Duben 2008


Nad zapatistickým Chiapasem se stahují mraky!

27. dubna 2008 v 22:15
A-kontra zve na přednášky Ernesta Ledesmy, "veřejné" ruky zapatistů a ředitele chiapaské organizace CAPISE
Mezi 2. a 6. květnem zavítá do Česka a na Slovensko na pozvání redakčního kolektivu časopisu A-kontra Ernesto Ledesma, pravá ruka vzbouřených zapatistů a ředitel organizace CAPISE (Centrum politických analýz a sociálních a ekonomických výzkumů) v chiapaském San Cristóbalu. Ernesto nyní objíždí Evropu a informuje o aktuální situaci v Chiapasu, kde se opětovně rozrostla vojenská přítomnost jak mexické armády (převážně speciálních složek), tak i paramilitárních protizapatistických skupin a kde výraznou mírou eskaluje násilí. A-kontra pro vás připravila čtyři přednášky na rozdílných místech (Praha, Zlín-Malenovice, Bratislava a Brno).
- 2. května od 18:00 v Praze: v místnosti A1 Katedry Obecné antropologie FHS UK (zastávka metra "B" Hůrka; adresa: Husníkova 2075, Praha 5 - Stodůlky)
- 3. května od 15:00 ve Zlíně-Malenovicích: hudební klub U Tetoura (Švermova 91)
- 4. května od 18:00 v Bratislavě: U Očka (zastávka Karpatská - MHD: 201,203,204,209,210, 34,61,74; adresa: Karpatská 3, Staré mesto)
- 5. května od 17:00 v Brně: aula v I. patře budovy C Filozofické fakulty MU (zastávka Grohova - tramvaj: 3,11,12,13; adresa: Arne Nováka 1/1)


Workshop šití látkových vložek

23. dubna 2008 v 21:22
V sobotu 26.4.2008 od 10hod se v pražské veganské čajovně Veganka koná workshop šití látkových menstruačních vložek. Můžete se naučit, jak si vlastnoručně vytvořit ekologickou, ekonomickou, praktickou a na dotek příjemnou alternativu k jednorázovým vložkám.
Co s sebou: 3 druhy látky (bavlněná/froté - např. starý ručník/nepropustná - např. nylon), nůžky, patentky (1 patentek na 1 vložku), tenkou šňůrku (není nutná), jehlu a nit, a ti kdo mohou, i šicí stroj (hodně to zkrátí a ulehčí práci)
workshop je určený lidem každého věku, pohlaví, třídy, rasy i sexuální orientace. všichni přece víte o nějaké menstruující ženě, která by mohla snížit ekologickou i zdravotní zátěž způsobenou jednorázovými vložkami.
pořádá Anarchofeministická skupina a Bloody Mary.

Právě vyšlo nové číslo časopisu Přímá cesta s názvem „S dětmi v břiše a na krku?“

14. dubna 2008 v 8:40
Deváté číslo Přímé cesty, na které se čekalo několik let. Hlavním tématem je rodičovství a vše, co k tomu patří, tedy těhotenství, výchova. Novinkou je příloha pro děti - Děti útočí, ve které jsou netradiční omalovánky a příběhy.

Politický fotbal s antikoncepcí a potraty

11. dubna 2008 v 21:25
Pro povolení potratu povinný podpis otce dítěte? Navrhuje to KDU-ČSL. No, umím si představit situace, kdy otec bude jaksi neznámý. A krom toho, vypadá to, jakoby tu pořád byla potřeba nějakého poručníka pro rozhodování o ženském těle. Ufffff!
ČSSD kontruje: antikoncepce zdarma. To zní docela hezky, jen si to v době reforem zdravotnictví nějak neumím představit. Spíš to vypadá na další nesplněný výkřik do prázdna.

Vyšla nová A-kontra

10. dubna 2008 v 19:59 | ER
Čerstvá A-kontra je k dostání! Téma je Latinská Amerika, a články jsou moc zajímavé. Číslo ale obsahuje i velkou porci antifašismu (Landa, Vávra, Kříštálová noc...) a další texty. Doporučuje pět z pěti riot grrrls. Jen ta obálka i fotky by mohly být trochu světlejší.

Valpružina noc, Varšava 30-4.-2.5.08

9. dubna 2008 v 20:28 | ER |  Hudba - grrrls
Další ročník Valpružiny noci se koná na přelomu dubna a května ve Varšavě. Máte-li někdo to srdce odjet do Polska a nepodpořit lokální akce na 1. máje (a nemyslím ty fašistické), určitě zamiřte na Valpružinu noc! Na pódiu se opět objeví skvělé kapely, můžete se zúčastnit zajímavých workshopů, shlédnout filmy. Více se dočtete v anglicky psaném programu níže.

Feministické knihkupectví s láskou

9. dubna 2008 v 20:18 | ER
Tímto bych ráda udělala drobnou reklamku na feministické knihkupectví, kde seženete spoustu opravdu zajímavých knih, publikací a časopisů s genderovou tematikou. Protože je to internetové knihkupectví, nemůžete si při prohlížení užívat vůni knih, zato je jediné svého druhu a dostanete se k němu kdykoli a kdekoli (máte-li připojení). Najdete tam taky všechna čísla BM, to pro případ, že byste si o ně báli napsat nám. Knihkupectí je spravováno s láskou jednou sympatickou riot grrrl. Tak pokud prahnete po feministické literatuře, zkuste zalistovat tímhle webem.

Kampaň proti náckům, i proti zdravému rozumu

7. dubna 2008 v 20:37 | ER
Člověk v tísni dnes rozjel novou kampaň proti náckům. Snaží se je zesměšnit. Stála dva miliony korun z evropských fondů, a podle mě jsou to vyhozené peníze.
Součástí kampaně Neonácek - Chcete mě je několik videí, jedno je videoklip k písničce Brožurka od Jana Budaře, druhé dvě parodie na zvířecí inzerátní seriál Chcete mě. V klipu se pár plešek-exemplářů vyvolené rasy svléká do trenek - nevím proč. Parodie na Chcete mě zase nácky ukazuje jako negramotné psychotiky v blázinci, jeden sotva slabikuje a křičí "Nic než národ", druhý má problémy s agresivitou. (Tady zase nevím, proč bych je měla litovat, nebo si je dokonce chtít vzít domů.)
(Článek s videem zde.)
Ne že by náckové nebyli čůráci, kteří mají problémy s agresivitou, ale tahle kampaň je zoufale povrchní a šablonovitá. Náckové už přece nenosí jen svou verzi skinheadské uniformy, a rozhodně ve své rétorice navenek už upustili od extrémních hesel. Dneska jsou to slušní hoši a dívky, kteří milují pořádek, mají rádi děti a pořádají sxe party.

Akce na podporu squattingu a autonomních center tento týden

7. dubna 2008 v 20:34 | april2008.squat.net
Dny na podporu squattingu a autonomních komunit - 11. a 12. dubna 2008
Tuto středu, čtvrtek a pátek vždy od 13 hodin budou na Miladě probíhat workshopy v souvislosti se sobotním pochodem na podporu squattingu a autonomních prostor. Budeme vyrábět alegorické loutky, různé masky, transparenty, infotabule atd., tak nám s tim koukejte přijít pomoct:)
Jinak bychom vás rádi.y ještě jednou vyzvali.y ke kreativnímu pojetí sobotní street party, přijeďte na kole, skejtu, bruslích či kolobrndě, navlečte se do kostýmů, vemte s sebou míče, hakisáky, frisbíčka a věci na žonglování a fireshow, vítány jsou bubny a další hudební nástroje..přijďte vyjádřit podporu squaterskému a autonomímu hnutí, ale přijďte se i kurva pobavit! Reclaim the streets!
Akce: Sobota 12.4.
Praha: Pochod na Podporu squattingu a autonomních center + afterparty, Náplavka pod Palackého náměstím, Praha 2, 14 hod
Ropice (u Českého Těšína): první veřejná akce nového squatu
Viktorie, koncert skupin Tupak Amaru, Stolen lives, Mc Maty & locopoeta, Raincoat 34, Disney, dále přednáška o squatu
Ungdomshuset a obraně dalších autonomních prostorů, výstava,
benefiční blešák a fireshow
Prohlášení kmezinárodním akcím April2008:
Po sérii represí namířených na autonomní centra v minulém roce přichází odpověď - celoevropská akce na obranu nezávislých prostor, svobodných společenství, která se odmítají slepě podřídit diktátu establishmentu.