Říjen 2006

Strach a hnus na Floridě neboli život a smrt Aileen Wuornos

30. října 2006 v 17:48 | ER
"Nenávidím lidský život na nejvyšší míru a zabíjela bych znova."
Aileen Wuornos v jednom ze svých dopisů Nejvyššímu soudu na Floridě
Jednou ze slavných lůzerských ženských postav 20. století je masová vražedkyně Aileen Wournos. Její život a činy pobouřily Ameriku hned v několika ohledech: tahle prostitutka zavraždila a okradla sedm mužů, udržovala lesbický poměr se svou přítelkyní a u soudu nikdy neprojevila lítost, ale chladnokrevnou nenávist.
Její nahnutý život a smrt se staly námětem několika knih a dokumentů. Oscarový biografický film Zrůda s Charlize Theron a Christinou Ricci se promítal i u nás, a tak tenhle příběh už možná někdo znáte.

Mezipatra začala

30. října 2006 v 11:23 | ER
Filmový festival s gay/lesbickou/bisexuální/transgender tematikou začal tento víkend a potrvá až do 17.11. Více info zde.

Vztahy a svoboda

26. října 2006 v 14:08 | ER
Před pár měsíci jsem si přečetla článek v Hluboké Orbě Zabte vztahy. Byl o tom, že vztahy ničí spontaneitu citů, že nás zavírají do žalářů, kde pomalu umíráme. Tehdy jsem to ještě moc nechápala. Anebo jinak, chápala, že to tak může být, ale necítila jsem to tak ve svém životě.
Jenže život se mění a já pomalu začínám rozumět.
Vztahy, a zejména v naší společnosti jediné uznávané monogamní vztahy, jsou na jedné straně partnerstvím, vytvářením a sdílením specifických forem komunikace a intimity, budováním něčeho, co má budoucnost, snad i lásky, a v neposlední řadě sexu. Jenže, také svazují, omezují, zakazují se stýkat s určitými lidmi (hrozba nevěry), uvalují majetnické pouto.

Poněkud rozpačitý rockový kolovrátek – a ženy byly u toho

21. října 2006 v 17:43 | ER |  Hudba - grrrls
Už čtvrtý ročník ženského rockového festivalu Babyfest se konal tuto středu, 18.10. v pražském klubu Retro. Původně byl osud Babyfestu nahnutý, ale nakonec se ho přece jen podařilo uspořádat, i když o něco později, než každoročně býval. Je to moc dobře, chtělo by se říct, že takováhle chvályhodná akce, která propaguje ženy v undergroundu, nezašla na úbytě. Jenže po bližším ohledání zjistíte, že tady něco trochu páchne.

Literární večer proti násilí na ženách (LTM)

9. října 2006 v 21:47
14.10. od 19 hodin proběhne v litoměřické hospodě Baronka Literární večer.
Uvidíte hru Vagina Monology (Eve Ensler) a uslyšíte autorské Pohádky nepohádky pro pankáče a jiné.
Vstupné dobrovolné.
Akce je spojená s Mezinárodním dnem proti násilí na ženách, který se každoročně slaví 25.listopadu. O přesném programu se tu včas dozvíte.