Srpen 2008

Třetí pohlaví

31. srpna 2008 v 22:10 | ER
"Jsem třetí pohlaví, ne muž snažící se být žena. Je to problém vaší společnosti, že rozeznáváte pouze dvě pohlaví." (Hidžra Mona Ahmed).
Francouzská filosofka a feministka Simone de Beauvoir označila ženy jako druhé pohlaví - chtěla tím radikálně vyjádřit druhořadé místo žen v hierarchii dvou pohlaví. Možná radikálnější je ale nabourat samotné vnímání právě dvou pohlaví, které západoevropská společnost zná. Setkáváním s jinými kulturami a jejich dělením světa se ale ukazuje, že dělit lidi jen na muže a ženy je poněkud omezující. Lidem, kteří stojí někde mezi kategoriemi žena a muž, nebo zcela mimo ně, se někdy říká třetí pohlaví.

Vesmírné soukromé vlastnictví

16. srpna 2008 v 21:14
Jedna známá mi řekla, že svému muži koupila arový pozemek na Měsíci. Existuje totiž nějaký lunární úřad, který vám pozemek prodá i s mapičkou, kde je váš pozemek označen. Někomu to připadá jako vtipný dárek, mě spíš jako hovadina. Anebo spíš to celé vůbec nechápu.
Myslím, že je na tom krásně vidět to "panství" člověka - někam přijdu a to, co ještě nepatří žádnému konkrétnímu člověku, je tudíž volné, a tak to zaberu. U zemského povrchu už jsme na to už jaksi zvyklí, že si někdo vykolíkuje kus země, a pak ho pokládá za vlastní a třeba s ním i obchoduje. Ale na Měsíci? Jak přišli nějací byrokrati z "úřadu pro vesmír" na to, že mohou prodávat Měsíc kus po kuse? Komu připadnou peníze z prodeje? A hlavně, jaký má smysl vlastnit ar "půdy" na Měsíci? Je to něco, co manžel mojí známé pravděpodobně nikdy nevyužije, ale je vtipné, že to prostě MÁ.
Dnes je prostě zdrojem zábavy vlastnit, nakupovat, obchodovat.