MDŽ 2006: Muži Děkují Ženám (Britské listy)

10. března 2006 v 10:08 | Štěpán Kotrba
Bonboniéra a zvadlý karafiát jsou přežitky doby, myslí si včerejší Mladá fronta Dnes. Když jsem si přečetl včerejší denní tisk, zastyděl jsem se, jaký jsem pokrokář. Ač střízlivý, nedonesl jsem tam, kam jsem měl donést, onu květinu, kterou ani ženu neuhodíš. Protože ale nečtu noviny proto, abych jim věřil, omlouval jsem se už ve dveřích, aniž bych čekal odpuštění. Protože zapomínat ze nemá. Ani v soukromí, ani v politice. Nikdy.
Mezinárodní den žen vznikl jako výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909 ve Spojených státech. O rok později Socialistická internacionála na svém zasedání v Kodani proklamovala Mezinárodní den žen "na počest hnutí za práva žen a na pomoc k dosažení univerzálního hlasovacího práva."

Historie Dne žen, jak se mu zpočátku říkalo, začala ale už v roce 1907, kdy na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s myšlenkou, že by se ženy měly v určitý den v roce veřejně scházet a žádat volební právo. Až o tři roky později, v roce 1910 na II. mezinárodní konferenci žen - socialistek v Kodani navrhla Klára Zetkinová, aby se ženy v příštím roce v různých zemích Evropy v určitý den sešly a požadovaly volební právo. Poprvé se takto ženy sešly v roce 1911 v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku, v Americe. Bylo požadováno právo na práci a na odborný výcvik a skoncování s diskriminací.
Ruské ženy poprvé slavily MDŽ 8. března 1917 na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v Petrohradě. Ty posléze přerostly v únorovou revoluci a abdikaci cara. Prozatímní vláda, která poté nastoupila, zaručila ženám volební právo. Lenin poté prohlásil 8. březen za oficiální svátek "na oslavu heroické práce žen". Dnes jde o celosvětovou manifestaci za odstranění diskriminace žen a za jejich rovná práva. Slaví se v celé Evropě, Americe i Austrálii. I v Česku.
V roce 2001 v poselství generálního tajemníka OSN u příležitosti MDŽ je zdůrazněn, mimo stálý požadavek rovnoprávnosti a to, současný nejpalčivější problém, na který upozornila v říjnu Rada bezpečnosti OSN, když zahájila debatu na téma ženy, mír a bezpečnost. K jednacím stolům a do rozhodovacích funkcí je třeba přivedení více žen. Ke zlepšení této situace nestačí pouze zákony, ale je nutná změna v myšlení celé společnosti. Ta prozatím schází, takže si padesát ženských organizací stěžovalo Kofi Annanovi, že slova nejsou činy. Nicméně přesto i včera zvedly evropské ženy hlavu. A slavily a byly slaveny.
Jen hlupák se zatváří pohrdlivě a praví: vždyť poslankyně Dostálová MDŽ neslaví...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama