Tak nějak o BM

31. května 2006 v 23:15 | ER |  Historie Bloody Mary
Každá správná organizace má své "O nás", nějakou tu historii a současnost, a Bloody Mary nesmí zůstat pozadu.
Touhle dobou je to nějakých šest let, co první BM spatřila světlo světa. Redakční složení se sice kompletně vyměnilo, a obsah taky doznal jistých změn, ale pořád si myslíme, že je tu nějaká kontinuita, něco, co původní a současná BM mají společné.

Tím společným je snaha vzít si slovo a mluvit za sebe, jakožto za holky ve "scéně", a zabývat se tématy, která by jinak zapadla nebo by je ani nikdo neuznal vůbec za hodná zájmu. Je to prostě pokus o pokračování "Revolution grrrl style now!", revoluce v každodenním životě, kterou nastartovaly riot grrrls v devadesátých letech minulého století. Nejde nám o velká hesla, ale o zdánlivě banální fenomény, které každý den buď reprodukujeme, nebo rozvracíme. Netvoříme "jen" politiku, chceme se také pobavit a zasmát anebo třeba rozplakat. Proto BM kromě "seriózních" článků obsahovala a obsahuje i osobní komentáře, veselé rubriky a poezii.
Zin vznikl z potřeby vykonávat vlastní aktivitu, mít vlastní prostor, který by byl skutečně otevřený hlasům žen a dívek. Původně měla vzniknout kapela, ale na psaní článků se budoucí redaktorky přece jen cítily víc než na vyluzování poslouchatelné hudební produkce. A tak v dubnu 2000 vyšlo první číslo punkovo-feministického zinu Bloody Mary. Rozhodně vyhlížející a navíc ozbrojená žena na obálce a přihlášení se k hnutí riot grrrls mělo předávat jasnou zprávu: jsme tady a už si nechceme nechat srát na hlavu!
Proč Bloody Mary? Je to docela dobré pití (pro ty z vás, komu nedělá problém spolknout rajčatový džus), je to menstruující žena, je to přezdívka jedné poměrně kruté královny. Všechny tyhle významy se docela hodí, a navíc je to celkem mezinárodní pojem a opravdu hezké jméno. Nemyslíte?
Zin měl původně vycházet jednou měsíčně, ale ukázalo se, že to je nad síly redakce. A tak se intervaly mezi jednotlivými čísly zvětšovaly a zvětšovaly. Momentálně je to zhruba rok, ale opravdu se snažíme to srazit na poněkud přijatelnější dobu.
O rok později se redakce podstatně proměnila, přišly nové dvě členky, z nichž jedna je v redakci dodnes, a z původních zase jen dvě zůstaly (které dnes už také v redakci nejsou). Tehdy také BM dostala nový kabát, grafika se začala dělat na počítači v grafickém editoru, ale stará dobrá cut-and-paste metoda neztrácí na důležitosti.
Postupem času se také víc upevnila struktura časopisu, větší početní zastoupení mají tematické články, a také se ustálily nové rubriky jako mýtus krásy, bravo girl, grrrls, slavná žena a podobně. Nutno říct, že zastoupení rubrik dosti závisí na přítomnosti dané redaktorky, která si ji prosadí (s odchodem twoFace už totiž asi nikdy nebudeme mít tak skvělé Hadr-děti-zástěra). Poměrně nedávnou záležitostí je vstup původně jen tištěného zinu do blogosféry. Inspirována svou blogující spolužačkou, vytvořila Emča web, který se pomalu, ale jistě plní staršími články, i aktualitami, pro něž je roční periodicita zinu vražedně pomalé tempo.
Témata jednotlivých čísel zinu se snažíme vybírat tak, aby byla jak feministická, tak nějak spojená s autonomní scénou, a dívat se na ně optikou běžných lidí, běžných žen. Samozřejmě, chceme přinášet nové informace, neotřelé pohledy, ale nechceme být příliš akademické (bůhví, zdali by se nám to vůbec povedlo:)), suché a mentorské. Nezastíráme svou zaujatost - jsme feministky a předkládaná fakta budou vždy interpretována z tohoto úhlu pohledu, ale také usilujeme o čestnost v přístupu ke psaní. Objektivity nelze dosáhnout, ale je možné nelhat.
Kromě vydávání zinu se kolektivu podařilo vytvořit několikeré nášivky a placky, nějaká trička s potiskem, zorganizovat jeden bazar a několik koncertů. Bloody Mary se také představila na mezinárodním festivalu ženského umění Her Position in Transition ve Vídni, a to v rámci projektu Rebel Girls, Rebel Wor(l)ds: A Grrrl Zine Reading Room.
To je, co?!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jáúpls jáúpls | 17. července 2007 v 19:49 | Reagovat

ten časopis se dá koupit?jestli jo, tak kde?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama