Zviditelnit queer lidi

31. července 2008 v 12:03 | ER
Tenhle rozhovor s Jolanou a Betkou z organizačního týmu Queer parade, která proběhla na konci června v Brně, mám už nějaký ten pátek. To, že ho publikuju až teď, je z důvodu přemíry lenosti - za což se Jolaně a Betce i všem četnářům a čtenářkám omlouvám.
Queer parade je jedinečná akce tohoto druhu v Čechách a na Moravě. Uspořádat ji určitě byla pěkná fuška. Museli jste mít silnou motivaci - jakou?
Jolana: Už dříve se konaly duhové průvody v Česku, například v Karlových Varech. Jinak přiznáváme, že jsme si mákly/i, ale stálo to za to. Byla tu prostě ta vize, mít duhový průvod, protože si myslíme, že to má smysl, třeba velkou symbolickou hodnotu. A pak už se to hýbe samo.
Betka: Za přípravou akce je spousta práce a velká dávka nadšení a osobní angažovanosti organizátorek/ů. Motivací bylo zviditelnit queer lidi (a tím také problémy, se kterými se potýkáme) a veřejná akce tohoto typu je asi nejúčinnějším způsobem, jak zviditelnění dosáhnout.

Teď po skončení akce, jaké máte pocity z první česko-moravské Queer Parade? Překvapilo vás něco? Myslíte, že policie chránila akci dostatečně?
Jolana: Myslíme, že to byl úspěch, lidi na Flédě chodili a děkovali za to zorganizování, což nás moc potěšilo. Další posílají emaily, chtějí chystat příští ročník. Akce taky určitě stmelila v Česku LG komunitu. Příští roky můžeme usilovat i o LGBTIQ rozsah:) Policejní aktivity právě zhodnocujeme. Máme rozporuplné pocity, určitě nás překvapil výpad NO až na Náměstí Svobody. Taky věříme, že ty analýzy nějak využijem k vylepšení.
Betka: Myslíme (a ohlasy po akci to potvrzují), že akce se moc vydařila, zvlášť (příjemně) nás pak překvapila velká účast a podpora, které se nám dostalo. Naopak nepříjemným překvapením bylo přímé narušení akce ze strany extremistů. I když odpůrci z těchto táborů hrozili, nečekali jsme, že se jim podaří vtrhnout přímo do davu. Jejich útokem pak byla překvapená zřejmě i policie, která zasahovala...
Ovlivní napadení akce neonacisty nějak podobné "parades" do budoucna a jak?
Jolana: Tato otázka je asi zopověditelná až v budoucnosti, ne? Jestli chceš vědět, že s tím budeme více počítat při přípravách, tak ano. Jinak ale doufáme (a chceme tím směrem působit) ve změnu klimatu tak, aby se neonacisté ukazovali méně a méně až vůbec.
Betka: Je to dobrá zkušenost pro plánování příštích akcí do budoucna, jak pro nás organizátory/ky, tak pro policii - a to směrem k větší ostražitosti a důslednosti při zajišťování bezpečnosti takové akce.
Jaké je to dělat queer/LGBTI aktivity v Brně, které je pověstné množstvím nácků a chuligánů?
Jolana: V tomto kontextu jsme je doposud nevnímaly/i. Taky spousta nácků na nás přijela z Prahy a z jiných měst. Jinak v Brně se dělají aktivity dobře, všemožné:)
Betka: Souhlas s Jolanou - v Brně se dělají všemožné aktivity dobře J. Ale obecně si myslím, že Brno je z hlediska aktivismu poměrně živé a díky osobním kontaktům funguje spolupráce také napříč různými organizacemi (tady narážím na zapojení Nesehnutí do organizace QP).
Z neviditelnosti queer hnutí a takové nějaké uhlazenosti a "slušnosti" lesbicko-gay aktivit , stejně jako z diskusí s různými LGBT lidmi jsem nabyla dojmu, že queer lidé v ČR jsou rádi, že mohou žít jakž takž svůj život, a nemají snahu svou agendu a identitu hlasitě diskutovat na veřejnosti například formou pouličních happeningů. Mýlím se, anebo se stala nějaká změna?
Jolana: A která další hnutí mají? Je to další sugestivní otázka, kde si odpovídáš, třeba se vyjádří ostatní z týmu? Jinak to, že LGBT lidi vítali Queer parade, říká, že mají rádi ulice:)
Betka: Myslím, že v tomto ohledu se projevuje obecná nechuť k přílišné angažovanosti a hlasitosti (podobná situace je koneckonců také v případě feministických aktivit). V každém případě úspěch Queer parade ukazuje, že lidé podobné akce vítají, takže možná se nějaký posun v tomto směru podařilo nastartovat.
Proč jste se rozhodli zaštítit akci jménem a úřadem Džamily Stehlíkové? A co ta záštita akci přinesla?
Jolana: Záštita každé známé a symbolicky významné osobnosti akci pomůže, úřad Džamily Stehlíkové má zrovnoprávnění menšin přímo v agendě, proto jsme její přijetí a nakonec účast dost vítali. Aplaus na náměstí (právě po narušení shromáždění) taky potvrdil, že se každá taková osobnost hodí.
Betka: Taková záštita přinesla punc oficiálnosti, který možná přispěl k lepšímu přijetí akce v povědomí veřejnosti.
Máte pocit, že stát/vládu tohle téma zajímá?
Jolana: Které téma? Úřad vlády pro lidská práva nechal vypracovat analýzu postavení sexuálních menšin. Speciálně Džamila Stehlíková chce (když se jí to zadaří) doporučení z té zprávy tlačit do vlády.
Betka: Pokud jde o téma postavení sexuálních minorit v ČR, určitě je zde spoustu věcí, které nejsou dořešené a kterým není věnovaná dostatečná pozornost (např. v rovině legislativy).
Grafika propagačních materiálů se nese v klasickém duhovém duchu LGBT hnutí. Není spojování LGBTI hnutí s barevností, bláznivostí, karnevalem, kabaretem atd. trochu omezující pro prosazování "vážných" témat?
Jolana: Nejdřív voláš po happeningu, a pak ti přijde barevnost omezující. Mělas na mysli nudné happeningy? (Ovšem tolik bláznivosti zase v duze není, ne?) Jinak diskuse, která se v médiích vede právě o těch vážných tématech, jako je rodičovství, říká, že se takto otvírat téma dá.
Betka: I vážné téma se dá uchopit "barevně". Navíc happening typu Queer parade není jen o požadavcích stejných práv, ale také o radosti a hrdosti - a barevnost ke queer patří, protože odkazuje k různorodosti, která je koneckonců tím, oč tu běží. Krom toho podoba Queer parade byla, myslím si, dost umírněná a důstojná, takže na vážnosti tématu nijak neubrala.
Jedno z témat, která jsou ve veřejné diskusi dost nové a která se objevila ve vašich požadavcích, jsou problémy LGBTI seniorů. Můžete tuhle tematiku přiblížit?
Jolana: Právěže je to téma hodně opomíjené, ať už výzkumnicky, tak aktivisticky či komunitně. My jsme začali Až něco zpracujeme, to teprve otvíráme.
Betka: Důležité bylo vůbec upozornit na fakt, že zde něco jako problematika LGBTIQ seniorů existuje. Toto téma je opomíjené a nezpracované, takže uvidíme do budoucna, zda se podaří ho nějak systematičtěji zmapovat.
Někdy se podobným akcím říká "Pride", často "Gay Pride" - co vás vedlo k názvu Queer Parade?
Jolana: Protože jsme to chtěly/i co nejširší.
Betka: K tomu nemám co dodat J.
Pokud vím, LBGTI/queer hnutí se s feministickým hnutím u nás moc nepropojuje. Proč myslíte, že to tak je?
Jolana: Asi tím, že u nás nebylo v 70. letech feministické ani lesbické a celkové LGBT hnutí. Já třeba sama si to propojuji, i s jinými hnutími. Ale jinak ani feministické hnutí není u nás pořád moc rozhýbané, 90. léta i na západ od nás přinesla trošku jiný mix, celkově je v ČR ale podle mne (vlastně i nás, např. diskuze na Mezipatrech loni tomu nasvědčovaly) obecný úpadek aktivismu... uvidíme.
Betka: Souhlasím s Jolanou, zřejmě to souvisí celkově s vývojem feministického a queer hnutí u nás a s obecným "úpadkem" aktivismu. Záleží na tom, jak se budou obě hnutí vyvíjet sama o sobě, v každém případě je zde prostor pro spolupráci.
Co říkáte na to, co se stalo zejména s gay agendou na Západě potom, co ji "požral kapitalismus" a ze společenské kritiky se stal námět pro luxusní gay časopisy plné reklam? Je tohle pro vás nějak důležité - řešíte to?
Jolana: Gay časopisy plné reklam tu prostě budou spolu s ostatními časopisy plnými reklam, tj. zřejmě časem (nezmění-li se klima natolik, že zaniknou i ty ostatní) se více rozmůžou i v ČR. My řešíme tu jinou agendu než reklamu - teda spíš bychom prosazovali práva, dělali aktivity pro komunitu, než prodávali krémy a hadry. Ale já nevylučuji, že se zrovna chytím nějakého velmi lukrativního byznysu v oblasti služeb pro lesby, to nás s ženou velice láká.
Betka: Komerční využití queer aspektu není doménou jen gay časopisů, ale je možné ho celkem zřetelně vysledovat v reklamách obecně lifestylových (mužských) časopisů (tady čerpám ze své nedávné genderové analýzy reklam v časopisech J). Každopádně "revoluční" potenciál queer tady je a dokud budou existovat problémy, které je třeba řešit, "gay agenda" bude fungovat i na aktivistické rovině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nic nic | 31. července 2008 v 15:33 | Reagovat

:-)))

2 margot margot | 31. července 2008 v 20:55 | Reagovat

"Záštita každé známé a symbolicky významné osobnosti akci pomůže, úřad Džamily Stehlíkové má zrovnoprávnění menšin přímo v agendě, proto jsme její přijetí a nakonec účast dost vítali." Teď mi teda cuká koutek u úst =) Zajímalo by mě, jak účast známé a symbolicky významné osobnosti pomáhá akcím. Když slyším velkohubá prohlášení o svobodě a rovnoprávnosti od politiků, kteří se na nějaké "akci" objeví, pak si vozí prdel v nablýskaných kárkách třetí generace, ambicióznější z nich příští akci zakážou či nechají rozehnat (asi jim to neštimovalo se začátkem "akce" kvůli důležité schůzce s guvernérem Národní banky nebo s jinou známou a symbolicky významnou osobností), dělá se mi špatně.

3 Tomáš Tomáš | 2. srpna 2008 v 14:02 | Reagovat

hm, ale zas na druhou stranu politici ať se nám to líbí  nebo tvoří zákony a vytvářejí pravidla společnosti, byli to právě oni kteří "udělali" registrované partnerství ( samozřejmě až po mnoha letech přesvědčování) , můžeme je nemít rádi ale zároveň bychom s nima měli být za dobře a pokud podpoří Queer parade i příští rok nemám s tím osobně problém

4 souveraine souveraine | 2. srpna 2008 v 21:00 | Reagovat

Omlovám se, článku se to netýká ani zdaleka, ale měla bych obrovskou prosbu. Strašně dlouho sháním nějaké cd Lunachicks. Bez úspěchu. Nemohla bych na Vás trapně nějaké vyžebrat? Prosím, dejte vědět buď na mailu nebo na ICQ. Děkuju předem.

Konakty:  

ICQ: 374-878-333

mail:fuckedupfreak@seznam.cz

5 margot margot | 2. srpna 2008 v 23:43 | Reagovat

A nebyli to také oni, kdo registrované partnerství (podle mě by pro to ani nemusel být název jiný než pro sňatek heterosexuálního páru) "neudělali" rovnou?

6 margot margot | 2. srpna 2008 v 23:47 | Reagovat

Navíc se špatným politikem či političkou (dobrého nebo dobrou zatím neznám, koukám-li se do vládnoucí skupiny) zadobře být nehodlám a myslím si, že to není dobré pro nikoho. Nekritická společnost podle mě není zdravá.

7 nic nic | 8. srpna 2008 v 13:56 | Reagovat

margot: Nekritická společnost zdravá jistě není a ta kritická by měla být nadmíru vážena a preferována, ale nežijeme přece v Utopii, takže s tím moc nenaděláme:-((( BOHUŽEL! Politika je především o kompromisech, ať se nám to nelíbí či (proč by mělo?) líbí. Pokud vlezeš do té hnusné ( = především zkorumpované) politiky s těmi nejčistšími úmysly a nepřistoupíš na jejich velmi přízemní a sobecká pravidla hry, snadno se tě zbaví a ničeho pozitivního nedosáhneš. Navíc bohužel musím konstatovat, že naše politicko-kulturní úroveň je v dost opožděné prenatální fázi:-(( Ale serme na to - dnes přece začíná v komunistické Číně ta úžasná olympiáda, na níž se kupodivu sjely hlavy okázale demokratických států zcela bez zábran, neboť kapitalistické hospodářství mj. zachraňuje především trestuhodně podceněná a mnohdy nezaplacená a bez výhrad ta úžasně nejlevnější čínská pracovní síla:-(( Pokud bych to měl zlehčit, základy veškeré demokracie zřejmě vězí ve zcela bezostyšném totalitním vykořisťování v nedemokratických zemích.... Ještěže ty totalitní systémy na Zemi stále máme, že?

8 Fífa Fífa | Web | 12. srpna 2008 v 9:28 | Reagovat

zajímavý...

9 Václav Václav | 19. srpna 2008 v 2:25 | Reagovat

Na mně udělala Queer Parade několik dojmů:

1. Odpor proti ní se stal doménou neonacistů, ostatních odpůrců bylo pouze v řádu desítek a také byli mylně prohlašování za neonacisty. Naneštěstí se i v Ceské republice prosazuje myšlení kritika homosexuálů (Romů, Izraele) = neonacismus, a to je zjevný nesmysl. Např. v koncentračních táborech byli homosexuálové a Romové ve vězenských kolektivech většinou neoblíbeni. Naopak nacista Ernst Röhm byl homosexuál.

2. Neonacisté tyto další protestující napadli slzným granátem, který hodili do restaurace, kde tito stolovali. Holt neonacisté vždy nenáviděli české vlastence a nenávidět je budou. (Nebo šlo o provokace, která byla neonacistům "přišita".)

3. Asijské země o podpoře homosexuálních vztahů neuvažují. Právě asijské země přebírají dominantní postavení ve světě od euroatlantické civilizace. Je málo pravděpodobné, že se jejich přístup v dohledné době změní.

4. Většina homosexuálů skutečně o žádnou medializaci a vycházení do ulic nestojí. Svědčí o tom i poměrně malý počet účastníků akce, z nichž možná většinu navíc tvořili lidé upřednostnující heterosexuální soužití.

5. Akce byla podporována vládní Stranou Zelených, čímž se dostala do rozporu s původní tradicí protestů homosexuálů proti diskriminaci a policejnímu násilí.

10 margot margot | 19. srpna 2008 v 18:06 | Reagovat

nic: Samozřejmě si uvědomuju, že je to utopie. A bude do tý doby, dokud budou existovat lidi, kteří chtějí ovládat ostatní. A ti budou vždycky. Ať si budou říkat fašisti, komunisti nebo demokrati. Ahoj, já jsem demokrat a obdivuju USA, kácení pralesů a dětskou práci na plantážích. Olympiádu bych spíš nechala na jinou diskuzi, protože to by bylo rozhodně na dlouhé lokte. PS: na co se budeš koukat večer?

11 Helena Helena | Web | 20. srpna 2008 v 0:05 | Reagovat

Tenhle blog hlásá protikřesťanskou nenávist? Nějak jsem si nevšimla... zdá se mi, že hlásá toleranci. Ale pravděpodobně je "gró" křesťanství teror, a kdokoli je proti němu, je hned protikřesťanský.

Here:

http://img373.imageshack.us/my.php?image=wtf2fk6.png

Z jedné rozkošné katolické sajty.

Jinak mě zaujalo, že dotyčný mlží a tají své skutečné motivace, aby získal širší podporu. Kdysi mi taky radil, abych lhala, že tím získám širší podporu. Hm. Desatero, říká nám to něco? Asi ne.

Jinak mě dojalo, že na webu určeném "ochráncům nenarozeného života" dovede někdo konstatovat, že do mateřství nikoho nenutí:-D

A mimochodem: ano, právo na potrat je nadřazené právu na život.

12 Vizitátor Vizitátor | 21. srpna 2008 v 12:46 | Reagovat

Heleno, celý svět vám bude vděčný, když vytrváte ve svém rozhodnutí zůstat childfree!

13 Helena Helena | Web | 22. srpna 2008 v 18:13 | Reagovat

Vizitátor:

Nemluv za celý svět, ano?

Kdybys řekl "většina", nebo "všichni kromě breederů", tak dejme tomu, ale tohle je zcela jistě nepravdivé prohlášení.

14 Václav Václav | 1. září 2008 v 23:02 | Reagovat

Helena: Myslím, že Vaši "breedeři" i mnoho dalších lidí, kteří se seznámili s Vašimi názory si přeje, abyste nikdy nevychovávala děti. Ani děti biologicky vlastní, ani jiné, a radši ani např. vysokoškolské studenty. Prostě nikoho.

15 Helena Helena | Web | 3. září 2008 v 21:28 | Reagovat

Václav:

Nějaký problém s pochopením rozdílu mezi "mnoho lidí" a "celý svět"?

A že si "mnoho dalších lidí" něco přeje... co já s tím?

16 Václav Václav | 11. září 2008 v 17:18 | Reagovat

Helena: Dokud je tu demokracie, která respektuje práva menšin, tak nic. Dokud tu je kapitalismus, je málo pravděpodobné, že by Vám někdo svěřil výchovu cizích dětí. Ve chvíli, kdy by tu byl režim, kde by většina násilně vyžadovala po menšinách, aby se jí přizpůsobili, a takový režim by přesto mohl být demokratický (ostatně starořecké demokracie takové byly), potom by to s Vámi dopadlo hodně špatně. Childfree hnutí bude vždy v menšině, a proto mu MUSÍ stačit tolerance ze strany většiny. Bude-li od většiny vymáhat více, než toleranci, může se dostat do situace, kdy se stane objektem pronásledování. V tomto směru lze childfree hnutí přirovnat k neonacistům.

17 Helena Helena | Web | 19. října 2008 v 16:13 | Reagovat

Nemusí, a nestačí. A taky se něčeho víc než "tolerance" (přičemž "nikdo vás do ničeho nenutí, ale budeme vás šikanovat, buzerovat a omezovat" není žádná opravdová tolerance) domůže, ať už demokraticky, nebo násilím.

Přijde den, kdy budou všechny kandelábry ověšené liferskými a breederskými klany, a poslední zbylí pro-dětští teroristé se budou schovávat v afghánských slujích.

Neexistuje žádný smysl, v kterém by bylo možné childfree hnutí přirovnat k neonacistům.

18 Ramie Ramie | E-mail | Web | 25. června 2012 v 15:17 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama