Asexualita

15. května 2008 v 19:44 | Anča Gilotina |  Číslo 13 - Láska (v kapitalismu)
Asexualita je absence sexuálního vzrušení; asexuálové se většinou vyhýbají intimitě ve vztazích. Určitá část odborné veřejnosti má zato, že by se asexuálové měli léčit, samotní asexuálové a jejich zastánci prosazují to, že je asexualita svébytná sexuální orientace, stejně jako např. homosexualita.

O tom, že existují lidé, kteří sami sebe označují za asexuály a snaží se vytvořit pro asexualitu autonomní prostor ve společnosti, jako ho mají třeba už zmínění homosexuálové, jsem ještě donedávna vůbec nevěděla. Překvapilo mě, že na stránkách "Asexual Visibility and Education Network" (AVEN), což je jakási zastřešující organizace, i na osobních stránkách asexuálů silně zaznívá hrdost na vlastní sebeidentifikaci jako asexuála/-ky. Nakonec proč se stydět - doposud bylo "asexuální" chování skrývané, nebo spíš "neviditelné", nemluvilo se o něm, a když je to teď "venku", je nutné, aby si asexuálové vybudovali společenské sebevědomí.
Na stránkách AVENu se hodně píše o tom, že asexuálové mají stejné emocionální potřeby jako "sexuální lidé", jen si lásku a partnerské vztahy nespojují se sexem. Pro asexuály je v partnerských vztazích prostě důležitá spíš netělesná blízkost, sdílení zážitků, ono ironizované "povídání si".
Asexualita je celkem nový "trend", AVEN byl založen v roce 2001. Nicméně, co mě zaujalo, bylo to, že komunita asexuálů dost ostře kritizuje přesexualizovanost dnešní západní společnosti - ta jim jednak brání v tom, aby byli "normálně" přijímaní většinovou společností, protože je přeci "normální" vést sexuální život, a tak trochu si sexualizovat všechny příslušníky opačného pohlaví (anebo stejného, jste-li gay/lesba); jednak se "díky" tomu, že i ponožky na billboardech vyzývavě "prodává" slečna, co na sobě právě jen ty ponožky má, podle mého názoru, lidé stávají asexuály - negují něco, co je nám nabízeno, či přímo vnucováno na každém kroku.
Stejně, jako se z v minulosti pravidelně znásilňované ženy možná stane lesba, z člověka, který hluboce nesnáší způsob, jakým je nám sex podáván, lascivnost, která je rozptýlená úplně všude, a není schopný/ochotný se podřídit většinovému chování, se může stát asexuál, který odmítá sex primárně. (Tím samozřejmě nevylučuju, že jsou i jiné důvody, proč jsou někteří lidé asexuální.)
Další důvod, proč mě asexualita upoutala, je ten, že je to snaha vytvořit novou škatulku, do které se může člověk zařadit, pokud nějak vzbočuje z "normality". Na jedněch osobních stránkách píše jeden asexuál(ka?), že by si měli asexuálové vytvořit vlastní symbol, protože homosexuálové/queer mají taky ty svoje.
Jsme zahlcení škatulkami - od mala do nás tenhle způsob myšlení cpou. Je tu velká "škatule" normality, do které se nás snaží nacpat. Když tam nezapadneme, jsou ještě menší škatulky - příslušnost k nim je také ještě víc méně tolerovaná. Pokud se ale někdo vymyká svým chováním zařazení úplně, je tu problém.
Zařazení je "bezpečné" - víme, co od toho kterého člověka z té které škatulky máme čekat, např. od lesby, že bude balit holky. Jenže střet s něčím nezařaditelným je pro nás matoucí, najednou stojíme na nejisté půdě. "Ten/ta a ten/ta nemá rád/a sex. Hm… To je prostě divný."
To je, myslím si, motivace, proč se asexuálové snaží dát si jméno, mít organizaci, vystupovat v médiích - chtějí prostě vytvořit další škatulku, tu prosadit do obecného vědomí, aby to přestala být "divnost" a začala být "asexualita". Takže se už nebude říkat, "ten divnej chlápek/divná ženská odvedle, co nikdy nikoho neměl/a", ale "ten asexual/ka od vedle".
Nic proti tomu v zásadě nemám. Problém je to škatulkovité myšlení, to lpění na abstraktní "normalitě" nebo alespoň ohmatané, dobře známé, tolerované "nenormalitě" v mezích zákona. Každý jsme přeci jiný a každý máme právo jednat podle toho, co je komu příjemné, jak a čím se cítíme, I když to není pojmenované. Nebo pojmenovatelné.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nic nic | 17. května 2008 v 22:36 | Reagovat

Souhlasím v tom, že glorifikovaná VĚTŠINA spíše skousne kdejakého legračního buzíka či vyšinutou lesbu (teď se to snažím brát jejich očima, je mi u prdele, kdo v kom hledá zalíbení a budiž mu to přáno), nežli týpka, co vůbec nešuká - to jí vyvádí z míry podstatně víc. To jí hlavy neberou. Málokdo si dovede představit svůj život bez šoustání (pokud se už dočkal a konečně k tomu přičichl) a pokud to někdo neprovozuje, je divnej, retardovanej, zaostalej nebo přinejlepším nábožensky poblouzněnej či jinak prolhanej. Ale o tom tu nechci psát.

Čím to, že s tím minimem ženskejch, které jsem během svého života opravdu až neskutečně miloval, jsem nikdy nespal a ani mě to vůbec nenapadlo? To si přece protiřečí, ne (šťouralům jen vzkazuji, že mi v tom nic nebránilo, jen jsem z toho díky okolnostem nějak upustil dřív, než na to mělo dojít, protože mi záleželo víc na nich nežli na sobě, ale k tomu tu není prostor...)? Ironie osudu? Asi jsem divnej:-)) Na druhou stranu bych rád podotkl, že během manželství jsem byl těžce sexuálně frustrovanej, protože míň jak jednou za týden bylo opravdu už dost silný kafe (stejně jako JEN jednou za večer), ale čím dýl nešukáte, tím rychleji to naštěstí vyšumí z vaší představivosti, takže si vlastně už po pár letech nějak nedokážete vybavit, že o něco vůbec přicházíte a nijak vás to nesere:-)) Tak nevím - jsem asexuál nebo ne díky tomu, že jsem si párkrát vrznul, jen si to už moc nevybavuju...? A ke všemu jsem se po letech zabouch, ale nijak to nesouvisí s tím, že bych byl nadrženej (nemám to v podnikatelském záměru). Je divnej? Je divnej:-)))

2 Václav Václav | E-mail | Web | 19. května 2008 v 17:46 | Reagovat

Popravdě, nenávist k asexualitě, a řeči o její nemožnosti/nezdravosti, stejně jako boj proti těm, kteří ji propagují, jsou typické pro všechny diktatury, které nemají zakotvení v křesťanství, a zvláště pro tu diktaturu, které si hraje na historické vyvrcholení demokracie, tedy pro vedení Evropské říše. (tolik já)

Věříte-li ve svobodu slova, věříte ve svobodu slova i v případě názorů, se kterými nesouhlasíte. Goebbels podporoval svobodu slova, ale jen u názorů, se kterými seouhlasil. Stejně tak Stalin. Podporujete-li svobodu slova, znamená to, že podporujete svobodu slova právě pro ty názory, se kterými se neztotožňujete.

Noam Chomsky

Jinak za můj článek o potratech <http://david.blog.idnes.cz/c/32836/Pokusy-na-lidech-jsou-spravne.html> mně vyprali FSSPX, a to z toho důvodu, že jsem prý "pro potraty". Holt extrémista budu asi pro mnoho lidí, avšak z různých důvodů.

Pro případnou kritiku ad hominem, sexuální zkušenosti mám, a přesto nemám nic proti asexualitě. Každopádně bych rád rozlišil mezi asexualitou přechodnou, tedy že člověk se s nikým ani sám sexuálně neuspokojuje, dokud ... (si nevytvoří dlouhodobý vztah, neuzavře manželství, nevystuduje a nevydělá dost peněz ...), a trvalou (do konce života). Lidi, co se uspokojují sami, a jsou tak spokojení, nejsou podle mého názoru asexuálové, nýbrž narcisové, ale i u nich je to tak lepší, než aby využívali druhé lidi, jako hračky.

3 B.A.D.ayDies B.A.D.ayDies | Web | 24. května 2008 v 13:52 | Reagovat

Heh, někdy si též připadám asexuálně, páč jiný prožitky jsou pro mě mnohem víc důležitý, než samotnej sex. Ale to je zřejmě jen přechodný.

No to by byla teda pěkná pecka, dyž sem lesba, že bych byla ještě asexuálka :D

Tak jsem zvědavá, jestli se nějak začnou asexuálové v ČR sdružovat podobně jako my - queer :)

4 Václav Václav | E-mail | Web | 25. května 2008 v 20:54 | Reagovat

Však se sdružují, ale trochu jinak: http://www.slibcistoty.cz/

5 nic nic | 13. června 2008 v 19:15 | Reagovat

Já teda nevím - slib čistoty jsem nikomu nedal (proč?, Bůh si o tom myslí svoje sex mi prý zcela upřímně přeje), lesba nejsem (mužské tělo se nepočítá)) a jako narcis si nepřipadám (ach, to mé pokrytectví, ale opravdu vnímám každodenně převahu libidovějších sexuálních objektů /vlastně objektkyň, což ale zavání sexismem/). Pokud mám věřit teorii, že za sedm let se lidské tělo zcela obmění, zřejmě budu za třičtvrtě roku opět panic, což mě v současné době trápí nejméně:-))), mám totiž dluhy. Za kolik myslíte, že by se dal na  Aukru střelit téměř padesátiletý panic?

6 R.O.mess R.O.mess | E-mail | 16. června 2008 v 10:54 | Reagovat

Můj přítel je pravděpodobně asexuál a i když mně to šíleně štve  a někdy hodně moc  tak má jiné přednosti které jsou pro mně cennější a i přesto že mam ráda sex  a to hodně tak upřednostnuji důležitější věci v životě :) Ale když ten sex prijde tak to stojí za to:))

7 nic nic | 30. června 2008 v 21:46 | Reagovat

Děláš si prdel nebo je tvůj přítel asexuál? Co stojí za to? Jeho asexualita???

8 Helena Helena | Web | 1. července 2008 v 14:55 | Reagovat

"Pro asexuály je v partnerských vztazích prostě důležitá spíš netělesná blízkost, sdílení zážitků, ono ironizované "povídání si"."

To koneckonců pro mě taky, ač nejsem asexuál. Tohle je, co dělá partnerský vztah, zatímco sex je něco, co můžu mít s každým, koho potkám.

Popravdě řečeno, kdybych chtěla navazovat nějaký trvalý vztah, tak bych asi chtěla, aby byl čistě asexuální, s tím, že oba/obě budeme spát s jinými lidmi.

Zajímavé je, že jsem si v profilu na Lidé.cz vyplnila "sex: ne", protože se přeci ptají na závislost, a chodí mi kvůli tomu spousta sprostých vzkazů, mnohdy doporučujících sebevraždu, protože jsem přeci zbytečná.

9 Lukas Lukas | E-mail | 1. července 2008 v 18:32 | Reagovat

No, asexualní lidé se u nás rozhodně sdružují.. např. na těhle stránkách:  http://www.asexual.ic.cz/ ... Jinak já jsem psal o asexualitě svoji diplomku na psychologii (teď v tom pokrakračuji v disertačce) a musím říct, že životní příběhy těchto lidí jsou opravdu mnohdy dosti dramatické. Tím, že asexualita ve veřejném diskurzu téměř neexistuje, stává se prakticky "nežitelnou".. v partnerském vztahu např. neexistuje možnost říkat trvalé NE (apriori se očekává sexuální touha), tudíž jsou asexualní lidé často odsouzeni k osamění (což některým vyhovuje, mnohým ale také ne)... nemluvě o problematice jazyka: jak vůbec svoje asexuální pocity sdělovat. Kluci proto občas když mají odmítnout sexuální návrh ze strany holky se označí raději za gaye - neboť to je akceptovatelné odmítnutí...

Jinak k těm symbolům: asexuálové samozřejmě mají různá poznávací znamení...nejznámější asi slovo "ineffable"..

A je taky otázka, zda asexuální identita musí mít svoji speciální kategorii nebo může být jen dalším rozšířením queer identity... buď jak buď, v sobotu na Queer parade v Brně pár asexuálů rozhodně bylo :)

10 nic nic | 3. července 2008 v 21:26 | Reagovat

Lukáš: "tudíž jsou asexualní lidé často odsouzeni k osamění "... No já nevím, já jsem sám se sebou a nemám potřebu se s někým spojovat mj. proto, že si sám připadám mnohem víc osaměle, nežli když jsem měl manželku či přítelkyni:-))

Helena: "kdybych chtěla navazovat nějaký trvalý vztah, tak bych asi chtěla, aby byl čistě asexuální.....". Sice spolu moc nevycházíme, zlato, ale možná jsi mi právě vysvětlila, proč jsem s těmi několika málo slečnami, které jsem v životě miloval víc, než sám sebe, nikdy nespal. Na druhou stranu mohu zcela chladnokrevně sdělit, že kdyby mi v tom nezabránily dost nečekané a nepříjemné okolnosti, mohlo dojít i na to poslední v hierarchii skládání vztahu - sex:-)) Díky potřebě je před tím ochránit jsem se na ně (z jejich pohledu) zkrátka vykašlal, ač jsem se z toho sám dostával ne měsíce, ale roky...

11 nic: nic: | 5. července 2008 v 12:34 | Reagovat

Lukáš: Jsem to ale jelito: "...připadám si mnohem MÍŇ osaměle, než když jsem s někým byl...", samozřejmě. Každopádně teď nemám tak úporné a nesetřesitelné depky:-)) A nebylo to o tom, že by mě sex nebavil, naopak - ačkoli si teď nějak nevybavuju, proč s tím lidi tolik nadělaj:-))

12 Klárka Klárka | 15. července 2008 v 14:04 | Reagovat

Hezký článek. Osobně jsou mi asexuálové sympatičtí, ač se k nim neřadím, ale stejně tak jako v tomto článku nemám ráda ono škatulkování a tzv. normálnost. Když asexuálové nechtějí sex, tak ho prostě nedělají a co je na tom nenormálního, přece se to nijak nedotýká ostatních. Když se někdo rozhodne nejíst maso, tak ho taky nejí a je divný? Není, je prostě vegetarián. Proč by se tedy nemohlo říkat: Nedělá sex, je divný? Není, je asexuál!

13 asexual.cz asexual.cz | 2. srpna 2008 v 22:25 | Reagovat

Jste-li asexualni, tak vezte, ze nejste sami. Muzete navstivit dokonce forum o asexualite a popovidat si s podobnymi lidmi. Najdete jej na www.asexual.cz/forum

14 David David | 6. října 2008 v 21:16 | Reagovat

Rozhodne proti komukolin nic nemam, o asexualove jsou me sympaticti...

Dokonce bych s nim hned menil... Ja zel jsem tezce zavisly na sexu...

A vetsina partnerek nedokazala drzet tempo...

Kdybych nepotreboval sex, bylo by to supr... Vdyt to je idealni... A na spolecnost? na tu bych kaslal...

Drzim valm palce....

15 BabyPlate BabyPlate | 5. listopadu 2008 v 21:22 | Reagovat

nejvic me pobavilo: Stejně, jako se z v minulosti pravidelně znásilňované ženy možná stane lesba

to je proste jen nespravna cestina zrejme-)

kazdopadne ja vam fandim, stejne jako NIC nicemu nikomu a jeho vulgarnimu zpusobu vyjadrovani-) /nejses urednik?/ ale aspon co pise dava smysl-)

ja se chci jen zeptat....pokud je tedy asexualita zarazena do kategorie Laska v kapitalismu co to presne ma znamenat? a hlavne co jako rozjizdej ty lidi za kampan?? Co potrebujou prosadit treba. Manzelstvi maj heteraci, registraci homo, automobily a zvirata....co chteji asexualove?proc se sdruzuji?

Chceme byt respektovani protoze nechceme sex?Jaky je problem rict nekomu kdo se mi libi hele libis se mi ale proste s Tebou nechci mit sex?a kdyz uz teda asexualove miluji neasexuala tak s nim proste budou spat tak jako ja snim cokoladovej dort, kerej desne nerada, co mi upece pritelkyne k narozeninam. Aby byla stastna. /predtim samozrejme budu tvrdit, ze nemam chut, budu se xiftit apod. JENZE ona me bude znat a rozplacne mi ho nejlip o hlavu, kdyz ji naseru a pak se zasmejem/ ja respektuju vsechny lidi, protoze i kdyz jsou to kokoti tak maj asi nakej vyznam tady/ degraduju se na zpusob NIC vyjadrovani-)/

Vzdyt ja slysim pomalu od kazdyho cloveka v mym veku /jsem mlada a perspektivni/ citaci z Pelisku:" Soustani je pro decka."

Ja to jen nechapu, mozna proto ze jsem necetla vsechny prispevky, ale s asexualem stejne bude vzdycky jen asexual, protoze kazdej honi-))kdyz vi jak na to....a nebo nehoni protoze je osvicenej.

Aha uz to chapu...asexualove jsou osviceni!!

abych to shrnula otazkou..Proc my vsichni uchylaci /protoze jsem homo/ a pankaci teda bojujeme proti spolecnosti a jejim tlakum za ucelem stat se jejimi pravoplatnymi cleny?kdyz vime co je to za shit? a hlavne kam by se dostal punk kdyby spolecnost fungovala tak jak si ji predstavujem?-)))

PRAVO....a poradek.... Az to vsechno nastane, tenhle blog nebude muset existovat a to nikdo z nas nechce ne?-))))))))))))))))))))))))

16 anna anna | 6. prosince 2008 v 17:24 | Reagovat

ahoj

od mala mi sex s nekym prisel divnej a zbytecnej.v 18 jsem poprve vyzkousela o com vsichni tak basni.....po 10 letech je ma bilance takova :

sex at je to s kymkoliv, kdekoliv s laskou i bez je vzdy totez.

'soupani dvou zadku a predku az to pak chvily skube a svedi.....'

v porovnani k onanii je to pro mne zbytecna namaha bez vysledku.

blokuje to mysleni, fantazii a je to pro lidi mozna prirozene pro mne tady ne.

abstraktni fantazie a dusevno mi dela mnohem lepsi pocit v hlave a

i v tele !!! nez vsemy tak opevovany sex.

asi jsem asexualka a rozhodne to neni uchylne.

uchylne je predstirat orgazmy a vsechen ten stress co prinasi  "normalni sexualni vztahy"

uchylne je delat to co "dela kazdej" bez opravdove extaze a vnitrniho uspokojeni.

nestydte se za to ze vas to s nikym nebavi a nenechte se terrorizovat "davem"

mir a lasku vsem

anna

17 Morová rána Morová rána | 8. prosince 2008 v 21:16 | Reagovat

Ještě ze žádné znásilňované ženy se nestala lesba. Ještě z žádné ženy se nestala lesba! Lesbou buď jste, nebo nejste. A pokud jí náhodou jste, pak rozhodně ne proto, že byste neměla ráda muže, nýbrž proto, že máte ráda ženy.

Mimochodem od autorky - feministky bych očekávala více otevřenosti a méně předsudků.

A že by dnešní doba byla přesexualizovaná? Nevím, jak autorka článku, já ovšem koukání na obrázky nahatých žen a masturbování nad nimi za sex nepovažuji.

18 Ewik Ewik | 29. ledna 2009 v 16:53 | Reagovat

Já jsem asexuální a jsem na to hrdá.

www.asexual.cz

19 :) :) | 9. května 2009 v 22:29 | Reagovat

No, já asexuální jsem a ve škatulkování (ačkoliv může být i škodlivé) vidím dvě výhody:
1) už se necítím jako mimozemšťan, když sex chápu asi stejně, jako většina lidí šachový turnaj (=vůbec :) )
2) nechci s nikým spát, ale možná budu chtít nějaký vztah a pokud bude o asexualitě větší povědomí, je větší šance se s někým seznámit a menší potřeba trapného vysvětlování...

20 evxwwye evxwwye | E-mail | Web | 29. května 2009 v 4:40 | Reagovat

2AQbPz  <a href="http://xmnlgijkbnmu.com/">xmnlgijkbnmu</a>, [url=http://vaderwsnfnfq.com/]vaderwsnfnfq[/url], [link=http://ijctbxwkkvqi.com/]ijctbxwkkvqi[/link], http://guaifaxhutgy.com/

21 tsbnkn tsbnkn | E-mail | Web | 30. května 2009 v 7:39 | Reagovat

joatrD  <a href="http://ljsdqdurwxcj.com/">ljsdqdurwxcj</a>, [url=http://labaghldhrcr.com/]labaghldhrcr[/url], [link=http://wijddlicxcwa.com/]wijddlicxcwa[/link], http://vsjhvnmpetcv.com/

22 wzplnphapm wzplnphapm | E-mail | Web | 3. června 2009 v 1:45 | Reagovat

Z9nBEG  <a href="http://bqbcoadmwggx.com/">bqbcoadmwggx</a>, [url=http://dtbxaodgyzpn.com/]dtbxaodgyzpn[/url], [link=http://zwdrdohwgqqi.com/]zwdrdohwgqqi[/link], http://avkibczrrayk.com/

23 ajaqpbfja ajaqpbfja | E-mail | Web | 15. června 2009 v 8:37 | Reagovat

C9pGsz  <a href="http://paohwrcasltq.com/">paohwrcasltq</a>, [url=http://hhjybmkltiec.com/]hhjybmkltiec[/url], [link=http://cjkwvuygibam.com/]cjkwvuygibam[/link], http://dbnxhwuxoezb.com/

24 Aglája Aglája | E-mail | 20. září 2009 v 8:09 | Reagovat

Existuje nějaké seskupení, které by slučovalo lili se stejným zaměřením, aby se dal vybrat partner?

25 Shark Shark | 7. prosince 2009 v 1:01 | Reagovat

mmmmmmmmm

26 Shark Shark | 7. prosince 2009 v 1:02 | Reagovat

nesouvisle.....tak ted nevim...co teda jsi...spis zmatenej, ne?

27 Shark Shark | 7. prosince 2009 v 1:04 | Reagovat

pardon...reakce na "NIC"

28 Nonic Nonic | 2. ledna 2010 v 14:52 | Reagovat

Ta nenávist a vulgarita s jakou odsuzuješ většinovou skupinu v prvním odstavci svého příspěvku je dost na to abych si o tobě myslel že naprosto postrádáš toleranci! Kde bereš jistotu že máš právo požadovat toleranci své odlišnosti jestliže netoleruješ ty, co jak sám píšeš "soustají a šukají"? Moje žena je asexuální. Vím to už víc než 10 roků, na rozdíl od tebe chápe že já to vidím jinak a našli jsme společně způsob jak to řešit - asi i proto se máme pořád rádi a jsme spolu už 28 roků.

29 Nonic Nonic | 2. ledna 2010 v 14:54 | Reagovat

28 = reakce na první příspěvek nicka "Nic"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama