Leden 2007

Epoxies+Avengers 8.2.07 v Praze

27. ledna 2007 v 11:55 | ER |  Hudba - grrrls
Hurrrrááááá! Za necelý týden (8.2.2007) budou v pražském Futuru hrát punkoví Epoxies a Avengers.

Výstava o zrušené pankrácké tržnici

20. ledna 2007 v 12:32 | Leny/ER
Velká tržnice na Pankráci byla živým a svérázným místem, se spoustou stánků se zeleninou a ovocem, oblečením, kořením a potravinami a vším možným haraburdím. Dnes už neexistuje, tenhle stále se přelévající včelí úl byl zrušen a jeho zbytky sešněrovány a vykázány o kus dál, do zdmi uzavřeného prostoru. Na původním místě tržnice se bude stavět - nějaký ten "business park", nějaké ty kanceláře, nějaké ty luxusní obchody. Ukoptěné a tak nějak bezprostřednější stánky musely uvolnit prostor něčemu "reprezentativnějšímu", budoucímu komplexu z železa, betonu a skla. Možná se to dá nazvat zkášlováním města, ale možná taky vytlačováním infrasktruktury, která sloužila především chudším lidem. Kam teď půjde nakupovat babička s malým důchodem, kam rodiny s malými dětmi? Zřejmě do hypermarketu - kde najdou všechno pod jednou střechou, v akci slevněné, uměle osvětlené, úhledně zabalené do smršťovací fólie.
Osud pankrácké tržnice je konkrétním příkladem trendu, který dnes probíhá na mnoha dalších frontách. Přijďte se podívat na dokumentaci o tomhle místě. Leny vás zve na výstavu svých fotek, která se uskuteční 22. - 25.1., vždy od 9 do 16 hodin, u východu z metra Pankrác (když vystupujete na Pankráci můžete jet eskalátory doleva nebo doprava - když vystoupíte vlevo, vyjedete nahoru, tak už uvidíte infostánek s výstavou). k dispozici budou také informace o plánované výstavbě na Pankrácké pláni.

Reflex a JXD o ženách (v politice)

18. ledna 2007 v 19:13 | ER
JX Doležal před pár lety prohlásil něco ve smyslu, že fenomén ultrapravice u nás zmizel pod sledovatelnou úroveň, a tak že se proto zaměří na genderové otázky. Zaměnitelnost těchto dvou věcí teď nechme stranou, a podívejme se, jak se Doležal do genderové problematiky pěkně obul. Jeho článek Méně žen do politiky ukazuje nejen zásadní nepochopení, co takové volání po větším počtu žen v politice může znamenat, on ani nechápe, co to je gender, a ke všemu napíše (a Reflex mu to uveřejní) článek, který je velmi, ale opravdu velmi sexistický. Být to rasismus, možná už JXD není v redakci. Sexismus je ale pořád ještě v kurzu. A do těch "ženských záležitostí" prostě vidíme všichni, protože všichni jsme přece vybaveni selským rozumem.
Ufffff!

Femidom - Sexualita a DIY gynekologie

15. ledna 2007 v 16:22 Ziny - grrrls
Dnes spatřil světlo světa náš nový redakční počin - zin Femidom. Věnuje se (snad ne jen čistě) ženským tématům, jako je sexualita, menstruace, ženské zdraví, a to z feministické a DIY perspektivy. Je v něm obsažena politika a bylinkářství, emancipace i ruční práce.
Některé články jsou převzaté z Bloody Mary, která se podobnými tématy také příležitostně zabývala, nicméně zde je všechno pohromadě a doplněné spoustou nových věcí.
Autorky zinu doufají, že Femidom se stane nepostradatelnou příručkou každé feministicky a odpovědně smýšlející osoby jakéhokoliv pohlaví.

Manifest DiY feminismu

10. ledna 2007 v 14:24 | Red Chidgey + ER překlad |  Manifest čili proč a nač
Tenhle manifest vytvořila anglická grrrl Red spolu s přispěním dalších lidí. Budu ráda, když o něm budete diskutovat, protože ačkoliv mi připadá zajímavý, nemůžu ho spolknout celý i chlupama:) ER
1. Odstranění sexuálního násilí, obchodu s lidmi a kultury, která obhajuje znásilnění. Do tohoto boje je třeba zahrnout zájmy a sebe-reprezentaci sexuálních pracujících a těch, kdo zažili sexuální zneužívání - ať už jsou jakéhokoliv pohlaví.
2. Kritický zájem o to, jak se gender úzce pojí s všemi druhy útlaku a jak se můžeme mobilizovat bez ohledu na rasu, sexuální orientaci, zdravotní stav, státní hranice, třídu či věk a vytvářet mnohotématické platformy.

S tímhle se nedá nepodělit

3. ledna 2007 v 12:58 | ER
Nášivka z českých luhů a hájů...