Stillknox: kastrující/dekonstruující/úpadkovej image

20. dubna 2007 v 21:17 | ER |  Hudba - grrrls
Stillknox jsou rocková kapela s občasnými punkovými a občasnými temnými přídechy, a kdo čtete BM pravidelněji, asi vám je nemusím nijak zvlášť představovat (kdo ji nečtete, styďte se a zkuste to dohnat!). Následující rozhovor je tuším druhý v řadě, co jsme spolu absolvovali, a tak se v něm mluví o úspěšné minulosti a ještě úspěšnější budoucnosti. A taky je hezky barevný, tak zaostřete zrak a s chutí do toho.

Kapela funguje už několik let. Co se změnilo na vašem hraní nebo postoji k hraní od dob počátků?
Z Eldinýho RŮŽOVÝHO pohledu .
Kapela funguje od léta 2002, tj. necelých 5 let. Začínaly jsme bez předchozí zkušenosti s hraním a živým vystupováním (co se rockové hudby týče), motivovány slepým entusiasmem a sny o prospěšnosti našeho konání. Nějaké technické dovednosti jsme tenkrát vůbec nepovažovaly za potřebné:o) Tento postoj jsme musely přehodnotit pod tlakem "veřejného mínění" - celkem si nás vychutnali...Já (Elda) jsem posléze šla do sebe a ačkoliv jsem na ty "kecy" (BEZ KOMENTÁŘE) měla vlastní názor, vzala jsem to jako výzvu a začla se věnovat hře na kytaru trochu konstruktivněji, čímž se nám otevřela brána nových možností, co do rozmanitosti skladeb a koncertování atd. Pokroky absolvovala samozřejmě i Hana na basu a Zuzana (zpěv). Za bicíma se to párkrát - v důsledku dobrovolného odchodu či nedobrovolného vyhazovu - prostřídalo (ženy, muži) a ukotvilo na Atletovi Fuckerovi (od roku 2004), kterejžto otlouká škopky dlouho a kapelu rytmicky drží. Jelikož je Hana primárně orientovaná na svůj klasický zpěv a s ním spojené časově vytížené koncertování, našli jsme si za basu občasný záskok (ženu a v současnosti muže - ten se na podiu převléká do šatů a maluje jako žena, jen aby nám to nekazil:). Ale než neustále zaučovat záskoky, to je lepší pár koncertů odmítnout a nelámat věci přes koleno - záleží na druhu akce. Podařilo se nám obklopit pomocníky se "srdcem na dlani" (manager Dědek a jiní nadšenci) a zároveň pod vlivem zkušeností eliminovat "bludičky" a vyhýbat se "vlkům". Pro mě byla kapela z nějakého nadpozemského nevysvětlitelného důvodu vždy na prvním místě, neustále skládám nové songy, stále mě to nepustilo. Vždy při "tvoření" cítím velikou touhu a následné uspokojení. Vylévám a utvrzuju si své srdce v metaforách, říkankách, alegorických předpovědích. A pak když člověk slyší finální produkt, po té, co do toho každý dá to své - nezaměnitelný pocit blaha - alespoň teda pro mě:). Jsem na tomto pocitu vášnivě závislá.
ZE ZUZANINÝHO ZELENÝHO POHLEDU:
Hraní se snad vyvíjí k lepšímu,všichni kromě mě na tom ostatně soustavně pracujou:)),postoj k hraní je naopak klidnější,nejsem z každého koncertu tolik paf,získala jsem určitý nadhled,ale není to zaměnitelné s opadnutím zájmu.Vždy do toho dávám nebo se alespoň snažím dát vše.
Z HANINÝHO ORANŽOVÝHO POHLEDU: Kromě toho, že jsem se naučila více méně ovládat ty čtyři struny, co na base mám (sic!), tak jsem hlavně zaznamenala značný úbytek studu na pódiu. Dříve jsem také před svými kolegy z branže (klasická hudba!!! : )) kapelu spíš tajila (cítila jsem, že to nebylo nic moc..), dnes už vím, že můžu kohokoliv z nich pozvat na náš koncert a přinejhorším neodejdou zklamaní.
Kapela dnes už nestojí na posledním místě mých zájmů, ale na skvělé druhé příčce (po zpěvu.. : ))))

V současnosti pracujete na třetím demu. Uvažovali jste o vydání "regulérní" desky?
Já pevně věřím, že jednou regulérní desku natočíme, jakmile se více zakotvíme v hudební sféře. Chce to svůj čas. Záleží hlavně na tom, s kým na desce budem spolupracovat. Bylo by fajn, kdyby to byl nějakej ultra mecenášskej fanda s multi-kontakty a udělal to komplet zadarmo (a ještě by nám dobře zaplatil:)), z čisté lásky k nám, bez postraních úmyslů, haha. Musí to být člověk, který by chápal náš kastrující/dekonstruující/úpadkovej image, podporoval a bral nás tak jak jsme a nesnažil se nás měnit->to bysme nevydejchaly.
Je to z časových a finančních důvodů hodně náročný,samozřejmě bychom rádi natočili regulérní desku,ale když vidíme,kolik je sraní s jednim blbym demem...:)) e. navíc je to zavazující,jak jednou natočíš desku,vypadá blbě vrátit se zase k demáčům-a teď ten stres,že už budem pořád muset natáčet desky...brrr.
Samozřejmě, že jsem uvažovala, každý chce mít přece své dokonalé, hity nabité CD, ale reálné to zatím není. Až natočíme 15 demáčů a někdo si nás všimne, všechno zaplatí a nebude nám do toho moc rejpat, tak možná…
Kdy už půjdete do showbusinessu, jak vám jedna nejmenovaná osoba přeje?:)
Nevím, co máš na mysli "showbusinessem", ale pokud chápu showbusiness správně jako "představení, v neměnné formičce populární klaunovské opičky pro brainwashed masu", tak to teda pěkně díky, hehe. Navíc máme antipatie k soutěživosti. Buď budem mít všechno hned - automaticky bez jakýhokoliv snažení a líbání zadků - nebo alibisticky raději nic:)
Showbyznys necháme mladejm.A pak těm přestárlejm.
Eh..? My tam ještě nejsme?? Béééééé! Naším snem vždy bylo obrážet rauty a hrát na playback. Škoda, že to s tou Eurovizí nevyšlo…
Neboli, jaké máte plány do budoucna (máte nějaké?)?
Jo, moje plány kopírují tzv. "anti-koncepční model života", který se mísí s touhou splynout v jednotě Ducha svatého, héé. Já osobně mám celkem konvenční ambice jako každá kapela - vystupování v médiích, klování díry do hlavy teenagerům a inspirování je k vraždě/sebevraždě/a jiným "velkým činům"; natočení vítězného videoklipu/desky, který/á by převálcoval/a všechny hitparády světa. Světové turné, vyprodaný stadiony.Dále bych chtěla zachránit svět a zbavit Afriku hladu (checht) a také bych chtěla světový mír a nastolit genderovou rovnost .........Chci peníze, bohatýho ženicha a taky chci ovládnout vesmír. Dědovi Mrázovi jsem už napsala dopis na Sibiř, zatím mi poslal jenom prase, ale i to se hodí ->na jitrnice a prdelačku.
Stále ty stávající:skloubit práci,kapelu,aikido a osobní život,aniž by některý člen této velké čtyřky stál smutně opodál.I když ta práce by klidně mohla...A taky trochu omezit alkohol.Co se týče vyloženě kapelových plánů...tak asi omezit ten alkohol.
Žít, ale kdo ví, jestli nám to vyjde (hlavně Atletovi: )
Je Stilnox pořád ještě vaším oblíbeným medikamentem? A kdo vlastně vymyslel to jméno?
Stilnox 4ever (a havran taktéž).
Původně jsme se nazývaly "Úchylův tik" - v dobách, kdy jsme na střední škole ještě s nadšením poctivě chodily cvičit do zkušebny každý víkend a hrály si na Courtney Love a Úchyláka v parku (taková speciální hra-pozn.red), a když se začal blížit náš první koncert u příležitosti narozenin našich kamarádů (managera Dědka a "kluka na všechno" Jirky), daly jsme hlavy dohromady a z široké nabídky preparátů na spaní nám zbyl nejzvučnější STILLKNOX, kterej kromě toho umí navíc stále ťukat.
Ano,Stilnox je neustále v kapele velmi populární.Již 9 let se drží.Tak mu držme palce.
Stilnox je naše stálice. Ne, ale vážně, nejspíš to vyzní jako reklama, ale jeho účinky oceňuji zejména na cestách, kdy se člověk nemůže spolehnout na biologické pochody svého těla. Na vymyšlení názvů jsme se podílely více méně všechny, ale myslím, že jsem to byla právě já, kdo vycítil potenciál a údernost tohoto jména. Dokonce jsem si to poznamenala do notýsku. Takže sorry děvčata, byla jsem to JÁ! CHACHÁ!
Jak moc je podle vás důležitý pro kapelu image?
Image je svazující, ale povede-li se kapele svým "imagem" působit "přirozeně", má víceméně vyhráno. Obecenstvo ocení harmonii image s realitou...ale dycky existuje svět za oponou a před oponou...
Image by mělo vzniknout na základě kapely,jejího složení a tvorby a osobností jejích členů.Blbý je,když je to naopak-nejdřív se vymyslí image a pak se do toho nacpat s tim ostatnim.Málokomu to vyjde,aby to nebylo úplně blbý.
Upřímně si myslím, že určitá image je tu vždy. I Pearl Jam mají image "obyčejných hochů", což je paradox. My si žádnou image vědomě nebudujeme, jen se snažíme na koncert pěkně voháknout, což je pro mě přirozené. Křiklavé rtěnky nosím i v soukromí, prostě proto, že je zbožňuju : ))
Máte nějaké své oblíbené antihrdiny/ antihrdinky?
Já miluju jenom sebe a ostatní mě nezajímají:o)
Ale taky čerpám z vlivu Dvořákovsky zpracovaného mýtu o Rusalce; Smetanovy symfonie Šárka z Mé Vlasti; Viktorky Božky Němcový (můj vztah k lásce je deformovanej podobným způsobem...) a miluju morbidní lyriku Erbenovy Kytice, z dětských vzorů/literatury se mi vždy vybavuje Astrid Lingrenová - Pipi Dlouhá Punčocha a Ronja dcera Loupežníka .
Můj manžel-jednoznačně:))
Jidáš, Salome z opery Richarda Strausse, Woody Allen. Atlet.: ))
Nejsilnější pozitivní zážitek a nejsilnější vopruz v poslední době?:)
Vopruz-každý ráno. Poznání, že naše smrtelnost není žert, nýbrž realita. Lidská demence.
Pozitivní zážitek? Jídlo, pití, spánek, hudba, ego, pseudofilosofování, bojový umění, sex, rozjímání nad "krásou" a neomezené působení její moci na náš mozek, horoskopy a beztrestné překračování tabu a .......Ježíš Kristus.
Pokaždý na mě silně zapůsobí cvičení aikida,je to děsně nabíjející a uspokojující-a to i přes to,že jsem stále začátečník.Udělat někomu krásné bolestivé nikkyó-a nebo si ho sama vychutnat!Ach ach.Pak také některé opravdu vydařené koncerty.Vystoupení UK kapely 100% 6.2 v Matrixu.Je toho hodně,je nespravedlivý něco jmenovat,když na další zapomenu.A největší vopruz?Rozsáhlá a necitlivá těžba dřeva pod záminkou loňských zimních polomů na Šumavě v okolí Lipna.A domácí práce.
Nejsilnějším pozitivním zážitkem je samozřejmě příchod jara, které zatočí (aspoň na čas) s depkou a přináší (falešný) pocit svobody.
Negativním zážitkem je pak vrtání šroubu do mé dásně. I když zas tak negativní to nebylo, docela jsem si to užila a teď vím, že to nejhorší už mám za sebou (ťukťuk).
V písni Demons z dema 2005 se v textu dělá rozdíl mezi fuck a make love - fuck je tu bližší slovu rape - myslíte si, že slovo fuck - neboli šukat má jenom negativní význam? a není making love příliš romantické? musí být každý drsný (i násilný) sex vždycky špatný?
Slovo fuck určitě nemá pro mě "negativní" význam, stejně tak nepovažuju romantickou lásku za něco "negativního". Obecně je vše po dekonstrukci hodnotově neutrální, jsou to všechno možnosti téhož. Mohla bych říct, že tento text je taková hra se slovy a stereotypními asociacemi. Sex může nabývat jakékoliv formy, problém je ovšem znásilnění - (tj. sex za nesouhlasu zúčastněných - netřeba rozebírat). Mluvíme-li v naší společnosti/kultuře veřejně či v soukromí o sexuálním aktu, jsme o vážné známosti naučeni říkat, že "we are making love" (že se milujeme) jako projev usazené lásky (starosti/péče) a monogamní oddanosti s ohledem na budoucnost vztahu; kdežto u náhodné známosti a flirtu "we fuck" (šukáme) jako projev chemicko-poetické-euforické vášně, chtíče, povyražení, divokosti, polygamie a dočasnosti vztahu.
Takže moje odpoveď na poslední otázku "musí být každý drsný (i násilný) sex vždycky špatný?" zní jednoznačně NEEEEEEEEEE!!!
Z Atletovýho MODRÝHO pohledu: ja vubec nevim, co na to mam odpovidat...je to nad ramec myho intelektualniho obzoru, neco vyjadrila pekne Eliska. Klidně tam napiste, ze bubenik je vypitej a mate ho jen na bubnovani a ne na rozhovory :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zuzana zuzana | 26. dubna 2007 v 15:31 | Reagovat

ale já nekastruji,naopak-podněcuji k plození!!!!!

2 ER ER | 4. května 2007 v 18:05 | Reagovat

koho?:)

3 zuzana zuzana | 7. května 2007 v 19:08 | Reagovat

no přeci všechny kolem-jak jsem již jednou řekla na začátku éry lidství:milujte se a množte se!(a stvořila jsem si adama...)

4 micka micka | E-mail | 11. května 2007 v 13:24 | Reagovat

haha,zuzanko,vytvor mi prosim taky adama....ja chciiiiiii.....pac ty adamove co potakavam sou fakt marny a totalne retro:-))) kreveta

5 zuzana zuzana | 14. května 2007 v 22:53 | Reagovat

Ráda bych,ale tvorba je velice časově,finančně a emočně náročná...:-))

6 Elda Elda | 16. května 2007 v 15:28 | Reagovat

a hotovej model je často nestabilní:)) a má tendenci nabývat výchozí formát...

7 zuz zuz | 1. června 2007 v 15:19 | Reagovat

hana právě vykastrovala kočku.

8 blbej název blbej název | 25. června 2008 v 18:41 | Reagovat

někomu se to může zdát vtipný, ale nazývat kapelu podle zasranýho prášku na spaní, z jehož závisloti se teď léčim, neni moc dobrej nápad. Jen co slyšim název vaší kapely, zpomenu si na euforii, kterou po něm člověk má, ale víc na všechny průsery, který mi kdy způsobil, včetně pořezání se (mě to prostě v tom stavu přišlo jako šíleně dobrej nápad), pochcání se (to když sem si jich vzala šest, aby to zabralo), zhuntovanejch jater a abstinenčních příznaků. Stilnox 4ever? Děte do prdele!

9 zuz zuz | 23. října 2008 v 15:28 | Reagovat

kdo říká,že to má být šíleně vtipný?a navíc tvá závislost nevypovídá tolik o medikamentu, jako o tobě.Nebo myslíš,že věci skýtající různá úskalí se nikdy nesmí použít jako název pro nic(nehledě na to,že významů to slovo mý mnohem více)Budeš žít a říkat "ten jehož jméno nesmíme vyslovit"?Tím se nic nevyřeší.Stejně znám spoustu lidí,kteří jsou na tento prášek z různých důvodů odkázaní a takto nikdy nedopadli a ani nezvyšovali dávku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama