Rozhovor s Veruškou (Clit Rocket)

6. dubna 2006 v 18:08 | ER |  Ziny - grrrls
S Veruškou jsem se potkala ve Vídni, kde jsme společně s dalšími riot grrrls vedly "zine workshop". Je už řadu let aktivní na autonomní queer-feministické scéně: od roku 1999 vydává zin Clit Rocket, který se věnuje všemu kolem queer a punku. Zin je dvojjazyčný (italsky a anglicky) a asi i díky tomu se dostal až daleko za hranice Itálie, kde vzniká. Je k dostání prý třeba ve Skandinávii, Anglii, ale i třeba v USA nebo Kanadě. Veruška také měla queer feministický pořad "QueenBee" na nezávislém rádiu (Onda Rossa), kde v letech 1999 až 2004 pouštěla DIY queer punkovou elektrrrro grrrl hudbu, četla ziny a knihy a dělala rozhovory s kapelami, aktivistkami, básnířkami atd. Podle svých slov se snažila v éteru zviditelnit queercore a anarchofeminismus. Když QueenBee skončila, vydala Veruška CD kompilaci, která měla existenci pořadu zdokumentovat: kompilace obsahuje ty nejžádanější kapely a autorky. Mezi další Veruščiny počiny se počítá vydání knížky, potisk triček a placky s queer tematikou.
Veruška pochází z Říma, ale míchají se v ní různé vlivy: po otci je černá, matka zase prosadila slovanské jméno. Nese si v sobě hned trojnásobné prokletí: jako žena, jako černoška a jako lesba se denně setkává s odmítáním a bariérami. I o tom je následující rozhovor.

Můžeš říct něco o svém zinu, jak a kdy vzniknul, atd.?
Clit Rocket jsme založily s kamarádkou v srpnu 1999 a původně to neměl být fanzin. Měl to být jenom sloupek pro jeden anglický fanzin, o našem pořadu v rádiu. Jenže pak jsme začaly psát a už nešlo přestat (smích). Psaly jsme hodně o svém vztahu k anarchismu, feminismu, sexualitě a genderu v punkové scéně, v níž žijeme, a to vydalo na fanzin o 100 stránkách!!! To byl náš první zin! Bylo to fakt tlustý (smích)!
No, a pak ona odešla a já jsem s Clit Rocket pokračovala sama. Zin se zaměřuje na queer tematiku, feminismus, sexualitu, punk ... všechna tahle témata se probírají v rozhovorech s anonymními genderfuck aktivisty/-kami a queeruptery/-kami, nebo v článcích o knížkách a homo-umění.
Je každé číslo zaměřeno na nějaké téma?
Ne, chci, aby Clit Rocket byl ne-uspořádaný a rozmanitý.
A co vlastně znamená název zinu a jak jste si ho vybraly?
Clit rocket je typický vibrátor pro ženy, které si chtějí užívat. Tehdy jsme to jméno vybraly, protože jsme o vibrátorech pořád vtipkovaly a protože nám přišlo jako skvělej název pro lesbický zin.
Je v Itálii silná queer komunita?
Moc ne. Je tam pár lidí, kteří organizují různé akce, ale to jsou většinou bílí queer chlápci ze střední vrstvy.
Jaký si myslíš, je největší současný problém žen v Itálii?
Nemůžu zobecňovat, protože není jen jeden, je jich spousta a každý z nich vyrůstá z naší konzervativní a katolické kultury. Ale řekla bych... utlačitelské standardy krásy a heteronormativita.
Máš problémy s tím, že jsi černoška? Je dnešní Itálie hodně rasistická?
Víš, to je jako se ptát, jestli máš problémy se sexismem, když jsi holka. Samozřejmě, vždycky mě považují za divnou a odlišnou. A nejen tím, že vypadám jako černá Italka, že nevypadám -
Na to jsem se zrovna chtěla zeptat...
tak, jak bych podle "ideálu krásy" měla vypadat - být jakožto žena přijatelná, krásná.
Je těžký to popsat, když každý den překračuješ hned několik různých hranic. Není to jen rasismus, je to takový průsečík rasismu, sexismu a homofobie, s nímž se dennodenně barevná lesbická žena musí vyrovnat. A když jsi barevná žena, je tu tvoje sexualita - vždycky se najdou nějaký hovada, který by chtěli kus "exotického masa". Exotičnost, která v naší společnosti obklopuje těla ne-bílých žen, vychází z rasistické představy, že baervný ženy jsou vždycky nažhavený, vždycky připravený a vždycky k mání.
A to, že děláš zin, ti nějak pomáhá se s tím vyrovnat? Protože když já píšu nějaký článek, je to na téma, které mě v tu dobu zajímá, nějak ho řeším, jako třeba "body image", a tak je propojené s mým běžným životem a je to určitý druh terapie.
Ne, takhle mi to nefunguje. Clit Rocket je oslava života queer lidí, ale nezaměřuje se přímo na mě, zaměřuje se na moje zájmy na obecnější rovině. Taky je spojený s mou každodenností, ale na jiné úrovni a z jiné perspektivy, díky nimž není tak osobní, ale doufám, že je vždycky opravdový, silný a od srdce - takový, jaký by měl být každý dobrý zin.
Skutečnost, že ten zin dělá barevná queer holka, v zinu vychází na povrch různým způsobem a není potřeba o tom mluvit explicitně.
Bílí mají sklon, ať už vědomě či nevědomě, patologizovat a viktimizovat pozici a životy ne-bílých, anebo z nás někdy dělají exoty, a tak si hodně vybírám, kdy, kde a s kým se budu o něčem takovém bavit.
Jaký máš vztah k anarchismu?
Jsem antiautoritářka, která si myslí, že stát, církev a rodina si vystavěly svou institucionální moc skrze patriarchát, aby mohly využívat rasismus, nadvládu nad přírodou, sexismus, homofobii a nadřazenost lidského druhu jako formy nadvlády.
Co si myslíš o tom, že reklama začala využívat gay identitu?
V mainstreamové gay komunitě jsou lidé, kteří svou sexualitu poskytli marketingu a profitují z toho. Jsou to asi ti samí lidi jako ti, co nikdy nezpochybnili svůj status a kteří se chtějí asimilovat, chtějí, aby je naše rasistická, třídní, heterosexistická a homofobní společnost přijala.
Máš nějaké závěrečné poselství pro lidi, co ten rozhovor budou číst? (smích)
Nevím (smích). Hmmmm, buďte tvořiví a bavte se (smích)... Jo, už vim. Právě jsme se vrátily z workshopu, kde jsme společně dělaly zin, a bylo to hodně podnětný, takže bych chtěla všem dámám a pánům doporučit, aby si zorganizovali vlastní zine workshop, člověka to pobaví a posílí na duchu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdendule Zdendule | E-mail | 9. dubna 2006 v 13:10 | Reagovat

No téda, závidím ti rozhovor s Veruškou Emčo :-)

2 ER ER | 11. dubna 2006 v 10:32 | Reagovat

je to hrozně zajímavá osoba.a  není to žádná nafrněná kráva, která by si o sobě myslela kdovíco, když má hodně "zásluh"

3 Zdendule Zdendule | E-mail | 14. dubna 2006 v 11:13 | Reagovat

Tomu věřím :-)

4 arges arges | E-mail | 1. května 2006 v 14:10 | Reagovat

hm, ráda si to přečtu:)

5 ¨?????? ¨?????? | 27. června 2007 v 14:48 | Reagovat

Může mi prosím někdo vysvětlit , co to je ZINE ???? Riot je asi něco jako feminismus ne??? V překladu jako bouření, takriot girls jsou bouřící se holky, ale fakt nevim co je zine...:(

6 nepochopení nepochopení | 5. září 2007 v 22:07 | Reagovat

co je to tu všude za rádoby intelektuální kydy?pochybuju, že se tady někdo do něčeho aktivně zapojuje...samý styl, kritika, móda a zas kritika...hnus lidi...chce se to trošku zamyslet...

7 Faust Faust | 10. října 2007 v 16:46 | Reagovat

¨??????:(maga)ZINE je maloserioevej DIY časák, obvykle se zabývající subkulturami, nebo jinými nekomerčními tématy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama