Kámen, NŮŽKY, papír - ty zaplatíš víc!

30. května 2006 v 20:31 | ER |  Číslo 11 - Móda
Dnes jsem v centru viděla na výloze kadeřnictví nápis: "basic haircut: kids - 320 Kč, gentlemen 380 Kč, ladies - 620 Kč." (neboli obyčejné stříhání - děti, páni, dámy)
Nic neobvyklého, zpočátku mě udivila jen ta suma za stříhání (i když dnes asi nijak vysoká). Stříháme se svépomocí, vyhodit několik set za ostříhání mi připadá zbytečnost, takže cenové hladiny stříhání, barvení, trvalé, vodové a bůhví čeho ještě jsou pro mě velkou neznámou.
Pak jsem se ale zamyslela: pokud bych přišla převlečená za muže (oblek, knír a drsné chování), uhrála bych nižší cenu? Jakpak to asi zjišťují, kdo je muž a kdo žena? Uznávám, že většina zákazníků bude asi, co se týče genderu a pohlaví, čitelná - femininní ženy, maskulinní muži (u dětí je to jedno, ty asi mají ještě nárok na pohlavní nevyhraněnost). Ale přece jen - jak skásnou transsexuála? Budou cenu určovat podle oblečení a make-upu, nebo podle muskulatury a pohlavních orgánů?

Co je to vlastně za systém dvojích cen? Existence dvojích cen vstupného do památek nebo dvojích cen v restauracích v centru Prahy se řešila jako poměrně ohavná kauza. Česky byla cena napsána slovy, pro cizince číslicí - aby se ti, kdo neovládají náš jazyk, nemohli domáknout, jak je naše pohostinství bere na hůl. Kdysi na Slovensku mě pobavily dokonce trojí ceny - jedny pro Slováky, dvojnásobné pro cizince a Češi byli mezi tím. Bratia, ale přece už ne tolik. Asi z druhého kolena.
Dá se tu mluvit o diskriminaci, pokud ji chápeme jako vidění a činění rozdílu na základě nějaké charakteristiky, která by neměla být směrodatná. Dvojí ceny naznačují, že lidé různých národností (či jazykových kompetencí) nebo pohlaví, si prostě nejsou rovni. Za totéž zaplatí jedni méně, jiní více.
Už slyším argumenty na obranu téhle (snad jen kadeřnické) praxe: ženy chtějí komplikovanější stříhání, muži žádné kreace na hlavě nevyžadují, proto je cena různá. Opravdu? Dnes a denně na ulici potkávám mladíky s frikulínskými účesy, které pouhým strojkem a jedinou nastavenou délkou střihu rozhodně nevytvoříte. Rozdíly mezi náročností dámského a pánského střihu se podle mne čím dál víc stírají. Proč se nestírá taky rozdíl mezi cenou? A kromě toho - nápis říkal jasně: "basic haircut" - tedy to nejobyčejnější ostříhání, žádné extrabuřty - ani pro pány, ani pro dámy.
Chápala bych, kdyby se dražší dámské účesy pohybovaly v levelu advanced, a pánské by tudíž byly synonymem pro basic (uf, ta angličtina!). Žena či muž by si tedy mohl/a vybrat jak dámské (to advanced), tak pánské (tedy basic) stříhání. Pak by to sice stále odráželo jisté přitroublé stereotypy, ale rozhodně by to nezapáchalo děláním rozdílů na základě pohlaví.
Ženy asi chodí do kadeřnictví častěji - proč na nich tedy nevydělat? Muže-potenciální zákazníky je třeba nalákat. Jak? Nízkými cenami. Tohle je asi ona úvaha za tou cenovou podivností. Z pohledu kapitalismu zcela legitimní (na danou nabídku lidé buď přistoupí, nebo ne), z pohledu zásady rovnosti lidí naprosto nepřípustná.
Co si z toho odnáším já? Zatím se budu stříhat sama, a až nabydu pocitu, že bez nůžek v ruce profesionála/-ky nepřežiju ani den, půjdu převlečená za hermafrodita. Uvidím, co si se mnou počnou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hui-džin Hui-džin | 20. června 2006 v 0:05 | Reagovat

Jestli se někomu nelíbí kapitalismus, může jet do KLDR pomáhat soudruhům v hladovění. Kapitalismus naprosto není ideální společenské zřízení, ale zatím jediné,  které dokázalo, že umí fungovat a majitel obchodu (v tomto případě kadeřnictví) má naprosto legitimní právo si určit, kolik od koho si nechá za své služby zaplatit.

Co se týče účesů etc. - vlasy si jednou za čas zastřihnu sama, po "účesech" netoužím, obarvit se umím taky sama...nechá-li se někdo zblbnout reklamou, že prostě musí mít střih z tohoto kadeřnictví, nechť za svoji touhu platí. Když si kupuju comicsy, tak to taky není zadarmo. Smysl tohoto článku mi nějak unikl...

2 ER ER | 22. června 2006 v 12:02 | Reagovat

Milá Hui-džin, ten článek jsi opravdu nepochopila - anebo zastáváš tak jiné názory, že ho pochopit nechceš. Já ti to nenutím, jenom bych ráda odpověděla na tvůj komentář.

Tak zaprvé - argumentovat: buď západní kapitalismus, nebo totalitární stát typu Korea, a nic mezi tím, je podle mě čirá demagogie, ale možná, že vidění světa "černá/bílá, přičemž ta bílá je sice dost zapraná a flekatá, ale držme se jí, mohlo by to být jen horší"  ti dost zjednodušuje život.

dále: s argumentem, že majitel firmy, obchodu má naprostou vládu nad svým podnikem, se poslední dobou setkávám často. mě to připadá jako zbavování se společenské odpovědnosti. byla bys tak klidná, kdyby třeba prodával lidi? je to přece jeho obchod!

v tom článku nakonec nešlo o to, jestli se někdo z nás umí ostříhat sám, sama - o vlasy tu vlastně v principu vůbec nejedná.  jde o to, že prostě jen a jen z titulu nějaké své charakteristiky, kterou nemůžeš ovlivnit (např. pohlaví, barva pleti, sexuální oreintace apod.), jsi v nějaké situaci znevýhodněna. např. nemůžeš jezdit kterýmkoli autobusem (rasová segregace), nemůžeš si vzít toho, koho miluješ (bariéry soužití partnerů stejného pohlaví), zaplatíš víc za "ženské" stříhání.

a kritika téhle praxe - to je smysl tohoto článku

3 Hui-džin Hui-džin | 22. června 2006 v 21:45 | Reagovat

No kdyby prodával lidi, tak by mi to bylo upřímně řečeno taky jedno, ba bych to možná i přivítala. Otrokářství byla dobrá praxe, která lůze ukázala, kde je její místo a nedovolila jí likvidovat elity a ty, kteří jsou jí duševně nadřazeni.

A to kadeřnictví - mi to prostě přijde jako hledání problémů tam, kde nejsou, nebo lépe řečeno - kde já je naprosto nevidím. Vše subjektivní jest. Imho je prostě vrtání do něčeho takového naprosto zbytečné.

4 hana hana | 23. června 2006 v 20:08 | Reagovat

No myslim, že pokud někdo zastává takový názory jako ty, Hui - džin, tak to má asi těžký s pochopenim každýho článku. Jen abys ta lůza nakonec nebyla ty!

5 ER ER | 2. července 2006 v 12:04 | Reagovat

Hui-džin: ufff, myslelal jsem, že jsi "jen" liberálka, ale ty jsi festovní náckovka. na tomhle webu nemáš co dělat

6 Z Z | 1. srpna 2006 v 17:02 | Reagovat

Hui-džin nechcela by si si sama skusit byt otrokom lebo jedina luza(ak vobec nejaku celu ludsku skupinu tak mozme nazvat)mozu byt ludia s takym nazorom a urcite niesi elita hlavne po dusevnej stranke ako tak citam

7 Hui-džin Hui-džin | 13. srpna 2006 v 21:34 | Reagovat

Děkuji Vám za Vaše reakce, rozjasňují mi večery pod lampou (z lidských kostí), když listuji knihami vázanými v lidské kůži, popíjím Chardonnay a hřeji si nohy o čerstvě vyvržená embrya.

8 zuz zuz | 11. ledna 2007 v 10:48 | Reagovat

ona neni jen náckovka,ona je ještě blbá...?!

9 micka micka | E-mail | 11. května 2007 v 14:02 | Reagovat

fandim Hui-džin....

10 elly elly | Web | 5. července 2007 v 20:01 | Reagovat

tak nad timhle jsem se nikdy nezamyslela...

11 R.T. R.T. | 22. září 2007 v 17:31 | Reagovat

Uhodili jste hřebíček na hlavičku. Již několikrát jsem se pozastavila nad dvojími (i vícero) cenami v kadeřnictvích. Co se s tím však dá dělat, pokud většina nad tím mávne rukou, nezajímá se o to, a nebo si problém vůbec neuvědomuje (nebo nechce).

12 Dv Dv | 18. února 2009 v 11:28 | Reagovat

No on to není problém je kandeřnictví. Už když mi bylo náct, tak mě to štvalo v tanečních, navíc tam byl nepoměr kursovného pro dívky a chlapce ještě vyšší. No a když už jsme u kadeřnictví  - ono je to i v jiných službách, zaměřených na ženy. Firmy vědí, že ženy jsou prostě ochotny více utrácet, neb vzhled je základní deviza. Proto kosmetika a móda cílí především na ženy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama