Láska s příchutí pesticidů

17. února 2008 v 14:40 | ER (překlad Ingy Muscio) |  Číslo 13 - Láska (v kapitalismu)
Valentýnské šílenství (na ulici spousta chlapů s kytkama, výlohy plné rudých a růžových srdíček, v drogerii dokonce i valentýnská sleva na ředidlo, bulvární drby o zahýbání a nových láskách právě v tento tolik komerčně využitelný den) mi připomnělo hořký paradox "lásky" v globálním kapitalismu, který popisuje americká autorka Inga Muscio ve své knize Authobiography of Blue-Eyed Devil.
Je to o růžích.... o nádherných ekvádorských růžích.

"Z padesáti tisíc lidí zaměstnaných na ekvádorských růžových plantážích tvoří víc než 70 % ženy. Korporace, které vyrábějí v chudých zemích zboží pro bohaté, prostě zbožňují zaměstnávání žen. Stejně jako muži, i ženy jsou ochotny pracovat na přesčasy, jen aby nakrmily svou rodinu a děti. Na rozdíl od mužů však, když lidé, kteří krmí druhé ze svých prsů, začnou mluvit o lidských právech a o odborech, můžou počítat s tím, že většina vlád je nebude brát vážně - anebo se jim bude dokonce smát.
Některá zdravotní rizika, která plynou z kontaktu s pesticidy, insekticidy, fumiganty a fungicidy, díky nimž jsou růže rudé, jasné a svěží, jsou: nevolnost, únava, potrat, rozmazané vidění, padání vlasů, bolest ledvin, nechutenství, problémy s dýcháním,zánět spojivek a vyrážky.
To, co je důležité pro život plantážní růže, se nehodnotí ve vztahu k lidem, kteří je pěstují, stříhají, balí a připravují k expedici do USA, kde budou symbolizovat nehynoucí valentýnskou lásku.
James Pagano, ředitel marketingu firmy Calyx&Corolla, jednoho z největších amerických nákupčích ekvádorských růží, v new York Times, projevil skvostné zrnko soucitu: "Nakupujeme to, co podle nás budou spotřebitelé považovat za vysoce kvalitní růži za přijatelnou cenu. Životní prostředí," řekl, "není otázkou, v níž bychom se angažovali."
(…)
Když milenec pošle své milé do práce kytici růží , ostatní obvykle reagují závistivě. Růže na pracovním stole jsou symbolem statutu. Znamenají, že váš milý vás miluje tolik, že vám pošle růže. Potěšil vás někdo, kdo může a bude rozhazovat peníze, aby to ukázal "světu".
Ekvádorské plantážní růže září jako rudá slunce, nevadnou, nevoní a vydrží kvést mnohem déle než zahradní růže, které odkvétají, vadnou a plní místnost tou omračující živoucí vůní, jako když se ve velkém finále blíží smrti.
Zahradní růže obvykle pěstují lidé, kteří růže milují.
Plantážní růže otravují a způsobují nemoci těm, kdo je pěstují, ale jsou, jak jsem se dočetla, vnímány spotřebiteli jako vysoce kvalitní růže za přijatelnou cenu.
Zatímco je nejvyšším vyjádřením pravé lásky poslat někomu plantážní růže, které vám doručí nějaká neosobní třetí strana, bylo by nejspíš výrazem špatného vkusu či lakomství zeptat se své sousedky zahrádkářky, jestli by vám za pár domácích čokoládových sušenek nedala tucet svých růžích, a pak je pečlivě naaranžovat do sklenice, kterou jste našli pod dřezem, a osobně je donést své milované či milovanému do práce.
V naší patologicky do sebe ponořené, značkami omámené kultuře, kde si lidé jaksi udržují iluzorní "status" skrze nakupování, to je "vyšší třída", kdo nakupuje plantážní růže, které působí potraty svým pěstitelkám, a "nižší třída", kdo růže vymění se sousedkou, která je miluje.
Podle mě je velmi pozoruhodné, že většina věcí, která je v mojí zemi znakem bohatství a lásky, se k nám dostává za neuvěřitelně vysokou a nepřijatelnou cenu svobody, zdraví a života barevných lidí a indiánů.
Bělochů taky.
O liškách, norcích a budoucí svíčkové ani nemluvě.
Diamanty pořád působí utrpení v Africe.
Zlato je bohatství.
Růže, láska.
Nebo tak nám to aspoň říkají.
A tak to vypadá.
Také bychom se mohli vrtat v tom, proč pro-life hnutí nevtrhne do Calyx&Corolla ve vzteku nad smrtí neviňátek, již přináší jedy z růžových plantáží, a proč životy ekvádorských dětí nejsou tak důležité jako životy (bílých) amerických dětí, a proč žena, která se rozhodne ukončit těhotenství, je z nějakého důvodu považována za vražednější, než systematická okupace, jež na růžových plantážích ohrožuje zaměstnance a zaměstnankyně a jejich rozmnožovací orgány, a proč environmentální zločiny na chudých ženách nejsou součástí mainstreamového feministickického diskurzu o reprodukčních právech, a proč do prdele vědomě a nevědomě přisuzujeme hodnotu lidským životům na základě jejich náboženství, třídy, a/nebo barvy pleti."
Inga Muscio: Authobiography of a Blue-Eyed Devil. My life and times in racist imperialist society. Seal Press, Emeryville 2005, překlad stran 43-46.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | 17. února 2008 v 20:12 | Reagovat

Ale to je přeci úplně jednoduché. Copak prolife někdy šlo o záchranu životů tzv. "dětí"?

Ne. Jediným účelem tohoto hnutí je "potrestejte ty kurvy za to, že si dovolily užívat si sex".

Už jsem se v tom zkoušela vrtat, a od českých liferů jsem se dozvěděla, že do dětí v Číně nebo Africe jim nic není, ať je rodiče třeba snědí zaživa, že je zajímá to, že jsou vražděni budoucí členi jejich národa (tedy ty osmitýdenní cucky masa). A ještě jsem dostala vynadáno, že jsem pravděpodobně nějaká zamindrákovaná dylinka, když mě zajímá jak žijí Poláci, místo abych se starala o to, že nemám chlapa ani prsa.

2 Dorotka Dorotka | E-mail | 18. února 2008 v 20:19 | Reagovat

Hustej článek... Připomělo mi to Fast food nation, když už srovnáváme ty životní podmínky (ačkoli to je úplně blbej film, což se tomhle říct nedá). Kde se dá sehnat ta knížka?

Jinak já osobně mám radši kytky, které voní a to šlechtěné růže nedělají...

3 Petra Petra | 18. února 2008 v 20:37 | Reagovat

Heleno, hnuti prolife je tvoreno z drtive vetsiny krestany s vymytymi mozky. Nedavno jsem v Country lifu cetla clanek o tom, jak ma spravna zena dat veskerou zodpovednost do rukou muze a pokud nema problem s vlastni sebeuctou, tak pry nebude mit problem povazovat ho za absolutniho sefa...

Pokud zene hodis na krk male dite a celou peci o domacnost bude na manzelovi uplne zavisla. Pokud vim, tak katolicka cirkev mela dost velky problem i s prispevky na peci o dite... Takze ta jejich zatracena mysoginie se tu objevuje hned v nekolika urovnich...

btw. dulezitejsi je mit mozek nez prsa a chlapa ;o)

jo a tady je jeste jeden clanek, ktery s tematem souvisi: http://www.blisty.cz/art/34904.html

4 dr No dr No | 18. února 2008 v 20:59 | Reagovat

na ty domaci cokoladove susenky taky bacha, na kakaovych plantazich pracuji take cernosky a pouziva se chemie, ale myslim, ze ty deti maji dost

ja souhlasim s nazorem ze problemy zivota a smrti ekvadorcu jsou problemy ekvadorcu, ne nase,  my se starejme o nas a o nase zeny, myslim, ze v tom tu je jeste dost co zlepsovat a ekvadorci a jine narody at se staraji o sebe

5 Václav Václav | 18. února 2008 v 23:52 | Reagovat

Víme, že se dějí zlé věci na světě, a to zvláště v chudých zemích. Zároveň víme, že při současném počtu obyvatel země není možné, aby všichni měli takovou životní úroveň, jako obyvatelé západních zemí. Také víme, že Čína a Rusko jsou na tom ekonomicky lépe než např. africké země mj. právě pro nižší porodnost. A konečně víme, že nejtvrdší mysogyni nejsou pro-life hnutí, ale muslimové.

Proč by si lidé (v USA) měli dělat hlavu z utrpení žen na růžových plantážích, jejichž produkty nakupují několikrát ročně, když jim nevadí situace z arabských zemích, kde trpí ženy mnohem více, a jejichž ropu potřebuje denně?

USA a Vatikán jednoho dne ukončily spolupráci s humanitárními organizacemi, které prováděly potraty, právě v Africe. To bylo kritiky v médiích. Přitom, kdyby byli takoví, jak píše Helena, by jim přece nemohlo záležet na tamních nenarozených dětech.

A ještě jedna věc, proč se téměř nikomu nechce psát o škodlivosti hormonální antikoncepce. Pro moji bývalou přítelkyni měla velmi silné vedlejší účinky, a to nemluvím o tom, jak se hormony dostávají do přírody, a mění samce ryb v řekách na samice? Osobně se domnívám, že je to tím, že hormonální antikoncepce se považuje za přijatelné řešení, narozdíl od potratů, a téměř za symbol moderního ženství.

Ale čím to je, že tak přibývá žen, které nemohou mít děti? Ve chvíli, kdybychom odmítli hormonální antikoncepci, bychom si museli více připouštět riziko otěhotnění, a podle toho jednat. Nemám na mysli jen používání kondomů, ale též obezřetnější výběr partnerek/ů apod. ... A na to není naše společnost připravená, stejně jako není připravená na odmítnutí růží z Ekvádoru ...

6 ph ph | 19. února 2008 v 0:08 | Reagovat

Na to mám jen jedinou odpověď - My Bloody Valentine:-)))

P.S.: Ne, že bych to schvaloval, ostatně si jen jedni hajzlové vyřídili účty s jinými stejnými hajzly, ale v kontextu zmutovaných výkladů lásky a růží, mě nic jiného nenapadá:-))) A těch kulek bylo mnohem méně, nežli jen letošních zkarikovaných srdíček, která jsem musel minout při jediné cestě do háku...

7 revoluce jednoho stébla revoluce jednoho stébla | 19. února 2008 v 8:43 | Reagovat

Já pěstuji růže bes pesticidů doma na zahrádce a nikdy by mne ani moji přítelkyni nenapadlo je utrhnout a tím zničit-to bylo jen mimochodem.To co se děje ve třetím světě se neděje jen tam.já osobně jsem rok pracoval v školkařské firmě Arboeko,kde se pesticidy a velmi vysoké hnojení také používalo,nevím jak na zdraví lidí (na to jsem tam byl krátkou dobu) ale na biodiverzitu a zdraví půdy to mělo fatální následky-což školka vyřešila né koupí ale pronájmem pozemků.

8 dr NO dr NO | 19. února 2008 v 9:02 | Reagovat

vaclav: zeny v arabskych zemich prilis netrpi, jiste, obcas tam nejakou ukamenuji a maji omezena prava, ale s utrpenim zen napriklad v africkych  zemich se to neda srovnavat

9 noi noi | 19. února 2008 v 14:37 | Reagovat

nevím, kam to napsat, tak snad nebude vadit, že to hodím sem.. http://www.fobiazine.net/article/1835/sexualni-prirucka-z-roku-1894/ přečtěte si to, je to docela síla. když sem to četla, tak sem se fakt nasmála, ale jinak doufam, že se tim nikdo neřídil... proboha

10 Václav Václav | 19. února 2008 v 15:42 | Reagovat

dr No: Z absolutního hlediska je to v Africe horší, oproti kvalitě života mužů v dané zemi jsou skutečně nejhorší země jako Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Ještě výraznější to je, pokud srovnáváme pouze právní postavení žen, v nemuslimských zemích, včetně těch nejzaostalejších si jsou muž a žena před zákonem rovni, až na několik málo výjimek. Problém je také s přetrvávajícími pohanskými (kmenovými, nebo jaké slovo se vám zdá správné) zvyklostmi, které stěžují život žen v mnoha chudších zemích bez ohledu na kvalitní zákonodárství. Největší zrůdnosti často pochází ještě z předkřesťanského/předislámského období (dívčí obřízka, trest veřejným znásilněním ...).

11 Helena Helena | E-mail | 19. února 2008 v 18:04 | Reagovat

Václav:

máš v tom trochu zmatek.

1) "A konečně víme, že nejtvrdší mysogyni nejsou pro-life hnutí, ale muslimové."

Toto rozhodně není pravda. Kdo to jsou "muslimové"? Jsou to lidé, kteří vyznávají islámské náboženství, založené na Koránu. V případě, že budou dodržovat Korán, tak budou menší mysogyni, než lidé dodržující Bibli.

Že se rozšíření islámu značně překrývá s oblastmi, ve kterých je obecně nízký rozvoj společnosti a dodržují se primitivní předislámské tradice, je něco jiného.

Proto trvám na tom, že nejtvrdí mysogyni jsou prolife hnutí.

Mimochodem, dnešní muslimští fundamentalisté obvykle propagují zákaz interrupcí, ačkoli v Koránu nemá opodstatnění.

2) "Proč by si lidé (v USA) měli dělat hlavu z utrpení žen na růžových plantážích, jejichž produkty nakupují několikrát ročně, když jim nevadí situace z arabských zemích, kde trpí ženy mnohem více, a jejichž ropu potřebuje denně?"

Existuje alternativa k ropě? Můžeš se cestou do práce zastavit u souseda, který má ropné políčko, a natankovat si u něj?

Ne.

Dále, ropa patří státu (resp. lidé, kterým patří ropa, jsou stát), zatímco růže prodávají firmy, na které se dá tlačit jednoduchými tržními mechanismy.

A nakonec, životní úroveň v ropných velmocech je celkem všeobecně známá věc; o situaci na růžových plantážích neví skoro nikdo, většina lidí si naopak představuje venkovskou idylku, a to je chyba. Lidé mají právo na informace.

3) "USA a Vatikán jednoho dne ukončily spolupráci s humanitárními organizacemi, které prováděly potraty, právě v Africe."

Ano, a ty organizace neprováděly nucené interrupce (nad kterými Vatikán zavírá oči), nýbrž interrupce, které by daným ženám pomohly (ať už se týče zdraví, životní úrovně nebo postavení ve společnosti). To je pro Vatikán samozřejmě nepřijatelné. Nezáleží jim na nenarozených dětech; záleží jim na to, aby byly kurvy potrestané za to, že měly sex.

4) "A ještě jedna věc, proč se téměř nikomu nechce psát o škodlivosti hormonální antikoncepce."

Protože hormonální antikoncepce není škodlivá.

Zaprvé, nevzpomínám si, že bych kdy narazila na "informační" stránku, která by upozoňovala na "vědecky podloženou" škodlivost HA, a zároveň nestrašila od potratů. Protiantikoncepční propaganda je jen součástí prolife propagandy, jejímž účelem není ochrana nenarozených "dětí", ale nucená výroba dětí.

Zadruhé, argumenty "dostávají se ti do těla zlé umělé hormony které vyrábějí farmaceutické společnosti aby si nahrabaly!" možná dojmou svačinářku ve fabrice; jakožto molekulární biolog a biochemik bych ráda viděla nějaké podklady k tomuto tvrzení, jakož i vysvětlení, proč je "nepřirozené" mít dlouhodobě hormonální hladinu těhotné ženy (což je přirozené, narozdíl od 0-3 těhotenství během třiceti let).

Že má HA silné vedlejší účinky není nic zvláštního; copak si někdo myslí, že mu hned první preparát musí padnout na míru?

5) "Ale čím to je, že tak přibývá žen, které nemohou mít děti?"

Že by to bylo tím, že ženy chtějí mít děti až v pozdějším věku, a protože u lidí příroda nepočítala s tím, že přežijí pětatřicátý rok života, tak už jsou prostě "vyřazené"?

6) "Ve chvíli, kdybychom odmítli hormonální antikoncepci, bychom si museli více připouštět riziko otěhotnění, a podle toho jednat. Nemám na mysli jen používání kondomů, ale též obezřetnější výběr partnerek/ů apod. ..."

Připouštím si riziko otěhotnění, ale nevidím důvod, proč bych si podle toho měla vybírat partnera. Nežádoucí těhotenství budu samozřejmě řešit interrupcí, a ne pitomoučkou možností "si to teda nechat".

12 frk frk | 19. února 2008 v 18:20 | Reagovat

Utrpení je velice subjektivní záležitost. Co někdo považuje za utrpení, jiný může považovat za výsadu - viz ženy v islámských zemích. Vždyť ony se nemají zas tak špatně... Aspoň je o ně postaráno.

13 betuna betuna | E-mail | 19. února 2008 v 18:36 | Reagovat

Skvělej článek,těším se na další tištěný vydání..

Souhlasím s Helenou,myslim,že to vyjádřila jasně :-)

k ženám v islámských zemích..nejhorší na tom možná je,že ony samy si neuvědomují,že se mohou mít lépe..jiná země,jiná mentalita,naboženství..

14 dr no dr no | 20. února 2008 v 14:36 | Reagovat

mit se lepe neni objektivni pojem, mozna ze nekdo povazuje za to mit se lepe to ze muze soulozit s kym se ji zachce, delat za par supu v tescu a chodit na potraty(kazda zena asi nebude vysokoskolacka a sebevedoma vedouci pracovnice) ale jiny to tak brat nemusi a to ze si necio neuvedomuji je mozna pravda, stejne jako si nase zeny nemusi podle nazoru jinych uvedomovat to ze co se deje u nas nic skveleho neni

vysledek toho vseho zakusi nasi mozni potomci za 100 let, mozna nektere prapravnucky feministek budou nosit burku(porodnost muslimskych zen je nekolikrat vetsi nez evropskch) a pak prokleji svoje predky

15 Dorotka Dorotka | E-mail | 20. února 2008 v 18:01 | Reagovat

Heleno, naprosto souhlasím, jenom si myslím, že nejste molekulární biolog a biochemik, ale molekulární bioložka a biochemička, a na tom sakra záleží!

16 Dorotka Dorotka | E-mail | 20. února 2008 v 18:02 | Reagovat

Heleno, naprosto souhlasím, jen si myslím, že nejste molekulární biolog a biochemik, ale molekulární bioložka a biochemička, a na tom sakra záleží!

17 Helena Helena | E-mail | 20. února 2008 v 18:37 | Reagovat

Dorotka:

nemám ráda tyhle stupidní české tvary, a vlastně vůbec nemám ráda češtinu. "bioložka" a "biochemička" rozhodně nejsem; jsem molekulární biolog a chemik. Moje pohlaví není podstatné, a vlastně se s žádným neidentifikuji.

dr no:

Takovouhle nesvobodu si můžeš zvolit i v Čechách, je tady dost mužů, kteří mají peníze a chtějí krásnou ženu v domácnosti; akorát to málokterá vydrží takový životní styl, když vidí skutečnou svobodu pokladních v Tescu.

Důležitá je kvalita, nikoli kvantita, a pokud nebude západ tak hloupě mírumilovný, tak tady žádné burky nehrozí. Jedna atomová bomba dokáže zlikvidovat pěkných pár milionů lidí; proti vyspělé násilnické zemi s porodností 0,3 dítěte na jednu ženu nemá pět miliard primitivů žádnou šanci.

18 dr NO dr NO | 21. února 2008 v 10:28 | Reagovat

helena: ja si myslim ze je zde porad vyrazne vice zen ktere chteji prachace za cenu nejake te podrizenosti nez zen ktere budou radeji pracovat za almuznu ale ne kazde se to povede

ad2: tato "valka" se ale nevede atomovkama a zbranema ale delohama, problemem nejsou staty, ale pristehovalci a pokud tu mame demokracii tak se vitezi kvantitou a ne kvalitou, hlas primitiva ma totiz stejnou vahu jako hlas studovaneho biologa :)

19 Helena Helena | E-mail | 21. února 2008 v 12:11 | Reagovat

dr NO: ano, tak to je. Ovšem ty paničky v domácnosti rychle zjistí, jak byly pitomé, a začnou být nespokojené. Naopak, ty pracující by se rády "dobře vdaly", ale když se jim to povede, tak odtud rychle utečou.

Naopak. Když zabiju sto "jejich" dětí, tak jsem ten poměr zlepšila mnohem víc, než když budu mít čtyři "naše" děti. Jediný problém je hloupá evropská mírumilovnost, a snaha tlačit lidi do přemnožení Arabů.

Demokracie je chyba, a ještě větší chyba by byla napravovat jí další chybou.

A mimochodem, pokud přijmeme zuřivé množení, tak dobrovolně přijímáme "jejich" kulturu. Evropanka, která má čtyři děti nebojuje za Evropu; ta podává ruku muslimským fanatikům, a považuji ji za nepřítele. Není možné bojovat dělohou za západ; každá žena, která tak učiní bojuje PROTI západu, a je jedno, jakou má barvu pleti nebo náboženské vyznání.

A mimochodem, studovaný biolog, pokud k tomu má dobré podmínky, dokáže zabít šest miliard lidí:-))

20 Helena Helena | E-mail | 21. února 2008 v 12:54 | Reagovat

Mimochodem, taky záleží na tom, jaké "západní hodnoty" chceš bránit.

Pro mě je nejvyšší hodnotou právo na bezdětnost, a národ, který ho neuznává, si nezaslouží existovat - bez ohledu na to, jestli to jsou Američani, Egypťané, Češi, Japonci nebo Saúdové.

21 AgentOrange AgentOrange | 22. února 2008 v 15:24 | Reagovat

Heleno, jsi divná..já taky uznávám právo na bezdětnost, ale někdo, kdo jen uvažuje o hromadnym vyvražďování lidí (zvířat, rostlin, bla bla..) už mi začíná trochu zapáchat...

22 ph ph | 23. února 2008 v 21:33 | Reagovat

Tady se to nějak zvrhlo, ne? Od valentýnského paradoxu o tom, že ženušky jsou rozněžnělé z dobře vypadajících růží (které jsou vlastně už jen iluzemi růží, protože nevoní a mohly by proto být vyráběny stejně tak někde ve fabrice), jež jsou vykoupeny zdravím jiných žen, které je pěstují, aby ony a jejich děti nepošly hlady, takže jim nic jiného nezbývá, jste se dostali k holoucaustu jakýchsi "primitivů", o jejichž národnostním a zeměpisném původu raději nepřemýšlím:-(( Zpočátku nadějné, ke konci dost depresivní. Ještěže se dobrovolně řadím mezi primitivy, protože si nenamlouvám, že bych byl kvalitativně hodnotnější, než kdejaký přistěhovalec či muslim.

Problémy ekvádorců mi volné nejsou z jednoho prostého důvodu - obdoba téhož se totiž dnes a denně odehrává VŠUDE, bez ohledu na pohlaví (v jiných odvětvích zase převažují muži a jejich nemoci z povolání jsou stejně destruktivní). Mám-li použít levičáckou hantýrku, jde spíše o problém vykořisťovaných a vykořisťujících, sociálně slabých a bez skrupulí bohatnoucích (ať jde o podnikající vydřiduchy, nadnárodní korporace, politické špičky a režimy, mezinárodní distributory drog a zbraní atd.). Ti všichni nás drží v hrsti a o jejich mírumilovnosti silně pochybuji. Pokud se s nimi kdokoli z nás dostane do konfliktu, má jen jediné právo - nechat se raději okamžitě sejmout (pokud nám vynucovaná "práce" není košer), v lepším případě postupně vycucat, obrat a zpustošit. Výhodou ekvádorských žen mj. je, že právo na bezdětnost bezpochyby mají, protože některé z nich už neporodí, i kdyby čert na koze jezdil:-))

Miluji paradoxy a tohle je jeden z nich. Je o to výmluvnější, dodám-li, že v mystice je růže symbolem lidské duše.... (zřejmě jsem zvrhlík, ale v tomhle na hlavu postaveném a o nic méně zvráceném světě se často musím něčemu smát jednoduše proto, aby mi rozum nevyskočil z pantů).

23 ph ph | 23. února 2008 v 21:48 | Reagovat

V druhé rovině je tu ještě jeden problém - problém konzumní společnosti, která horečnatě nakupuje více, než potřebuje a je produktivní především v naplňování odpadkových košů, popelnic a skládek. Nakupme co nejvíce a co nejlevněji, je jedno, že jde o narychlo vyrobené šunty s krátkodobou životností (stejně si za půl roku pořídíme jiné, technologicky vyspělejší) a regály zasypané parodiemi na potraviny. Nějak mi v této souvislosti uniká, v čem tedy vězí ta zmiňovaná kvalita (?). Levné nádherné růže, které jsou jinak na hovno (ale o to déle vydrží:)), potěmkinovy vesnice v podání demokratického kapitalismu. A pokud jde o tu demokracii, není i ona jen další potěmkinovou vesnicí??? Nestěžuji si - mohlo by být mnohem hůř:-))

24 Helena Helena | E-mail | 23. února 2008 v 23:21 | Reagovat

AgentOrange:

Pokud někdo neuznává právo na bezdětnost (lifer, breeder), tak se dobrovolně zřekl svého lidství, a jeho zabití není žádná "vražda".

25 ph ph | 24. února 2008 v 15:10 | Reagovat

Helenko, pročpak to zase tak utkvěle hrotíš? Pod tvé počáteční reakce bych se bez uzardění podepsal, ale nemohu se zbavit dojmu (po tvém jalovém slovíčkaření a napadání potencionálních spojenců), že tě přítel neopustil proto, že mu zničehonic hráblo a usmyslel si prošukat se k dětem, ale protože zkrátka a dobře VŽDY muselo být po tvém. A to jsem se naivně zaradoval, že jsi konečně v pohodě...

26 Helena Helena | E-mail | 24. února 2008 v 18:56 | Reagovat

Mě žádný přítel neopustil.

V životě jsem žádného neměla, pokud nepočítám mužský, s kterýma jsem chodila v době, kdy mi to přišlo jednodušší než se hlásit k "single by choice". Ti se se mnou samozřejmě rozešli, a to proto, že jsem s nimi jednala jako s módním doplňkem, jako s věcí.

Žádného jalového slovíčkaření jsem se nedopustila.

A ano, vždy musí být po mém. Proto jsem single a childfree forever.

27 Dorotka Dorotka | 25. února 2008 v 11:16 | Reagovat

Celá naše společnost, prožírajíce se k pravdě (v originále prolhávajíce se k pravdě) vzkvétá neustále. Copak opravdu potřebuje čerstvé fíky odkudsi z druhé poloviny planety a australská vína, auta, která mohou jezdit (ač je to zakázané) 300 km/h ? Jahody z Fidži a třešně z Korfu? Párky za 5,50 , co v nich sice není maso, ale zato si jich můžeme dovolit hodně? Proč je naše společnost založená stále tak chmurně a příšerně materialisticky? Proč jsme ochotni nechta to tady za padesát let všechno umřít a pořád ještě využíváme jenom fosilní paliva? Proč nejme schopni pochopit, že když do vody jednou pustíme fosfáty, tak je odtamtud budeme dostávat za daleko větší peníze, než za které bychom si koupili lepší prací prášek? Proč nám doma v kuchyni vždycky shnije chleba a šunka se zkazí, zatímco v Africe umírají lidé hlady? Jak to vlastně můžeme, my údajně civilizovaní lidé dovolit?

Připomíná mi to jednu kapitolu v románu pianista, co podle něj Roman Polanski natočil třeskutě geniální film. Do kavárny ve Varšavském ghettu, kde se baví židovská smetánka a spekulanti, pojídají kaviár a pijí šampaňské, vpadne mrtvola ženy nafouklé hladem, rovněž z ghetta. Lidé se polekají, protože jim pokazila večer, ale nakonec jedna milosrdná dáma usoudí, že její rodině věnuje pět zlotých, aby jí uspořádali pohřeb. Tato dáma je pak cěnněna za svou velkodušnost. Za pár týdnu všichni ti lidé, ať už bohatí nebo chudí, odjíždějí do Treblinky. A umřou... a to že seměli dobře, jim nepomůže.

Připadá mi to jako jakési podobenství toho, kam se řítíme. Ono to skončí špatně, tak jako tak , ale měli bychom se snažit, aby jsme vydrželi co nejdéle, a měli bychom se postarat  o ty, co jsou na tom hůř než my. Vždyť jsme koneckonců všichni lidé.

Jinak se mi vůbec nelíbí, že se tady původně normální diskuze změnila na jakýsi diskuz o boji za životní prostor s arabášema. Panebože, není na ten nacionalismus a podobné boje pořád ještě trochu brzo?

28 revoluce jednoho stébla revoluce jednoho stébla | 18. března 2008 v 13:48 | Reagovat

"Pokud někdo neuznává právo na bezdětnost (lifer, breeder), tak se dobrovolně zřekl svého lidství, a jeho zabití není žádná "vražda"."

no nevim-Po pravdě mi názory Heleny přijdou docela simpatické-ale vždy jsem se bál je říct na hlas.Někdy mi přijde že jsou na tom muži v tomto případě stejně zle jako ženy,společnost nás nepřímo tlačí do rozmnožování i když je jasné že čím mín lidí tím lépe.co se týče společnosí které nutí (i násilím)ženu do rozmnožování,ty si opravdu zasluhují lekci.

29 ph ph | 19. března 2008 v 22:11 | Reagovat

Dorotka: Brilantní příspěvek:-))), nemám, co bych dodal. Souhlasím na 100%.

Helena: Vzala jsi to v klidu, takže asi budeš v pohodě:-) A ačkoli mi z některých tvých názorů běhá mráz po zádech, na druhou stranu oceňuji, že se nebojíš říkat věci nahlas. Good luck.

30 TErineckaaa TErineckaaa | E-mail | Web | 27. března 2008 v 16:01 | Reagovat

Ahoj,nečetla jsem ten článek,ale vím co to je,dělám to to spolu s kamaradkou projek a tak něco sháním,pokud by jste o něčem věděli tak mi pls pisněte na blog.Spolu s prezentací kterou vytvoříme z materialu uděllá me zbírku a vytěženou částku pošleme ve spolupráci s naším skvělím ředitelem PaedDr.Scigielem.Tento projek plánjeme už delší dobu a tet kdyz jsem v nejmenovanem cesopise precentla clanek pobourilo nás to a dodalo na energii pro tento cin.

Promiňte že píši bez háčků a čárek,spěchám,jdeme do kroužku a budem dělat už zmiňovaný projekt.Ještě jenou kdyby jstze byly tak ochotní napsali mi na blog,pokud máte nějaké infotmace...

Díky a Ahoj TErka

31 serafX serafX | Web | 2. července 2008 v 15:13 | Reagovat

Já to nějak extrémě neprožívám.

32 alegz alegz | E-mail | 5. září 2008 v 17:08 | Reagovat

tento clanok mi pripomenul moju mamu,ktora sa najviac potesi,ked jej jej priatel niekde ruze natrha [nakradne,ak xcete...]

k tomu zneuzivaniu ludi,ktori nemaju na vyber a nicia si zdravie,sa ani neda nic nepisat...hadam sa to zmeni,aj ked...poxybujem;[[[

a ruze maju vonat...to uz su fakt lepsie umele...

33 berry berry | E-mail | 8. února 2009 v 22:52 | Reagovat

naprosta neinformovanost a radoby socialni citeni, ktere je vytrzena z realneho zivota. nikoho nenapadlo, ze za prve zeny pracujici na plantazich si ziji podstatne lepe, nez kdyby na nich nepracovaly, protoze by nejspis nepracovaly vubec. Zrejme take autorku knihy a ji zaujate ctenarky nenapadlo, ze vetsina plantazi ma svuj enviromentalni a socialni program. Oc je prace na plantazich, kde je respektovana alespon minimalni mzda horsi, nez prace v Cr napr. v nejakem skladu, lekarne, laboratori, ordinaci, ci vubec ve meste plnem smogu atd., ktere jsou plne skodlivych latek....dalo by se pokracovat vyjmenovanim pro a proti. V diskusniuch forech chybi vzdy objektivita a naopak prebyva typicky ceska vlastnost, kterou je vsechno vim, vsechno znam, ale ve skutecnosti dotycni "neumi pri jidle pouzit ani ubrousek".....

34 ajrdnveekvk ajrdnveekvk | E-mail | Web | 29. května 2009 v 4:53 | Reagovat

CnBs3n  <a href="http://pgcrjrkannnp.com/">pgcrjrkannnp</a>, [url=http://enidsedhlzzh.com/]enidsedhlzzh[/url], [link=http://pqjdikbwdnvk.com/]pqjdikbwdnvk[/link], http://xzocjsurwkai.com/

35 ootnepdutnz ootnepdutnz | E-mail | Web | 30. května 2009 v 7:52 | Reagovat

G8zveg  <a href="http://pkfsvpgjyqxw.com/">pkfsvpgjyqxw</a>, [url=http://kddkmpfzjzua.com/]kddkmpfzjzua[/url], [link=http://tonjijqeefxl.com/]tonjijqeefxl[/link], http://jgomhvbddbtu.com/

36 zhubufwza zhubufwza | E-mail | Web | 3. června 2009 v 2:57 | Reagovat

tAtnbp  <a href="http://nhrwfnkuyvox.com/">nhrwfnkuyvox</a>, [url=http://fuvxqaykdxns.com/]fuvxqaykdxns[/url], [link=http://hjbexocnvnme.com/]hjbexocnvnme[/link], http://ccbwqkjrgbqx.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama