Byla jsem opravdu anarchofemiministkou?

11. září 2008 v 20:51 | Leny
Tento článek píši jako komentář ke článku "Byla jsem anarchofeministkou", který byl uveřejněn v časopise Psychologie DNES v listopadu 2005 a kterého jsem autorkou.
Možná se zdá zbytečné zabývat se něčím, co bylo napsáno před třemi lety, zvláště když mám v současné době jiné postoje a názory než v onom článku vyjadřuji. Problém je to, že co bylo jednou napsáno stále existuje a pokud to není opraveno nebo doplněno autorem/autorkou, jeho/její postoj zůstává stejný v očích čtenářů, kteří s ní/m nejsou v přímém kontaktu a tím pádem nevidí jeho/její další vývoj.

Dalším důvodem proč se zabývat mým článkem je to, že působil na mnoho lidí jako obecná kritika anarchistického/anarchofeministického hnutí, ale psán byl jako subjektivní zkušenost jednoho konkrétního člověka s konkrétními lidmi z anarchistického prostředí. Problematické je, že vyšel v mainstreamovém periodiku a dal tak další důvod veřejnosti přistupovat k anarchistickému hnutí s předsudky a zlehčováním. Jeho publikování v tomto časopise nebylo mým záměrem. Stalo se
tak vlastně náhodou a z mojí nedbalosti.
Známá, která studovala psychologii mne jednou poprosila, abych pro ní napsala článek o mé zkušenosti se subkulturami, s "anarchistickou subkulturou". Já jsem jí už v minulosti poskytovala
různé texty k jejím studijním účelům, takže mě tahle prosba nepřekvapila. A uvítala jsem možnost
ze sebe shodit všechnu frustraci, která se ve mně za pár let strávených v anarchistickém prostředí nashromáždila, všechny konflikty, které jsem nebyla ze strachu schopná řešit s lidmi, kterých se týkaly a uzavřela je v sobě. Napsala jsem tedy onen text a poslala jí ho s tím, že mě ani tak moc nezajímá, kde přesně bude uveřejněn, a jak si ho upraví (název článku například nebyl z mojí hlavy). Když jsem zjistila, že vyjde v Psychologii DNES, mávla jsem nad tím rukou: "To stejně nikdo nečte."
Zanedlouho jsem se doslechla, že o něm lidé z "hnutí" vědí a mnohé jejich reakce jsou naštvané. A bylo mi to jedno, protože jsem v tu dobu s "hnutím" neměla styky a nechtěla jsem se v něm nadále angažovat; myslela jsem, že je to celé za mnou.
Nicméně po nějaké době, kdy jsem si urovnala názory, jsem se chtěla do "hnutí" vrátit, nebo spíš spolupracovat s lidmi z něho a angažovat se opět v jeho aktivitách. A nemálo lidí mi dalo najevo, že "po článku" už nejsem vítaná. Chápu to - ukázalo se jím, že jsem spoustu věcí brala povrchně, že jsem pózovala a nešlo mi skutečně o věci, na kterých jsem se podílela. Někteří mě
brali a možná stále berou jako práskače a viní mě z poškození obrazu hnutí vůči veřejnosti. A já to nemůžu popřít.
Na druhou stranu si myslím, že každý k anarchistickým myšlenkám dospívá postupně, vyvíjí se a občas z počátku vykřikuje něco, v co skutečně nevěří nebo tomu úplně nerozumí. V tom si myslím, že jsem nebyla úplná výjimka.
Jako pozitivní vidím, že se rozpoutala alespoň částečně diskuze nad věcmi, které jsem v článku kritizovala na obecnější rovině - nedostatečná otevřenost a špatné fungování "hnutí", i když, jak jsem už napsala výše, to vůbec nebylo mým cílem. Samozřejmě by měly podněty pro takovou diskuzi vycházet v zinech a časopisech uvnitř hnutí, bez propírání mainstreamem.
Je mi líto, že se můj "deníčkový zápis" dostal na veřejnost. A mrzí mě také to, že i po třech letech je tento článek pro některé hlavním hlediskem k posuzovaní mojí osoby. Ale rozumím nedůvěře. Jsem naprosto otevřená diskuzi, nechci už řešit problémy obcházením. Tento článek je tedy výzvou, částečným vysvětelením a omluvou těm, kterých se "psychologický" článek týkal.
3.9. 2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Houdy Houdy | 14. září 2008 v 18:05 | Reagovat

Akorat ze tu omluvu nikde nevidim. To, co vidim, je vymluva zakoncena zbletpem o tom, ze to vlasne bylo "pozitivni"...

2 Pižmoj Pižmoj | 16. září 2008 v 9:51 | Reagovat

Aha, já to tehdy četl a měl radost, že slečna zmoudřela... :-(

3 leny leny | 18. září 2008 v 21:12 | Reagovat

houdy: no, ja bych rekla, ze nekdo vidi jen to, co videt chce...

4 Houdy Houdy | 19. září 2008 v 18:49 | Reagovat

Napodobne, Leny, napodobne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama