„Psaní zinu mě uspokojuje víc než sledování telenovel“

29. listopadu 2006 v 8:00 | ER |  Ziny - grrrls
Zin Houpačka vychází v Litoměřicích, a co se týče místních nácků, sexistů, rasistů a dementů všeho druhu, nebere si servítky. Za sociální změnu bojuje formou punkového bulváru. Vychází od podzimu 2005, zatím vznikla 4 čísla. Redakce se obměňuje, v současnosti ji tvoří Tonča a Pafka, jejichž vražedný humor i zajímavé postřehy oceníte na dalších řádcích. Pokud Houpačku ještě neznáte, pak po přečtení tohoto rozhovoru pravděpodobně pochopíte, oč jste dosud přicházeli.
Můžete popsat vznik Houpačky? Kdo, kdy a hlavně proč?
P: Na vzniku prvních třech dětí nemám žádnou zásluhu, ale redakce je od prvopočátku tak proměnlivá, že mě to tam taky vcuclo.
T: Začátky byly dost frustrující. Původně se zin neměl jmenovat Houpačka a šla jsem do toho s několika lidma, na které nebyl spoleh. Pořád jsem je do něčeho musela tlačit a to bylo únavný. Tak jsem se sekla a odstoupila jsem z redakce. V té době mi nabídla má tehdejší přítelkyně, že mi s tím pomůže, a tak poprvé světlo světa spatřila Houpačka na podzim 2005. Byl to spíš takový pokus z velké části psaný na stroji. Teď nás už přemohla technika a od psaní na stroji jsme upustili. Redakce se dost mění. V této době je to čistě dívčí záležitost, ale máme přispěvovatele i kluky…(několik jedinců, kteří se nezalekli slova feminismus). Objevili se kolem nás teď lidi, kteří by nám rádi nějaký článek napsali, což je skvělý, protože se splňuje to, co bylo původním záměrem Houpačky a to, vyburcovat místní alternativu k aktivitě.

Co vás osobně přivedlo k vydávání zinu?
P: Nechtěla jsem být už jen pasivní konzumentkou, navíc jsem se nemohla dívat, jak moje kamarádky/di vydělávají těžký prachy a stávají se slavnými, zatímco moje jméno upadá v prach.
T: Co mi jiného zbývá, když mě nechtěli do redakce Maximu a Cosmopolitanu! :) Jak jsem už řekla, chtěla jsem trochu zvednout zadek ze židle Litoměřičákům… no, většinou jim spíš zvedneme mandle, ale objevují se první vlaštovky, a to jak ženského, tak mužského pohlaví, které chtějí dělat něco víc než sedět v hospodě u piva. Rozhodně mě to víc emociálně uspokojuje než sledování telenovel.
Jak to funguje v redakci (jsou nějak rozdělené role)?
P: Jsme nezávislé uskupení, která neuznává autoritu, ale já mam v plánu v příští pětiletce nenápadně dosadit sama sebe do vedení a nastolit tyranii na bázi demokracie.
T: Redakce funguje asi tak…každý dělá, co mu jde nejlíp. Já s počítačem moc nekamarádím, takže veškeré úpravy jsem nechala na Pafce. Za to jí jsem neskonale věčná, i když jsem jí párkrát uvedla do varu mým remcáním… to mi jde totiž nejlépeJ. Po posledním čísle mi bylo vyhrožováno, že příště dělám grafiku já! Což znamená, že buď nevyjde další číslo, nebo zavedu ,,demokratické volby" a zfalšuju volební lístky k vlastnímu prospěchu.
Kam byste se zařadili politicky?
P: Nemyslím, že by se někde na světě někde vyskytovala ideologie nebo strana, která by mě dokázala úplně uspokojit, ale mám v plánu takovou v příští pětiletce založit.
T: Někam mezi jazyky sociálních demokratů a prdele bolševiků! Ale pochybuju, že tam bude místo. Snažím se mít svůj život založen na antiautoritářském a antikapitalistickém principu. Hlásím se k anarchismu, což je ve spojení s punkovou scénou tady v severních Čechách dost nebezpečné, ale na druhou stranu mám dost příležitostí k diskusím s lidmi, kteří mají odlišný názor. To je pro mě dost podstatné, být mezi lidmi a mluvit s nimi. Teď a tady. Řešení praktických věcí, ať už jde o školu nebo zaměstnání, je pro mne podstatnější než sáhodlouhé proslovy o historii anarchistického hnutí.
V Houpačce je hodně článků na téma sexismus, heterosexismus - považujete se za feministy/feministky, riot grrrls/bois? Nemyslíte, že slovo feminismus je někdy dost nepřesné/zavádějící a nebezpečné:))?
P: Chtěla jsem být feministkou už jako malé dítě, bohužel jsem zjistila, že jsem na feministku moc hezká a taky si holim nohy, a někdy dokonce nosim minisukni, je vám tedy zcela jasné, že to nejde dohromady. Slovo feminismus je jistě nebezpečné - u některých jedinců vyvolává ostrou alergickou reakci, při pouhém vyslovení mají tendenci napadat osobu, která jej vysloví.
T: Já si můžu dovolit prohlásit se za feministku, protože chodím po zuby ozbrojená! Je zajímavé, že za slovem feminismus většina lidí vidí ženskou, která nedovolí mužům podržet jim dveře. To je pro mě dvakrát tak nebezpečné, protože jestli nepřestanou sledovat americké filmy, budu mít od lítaček permanentně rozbitou hlavu!
Koho chcete zinem oslovit, s jakým záměrem ho vydáváte?
P: Zin byl primárně asi určen, aby vytrhl z apatie naše kamarády a spoluobčany z nejbližšího okolí, trochu mě mrzí, že povětšinou reagují jen na věci vtipné, o těch zásadních se většinou ani nezmíní.
T: Jak psala Pafka, byl určen převážně pro kamarády. Není moc náročný na čtení a je psaný pro místní underground, takže kdybychom ho psaly tak, aby byl politicky korektní a články byly dlouhé, měly bychom dost problémy ho rozprodat. Nechci tím jakkoliv podceňovat intelekt místních povalečů, ale když budeme dávat důraz na osobní názory a prožitky, rozhodně je to osloví víc než suché výchovné pseudointelektuálské kecy. Myslím, že na scéně je dost zinů, které splňují požadavky politické korektnosti a oslovují čtenáře hladovějící se dozvědět něco víc, než jen kde, kdo a jak, což je případ Houpačky. Na Litoměřicku se ziny, jako je třeba A- kontra, horko těžko udávají.
Jak si vybíráte témata pro články?
P: Velice složitě a dlouze se dohadujeme se na nějakém stěžejním tématu, které nás všechny zajímá, když se nám to konečně podaří, zjistíme, že se stejnému tématu věnovala BM už před rokem, a protože nechceme být OUT, vylosujeme z klobouku jiné.
T: S tématy je to složité, ale většinou píšeme zrovna to, co nás napadne a nasere. Reagujeme na situace, které tady hýbou okolím, a článkem o tom rozpoutáme diskusi, nebo donutíme k zamyšlení. U vás v Praze je to třeba už dávno omleté téma a blbost, ale maloměsto je o něčem jiném. Každá maličkost zde naroste do obřích rozměrů. Čtvrté číslo bylo tématické, ale vypadá to, že další necháme tak nějak od všeho něco.
Jaké jsou reakce na váš zin? Některé články jsou pěkně nabroušené a dokážu představit, že některé jedince můžou rozpálit doběla..
P: Nejvíce se doběla rozpalují už tak nezdravě bílí jedinci, já sem s nimi ještě osobní problém naštěstí neměla, ale kámoška už ano, rozhodně ale nehodláme měnit svoje názory a přestat psát.
T: Reakce jsou vesměs pozitivní. Samozřejmě už byla i reakce ze strany neonacistů, když mě fyzicky napadli, ale tím mi dodali notnou dávku vzteku a inspirace.
Kde berete inspiraci?
P: Největší inspirací je pro mě můj pejsek Roy a kávová sedlina.
T: V hospodě, v práci, v krámě, na koncertech, v posteli, v kuchyni a nejvíc na záchodě…vždycky si vzpomenu na nějakého hajzla.
Jakým způsobem zin distribuujete?
P: Většinou ho vnucujeme lidem sami na akcích, které navštívíme, jelikož máme zatím náklad kolem 50 kusů, tak to nebývá problém. I když s tématem náboženství v ruce si občas připadám jak jehovistka.
T: Máme pár kousků v čajovně ve Vtelně. Do dister se nám to moc dávat nechce a tady v severních Čechách to stíháme rozhodit mezi lidi, většinou na akcích.
Když se v Houpačce dočtu o vašich různých aktivitách (anti-Valentýn, Vagina Monology), nabývám dojmu, že v LTM se toho děje mnohem víc než ve větších městech. Co si myslíte o stavu "hnutí" a jaké důvody tohoto stavu vidíte?
P: Aktivity, které v Houpačce zmiňujeme, většinou sami organizujeme a většinou jsme zároveň jediné protagonistky, občas se jich sice zúčastní i naši/e kamarádi/ky, ti jsou ale tak vyděšeni po ukončení akce, že se povětšinou nezúčastní podruhé. "Hnutí", pokud tu někdy žilo, je tu už dávno mrtvé a většina pokusů o resuscitaci je zatím neúspěšná.
T: Neviděla bych to tak černě jako Pafka. Myslím, že se už vyskytuje dost lidí, se kterými se dá ledascos podniknout. Tady se toho rozhodně neděje víc než kdekoliv jinde. Litoměřice jsou maloměsto, takže i když běží parta lidí na vlak, máte pocit, že je tu neohlášená demonstrace. Scéna je tady dost mrtvá. O punkové scéně se snad ani nedá mluvit. Ta je někde mezi ,,neutrální" apolitikou a klábosením s fašos u piva. Tady na Litoměřicku má spíš tradici bigbeat. Takže i názorově jsou lidi spíš umírnění a neutrální k řešení problémům. To se přelilo i do místních punx… nic neřešit, chlastat a schovávat hlavu do písku. V těchto případech spíš do půllitru!
Houpačka má podtitul "litoměřická alternativa", je dost zaměřená lokálně. Co si myslíte o vztahu centra a periferie v kontextu nějakého aktivismu?
P: Mým stěžejním názorem je "Hodně malých kapek udělá velkej déšť." Samozřejmě bych chtěla nějak spojit všechny aktivní lidi, ale zatím to nijak nejde. Trochu se snad se daří jakási výměna informací.
T: Rozhodně je snadnější něco nového vytvářet tam, kde má aktivismus zázemí a lidi, kteří mají stejné či podobné zájmy. My se to tady alespoň trochu snažíme oživit. Když mi někdo dává ,,dobré" rady, není k tomu nic jiného dodat než: přestěhuj se sem, bydli tady, žij a konej!
Co vás v současnosti nejvíc sere?
P: Konzum a apatie většiny lidí.
T: Alibistický pacifismus, strach z konfrontace a poplatky za komunální odpad!
Jaké jsou plány do budoucna?
P: Chtěla bych, aby do Houpačky psalo více lidí. Chtěla bych vyřešit ekologickou krizi planety. Pak taky zajistit, aby se nikdo nemusel bát násilí, ať už doma či na ulici. A chtěla bych pochopit, proč je tolik lidí tak moc nešťastnejch, i když jim k tomu zdánlivě chybí důvod.
T: Všem pracovnicím městského a pracovního úřadu sehnat práci v chemičce v Lovosicích nebo v Terezíně makat ve výrobě chemických postřiků, zařídit jim smlouvu na dobu určitou, plat šest tisíc. Aby makaly na směny a s úsměvem jim tvrdit - Buďte rády, že máte práci!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ewik Ewik | 1. prosince 2006 v 16:01 | Reagovat

zin sem nečetla...seženu....zdravim tonču,na vinobraní sme výborně pokecali :) pac a pusu doma,zdravim

2 humusoid humusoid | Web | 13. prosince 2006 v 9:04 | Reagovat

ja sem dkyis cet 1. nebo 2. dil a vim ze se mi to libilo, v hlave mam furt clanek o policajtech kterym se nelibil skrtlej haknkrojs na zadech nakyhio punx.a jinak si urcite koupim v ty cajovne, to sem nemel tuseni ze se to da koupit takhle verejne mimo vas....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama