Parkování Také Vzadu: Od plastových nán k DIY kultuře

14. března 2008 v 16:57 | ER |  Hudba - grrrls
Parkování Také Vzadu je mladá děčínská kapela, co hraje takový ten čistý punk s naléhavými melodiemi a politickými texty. Donedávna ve složení Běta (kytara), Edita (zpěv), Matěj (basa), Anča (bicí) - tedy jedna z mála kapel, kde za bicíma seděla holka. Kapela prochází personálními změnami, o nichž se tu taky dočtete. PTV budou hrát na Rocku proti sexismu, a já už se hrozně těším na Cvičíme se Olgou a další jejich pecky.
Na Rocku proti sexismu jste hráli už loni. Hráli jste i na Ladyfestu v Lipsku. Poznamenaly vás tyhle feministické akce?
Obě dvě akce nás určitě poznamenaly, byly vydařený a hrálo se nám skvěle. V Německu se nám líbila podpora ze strany publika, když Edit vypověděly hlasifky. I přes náš, vcelku tim poznamenanej výkon, byl náš celkovém dojem parádní. V Praze to byla nádherně spontánní akce a my jsme si připadali jako doma. Na těchhle akcích se nám líbí,že nejde jenom o hudbu, ale jsou plný DIY kultury, promítání, alternativních projektů…Sme moc rádi, že můžeme bejt součastí takovejchhle akcí a doufáme, že RxS II bude stejně tak vydařenej jako ten první..

Jste hodně politická kapela. Vyvíjejí se vaše názory a kam?
Naše názory se stoprocentně vyvíjej.. Kam? To je otázka osobního přístupu.. V kapele máme hodně společnejch zájmů a myslim,že každej by měl brát ohledy na cizí názory a je už jen na něm, zda se s nima ztotožní a nebo bude proti. Stojíme si za tim, co děláme a to je pro nás hlavní..
Když srovnáte hraní po české scéně a hraní v zahraničí, vidíte nějaké rozdíly?
Nepříjde nám mezi zahraniční a českou scénou zas takovej rozdíl. Možná snad jen, že u nás se víc škatulkuje a v zahraničí není problém míchat styly a vnášet nový prvky, ale zatím sme měli jen jednu možnost hrát v zahraničí a vyzkoušet si jiný prostředí…
Jste taky docela tvůrčí - vyrábíte různé nášivky a oblečení s nápisy a obrázky. Jak vás to napadlo a co si myslíte o módě?
Proti módě nic nemáme, když se nebere moc vážně. Zprofanovaná móda je podle nás pro lidi, který nemaj moc vlastních nápadů a maj potřebu se podřizovat trendům, aby nějakym způsobem zapadli do společnosti nebo do určitý skupiny lidí.. Proč sme se pustili do výroby vlastního oblečení? Nepříjde nám na tom nic zvláštního, když má člověk fantazii a odvahu, dokáže si oblíknout i kus hadru a vypadá dobře, ať už třeba jenom sám pro sebe:) Myšlenka DIY nás provází už od dob, kdy sme oblíkaly panenky a neměly sme na drahý oblečky pro naše plastový nány, ne zrovna od Matella. Zpočátku to byla znouzecnost, dneska to pro nás znamená individualitu a možnost vyjádření svýho postoje.
Pár osobních otázek: co dělají členky/ové PTV kromě hraní v PTV?
Kluci choděj do práce a oba maj k tomu ještě svoje kapely. My obě holky ještě studujem, Edita UJEP v Ústí nad Labem a Běta gympl v Kamenici..Ve volnym čase se věnujeme nejraději baletu, bruslení, výtvarnému umění, Běta dělá judo a Eda je profesionální karatista s černym páskem. Lukáše baví vaření, ostatně je to jeho práce..ukuchtí uplně všechno,včetně darů moře..Aleš se věnuje dlouhodobě józe a zajímá se o buddhismus.. Nevěříte?..věřte! J
Co čtete nejraději? Doporučte nějaké lokální ziny, které stojí za to.
Celkově, co se zinů a knížek týče, je to dost individuální. K doporučení toho moc nemáme, v DC snad nic nevychází, nebo o tom nevíme.
Pár písniček máte o drogách. Jaká je situace s drogama ve vašem městě?
Drogy sou všude kolem nás. V Děčíně je drog spousta. Na každý akci máš někoho, kdo očividně nezvládá kontrolu sám nad sebou, ať už je to po těch "slabších" drogách, nebo po těch, o kterejch nikdo nemluví, ale všichni vědí, o co jde. Hodně se tu rozjelo piko. Možná nám to ale jen tak přijde, protože s tím začíná stále víc lidí z našeho okolí, ať už to jsou dobří kamarádi, nebo "pouzí" známí. Celkově teď asi třeba písnička Překupník pro nás nabírá novej rozměr, protože dřív byla směrovaná na jednoho konkrétního člověka, dneska se bohužel týká i některých našich kámošů. Na druhou stranu tim víc roste odpor jinejch lidí (kterejch je naštěstí pořád ještě víc než těch, který se tvrdejm drogám nebrání) vůči těmhle sračkám, a nejsme teda obklopený jenom samejma "fetkama". Lidi asi fšude rádi experimentujou, je na každym, jak se s tim vypořádá a kdy zjistí, že zašel příliš daleko..
Kapela momentálně prochází kotrmelcema v sestavě. Jak k tomu došlo a jak to vypadá do budoucna?
Už nevíme přesně, kdy se začly objevovat nějaký neshody v kapele. Hodně lidí si myslí, že mít tři ženský v kapele nedělá dobrotu, ale my jsme si vždycky rozuměli dobře. Až poslední dobou to začalo skřípat. Na jednom z našich koncertů se situace vyhrotila mezi "holčičí" a "klučičí" částí a odchod Matěje byl nevyhnutelnej. V tu chvíli jsme nezoufaly a věřily, že si poradíme i bez něj a brzy najdeme náhradu. Trochu tvrdší rána nastala, když se Anča rozhodla z kapely odejít.. Byl to pro nás šok, ale máme s ní pořád velmi dobrej vztah a z jejího pohledu můžeme říct, že chápem její důvody. Ještě když s náma Anča hrála, na basu nám prozatimně zaskakoval Aleš, kytarista z bývalý kapely Zkrácenej Záznam a BLU-82/b. Na bicí pak padl návrh na Lukáše z Pozitivní Deviace, kterej kladně přijaly obě strany, a tak sestava funguje dodnes a my jsme spokojený, i když musíme hodně zkoušet a dobře se sehrát. Uvidíme jak to pošlape..:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Varan (Hagover Painters) Varan (Hagover Painters) | 22. března 2008 v 18:18 | Reagovat

No tak s PTV sme hráli na narozeninovém mecheche Marky V Ústí pod Labem a já už je předtim slyšel v klubu Black pes a pak hráli u nás, mno a musim říct, že sice tam nějaký octomilky byly, ale sem se bavil jako vždy (a problémy se změnou sestavy známe též)... Jo a Bella Fica de furt hore.. core

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama