Láska, ideologie a Rebelové

8. února 2008 v 17:56 | ER |  Číslo 13 - Láska (v kapitalismu)
Dálkový autobus, časné ráno. Chce se mi strááááášlivě spát. Ke všemu sedím uprostřed na zadní pětce, a není kde opřít ospalou hlavu. A tak, abych neusnula spolucestujícímu nalevo či napravo na rameni, dívám se na film, který se promítá na obrazovkách v autobuse.
Objeví se titulek Rebelové, retro muzikál, který snad netřeba dále představovat. Písmena "love", zakroužkovaná srdíčkem probodnutým šípem, jsou moc pěkná slovní a obrazová hříčka, bohužel však označují jeden z nejpřeslazenějších příběhů, co jsem kdy viděla. Cukr odkapával z obrazovek v ohromných kvantech, takže jsem někdy musela zavřít oči a sundat si sluchátka, aby se mi ve vteřině nezkazily zuby.

Ústředním motivem je láska dvou mladých lidí - maturatnky, co je sexuálně zcela nezkušená, a uprchlého vojáka, co zkušený je, ale zároveň to není prase, jako třeba jeho dezertující kamarád. No, poněkud stereotypní zpodobení - nevinnost krásné dívky versus odvaha a zkušeností galantního mladíka.
Dalším zádrhelem při sledování byla stále se v mozku opakující otázka: kdo jsou ti rebelové? Vojáci, kteří utekli z vojny a snaží se dostat za železnou oponu? Pak je ale love story jen žalostným přívěskem. Anebo ti dva milenci, jejichž krátká, leč romantická láska je v určitou chvíli víc než systém? Těžko říct, protože to, co je ve filmu různými prostřihy prezentováno jako láska, je ta nejkonformnější a nejodpornější verze toho, čemu se říká "vztah". Nejprve svatba v kostele (nevěsta v dlouhých bílých šatech), pak obraz spokojené rodiny (rodiče sedí na posteli a k nim přibíhá rozesmátý chlapeček a holčička, a oni je rozesmátě berou do náručí), a pak další obraz spokojené rodiny s náležitou dělbou práce (muž před domem nasedá do rudého bouráku a kamsi vyjíždí, žena mu za oknem domu spolu s dětmi mává). Svatby, děti, muži do práce-ženy doma - tohle mi opravdu nezní jako rebelie, spíš jako nanejvýš ideologické okrášlení toho, co od nás potřebuje a vyžaduje stát. Pomazat tohle všechno sladkou omáčkou romantické lásky znamená přimět lidi, aby vlastní podřízení se vnímali jako něco krásného a žádoucího. Svatba v kostele - úlitba církvi a institucionalizace vztahu, který je bytostně soukromou věcí? Pojďme k tomu dát princeznovské šaty, květiny, družičky, zlaté světlo a atmosféru lásky a štěstí, a lidé do toho polezou sami. Potřebujeme přece hypotéky na byty, potřebujeme prodávat pračky a ledničky, potřebujeme každý rok a hlavně na vánoce prodat spousty dárků "z lásky". Rození dětí? Nechci tu samozřejmě zpochybňovat důležitost rozmnožování, ani to, že pro mnohé lidi jsou děti opravdu radost. Nebudu ale zpochybňovat ani to, že stát má zájem na tom, aby se děti rodily - kdo by jinak platil daně, kdo by se staral o stárnoucí obyvatelstvo (je to levnější než za státní peníze budovat veřejnou síť péče o staré lidi), kdo by posílil "naši" populaci, a zarazil tak vlnu přistěhovalectví? No, a ta poslední věc - žena pečovatelka o teplo doma, muž živitel rodiny: je dobré mít někoho, kdo se nestará o nic jiného, než o svou práci, a pak někoho, kdo zase zabezpečuje soukromou sféru. To, že to první jsou muži, a druhé jsou ženy, jen rezonuje s patriarchálním nastavením téhle instituce.
Rebelové mi v nejpatrnější formě demonstrovali, jak funguje ideologie (něco, co lidé sami nechtějí, se namaskuje tak, aby to chtěli, a slouží k tomu vzletné pojmy). A proč je tolik důležité pořád mluvit o lásce jako té skoro nejcennější hodnotě života. Ona přece tak potichu nenápadně zajišťuje spoustu pro systém důležitých věcí.
Ne, v žádném případě tu nevolám po odmítání lásky - protože ona opravdu krásná je, ale snažím se dívat se za tu růžovou oponu, která schovává mnohem prozaičtější věci.
Jestli je tu tedy nějaký vztah k rebelii, tak ten, že rebelování spočívá právě v tom, že láska bude žít mimo systém, svobodně a volně mimo svatby, hypotéky a smrtící romantiku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Awful Awful | Web | 8. února 2008 v 20:24 | Reagovat

....jako já to videla nak hrozne daavno a vubec si to nepamatuju...voni se jako vezmou?? já myslela že ho strčej do vězení ne??:D

2 Plíva Plíva | Web | 8. února 2008 v 22:23 | Reagovat

tak nevim, jestli tim ze ctu tenhle blog, se radim nekam mezi feministy, po bok F.Krizika... :-))

nicmene musim uznat, ze se vazne pri cteni bavim a snad se i sebekriticky dokazu ztotoznit s tezemi autorky

jen tak dal :-))

jinak si myslim, ze k tomu vubec napsat zamysleni presahujici ramec jednoho odstavce, vztahujici se k Rebelum, je predevsim potreba velmi silna vule "rozvykat" cele to dejove klubicko! wack

3 Petr Petr | 9. února 2008 v 11:38 | Reagovat

To je skoro v kazdym druhym filmu ze se dva lidi po serii dementnich scenek vezmou a maji nejlip dve krasne deti co jim rikaji "mam te rad/a mami."

Osobne nevidim duvod mit deti. Nedaji se vychlastat ani kourit.

4 Helena Helena | E-mail | 9. února 2008 v 17:10 | Reagovat

Děti se dají posílat pro pivo.

5 Awful Awful | Web | 9. února 2008 v 17:28 | Reagovat

Petr: jo ted to zasahlo i do posledníhodílu harryho pottera čimž mně rowlingova pekne nasrala...

6 AgentOrange AgentOrange | 9. února 2008 v 18:31 | Reagovat

Nebo třeba v Pirátech z Karibiku: nadaná pirátka se na pirátství samozřejmě vykašle hned,jak otěhotní a celej život už je "vzorně"doma s dětma. Nasrat!

7 Awful Awful | Web | 10. února 2008 v 15:27 | Reagovat

agentorange: fuck ...FUCK....jeste ze sem ten poslední díl neviděla....

8 Dorotka Dorotka | 11. února 2008 v 15:31 | Reagovat

A tak je to se vším... Zrušit je! (Všechny, ať to stojí, co to stojí) a zakázat prodej panenky Barbie, dokud nezíská lidské parametry a univerzitní diplom, a nedá už konečně najevo, že ví, že Ken ji po celé ty roky podváděl se Sherry, jenže ona je lesba a s Kenem je jenom kvůli penězům za honoráře(její skutečná láska je Tereza)(a krom toho, že má alergii na srst, což je důvod, proč má ty pochybně vyvalené oči)... Ach ouvej, proč  vždycky pohádky končí svatbou a větou ...A žili šťastně až do smrti (ona tak končí i červená knihovna, ale co už...) a nikdo nemluví o tom, že princ se ukázal jako pěkný hovado, házel ponožky na podlahu a začal si něco s vílou kmotřičkou, a princezna, protože neměla jinou osobní kvalitu než krásu (vyjímečně i dobré srdce, ale to fakt málokdy), si začala něco s nějakým zahradníkem, jenže jí to nevyšlo, a ona v žalosti nad ztracenou láskou pila, až se upila... A v království jim zavládla anarchie, ale moc pozitiv to taky nemělo... Proč nám v dětství vyprávěné příběhy nikdy nepomohou srovnat se s krutou realitou života? A jak se mi, proboha, kdy mohla líbit Pomáda? (Vyrovnat se s tím, toť věčný úkol sociologie etc.)

9 ph ph | 16. února 2008 v 15:10 | Reagovat

....ehm, já žil v blažené nevědomosti, že ty přeexponované snové scény jsou velmi brutální parodií na infantilní představy těch, kdo se právě ocitli až po uši v iracionální zamilovanosti. Že jde o záměrnou nadsázku, která mě má rozesmát právě díky své nesnesitelnosti. On to tak Renč nemyslel? Už si ten film příliš nevybavuji a vlastně je mi to jedno.

Jen bych rád podotknul, že jde o retro, které si pohrává s mainstreamovou estetikou a naivitou šedesátek, v nichž se děj odehrává. Tu dobu mám mj. spojenou s tehdy vnucovanou podobou "emancipované ženy": Vystajlingovaná domácí puťka, jejíž kýžené osvobození spočívá právě v tom, že je opevněna nejroztodivnějšími domácími spotřebiči, které za ní téměř samy vykonávají ty dosud ubíjející každodenní práce. Ona mezi lakováním nehtů a pravidelnou údržbou drdolu pod helmou u kadeřnice, sebevědomě pobíhá po domácnosti v přiléhavých šatech a lodičkách, mačká nejrůznější tlačítka a hladí po ulízaných hlavičkách své usměvavé ratolesti (jejichž vrcholným prohřeškem a projevem frackovství je maximálně to, že něco zapatlají ručkama od čokolády). A jelikož se díky svému zázračnému osvobození nudí, jako vedlejšák k péči o domácnost nadšeně chodí do práce. Čímž chci říct, že mě obdobné modely v Renčově oddechovce plné provařených figurek (nikoli postav!) až tak netočí... Výstižnější název by sice byl "Puberťáci", ale ten by neumožňoval onu kasovní slovní hříčku s LOVE. Ale možná se filmu částečně zastávám především proto, že Renčovy filmy nějak nemusím, takže jsem byl (možná díky své estetické zvrhlosti) po jeho uvedení docela příjemně zaskočen. Každopádně mi jedno zhlédnutí bohatě stačilo:-)

10 ER ER | 17. února 2008 v 14:49 | Reagovat

když on ten článek ani není moc o rebelech, ti sloužili jako mohutná rozbuška z cukrový vaty k tomu, abych začala přemýšlet, co je za tím - romantická láska, to je ten zakopaný pes, a s ní všechny ty méně pěkné věci, klíčový vidím ty poslední části článku, ne že to byl dobrej/blbej film, že to bylo od Renče, nebo že to není reálný příběh.... no, asi jsem se pořád ještě nenaučila psát tak, abych byla pochopena, búúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú

11 ph ph | 19. února 2008 v 0:28 | Reagovat

ER: Já netvrdím, že tě chápu, zlato, mě se na článku stejně nejvíc líbilo to, že nám propaganda soustavně podkládá jakési "milujte se a množte se", ať máte rodiny, děti a jste zcela bezmocní, protože se spoustu let budete smažit zaživa, abyste to pak vůbec zvládli a ustáli všechny ty vymoženosti civilizace - složenky, hypotéky, úvěrové splátky, dovolené, kroužky, úplatky za vzdělání, taky občas lepšídovolenénežurodičůnachatě, atd. atd., taky přikyvování šéfům, vráženíkudeldozadtěmcobynásmohlipředběhnoutvpostupuklepšímuplatu a jiné ušlechtilé věci, které si rodina, základ státu, žádá:-)) Proto jsem zmínil šedesátky, které ztratily rozum z mixérů, praček a myček nádobí (atd.), jakoby to byl vrchol lidského snažení, které už nikdy nic lepšího nikdy nenabídne:-(( V šedesátkách i vysavače pobíhaly samy po bytových prostorách, pokud jste stlačili ten správný šém...

Cože bylo v závěru článku??? Láska? Co je to???? Filmový žánr? Jojo, ten je stále naštěstí velmi lukrativní:-))))!!!

12 dr NO dr NO | 19. února 2008 v 10:01 | Reagovat

kdo by jinak platil daně, kdo by se staral o stárnoucí obyvatelstvo (je to levnější než za státní peníze budovat veřejnou síť péče o staré lidi)//tato veta je nesmysl, vzdyt dane to jsou statni penize...

13 ph ph | 24. února 2008 v 14:55 | Reagovat

...kdo by se jinak po konzumaci všech těch rychlosraček za výhodné ceny v potravinových hypermarketech dožil vůbec důchodu (když si ho sice předplatil, ale politici si ho dávno přelili do svých rodinek/milenek/základů státu/a vůbec)? Já tedy pracuji systematicky na tom, abych se ho jako loajální a uvědomnělý volič nedožil (cigarety, káva, chlast).

Ale dost žertů:-)) Když jsem psal "že nám propaganda soustavně podkládá", marně jsem lovil to slůvko, které tak důvěrně znám, ale jak to už obvykle bývá, někam se schovalo - takže doplňuji na "že nám propaganda a PARADIGMA naší civilizované doby...". To jen pro úplnost. Jsem sice lůzr, ale i perfekcionista:-((

Je mi líto ER, ale s láskou toho v dnešním zkomercionalizovaném světě moc nepořídíš. Ledaže bys pro ní vymyslela nový pojem, protože ta záměrně zidealizovaná a zmutovaná láska s tou skutečnou nemá už moc společného... A sugerování a podkládání její karikatury je velmi lukrativní byznys:-(((, nejen u filmu. Ví vůbec někdo, co to ve skutečnosti znamená? Zabývá se tím ještě vůbec někdo? Obvykle to v intimní sféře neznamená víc, než "Víš, co je to láska? Když čůrák v kundě mlaská (vypípejte si sami, není to z mé hlavy)." a vše ostatní je jen povinný a nadbytečný romantický folklór, aby se oba zúčastnění necítili až tak provinile. Ach ta romantika... Ach ten provařený Valentýn, který je pro mě snesitelný a zábavný jen díky tomu, že se povraždili nějací překupníci chlastu v Americe, alespoň nějaký kloudný důvod ho oslavovat:-) Počáteční zamilovanost, kdy se ti splaší jisté hormonální žlázy v těle, je "jen" jednou z mála příležitostí se napojit na skutečnou paranormální Lásku, která, pokud její sílu vstřebáš, aniž by ses rozprskla, dokáže být účinnější, nežli atomová bomba, dokáže být tím nejostřejším mečem (na rozdíl od obvyklé nenávisti) a jak postupně zjistíš, není bezpodmínečně vázána na potřebu šoustat a koholkoli vedle sebe snášet. Když k ní jednou najdeš cestu, už si jí najdeš kdykoli sama, aniž bys k tomu potřebovala libovolného Romea. Je to povzbudivé? Můžeme tu lásce tlachat donekonečna, avšak "my o koze, oni o voze, není možná diskuse". Asi tak:-))!

14 ph ph | 24. února 2008 v 15:00 | Reagovat

P.S.: Zase ty zasrané překlepy a hrubky:-(( Neomlouvám se - jsem jen čímkoli zaměnitelný člověk. Jen bych rád dodal, že to "jen" ve skutečnosti znamená "chválaBohu":-)) The End.

15 Dorotka Dorotka | 25. února 2008 v 11:24 | Reagovat

Nesouhlasím s tím, že jsou láska jen hormony. Nespočívá jenom v čichu a sexu.  Myslela jsem si to taky, ale jenom do doby, co jsem si přečetla o manželích Rodenových (ačkoli, ti už jsou taky staří takže opravdová láska, taková ta nehynoucí a věčná už taky třeba vymřela). Chcete mitvrdit, že by někdo riskoval život jenom kvůli chemikálii v hlavě a potním žlázám? Že by se dobrovolně ¨vystavil riziku vlastní smrti kvůli "čurákovi v kundě"? Já si myslím, že když ti dva šli spolu do Terezína a tam se vzali, přežili spolu válku a celý život, když se i dneska mají rádi, tak jsou sice výjimka, ale výjimka prokazující existenci skutečné lásky(ačkoli lásky na světě založeném na konzumaci a romantických filmech s idiotskou zápletkou asi moc není, tady je to vážně spíš o sexu, co já vím... ) ačkoli v minimálním množství.. Uch, a to je asi všechno, dovolte mi být romantická a naivní a myslet si, ža když někoho miluju, tak s ním nemusím spát a můžu s ním žít celej život, možná...

16 martha martha | E-mail | Web | 28. února 2008 v 12:19 | Reagovat

jj. smrtící romantika ..... je kýčem smrdící romantika.....souhlas.

líbí se mi tvůj blog.

17 Eva Eva | 11. března 2008 v 12:20 | Reagovat

Jo hnusny.

18 Selatko Selatko | 11. března 2008 v 12:21 | Reagovat

Nahodou dobry.Me se tenhle blog libi!

19 mikísek mikísek | E-mail | 15. března 2008 v 14:29 | Reagovat

ja sem mislela že natočí 2 ale ne tak ji prosím skuste natočit ale jinak ta 1 je taki dobrá moc se těšim na 2 jestli ji natočíte;

20 ph ph | 19. března 2008 v 22:31 | Reagovat

Dorotka: Záměrně jsem to nadsadil, protože to tak ve většině případů funguje. Zamilovanost vystřídá lhostejnost, praktické důvody a větší či menší přetvářka..., ale nebudu dodávat ani "bohužel" ani "bohudík". Pokud vztah funguje, pokud spolu ti dva civilizovaně vycházejí a nepodrážejí se v podstatných věcech, je mi fuk, co jejich vztah motivovalo a na jaké bázi je založen. Zamilovanost je děsně romantická až nesvéprávná, udržet vztah, když zamilovanost vyšumí a zachovat určité souznění, už příliš romantické nebývá, ale v tom je to kouzlo. O to je to pak zábavnější (bohudík:-))). Čímž chci říct, že každý může lásku vnímat po svém, mít svou vlastní teorii, svá vlastní pravidla. Pokud najde někoho, kdo je s ním sdílí a je ochoten je dál rozvíjet, vyhrál. A je úplně jedno, jaké to vnímání lásky je, nakolik se liší od vnímání těch ostatních - ač je zde velmi různorodá a extrémní pluralita, ani jeden z přístupů nemusí být špatný...

21 ph ph | 20. března 2008 v 10:36 | Reagovat

P.S.: ...takže si rozhodně nemyslím, že tvá představa je naivní, hloupá nebo směšná. Je to jen velmi těžko dosažitelná ideální představa, stejně vzácná, jako např. mystické osvícení. A jen tak mimochodem - ideální vztah dvou lidí může být jednou z cest, které k němu vedou, pokud je pevně zakotven ve spirituální rovině dříve, nežli dotyční nechají zahltit své smysly sexem. Tím nechci říct, že sex je překážkou. Jen nevěřím tantrikům, že k nirvaně je možné se prošukat. To je úplná blbost! Bohužel znám plno lidí, kterým to nevymluvím a kteří souloží s kdekým, jako by jim šlo o život a aniž by měli vůbec ponětí, o tantrických technikách. Budiž jim to přáno:-))

22 Kokš@ Kokš@ | 27. března 2008 v 20:05 | Reagovat

je to nádhernej film!!

23 Kathleen Kathleen | 14. června 2008 v 1:02 | Reagovat

Drahý doktore NO, a odkudpak si myslíš, že stát ty peníze sebral?:D:D ty jsi ekonomikou naprosto nedotčený...

a běžným životem nejspíš taky:D

24 Samiela Samiela | E-mail | 30. srpna 2008 v 0:53 | Reagovat

Nádhernej film je to tak pro ty z nás, co tráví svůj ideální víkend v nákupáku, musí za každou cenu vlastnit nejnovější trendy výrobky atd. Aneb kuřme, hodně jezďme auty, čumme do rána na televizi, chlastejme a padejme vydělávat. Tedy. opravdu se těším do pracovního procesu. Tak a teď si přiznejme, ti z nás, co v devíti četli ty připitomnělé teenage časopisy. Chtěli sme mít vše, co měli lidé na onich fotkách, ale líbilo se nám to doopravdy? Líbí se nám nakupování ve velkých centrech pukajících ve švech? Ano, naše doba nás dohnala do absurdních mezí!!! L9bí se nám vlastně to co odsuzujeme!!! Ale na druhou stranu, přesně tohle dělá každý režim, ať už jde o genocidu, nebo ideologickou vraždu. Vždy si lidé mysleli, že pro sebe a svou rodinu dělají to nejlepší. Takže nás vždy parta volů dokáže totálně zotročit! Máme demokracii? Nemáme jen novou formu diktatury? Jenže není od politiků, ale od nadnárodních lobby .. vzpoura nemožná, někdo vás v nejvtší tichosti odstraní... Lidé asi opravdu nemají na to být vlastním pánem, ale potřebují nadvládu. Na to asi prostě nemáme? smutný...

25 Lady Lady | 3. května 2009 v 1:19 | Reagovat

A mě se to líbí. Je to potrhlá, barevná romaňťárna s celkem sympatickými songy. Na stranu druhou je fakt, že jsem brutálně rozlítaná různými styly, takže můj názor asi není pro každého,-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama