Ladyfest Lipsko, 24.-25.8.2007

14. května 2007 v 9:56 | ER |  Hudba - grrrls
Ve dnech 24.-25.srpna proběhne už třetí Ladyfest v Lipsku, tentokrát se zaměřením na východní Evropu. Hudebně půjde o punk, hc a metal. Probíraná témata: feminismus ve východní Evropě, sexualizované násilí, normy krásy.
Program (v němčině) je zde.
Organizátorky/ři vyzývají kapely, které by si na Ladyfestu chtěly zahrát, aby se ozývaly.

Proč Lady fest?
Proč tady, proč dnes, a proč vůbec?
Protože žijeme stále v patriarchální a sexistické společnosti...
Protože existuje jenom mužské a ženské a nic mezi tím...
Protože světům umění, hudby a politiky stále dominují muži...
Jako další organizátorky a organizátoři LADYFESTů ve spoustě dalších měst chceme vytvořit něco proti statu quo - zábavu a především pocit, že něco můžeme změnit. Chceme dodat sílu, ukázat, že má cenu snažit se a uskutečňovat ty věci, které dosud existovaly jenom jako odvážné sny.
Což znamená...? Cokoliv chcete - práce s mixákem, hraní na kytaru, psaní básní a textů, diskuse, otázky ... prostě jen nezůstat zticha.
Lady? Co to sakra znamená? Nějaká madam?
Právě naopak! Slovo Lady, tak jak ho chápeme a užíváme my, označuje všechny opaky stereotypu, který by se ti mohl spojovat s tímhle slovem: být drsná, rozhodovat o sobě, být sebevědomá, vědět, co se děje a na druhou stranu být srovnaná s tím, pokud to nevíš a pokud chybuješ.
Pro lepší pochopení je tu stručná herstorie LADYFESTu:
Na počátku 90. let minulého století se v punku a hardcoru objevilo feministické hnutí, jako reakce na to, že scéně dominovali muži a mužské kapely.. Bikini Kill či Le Tigre byly jedny z nejznámějších kapel vznikajícího hnutí riot grrrls. Výsledkem byla stále rostoucí scéna ženských hudebnic, umělkyň, spisovatelek, DJek a dalších aktivistek.
Jenže mainstreamový hudební a módní průmysl objevil "holčičí" styl a začal na něj skvěle vydělávat. Takže politika vyšuměla a slova jako Riot grrrl nebo girlie se stala jen módními výrazy bez významu. Bylo potřeba vytvořit nový, vhodnější pojem. Když se v roce 2000 konal v americkém městě Olympia první Ladyfest, získalo slovo Lady mnohem širší význam.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Claudia Claudia | E-mail | Web | 4. července 2007 v 23:08 | Reagovat

hi emca,

thank you for your support of Ladyfest Leipzig 2007. you do great work with Bloody Mary zine! hope to see some of you grrrlz and bois in august in Lipsko.

best wishes from grrrlmany

Claudia

2 Claudia Claudia | E-mail | Web | 4. července 2007 v 23:15 | Reagovat

by the way: Ladyfest Leipzig kicks off already on 23 August until 26 August 2007 (two days more... ;-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama