Manifest DiY feminismu

10. ledna 2007 v 14:24 | Red Chidgey + ER překlad |  Manifest čili proč a nač
Tenhle manifest vytvořila anglická grrrl Red spolu s přispěním dalších lidí. Budu ráda, když o něm budete diskutovat, protože ačkoliv mi připadá zajímavý, nemůžu ho spolknout celý i chlupama:) ER
1. Odstranění sexuálního násilí, obchodu s lidmi a kultury, která obhajuje znásilnění. Do tohoto boje je třeba zahrnout zájmy a sebe-reprezentaci sexuálních pracujících a těch, kdo zažili sexuální zneužívání - ať už jsou jakéhokoliv pohlaví.
2. Kritický zájem o to, jak se gender úzce pojí s všemi druhy útlaku a jak se můžeme mobilizovat bez ohledu na rasu, sexuální orientaci, zdravotní stav, státní hranice, třídu či věk a vytvářet mnohotématické platformy.

3. Odstranění dvojího metru pro různá pohlaví, genderově podmíněných očekávání a norem, a hierarchií na základě krásy a (konfekční) velikosti.
4. Obohatit feminismus o queer dimenzi, aby tak obsáhl i transgendery a lidi, kteří se vymykají běžné definici určitého pohlaví. Vnímat muže jako feministy a spojence v tomto boji, a přesto si uchovat právo na (sebe-určené) prostory pouze pro ženy nebo ženami vedené.
5. Boj proti kapitalismu a imperialismu, zasazování se o kolektivitu, alternativní ekonomiku a ekologicky šetrný způsob života.
6. Nezávislá produkce grassroot médií a informací o historii radikálních hnutí.
7. Dekonstrukce privilegií pomocí vzájemné podpory, facilitace a stálé diskuse. Různorodost tak naši komunitu posílí, ne rozdělí.
8. Odhodlání věnovat svůj čas a zdroje tomu, aby naše hlasy, umění a aktivismus byly slyšet a vzájemně se podporovaly.
9. Tvůrčí odpor pramenící z malých, autonomních skupin; sdílení dovedností; přímé akce; masové mobilizace; bezplatného vzdělávání; a propojení s dalšími ženskými a proti útlaku bojujícími skupinami a organizacemi.
10. Teorie i aktivismus soustředěný na klíčová témata ženského zdraví, solidarity, viditelnosti a autonomie.
11. Častá revize vnitřních struktur, témat, rozdělení úkolů a rozhodovacích mechanismů ve skupině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 os os | 14. ledna 2007 v 4:24 | Reagovat

zajímalo by mě, co je na něm pro tebe nezkousnutelné... já tam nic nepolknutelného nenašel, spíš s tím mám opačný problém-přijde mi to jako hezký deklarativní soupis pěkných myšlenek, který ale neříká (a pro rozsah a vše-obsáhlost ani nemůže říkat) nic hlubšího...

2 ER ER | 18. ledna 2007 v 19:17 | Reagovat

mě štvou ty women-only spaces, ted o tom dost přemýšlím, mám aspon 4 důvody být proti. podle mě women-only cokoli spadá do ženského separatismu, ale rozhodně ne do feminismu

3 Jay Jay | Web | 23. ledna 2007 v 16:10 | Reagovat

protoze nejsem levicak tak se mi nelibi ty hlasky o antikapitalismu a antiimperialismu, ale do toho mi nic neni. jen mne teda, stejne jako ER, zarazi  "prostory pouze pro ženy". to je trochu jako "prostory pouze pro bile"

4 aka aka | E-mail | 11. února 2007 v 0:15 | Reagovat

Přesně, zvláštˇspojení " Vnímat muže jako feministy a spojence v tomto boji, a přesto si uchovat právo na (sebe-určené) prostory pouze pro ženy nebo ženami vedené" mi nepřijde jako úplně nejštastnější. Uvrhuje sama sebe do omezenýho prostoru, čímž se staví do pozice bojovnic za každou cenu. Může to bejt sice cesta, která tímhle ale nesmí skončit

5 Karhell Karhell | 13. srpna 2007 v 22:39 | Reagovat

Molokrov cetresa detresa gugurut! Aci, asprato dáče? Me feminismo tardasa tresa frogo. I daoio feminismo dlata su - su drekyorky. Oro ge tujusa? Uro popolonka? Ni falaskýra golopo dsa feminismon karkáre! No, kurupuca toško vlé mankora...

6 Krystalický falokrat Krystalický falokrat | 22. srpna 2007 v 20:56 | Reagovat

Ať to čtu, jak to čtu, tak bohužel nevidím nic, na co bych mohl adekvátně reagovat. Je to pouze překrásná ukázka umění deklarovat svůj postoj, aniž by došlo k odhalení tajemství, v čem ten postoj vlastně spočívá.

7 ph ph | 10. listopadu 2007 v 8:39 | Reagovat

Dobrý pokus, bohužel formulovaný příliš suše a intelektuálně. Má-li být manifest účinný, musí být formulován stravitelně i pro takové tupce, jako jsem já:-)), jinak se stává elitářskou hračkou. Myslím, že by mu to na vážnosti neubralo. Teď dost vtipkuju, ale snad jsem podstatu vystihl.

Druhá věc je ta, že si jednotlivé body mohu vyložit jakkoli, lidské racio je dost záludná bestie, protože umožňuje vypracovat racionálně nenapadnutelný rozbor jednotlivých bodů, kdy je mohu interpretovat v naprostém rozporu s jejich podstatou. Tak už holt racio funguje:-(( Kdo někdy narazil na právníka, který pomocí zákonů obhájil nezákonnost, ví, o čem mluvím...

Ale pokud jde o bod 4/, nijak mě to neirituje. Jako muž mohu s feminismem sympatizovat, snažit se jej a ženy pochopit, aktivně je podporovat, dokonce inspirovat, ale nemíním jim do toho zasahovat. Jde o ženské hnutí a ženy ví nejlépe, co potřebují. Ať k nim budu sebevíc vstřícný a otevřený, nemohu se za ně vyjadřovat, ne proto, že bych veden nejčistšími úmysly třeba nechtěl a vyčítal si, že je nechávám ve štychu, ale jednoduše proto, že jsem uvízl v těle s pindíkem a určité věci mě zkrátka vůbec nenapadnou nebo je nikdy jako žena nepochopím, i kdybych se nechal přeoperovat:-)) A pokud si nějakej feminista myslí, že to svede, měl by hlouběji prozkoumat své vlastní ego, brž ho příjemně balamutí.

Ty "prostory" chápu spíš jako "psychické prostory" než jako "mužům zcela uzavřené místnosti", i když ani to by mě nediskriminovalo, neboť jsem pouze host. Každopádně bych rád podotkl, že feminismus je bez mužů jen hříčkou přírody a předem ztracenou hezkou snahou. A teď nemyslím ty chlápky, co se kolem vás motají a drží vám palečky, ale chlapáky, kteří s vámi nesouhlasí, ignorují vás a házejí vám klacky pod nohy. Dokud feminismus nezesílí natolik, aby získal náležitý respekt a dokopal právě tu druhou (větší) část mužů k solidnímu a trvalému dialogu, moc se toho nepohne. A ty nejpodstatnější výsledky budou stejně v rukou evoluce (pokud jí nepřestanete ovlivňovat) a nikoli revoluce.

Poněkud mě rozhodil spíše bod 11/. Chápu, že sebereflexe je důležitá a nezbytná, ale tohle mi zavání spíš prověrkami, čistkami, napadáním nekovaných či nepohodlných sester, vytvořením jakési vnitřní tajné policie a zkrátka všemi těmi úchylárnami, které nakonec celé hnutí hodí úplně jinam a mimo mísu:-((

Manifest Bloody Mary mě okouzlil postatně víc, i když není tak navenek precizní. Vše podstatné tam je, je mi mnohem bližší a tupec se dokonce i pobaví:-)))

8 trdlo trdlo | 14. července 2008 v 0:24 | Reagovat

Alternativní ekonomika-u nas snad neco takovyho je? Vubec bych nerek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama