Říjen 2007

„Láska“ za časů temnoty - Nucená prostituce a další formy sexuálního násilí v nacistických koncentračních táborech

27. října 2007 v 22:24 | Jessica Bock (+ editace ER)
Sexuální násilí na pronásledovaných a zajatých ženách bylo pevnou součástí nacionálně-socialistického systému. Formy sexuálního násilí zahrnovaly například sexuální obtěžování a znásilňování zajatkyň, medicínské pokusy nebo nucenou sterilizaci a potraty. Jednou z nejvíce tabuizovaných forem sexuálního násilí je právě nucená prostituce v koncentračních táborech.

"Mentálka Anička" a paternalismus televizního zpravodajství

22. října 2007 v 21:19
Dnes jsem na ČT 1 viděla v Událostech reportáž o mentálně postižené sportovkyni Anně Žáčkové, která v Šanghaji na olympiádě získala zlatou medaili za sprint na kole.
Reportáž byla pozitivně laděná, něco ve smyslu: ano, zdravotně postižení lidé jsou schopni podávat skvělé sportovní výkony. Mediální reprezentace těchto lidí je docela nízká, a tak je opravdu dobře, že se výkon této ženy dostal až do hlavní zpravodajské relace.
Jenže takhle zpráva má několik velkých ale, které ji usvědčují z velmi paternalistického a vlastně ignorantského přístupu.
Zaprvé, zpráva se objevila v "obecných" zprávách (Události v regionech), ne ve sportovním bloku zpravodajství. Její zarámování tedy nenaznačovalo ani tak sportovní výkon, jak sociální charitu a onanii redakce ve smyslu: "oh, jak jsme skvělí, zabýváme se i kriplama a mentálama, oh, oh, oh!" Člověku se až zatetelí srdce nad tou velkodušností a óbr tolerancí.
A druhá věc: reportér celou dobu o sportovkyni mluvil jako o "Aničce". Téhle ženě je 28 let, dokázala něco, co by jiní nedokázali. Ale protože je holt mentálně postižená, kdekdo si ji dovolí titulovat zdrobnělinou. Zdrobněliny přece používáme k oslovování dětí, a mentálně postižení lidé z nějakého důvodu bývají vnímáni jako děti. Ano, možná se tak chovají, možná mají z "našich" očích dětinské potřeby a touhy, ale to ještě neznamená, aby je kdejaký člověk označoval - a co označoval, představil "celému národu" - tak familiérně!
Dobrému úmyslu a snaze o vyváženost zase zpod kabátu kouká paternalismus a necitlivost.

„Nazifeministky“ v Čechách aneb bílé matky a pečovatelky

17. října 2007 v 18:19 | ER
Tenhle krátký článek je o organizovaných ženských aktivitách neonacistickém hnutí, které se jako vlastně docela nový fenomén objevily nedávno na světle světa.

Feministky nesnášejí …. (seznam se rozrůstá)

10. října 2007 v 21:13 | ER
Tak abyste si nemysleli, že nesnášíme všechno, co jen trochu zavání testosteronem, a milujeme sakumprásk každou nositelku vaječníků! Pokud budete podporovat sexismus a další předsudky, budeme na vás mít pifku, ať jste biologicky i sociálně cokoliv. Máme plné zuby holek, žen a bab, které bezmyšlenkovitě přijímají přiblblé konvence o tom, "co se má" a dokonce je dovádějí k výš a dál.
Serou mě holky, co říkají: "Já nejsem feministka!", i když v určitém směru bourají stereotypy a jako typické slušné dívky se nechovají. Ale co, vlastně takové holky fakt feministky nejsou. Jsou totiž posrané přihlásit se k tomu hrozivému slovu a otevřeně dát najevo, že nepřikyvují světu, který pro mě má jen role matky, kurvy a modelky.
Stejně tak nesnáším ženské, které mi vnucují roli matky. Řeči o biologických hodinách, poslání ženy, podiv nad rozhodnutím nemít děti, grrrrrrrrrrrrrrrr!
Nedávno mě taktéž namíchla jedna žena, která mi dlouho vyprávěla, jak těžce maká na zahradě (a fakt makala). Nakonec totiž dodala, že by se chtěla narodit jako chlap, protože chlapi zastanou lepší práci. Já: Ale vždyť i oni se to jednou museli naučit. Ona: Ne, oni to mají v krvi. Zbledla jsem a neměla slov. Naše setkání bylo završeno její stížností, jak jí řemeslníci (ano, byli to muži) pokurvili nějaké zednické práce. Řekněte, má tohle logiku? Já myslím, že ne.
Štvou mě i holky, co stráví hodiny, posedlé svým luzným zjevem, v koupelně a před zrcadlem, nad módními časopisy a v krámech s hadry a kosmetikou. Tupě podlehly definici dokonalé ženy. Místo toho, aby něco smysluplného dělaly, pilují si nehtíky a předhánějí v bezchybnosti make-upu. I ony přispívají k obsesi tělem, k definici ženy skrze její krásu, k prosperitě esteticko-chirurgického průmyslu a k poruchám příjmů potravy. SnapHer tyhle rusalky v jedné písničce nazvali Conformist Cunts (neboli konformistický píči).
P.S. Myslím, že slovo Cunt si zaslouží být užíváno v lepších kontextech.
No, a pak mě rozvzteklují a zároveň rozesmutňují děvčata, co svou důležitost odvozují od toho, koho se jim podařilo sbalit. Vlivný muž (a je jedno jestli je to ořetězovaný diskofil, nebo ořetězovaný punker) je jejich výtah k uznání ostatními. K tomu samozřejmě patří nenávist vůči všem potenciálním konkurentkám. Vražedné pohledy vysílané na jiné holky, zatímco se miláček nedívá, a není tedy nutno na něj dělat cukrbliky. "Skenování" nově příchozích holek, a odhadování, zda jejich postava, prsa, tvář či oblečení jsou s to ohrozit pozici favoritky. E, ani si nemusím strkat prsty do krku, abych se poblila. If looks could kill, I'd give you a second glance….
A konečně, s tím související a velmi oblíbená praktika Ošukat (či nechat se ošukat - jak jen je libo) toho nejdrsnějšího pankáče, skinheada, atd. v partě. Jak si probůh může někdo myslet, že roztahováním nohou si získá respekt? Ostatní podobně smýšlející holky tě budou nenávidět, chlapi tě nebudou brát vážněji než poněkud oválenou matraci. Sebeúcta je zjevně slovo, které si některé holky záměrně vymazaly ze slovníku. O solidaritě ani nemluvě.

Ladyfest Romania

9. října 2007 v 8:30
Haló, haló, další Ladyfest na obzoru! Tentokrát v Rumunsku, v Bukurešti. A to tento víkend. Více info si přečtete zde.
Anglické prohlášení Ladyfestu:
LADYFEST ROMANIA, 2nd edition
Bucharest, October 12-14th 2007
"whatever your fight, don't be ladylike"
-- art and grassroots activism on gender issues

Feministky nesnášejí chlapy?!?! II. aneb jedno malé vyznání

4. října 2007 v 21:47 | ER
Dneska se mi stala smutná věc. A protože se mi tahle smutná věc stala hned dvakrát za den, rozhodla jsem se o ní napsat.
Dvakrát jsem se totiž od kluků (a to ještě kluků ze "scény") dozvěděla něco ve smyslu, že nesnáším kluky a že Bloody Mary je šovinistický plátek. Dost mě to zamrzelo. Sexismus a obecně jakákoli nesnášenlivost na základě příslušnosti k nějaké sociální skupině mi vadí, a proto jsem se nikdy nestavěla na stranu ženského separatismu a sexismu "naruby". Nebojuju proti mužům, ale proti stereotypům, ideologiím a strukturám, které jsou sexistické. A pak taky proti lidem, kteří takové myšlenky zastávají - ať jsou to ženy, muži nebo i něco mezi tím.
Myslela jsem si, že to je poznat z Bloody Mary. A že články, které v ní jsou sexistické, jsou také snadno rozpoznatelné jako parodie a ironie.
Nechci tvrdit, že sama nestereotypizuju. Když člověk vyrůstá v sexistické společnosti, byl by div, kdyby mu nezalezl pod kůži. Snažím se ale o svých stereotypech přemýšlet a postupně se jich zbavovat. Genderovými stereotypy a sexistickým útlakem se zabývám hodně dlouho a myslím si, že už jsem na ně dost citlivá, abych se jich sama dopouštěla co nejméně. Proto mě tolik nepříjemně překvapilo, když mě a to, co dělám, někteří lidé vnímají jako sexistické nebo šovinistické.
Doufám, že po tomhle článku přestanou. Pokud ne, asi to znamená spíš jejich neochotu zbavit se předsudků vůči feminismu.


Už žádnou další křišťálovou noc!

2. října 2007 v 20:30
Letos se opět náckové chystají na pochod s pochodněmi pražským židovským městem u výročí křišťálové noci. V roce 1938 se v noci z 9. na 10. listopadu v nacistickém Německu a k němu připojenému Rakousku odehrál masakr Židů, stovky útoků na synagogy a další objekty.
Dnešní neonacisté si letos chtějí připomenout krvavou demonstraci síly, která byla předzvěstí holocaustu.
Úřady tuhle akci povolily. Přijďte ukázat, že vám mašírování nácků v ulicích lhostejné není.
Více info zde a časem snad bude i další:).