feministky.

Ženy nejsou podřadné bytosti, aby potřebovaly procpat nějakými kvótami - stačí odstranit postkřesťanské společenské mantinely.<<

Tak zaprvé, já to dobře vím, že to nejsou feministky typu těch zdejších, ale spíš hochštaplerky. Ale asi nejsem tupoun ...

Zadruhé, s těmi postkřesťanský mantinely bych hodně brzdil. Je snad v zemích, kde byl vliv křesťanství nulový nebo minimální postavení žen lepší? Zeptejte se  někoho, jak to chodí v Japonsku, což je typický příklad země křesťanstvím téměř netknuté.

11 Václav Václav | 31. října 2008 v 23:31 | Reagovat

Helena: S tou prací bych taky brzdil, já zase leckde nemohl dělat, protože brali jen ženy. A to byla pracoviště, jako Copy centrum, kde samotný výkon jistě neovlivňovalo pohlaví pracovníka, ale zaměstnavatel byl holt pln předsudků.

12 Dlouhatánská potvora Dlouhatánská potvora | 3. listopadu 2008 v 19:49 | Reagovat

[7] aleff, http://eDen-X.cz, 19.10.2008 21:23 : pokud je tohle reakce na clanek, pak nechapu souvislost. resp., chapu, ale nezda se mi, ze by mu tvuj prispevek protirecil, i kdyz ho tak predkladas.

13 Iriiiis Iriiiis | 11. prosince 2008 v 23:33 | Reagovat

Nejsem feministka, mam hodne muzskych kamaradu, ktere mam opravdu rada..Ale mit partnera je pro me na zhrouceni..Sveho pritele miluju a zaroven nenavidim za to, ze se ohlidne po holce, za to, ze cumi na porno..Ja vim ze je to normalni a proto vim, ze uz nechci vztah..Nejlip je cloveku samotnemu..Nedokazu se s pritelem rozejit, ale nic netrva vecne a po nem na vztahy kaslu.Nechci ublizovat sobe i jemu.Prosim nefakujte me, ja priznavam, ze jsem asi divna, ale me je vazne jedno ze jinym nevadi ze jejich borec masturbuje a cumi u toho na ku*vy..Takhle nemuzu dal zit..Boze vzdyt ja zjistim, ze cumel na porno a myslim pak na to porad dokola a jsem v hajzlu..Tak co mam delat??Me neni pomoci, jedine byt sama..

14 ognhpdqas ognhpdqas | E-mail | Web | 29. května 2009 v 4:20 | Reagovat

QSIJsK  <a href="http://wnxhdqusexnm.com/">wnxhdqusexnm</a>, [url=http://seyjhvprbsoa.com/]seyjhvprbsoa[/url], [link=http://dwcheimvabyv.com/]dwcheimvabyv[/link], http://gyxprxokzfzm.com/

15 krlfcqkypxs krlfcqkypxs | E-mail | Web | 30. května 2009 v 7:24 | Reagovat

rASaKL  <a href="http://xfumtcsesalj.com/">xfumtcsesalj</a>, [url=http://ugiawcdgwlmp.com/]ugiawcdgwlmp[/url], [link=http://jqfxwjszonhn.com/]jqfxwjszonhn[/link], http://bhsxxbnbfyzv.com/

16 ijolhkozehf ijolhkozehf | E-mail | Web | 2. června 2009 v 20:11 | Reagovat

EmgO3y  <a href="http://ubvdgrzrzyhk.com/">ubvdgrzrzyhk</a>, [url=http://ekhlktceuiwi.com/]ekhlktceuiwi[/url], [link=http://yzcmentoeejr.com/]yzcmentoeejr[/link], http://dbeopauiptzl.com/

17 aqrzzmpwlvx aqrzzmpwlvx | E-mail | Web | 15. června 2009 v 8:35 | Reagovat

jTB8Wf  <a href="http://fpsvgqreqdeh.com/">fpsvgqreqdeh</a>, [url=http://txvgkwcabzhe.com/]txvgkwcabzhe[/url], [link=http://qhxnoxdnjtxj.com/]qhxnoxdnjtxj[/link], http://ijelchwclelh.com/

18 Pavlína Zapletálková Pavlína Zapletálková | E-mail | Web | 14. září 2009 v 9:17 | Reagovat

Dobrý den, podívejte se na www.feministky.com  tam je vše, co se týká homosexuality vysvětleno. Pavlínka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama