Poněkud rozpačitý rockový kolovrátek – a ženy byly u toho

21. října 2006 v 17:43 | ER |  Hudba - grrrls
Už čtvrtý ročník ženského rockového festivalu Babyfest se konal tuto středu, 18.10. v pražském klubu Retro. Původně byl osud Babyfestu nahnutý, ale nakonec se ho přece jen podařilo uspořádat, i když o něco později, než každoročně býval. Je to moc dobře, chtělo by se říct, že takováhle chvályhodná akce, která propaguje ženy v undergroundu, nezašla na úbytě. Jenže po bližším ohledání zjistíte, že tady něco trochu páchne.

Ale nepředbíhejme. Nejdřív ke kapelám. Jako první hrála celodívčí Reskata, kterou jsem ke své pozdější lítosti bohužel nestihla. Z empétrojek, co jsou ke stažení na jejich webu, to ale vypadá na skutečně zajímavou kapelu. Celkem příjemný rock je totiž ochucený troškou disco rytmů, samply a houslemi.
Další nastoupili Bundy Tad, kde jako jediná žena hraje Lýdie Vyčítalová z Matahari. Bundy Tad hrají ostrý crossover, který vás donutí skákat nebo aspoň mávat hlavou do rytmu. Velkým plusem kapely je rozhodně zpěvák, jehož hlasový projev obsáhne agresivní řev i maniakální šepot.
Pak přišly na řadu Four Roses, pro mě zklamání večera. Od téhle už poměrně dlouho hrající kapely jsem si slibovala mnohem víc než jen kolovrátkovitý rock vesnických diskoték 80. let. Klišé na klišé jak v hudbě, tak v textech.
Následující hardrocková kapela Toy mi trochu zlepšila chuť, jejich nová zpěvačka je výborná a dává hudbě nový, takový správně čarodějnický kabát. Celkem dobré, ale nic, co vás zvedne ze židle. Zvolna se začínám nudit, což přičítám spíše dramaturgii, než samotné kapele. A dost podobných kapel ještě přijde...
Trojčlenná K2, složená ze tří mladičkých dívek, mě donutila vytřeštit oči. Patnáctileté holky, které s přehledem zahrají a zapívají hity starých rockových kapel, a ještě se na pódiu pohybují a tváří tak, jako by jim vždycky patřilo, to se opravdu hned tak nevidí! Moje srdce jásá: hurá, konečně nová generace riot grrrls! Jenže už při druhé písničce mě mé nadšení trošku opouští: je z toho cítit, jak hrozně moc tu někdo tahá za šňůrky. Někdo, kdo v těchhle holkách objevil talent, naučil je hrát, dal je dohromady, řekl jim, co mají hrát, co říkat. Ta přílišná profesionalita prostě k mladým holkám nesedí. Ale co, na jeden rok hraní je to i tak dost dobré. Škoda jen, že to asi skončí pořádnou komercí.
Po K2 odehrálo Deset očí. Co ke kapele říct - nic extra, celou pozornost na sebe strhávala zpěvačka a kytaristka, která zpívala čistě a s nasazením, ale pořád stejně, což je i při půlhodinovém setu za chvilku opravdová nuda.
Pak už nastoupili Stillknox, na něž jsem se vlastně celý večer těšila, což mohlo dost výrazně ovlivnit mé hodnocení předcházejících kapel, to přiznávám bez mučení. Jako by se opravdu moc a moc chtěli vejít do vymezených 30 minut, nasadili fakt rychlé tempo a první písničky odehráli o dost rychleji, než jak si je můžete poslechnout na jejich demu. Zuzana měla trošku nakřáplé hlasivky, ale držela se statečně a nakonec zvládla celý koncert na jedničku. To, že šlo (zatím) o nejlepší výkon večera, svědčí o fakt, že si je po poslední písničce lidi vytleskali, a Stillknox museli přidávat.
Zbývající kapely byly nedávno vzniknuvší Toxic Jam a Žántí a Hanka, kteréžto jsem taktéž zazdila, jednak z důvodu maximální ospalosti, a jednak kvůli otřesným kecům dvou moderátorů večera, které jsem snášela do té doby jen proto, abych slyšela své oblíbené Stillknox.
Moderátoři byli jednou z nepěkných věcí, která kazila dojem celé akce. Pořádat festival žen v rocku a za moderátory mít dva opelichané rádoby rockery, Jiřího Pomeje a Viléma Čoka, z nichž sexismus jen odkapával, tomu říkám - no, přehmat. Čok si zafilosofoval, že chlapi jsou přece jenom v hudbě lepší, a pak žertoval s děvčaty z K2, zdalipak mají s sebou rodiče a jak je možné, že si holky zvolí tak tvrdou (rockovou) hudbu. Inu, jste-li dospělý chlap, opravňuje vás to ke ztrapňování všech ostatních. Pomeje po půlnoci ironicky prohlásil, že je tam zbytečně, v čemž měl úplnou pravdu. Otázka je, zda se podle toho zachová i do budoucna.
Další věcí, která se mi na Babyfestu moc nelíbila, byl výběr kapel. Je mi jasné, že uskutečněný koncert je vždy průnikem chtěného a možného, někdo v tu dobu nemůže, pokaždé se něco posere, ale přece jen, rock přece nejsou jen hardrockové tancovačky. Větší žánrové šíře by festivalu rozhodně prospěla, návštěvníci a návštěvnice by se nenudily, organizátorka by měla větší možnost výběru zajímavých a dobrých kapel. Těch celoženských je u nás málo, o tom není sporu, ale smíšených je spousta, stejně jako těch, které by byly ochotné zahrát na nekomerční akci tohoto typu.
A do třetice všeho zlého: Babyfest se distancuje od všeho, co jen trošku zavání feminismem. Jaký je tedy smysl akce, která propaguje ženy jako subjekty, ne objekty, a přitom zavírá oči před hnutím, kterému jde o totéž? Může za to obecně sdílený negativní obraz feminismu, nebo snad snaha naznačit: ano, jsem silná žena, ale nejsem feministka, nebojte se, ten váš zaběhlý chlapský pořádek měnit nehodlám!?
Celé je to takové polovičaté, jako by se organizátorka po vyslovení A už bála říct B. Dobrá myšlenka, realizace pokulhává. Ano ženám, ale už ne feministkám..... Škoda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jan jan | 22. října 2006 v 21:28 | Reagovat

S hodnocenim kapel to vidim stejne. K2 překvapily, snad ale nezahnizdi vedle Tokiho hotelu, ci LaFee ...

Na Stillknox jsem se taky těšil - a právem - výborný koncert.

kecy moderátorů snad jen předčil Čokův heavy-metalový skřek, který byl ještě "nechutnější" .

ale neřekl bych, že by bylo lepší, kdyby na festivalu byly kapely ještě více žánrově odlišné - totiž, pak jsou posluchači také žánrově rozdílní a tím pádem se vytrácí "atmosféra" .Někdo raději tvrdší hudbu, někdo klidnější, tedy místo toho, aby se bavili všichni, baví se vždy jen část publika.

Chápu snahu zviditelnit více ženských kapel - jednoznačně ano, ale spíš skrz více festů ...

No, a na tom, že "Babyfest se distancuje od všeho, co jen trošku zavání feminismem" nevidím nic špatného. Akce, která se točí kolem žen přece nemusí nutně propagovat feminismus. Nechci tím říct, že by "neměl", ale říkat, že je to mínus mi příjde moc kritické. Feministky přece nikdo nevyhazoval ... mimochodem, skoro to vypadá, jako by feministky snad nebyly ženy.... ;)  

Ano ženám!  (tím samozřejmě i feministkám)

2 Elda Elda | 25. října 2006 v 23:41 | Reagovat

jen jediný komentář?:)) Článek přímo vybízí k rýpání :))!

3 Jana Henychová (Babyfest, Retro) Jana Henychová (Babyfest, Retro) | 1. listopadu 2006 v 12:13 | Reagovat

Autorovi článku

Věřte, že není fakt jednoduchý dát dohromady takovou akci - představte si půl roční práci a shánění všech věcí kolem. Člověk je ve stresu, kor když tam má ještě hrát (moje kapela je kdyžtak Four Roses, které se tu tak krásně umyla prdel. K tomu snad dodat jen to, že se nám dá vytknout spíš že už hrajeme od roku 2003 to samý,protože bojujeme se složením kapely a především s tím, že máme každá spoustu pracovních aktivit, takže kapela je momentálně někde vzadu. Každopádně tedy nechápu, proč se stejnej repec stejnému autorovi tak náramně líbil před časem, že na něj vznikly dokonce radostné ovace :-) Každopádně nenutíme nikoho abysme se mu mermomocí líbily, to je každého věc. Koneckoncu vaše kritika je pro mě spíš poděkovánim, protože jestliže někdo kritizuje styl, tak to pro mně znamená, že se mi podařilo na akci dostat různorodý kapely, což byl můj záměr.

Ráda bych též zmínila - nevím kde se vzala ta myšlenka , že "Babyfest se distancuje od všeho, co jen trošku zavání feminismem" . Naopak kudy chodím, tudy hlásám, že Babyfest je akce, která má jediné pojítko ženy, rock, hudba, hrající hudebnice.

Současně připmínám - SAMOZREJME mně by taky potěšilo, kdyby existovalo víc celoženských kapel. Ale sakra nejsou lidi! A můžete mi teda někdo říct, jak tohle asi ovlivnim? A ze dvou ze tří kapel fakt festival dělat nemůžu. Mam snad založit tak pět kapel aby tam měl kdo hrát?:-)

Hlavně opět - od začátku všude hlásám, že je důležité aby v kapele byla alespoň JEDNA hrající žena, samozřejmě která má v té kapele podstatnou funkci. Zrovna tak jsem nevzala na akci kapely, kde sice bylo holek jako máku, ale to bylo asi tak všechno. Ano - může někdo zkritizovat, proč jsem vybrala zrovna ty a ne jiné, ale já ještě řeknu jedno: vybírám i podle spolehlivosti lidí. Já si nemůžu dovolit, aby tam pak z pěti kapel dvě nepřišly. Tedy sázím  v základu i na osvědčené party, o kterých zároven vím, že dovedou dodat alespoň poctivou muziku. S novými kapelami je i každoročně bohužel nějaký problém, ani letos není v tomto směru výjimka.

Co se týče Vaší kritiky moderátorů, osobně jsem velmi ráda, že mi Jirka Pomeje akci uváděl. Představte si, že se nenašla žádná žena moderátorka, který by to chtěla zadarmo dělat. Představte si, že jsem psala na mail do Očka jestli mi tam někoho nepůjčili. Jasně že bych i měla nápad koho na Babyfest zapojit, ale víte, milý autore-autorko, já totiž nekradu, abych sáhla do peněženky pro nějakých 200 až 300 tisíc, aby tato akce proběhla podle mých představ. A pokud chci zachovat prioritu především v muzice, tedy ve výběru kapel (sorry, ale moderátory v tomto případě fakt považuju za méně důležité), pak nedostanu od podstatnějšího sponzora na takovou akci ani zlámanou grešli, pokud mi tam nevystoupí Tereza Kendrlová, Šárka Vaňková atd. Možná že by mi dali něco v případě, že by tam vystoupili Gaia Mesiah, jenže ty i když to jsou moje známé, tvrdošíjně odmítají se této akce zúčastnit z důvodu, že se nechtějí podobných akcí zúčastnovat, jelikož "na ně chodí lidí dost i bez toho", což je pravda, a jednak já stavím promo akce na akci jako takové a ne na tom, že to vyhulim na jedné známé kapele kterou budou všichni fotit zleva zprava a ostatní utřou nos.

A nebýt sponzorství Retro Music Hall, který mi na akci zapůjčil zdarma sál a personál v hodně hodně vysoké částce, za kterou by jinak mohl dotyčný den komerčně pronajmout, mohl se jít celý Babyfest leda tak klouzat. Na moderátory je můj názor takový, že jednak Vilda tam nebyl jako moderátor ale můj kámoš, kterého jsem na místě překecala aby mi vytáhl párkrát tombolu, protože je to profík, šoumen a bezva člověk, kterej holkam v muzice vždycky fandil, a jednak díky nim se stala akce profesionálnější, minimálně tím, že se jedná o známé osobnosti, a řekla bych, že na to, že oba o akci věděli prakticky minimum a s kapelami se seznámili až na místě, odvedli hodně dobrou a profesionální práci, tedy jim za ni děkuji.

Promiňte mi, ale nechci dělat akci v Modrý vopici, Batalionu, Jámě či dalších pražských dírách, kam by se nevešly ani samotné kapely, natož případných 20 ojedinělých návštěvníků,  a plácat se po zádech, jak to má ty grády a jak je to fakt přesně co chci. Sorry, to se na to raději vyprdnu a uspořádam nějakou mezikapelní pařbu a sejdem se taky a bez stresu.

Chci pomoct ženským co hrajou, strávila jsem na tom pět let práce a předtím asi 20 let, kdy průběžně dělám muziku a stále něco zakládám či někomu pomáhám. Neřikam že co dělam je to nejskvělejší na světě, stále se učím a stresuju se z neúspěchů, ale řeknu naprosto otevřeně a nabubřele, že jsem na letošní ročník hrdá. Zvýšila se několikanásobně návštěvnost, akce se přestěhovala do důstojného prostoru, podařilo se mi udržet to, aby tam (až na jednu výjimku, kterou vy tu zrovna tak skvěle vychvalujete a které jste stejně tak jako my všichni skočil-la na špek- podrobnosti viz www.babyfest.net) hrály ženské, kterých si v rockové muzice vážím.

A stejně tak si vážím i komerčních médií, kteří tuto akci podpořili.

Možná si budete myslet,že můj názor není špatný, stejně tak si to mohou myslet kapely co tam hrály. Já chci každopádně dosáhnout toho, aby se NEKOMERČNÍ KAPELY dostaly I DO KOMERČNÍCH časopisů, protože ty časopisy jsou alespon čtené a mají především velkokapacitní náklad. A jak se má asi tak o kapele někdo dozvědět, když o ní napíše web, kam vlezou tři lidi denně. Věřte mi - že to není vážně jednoduché, stojí to spoustu času, komunikace i peněz. Nechte to na těch kapelách, oni to ocení, uvítají, když se o nich a o jejich mnohaletém poctivém hraní dozví víc lidí než pár čtenářů navštěvujících pouze vybrané hudební či feministické stránky. Sice chápu, že by asi bylo na místě, aby tato akce byla chápána jako jakýsi výkřik žen stylem halooo my tu jsme, ale víte, já nejsem filozof, ale muzikant, organizátor, PR manager a kasička v jedné osobě, já totiž musím taky vykázat v Retru nějakou návštěvnost a Retro má kapacitu 1600 lidí. Taky věřim, že ty kapely si radši zahrajou před osmi stovkama rozjásanýchg lidí, které tam zhruba byli, než aby si zahrály na vybraných akcích pro pár vožralů.:-) a  v tom mi jistě dáte za pravdu. Ono je totiž hrozně jednoduché přijít na koncert, po akci si na svym růžovoučkym webu zarejpat a otřít se o práci druhého, když do toho navíc zvenčí není vidět.

Mimochodem, kde byly všechny ty weby jako tento, když jsem se snažila podpořit akci před ní? Napsal mi snad někdo, že by měl zájem o rozhovor s nějakou kapelou? Se mnou? Že zařídí třeba spot na rádiu nebo vylepení plakátu? Ve škole? V nějakém obchodě či prostě ho někde zveřejní? Roznášely mi těch asi deset tisích letáčků o akci? Táhl snad někdo se mnou domu patnáctikilovou krabici s trikama atd.? No nechci být takto při poledni sprostá, takže si tu odpověď raději domyslete.

Neberte to jako rejpání z mé strany, ale váš článek je fakt dost mimo. Cítím z něj pouze zapšklost a omezenost - když se netlačej pouze ženský, je to na nic. Skoro bych řekla, jak když píšete ve volných chvílích pro Musicserver, tam mají podobný slovník, hlavně nepochválit něco co jen trochu smrdí větší akcí, ještě by si o mně někdo myslel že jsem divnej.

Až se budete chtít příští ročník zapojit nejen řečmi po, ale i prací před, ráda vás ráda uvítám.Věříte mi? Já vám věřím, že pomáhat chcete. Tímhle ale fakt nepomáháte, spíš posíláte akci do sraček, protože si takový vaše moudra přečte další debil, kterej tam ani nebyl a aby vykázal činnost před šéfem, tak ty slinty opíše. Společné máme myslím to, že chceme pomáhat ženským. Tak si tu nepište pro pět lidí a přiložte další ročník ruku k dílu. Když o to budete stát, není problém ani na akci vyvěsit vaše logo a podpořit vaše ženské aktivity, budu JENOM RÁDA. Jsem totiž vážený-ná na všechno dočista sama. A k tomu mam tři zaměstnání, kulturní server a rodinu, včetně již zmiňvané kapely, které jste umyly prdel.

Nebudu ale prominte hrát si samožersky na to  jak jsem si zorganizovala akci typu obývací pokoj.

A každý musí občas dělat ústupky - a v tomto případě to nebyly ústupky, spíš určitý způsob kompromisu.

Mimochodem až se budete příště tak znalecky rozplývat nad výkony kapely K2 a jak to těm malym krásně hrálo oproti těm starym rockerkam, a budte posuzovat kapelu podle toho jak skáče na podium, tak si přečtěte diskusi na již zmiňovaném Babyfestu. Voni totiž narozdíl od těhle dětí hrály naživo. Jestli chcete na týhle akci něco pomlouvat, máte co. Třeba že jsem ve čtyriceti letech tak blbá, že jsem si pozvala na čtvrtej ročník z Hradce Králové nikoliv kapelu, ale skákající tajtrdlíky s vodítkem na krku.

4 D D | 1. listopadu 2006 v 19:38 | Reagovat

wow

5 ER ER | 22. listopadu 2006 v 10:49 | Reagovat

Milá Jano,

napsat hodně kritický článek bylo rozhodně jednodušší než uspořádat Babyfest. To je mi úplně jasné, a možná jsem to měla v tom textu víc zdůraznit. Ale mám za to, že pořádat Babyfesta kritizovat ho stejně důležité.

6 ER ER | 22. listopadu 2006 v 10:56 | Reagovat

jo, a ty K2 jsou fakt průser!

7 Jana Jana | 26. listopadu 2006 v 0:40 | Reagovat

já myslim že celou korespondenci zakončíme tim, jestli se bude konat další ročník a budete mít zájem, tak se holky odstud odvěte a můžeme vymyslet nějakou spolupráci.Co vy na to...

J.

8 Jana Jana | 26. listopadu 2006 v 0:41 | Reagovat

jeziš co jsem to napsala, mělo být holky odsud ozvěte :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama