Povinný Výtěr: výtěr všeho svinstva z lidí

21. února 2007 v 22:35 | ER a Tonča
Povinný Výtěr patří k těm kapelám, o jejichž existenci člověk dlouho nemá tušení, a pak když je objeví, řekne si: sakra, proč je poznávám až teď? V následujícím rozhovoru je PV představen více než výmluvně, nemá proto smysl se dlouze vykecávat. Jenom chci zdůraznit, že Fílovi básně recitované během koncertu opravdu, ale opravdu stojí za to, stejně jako podstata názvu kapely. Proto čtěte dále.

Můžete popsat vznik kapely? Složení minulé, současné...?
Kapela vznikla zhruba před čtyřmi lety z inciativy původních členů grungové skupiny Zpocené ruce v půlce kopce Jiřího "Scully" Skalického (kytara, zpěv) a Martina "Květáka" Aichlera (kytara, zpěv), kteří na vlastní nebezpečí přizvali do svého celkem "vyhraného" dua hudebního diletanta Lukáše Fílu (původně zpěváka skupin Marsteta a Potrestaná Pýcha) a to především z toho důvodu, že měl doma žlutozelenou basovou kytara Jolana z roku 1956. Kytara téměř nehrála, ale pořád líp než její "ovladatel". Po asi třech měsících intenzivního vysedávání v hostinci U Čepičků a občasného zkoušení usedá za bicí (po jejich nevýhodném zakoupení) obávaný performer Ing. Petr Horáček, který si přeřízl šlachy na dlani při krájení chleba a musel tak nutně hledat náhradní koníček za vrcholové skálolezectví - vyhrály bicí před piánem :-). V tomto složení kapela nazkouší několik vlastních i převzatých písniček a pod šíleným názvem Povinný Výtěr začíná vystupovat doma i mimo domov (Praha, Jiříkov, Křešice u Benešova aj.) a odehraje několik více či méně úspěšných koncertů v poměru asi jeden koncert a dvě zkoušky za dva měsíce. Po třech letech se z Výtěru vyhazuje Scully, který nezvládá požívání alkoholu při vystoupeních a navíc tvrdí, že s tak sračkovou kapelou hrát nebude. Na druhou kytaru tedy přichází nejprve Romča Smetanová a pak Filip "Fífa" Hájek - bubeník zavedené skupiny Upelestiflus. Jako ženskou podporu Výtěr angažuje talentovanou saxofonistku Jawu. V tomto složení hraje PV asi tři měsíce.
Řadíte se někam hudebně?
Jako většina hudebních skupin nemáme rádi škatulky, ale stylem se pohybujeme asi někde mezi grungem, punkem a alternativou. Ujal se ovšem název stylu dadapunk - ovšem jenom Fíla ví, co to znamená a nechce to nikomu říct.
Víme, že váš basák na některých koncertech recituje své básně. Jaký to vyvolává ohlas u publika?
Ano, to je pravda. Basák Fíla skutečně občas během koncertu recituje básně, prý ve snaze povznést punk na umění. Ohlasy jsou ohromné, takže kapela na Fílu žárlí a podezřívá publikum, že chodí více na jeho básničky než na muziku. Fíla proto občas nachází kytaru pomazanou vazelínou (je to opravdu vazelína?), trsátka v pivu apod. - šikana a napětí se stupňuje.
Jmenujete se Povinný Výtěr. Už jste ho někdy absolvovali nebo na někom vykonali?
Kapela povinně jednou do měsíce absolvuje výtěr všech tělních otvorů. Název skupiny je myšlen jako výtěr duše a uší a vůbec všeho svinstva z lidí. Až budeme mít pocit, že lidé chodí na naše koncerty čistí, hodláme v názvu škrtnout slovo povinný.
Máte už založený fanklub? Jestli ano, nebojíte se konkurence Superstars?
Fanoušci Povinného Výtěru se rekrutují z řad punkerů, bonvivánů, povalečů a zneuznaných filosofů. Jeden fanklub prý existuje mezi příslušníky afrického kmene Bormu, ale tyto zprávy jsou nepotvrzené. Superstar skupina konkuruje velmi silně (hlavně zásluhou charisma kytaristy Květáka) - zvláště je to patrné v baru Baronka v Litoměřicích. TV Nova už chtěla koupit práva Výtěru, ale muzikanti jsou přesvědčeni, že na to nemá právo a hlavně dostatečnou hotovost.

Za Povinný Výtěr (bez jejich souhlasu) Fíla
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | 24. února 2007 v 21:56 | Reagovat

trochu mimo,ale koukněte se na www.ceskatelevize.cz/jedensvet na Noncomm spoty(reklamy), je jich tam pár o ženských právech,ale až na pár jsou skvělý všechny!!!

2 Motyka Motyka | E-mail | 23. července 2007 v 23:34 | Reagovat

Hezká stránka moc se mi líbí, hlavně pozadí je pěkné.

3 karlín karlín | E-mail | 11. prosince 2007 v 8:21 | Reagovat

Ne, ne, performer Horáček si nepřeřízl šlachy při krájení chleba, to když bodal nožem do stolu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama