Akce na podporu squattingu a autonomních center tento týden

7. dubna 2008 v 20:34 | april2008.squat.net
Dny na podporu squattingu a autonomních komunit - 11. a 12. dubna 2008
Tuto středu, čtvrtek a pátek vždy od 13 hodin budou na Miladě probíhat workshopy v souvislosti se sobotním pochodem na podporu squattingu a autonomních prostor. Budeme vyrábět alegorické loutky, různé masky, transparenty, infotabule atd., tak nám s tim koukejte přijít pomoct:)
Jinak bychom vás rádi.y ještě jednou vyzvali.y ke kreativnímu pojetí sobotní street party, přijeďte na kole, skejtu, bruslích či kolobrndě, navlečte se do kostýmů, vemte s sebou míče, hakisáky, frisbíčka a věci na žonglování a fireshow, vítány jsou bubny a další hudební nástroje..přijďte vyjádřit podporu squaterskému a autonomímu hnutí, ale přijďte se i kurva pobavit! Reclaim the streets!
Akce: Sobota 12.4.
Praha: Pochod na Podporu squattingu a autonomních center + afterparty, Náplavka pod Palackého náměstím, Praha 2, 14 hod
Ropice (u Českého Těšína): první veřejná akce nového squatu
Viktorie, koncert skupin Tupak Amaru, Stolen lives, Mc Maty & locopoeta, Raincoat 34, Disney, dále přednáška o squatu
Ungdomshuset a obraně dalších autonomních prostorů, výstava,
benefiční blešák a fireshow
Prohlášení kmezinárodním akcím April2008:
Po sérii represí namířených na autonomní centra v minulém roce přichází odpověď - celoevropská akce na obranu nezávislých prostor, svobodných společenství, která se odmítají slepě podřídit diktátu establishmentu.

Idea squattingu je nepochybně starší než idea soukromého vlastnictví a i dnes pro nás představuje legitimní a adekvátní reakci na řadu problematických mechanismů současné společnosti.
Ve zbyrokratizovaných systémech však sílí snaha tuto aktivitu tvrdě potírat. Na svobodné zóny útočí nenasytné developerské korporace často přímo spojené s mistními politickými elitami. Ve snaze výhodně zpeněžit poslední centimetry atraktivních pozemků neváhají obcházet či zcela ignorovat zákony, kterými se jindy pokrytecky zaštiťují. Nezastaví se ani před záměrným ničením historicky cenných a chráněných objektů. Pokud objekt či jeho část po anexi slouží veřejnosti, je orientován spíše na luxusnější klientelu, slabší příjmové skupiny ho mohou pouze uctivě obdivovat. Někde jsou do spekulací s nemovitostmi zapojeny přímo zločinecké struktury, pro které je lukrativnější nechat obytný dům zchátrat a místo něj postavit třeba automobilové garáže.
Autonomní prostory a komunity jsou trnem v oku i policejním aparátům, pro které představují ohnisko nepohodlných myšlenek a postojů. Razie protiteroristických komand v něměckých squattech před loňským summittem G8 potvrdily, že hysterie státních struktur se nezastaví před ničím.
Odstrašujícím příkladem je rovněž známá kauza kodaňského domu Ungdomshuset. Tam se radnice neváhala spojit dokonce s fanatickou křesťanskou sektou, aby s její pomocí i s nasazením armády dům vyklidila a urychleně zdemolovala.
Mocenské elity vychvalují současné zřízení jako plně demokratické, zaklínají se svobodou a tolerancí. Když však přijdou do střetu se skupinami, které plně nesdíli jejich představy a zjistí, že od nich nemohou čekat žádnou podporu, jdou líbivá slova stranou. Skutečností je, že ovládané společnosti dnes spějí k ještě větší kontrole a squaty jsou jednou z překážek, která tento fantasmagorický sen o dokonalém sterilním uspořádání narušuje.
Přes tyto nebezpečné tendence neztrácíme optimismus. Věříme, že přirozenou touhu po svobodném životě nelze nikdy zcela potlačit. Každý tlak vzbuzuje i protitlak. Příklad kodaňské rezistence dokazuje, že i zdánlivě všemocné struktury je možné odhodláním a solidaritou přinutit ke kapitulaci.
Plně si uvědomujeme nepostradatelnost svobody jako základní podmínky existence a dalšího vývoje. Víme, že síla kreativity a experimentu je se svobodou nerozlučně spjata. Právě proto budeme každý pokus o její omezení tvrdě bránit.
Squaty a autonomní centra jsou jedním z míst, kde tento zápas povedeme.
Akce na podporu autonomních prostor se koná v sobotu 12. dubna 2008 na náplavce pod Palackého náměstím v Praze 2 od 14 hod.
Další informace - české texty, banery, letáky, šablony na April2008 Wiki Czech
kontakt: april2008-cz zavinutec Safe-mail.net
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eva Eva | 8. dubna 2008 v 10:08 | Reagovat

No co to je? Já snad nevěřím svým očím. Negativním vlivům squoterství a bezdomovectví se už dlouhou dobu zabývám. Riziko virové hepatitis, otevřené tuberkulózy a jiných onemocnění je obrovské ( a nejen pro squotery samotné), ale i pro celou veřejnost. Jde vám o záchranu památek? Vážně? Ale prosimvás!!!!

2 ER ER | 9. dubna 2008 v 20:22 | Reagovat

jde o kontext, pokud se někdo chce dívat na squaterství jako zdroj nákazy, určitě najde nějaké příklady. my ho vnímáme především v kontextu sociálním a politickém. a vlastně, o jakých "squaterech" mluvíš? o feťácích, kteří se scházejí v rozpadlých domech? tak to se pak bavíme o jiných věcech a jiných lidech

3 nic nic | 7. května 2008 v 22:40 | Reagovat

No já byl ve squatu a jsem zatím pět let zdráv:-)) Dokonce jsem tam zatáhl vlastní dceru a stále žije.... Teď jsem dost rozpačitý - co když jsme oba mrtví a jen o tom stále nevíme? Mohl bych sem vůbec jako neživý něco napsat? Co je to ten kontext? Něco jako antikoncepce vůči squatování?? Poradí mi někdo, kdo je živý???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama