Říjen 2008

Squat Milada v ohrožení?

16. října 2008 v 15:22
Dnes dopoledne se na webu pražského squatu Milada objevila zpráva "Milada volá o pomoc. Ráno dorazily dvě policejní dodávky v doprovodu úředníků a objevily se hrozby o vyklizení squatu. Tu samou zprávu obdržela do svých mobilních telefonů a mailů i řada lidí v celé České republice. Spontánně zasílané zprávy požadovaly to jediné: solidaritu se squatem a případnou podporu při policejním vyklizení. Kolem poledne na místo, i přesto že šlo dobu, kdy je většina lidí v práci nebo ve škole, dorazilo pár desítek lidí a další jsme potkávali po cestě z Milady. více zde

Ženy jsou bohyně – ale pojďme už na ten oběd!

16. října 2008 v 15:19 | ER
Kateřina Dušková je divadelní režisérka. Letos se poprvé pustila do režie rozhlasové hry. Vybrala si hru Kateřina Rudčenkové Niekur a byla navržena na udělení rozhlasové ceny Bohemia Prix. Nominace pro ni byla velkým úspěchem - umístila se hned se svou prvotinou mezi prvními šesti nejlepšími. Bohemia Prix se udělovala minulou středu, Kateřina se zúčastnila veřejného poslechu a besedy o hrách. O tom, jaké to bylo, si povídala s Emčou.
Jak vypadalo to udílení a beseda?
Beseda začala otázkou, jestli je ženská problematika relevantní pro širší posluchačskou obec, což pro mě byl naprostej šok. Ve chvíli, kdy člověk čeká, že se bude mluvit o zvuku, o koncepci, o skladbě, o výstavbě celé té věci, na které ta parta lidí pár týdnů dělala, mi tahle věta přijde jako blesk z čistého nebe. Navíc v době, kdy máš pocit, že tyhle otázky už máme za sebou a řešíme nějaké konstruktivní věci. Tak ti to vyrazí dech, a jen koukáš, že spousta těch přítomných odborníků na tuhle otázku reaguje. Ty bys čekala, že se zasmějou, a jde se dál, ale oni to začnou rozebírat. Jestli ženský autorky mají právo fungovat na takové svaté půdě, jako je rozhlas, a jestli vlastně nám ty ženský autorky mají co říct. Kateřina Rudčenková na tohle reagovala slovy, že si propříště tedy vymyslí nějaký mužský pseudonym a půjde do té soutěže jako muž, aby se tyhle otázky přeskočily a už se šlo k té konstruktivní kritice.

Koná se druhé Udiversum, konference o různorodosti v médiích

14. října 2008 v 9:26 | ER

2. ročník odborné konference - Média veřejné služby a různorodost

GitA - Genderová informační a tisková agentura, o.s. ve spolupráci s
Goethe-Institutem Praha a pražskou kanceláří Friedrich-Ebert-Stiftung Vás
srdečně zvou na 2. ročník mezinárodní odborné konference UDIVERSUM - Média
veřejné služby a různorodost (z hlediska genderu, věku, národnosti, rasy,
sexuální orientace apod.)

------
čtvrtek, 23. října
Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
------

Pozitivní posedlost kapely Killset

10. října 2008 v 18:54 | ER

Killset jsou metalová kapela z Krakova. Hrají takový ten melancholicko-energický metal s vyhrávkami a andělským zpěvem a blitím do mikrofonu. Poprvé jsem je viděla na loni v Lipsku a kvůli nim jsem začala objevovat metal. Letos jsme je pozvaly na litoměřický Rock For Animals. Killset přijely jen kvůli tomuhle koncertu a jejich vystoupení pro mě bylo suverénní hudební špičkou celé akce. Holky jsou totiž skvělé muzikantky a z jejich hraní čiší taková pozitivní, tvůrčí agresivita. Na moje otázky odpovídá baskytaristka a zpěvačka Dominika.

Femina Film, Ústí n.L.

10. října 2008 v 18:21
Ještě dnes a zítra se koná v Ústí nad Labem filmový festival Femina film, s filmy od žen a o ženách. Letošní hlavní téma je ženy a sport, hlavní cenu dostane režisérka Michaela Pavlátová. Více info zde.

DIY Karneval Svoboda místo strachu

8. října 2008 v 9:26
Tuto sobotu 11.10. se na pražské Štvanici uskuteční DIY Karneval Svoboda místo strachu. více info zde

Feminismus, maskulinismus nebo genderový aktivismus?

4. října 2008 v 8:56 | Dlouhatánská potvora
Občas se musím pousmát nad tím, jaké existují v předsudcích paradoxy. Jedním z nich je například ten, že feministka = žena, která nesnáší muže a viní je za všechno utrpení světa. Přestože toto tvrzení samozřejmě považuji za naprosto stupidní, nemám sama označení "feministka" příliš v lásce a raději se označuji jako "genderová aktivistka".
Hovoříme-li o soudobé patriarchální machistické společnosti, hovoříme i o jejích neblahých následcích pro ženy: využívání jich jako svědomitých domácích hospodyněk(/služek) nebo jako sexuální návnady; jejich nerovné pracovní příležitosti a tak dále a tak dále. Pro muže jsou dopady zcela odlišné: pořád mají více možností než ženy a vůdčí postavení v politice, vědě a dalších oborech, i když snaha o feminizaci je dnes již velmi patrná. Stále je tu problém se stereotypy v médiích nebo reklamách a se sexistickým rozdělení funkcí v nich. O odmítnutí standartní ženské role se hovoří dost a dost, ale co standartní postavení muže?

Konkurence ve frontě na borce

2. října 2008 v 10:07 | ER

Kamarádka mi vyprávěla, jak se málem porpala na záchodech v jednom klubu. Potkala se tam s partou opilých děvčat, které jsou známy též jako "matrace" pro všechny pražské punks a skins, co za něco stojí. Lovení a ulovení borců, kteří v partě něco znamenají, totiž zase dodává (asi) prestiž těmto dívkám. Dá se tomu říkat sexuální svoboda, anebo taky ubohost. Ale asi je to spíš ubohost, protože svobodné sexuální chování by to bylo, kdyby nebylo tolik vynucené potřebou být drsná punkerka či rennee.