Kampaň Stop násilí na ženách

1. března 2006 v 9:20 | ER (podle materiálů Amnesty International)
Amnesty International uspořádalo výstavu současného umění "STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH". Ve dnech 8. až 23. března 2006 se vestibul metra "C" Florenc promění ve veřejně přístupnou expozici. V netradičních prostorách budou ke shlédnutí tisky, fotografie a videoprojekce současných autorů a autorek. Společným tématem exponátů je problém násilí na ženách.

Radovan Cerevka a Boris Sirka vystavuji holograficke tisky, ktere
zobrazuji, jak prekvapive by se mohla tvar zeny-politicky zmenit utokem
nasilnika. Jedno z del zachycuje take tvar ministryne Petry Buzkove.
Emancipovane a uspesne zeny pusobi zdanlive nezranitelne, prave proto si je autori vybrali pro priblizeni mozneho ohrozeni kazde zeny.

Holandska autorka pod umeleckym jmenem CYM prezentuje serii fotografii a autoportretu, na kterych je zachycena se svym synem. Fotografie, ktere roztrhala a nasledne slepila symbolizuji nasili pachane na zenach a jejich snahu najit misto ve spolecnosti, ktera je vetsinou patriarchalni.

Veronika Drahotova v projektu nazvanem ALI-EN-ACE analyzuje vlastni proces pocitu odcizeni ze spolecnosti, sobe same ci obecnemu chapani reality a naslednou identifikaci s jinou skutecnosti. Pocit odcizeni/odosobneni vznika jako vedlejsi psychicky projev take u fyzicky ci psychicky tyranych osob.


Videnska umelkyne Evelin Stermitz prezentuje video, ktere natocila v
koncentracnim tabore ve Slovinsku. Pokousi se v nem vyrovnat s historickym traumatem a upozornuje na utrpeni zen ve valecnych konfliktech. Zopakovanim bolesti se snazi dosahnout katarze a poukazuje na psychickou diskriminaci zen, ktera stale pretrvava.

Slovenska vytvarnice Tamara Moyzes v dile Nuclear Families zachytila
vlastni zkusenost, kdy byla zena v jejim okoli tyrana. "Den pred svatbou
jsem sedela u pocitace a zapisovala jmena pozvanych pratel. Najednou me vyrusil sileny krik, ktery se ozyval od sousedu. Na zacatku jsem se citila rozzlobena, ze si nekdo dovolil prerusit me osobni stesti. Po par sekundach jsem ale pochopila, ze to neni hra. Zena za stenou meho bytu prozivala skutecne utrpeni - jeji vlastni partner ji bil a znasilnoval."

Výstava bude zahájena na Mezinárodní den žen 8. března, vstupenkou je jízdenka MHD Praha. Přijďte, přijďte!!!!
Více info o násilí na ženách, jeho formách a rozšíření:
www.amnesty.cz/svaw.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama