Feminismus a móda

12. března 2006 v 19:40 | ER |  Číslo 11 - Móda
(Zlatíčka, pár dní tu nebudu, tak sem dávám článek, ať zas máte co číst.)
Na fyzický vzhled, módu a krásu měly feministky odjakživa spadeno:
Snaha zkrášlovat se z žen dělá otroky módního průmyslu.
Imperativ líbit se je přetváří v loutky v rukou mužů.
Svůj čas a peníze, které by mohly investovat jinak, utrácejí při honbě za krásou.
Posedlost štíhlostí poškozuje tělo i duši a může vést až k typicky ženským chorobám, anorexii a bulimii.
Snažit se být krásná a sexy znamená dobrovolně strčit hlavu do oprátky.
Ano. Tedy, možná....
Feministická teorie i praxe se dlouho zabývala otázkami vzhledu a dopadu ideálů krásy na ženy. Po staletí jsou to totiž ženy, kdo je především tím, kdo má "vypadat", kdo se má líbit. Klasická věta feministické teorie říká: "Muži jednají, ženy vypadají" (John Berger). Jinak řečeno, zatímco muži jsou jako osoby, sami za sebe, ženy jsou jen pro někoho - jejich existence jakoby začínala, až když se na ně někdo dívá. A tím, kdo se dívá, je zpravidla muž: "Kupte si náš šampon, na lesklé vlasy sbalíte muže snů." "Používejte náš parfém, jinak o vás chlap ani nezavadí." "Noste naše šaty, budete sexy."
Dívají se ale i ostatní ženy. Hodnotí, závidí, opovrhují, nenávidí. Soutěží o místo na slunci - o pozornost mužů, a o vlastní sebevědomí. Ženská solidarita mizí jak pára nad hrncem. Tak tady to lesby vyhrávají na celé čáře!

Feminismus si také všímá mocenských vztahů mezi lidmi, které se otiskly přímo do našich těl. Do způsobu, jak se chováme, co si oblékáme. Typické ženské oblečení bylo usvědčeno ze zločinu - dělá z žen už předem bezbranné a neschopné bytosti. Taková minisukně moc pohybu neumožňuje, nechcete-li, aby vám bylo vidět až do "kuchyně". Na předklony, pohodlné rozvalení se a lezení na stromy může člověk rovnou zapomenout. Co podpatky? Běhat v nich nejde, při přepadení můžu jedině doufat, že se mi jehlu podaří zabořit násilníkovi do oka, mezi nártní kůstky anebo do koulí. Kabelka? Pořád zaměstnává ruce. Svůdná dlouhá kštice? Je sice sexy, ale padá do očí, vlasy se musí pořád upravovat. Líčení? Šminky se rozpíjejí, řasenka olupuje, nedejbože, aby zapršelo (ano, existují voděodolné, ale kdo to lepidlo pak má smývat?!), pudr na tváři kamsi záhadně mizí. Člověk aby pořád kontroloval bezvadnost líčení a hrál si na restaurátorku. Kabelka povážlivě težkne, protože je plná krámů - o pilníčku na nehty, parfému, osvěžující vodě ve spreji a kartáči na vlasy ani nemluvě.
Další v řadě na odstřel je pro feministky problém s body image. Osobně neznám ženu, která by byla plně spokojená s tím, jak vypadá. Prsa mám moc velká (to se tedy vyskytuje opravdu málokdy), nebo malá, nebo mají divný tvar. Nohy: moc krátké, nehezky tvarované. Zadek: moc velký. Břicho: moc velké, povolené, vyvalené. A hlavně: Jsem tlustá!
Jakby ne? Modelky i přes soustavnou kritiku jsou stále ještě hubené, mnohé berou drogy, aby byly ještě vychrtlejší. Namátkou vezměme zářijový skandál s Kate Moss - vyfotili ji, jak šňupe koks, a její kariéra přesto nekončí. Asi to není nic tak neobvyklého. Existuje podezření, že drogy svým svěřenkyním prodávají samotné modelingové agentury. Módní časopisy snad v každém čísle nabízejí dietu a cvičení, jak tělo zeštíhlit, vyhladit, vypnout a posílit. Každý měsíc tedy zkouším novou dietu. Nejím, nespím, cvičím. Moje prsa jsou pořád malá, moje nohy nehezky tvarované a můj zadek moc velký. A hlavně: jsem pořád tlustá!!!!
Joj, vypadá to, že tu něco není v pořádku. Komu záleží na tom, abych byla nešťastná ze svého vzhledu? Kosmetickým, farmaceutickým firmám, klinikám estetické medicíny, módním domům? A proč svůj vzhled neřeší chlapi? (No, oni řeší velikost penisu a bicepsů, ale mám dojem, že ne v takové míře a že ženy a jejich posedlost vzhledem je jim k smíchu. A to ještě druhým dechem ale začnou básnit o "velkých kozách" a "pevným zadečku".) Proč při zvolení Paroubka premiérem všichni začli šťourat v tom, jakou má ženu a posmívat se jí za to, jak vypadá? To, že on vypadá jak prasečí rypák, nikoho příliš nevzrušovalo. Pro něj nebyl ostudou jeho vlastní vzhled, ale vzhled jeho ženy. A navíc: prachatý a mocný politik není schopen nabalit si nějakou sexbombu? (No, ještě že to dobře dopadlo a objevily se spekulace o jeho vztahu ke své mluvčí Veronice Skořepové.)
To jsou věci, které lidem s feministickým smýšlením leží v žaludku. Proto se mnohé ženy odvrátily od snahy být sexy a záměrně chodily v neforemných hábitech. Jak říká moje maminka, v pytli. Některé propagovaly "přirozený" vzhled.
Jenže, co je to "přirozený" vzhled? Přirozeně bychom asi pobíhali nazí, což by se nám při prvním mrazíku stalo osudným. Pro člověka je spíš přirozené svůj vzhled tvořit, a to nejen kvůli přitažlivosti pro druhé.
Dalším kamenem úrazu tohohle přístupu byla nevraživosti k čemukoliv, co zavánělo módou a krásou - ženy, které nevypadaly "feministicky", byly odsouzeny - jako kolaborantky s patriarchální ideologií, jako neuvědomělé, jako neúplné feministky, jako oběti.
Jsem feministka a proto souhlasím s kritikou mýtu krásy, nehodlám se ale ve jménu jeho boření podřídit dogmatismu. Svoboda je i v tom, že se mohu navléknout do minišortek, rybářských bot a latexového korzetu. Mám za to, že když jsem si uvědomila ideologii skrytou v pudru, kabelce a deset centimetrů dlouhé sukýnce, už mi neublíží.
Móda není jen otročení módnímu průmyslu, móda je svobodné rozhodování o tom, do čeho se navléknu a z čeho budu mít radost. To je způsob, jak se feminismus může dostat ze šlamastyky nenávisti k módě. Místo totálního odmítnutí jít hledat něco nového, objevovat, tvořit. Je to totiž vzrušující.
Inspirací by byli/y tito autoři a autorka:
Bourdieu, Pierre: Nadvláda mužů. Karolinum 2000.
Berger, John: Ways of Seeing. BBC and Pengiun 1972.
Scott, Linda: Fresh Lipstick: Redressing Fashion and Feminism. Palgrave Macmillan 2005.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 bob bob | 16. března 2006 v 13:35 | Reagovat

Pěknej článek, jen chci podotknou, že podle mě každý se chce líbit   a není zcela spokojen se svým vzhledem a to i naprosto nekonformní člověk. I když osobně ani náhodou nesleduju co letí a jak bych se měl oblékat abych zapadl a podobně tak vedle toho, že chci ve svém oblečení pocit pohodlnosti tak chci vypadat aspoň trochu dobře. Ani nejsem úplně spokojen s tím jak vypadám, i přesto se necítím jako něčí oběť. To jen tak pro konstatování, nezpochybňuji tím pravdivost toho článku.

Ono je to s tímhle dost těžký,lidé jsou hodně ovlivňováni stereotypy a tohle je jeden z příznaků.

Ale viděl jsem jednu kampaň, která mě docela potěšila. Namísto mrtvolek předváděly spodní prádlo zdravě vypadající ženy. To je celkem dobrej krok.

Jen je blbý, že právě díky stereotypům pro lidi důležitější vzhled a image než myšlení, natož to svobodný. přijde mi jak kdyby je to bavilo být jen jeden z davu a nesnažit se o nějaký individualismus.

2 mishaka5 mishaka5 | E-mail | 2. dubna 2006 v 12:51 | Reagovat

mluvis mi z duse! supr clanek

3 Mat87 Mat87 | E-mail | 6. dubna 2006 v 21:50 | Reagovat

S článkem absolutně souhlasím. Text nabízí perfektní analýzu situace, nenachází ovšem kořen problému ani nenabízí jeho řešení, což ovšem ale asi nebylo cílem.

Velkým mýtem bohužel je to, že k potřebě být krásnou tlačí muži ženy. Kéž by tomu tak skutečně bylo. Ve skutečnosti je tomu opvšem tak, že ženy se na tuto cestu k nedosažitelnému ideálu krásy vydávají zcela dobrovolně.

Nelze generalizovat, ale obecně považuji v mnohých ohledech ženy za inteligentnější nežli muže. Ovšem i ženy mají své stinné, respektive slabé stránky a právě ¨ideál krásy, hubnutí, miniskuní a pudrů je tím slabým místem.

Řešení sociálních problému není nikdy jednoduché a nikdy nestačí změnit jednu či dvě skutečnosti, aby se změnil celkový stav. Je třeba soustavnou nejen mediální kampaní změnit celkové myšlení žen, aby si uvědomily, že nemusejí být otrokyněmi krásy na to, aby je milovali muži. Muži budou ženy milovat (a třeba v budoucnu i jednou ctít) vždy, ať bude ideál krásy jakýkoli. Proto je třeba změnit ideál ženské krásy tak, aby byl pro ženy co nejméně svazující.

Závěrem ovšem znovu podotýkám, že bohužel hlavní podíl viny na současném katastrofálním stavu mýtu a ideálu ženské krásy nenesou muži, ale ženy samy. Samozřejmě ovšem i muži mají svůj velký podíl viny.

4 Mat87 Mat87 | E-mail | 6. dubna 2006 v 21:53 | Reagovat

Jen ještě trochu polemiky s Bobem. Ne každý je nespokojený se svým zevnějškem. Je to bohužel běžné, ale nikoli nutné. Je třeba si uvědomit priority a objevit v čem tkví krása člověka a jedinečnost každé lidské osobnosti a lze se takovéhoto stavu poměrně snadno zbavit.

Uznávám, jsou to hrozná klišé, ale je to tak.

5 ER ER | 7. dubna 2006 v 8:43 | Reagovat

já si nemyslím, že by za to mohli jenom muži, nebo jenom ženy, můžou za to asi tak nastejno, a samozřejmě ne jen jako jednotlivci, ale může za to "společnost" ve smyslu různých institucí, ideologií atd. a taky ne každý jednotlivec tuhle hru hraje.

taky si myslím, že jednoduchá řešení tady nejsou, ale někdy stačí začít fakt malé věci (jo, to je taky klišé, uznávám:))).

snažím se nebýt otrokem svého vzhledu a věnovat svůj čas a energii jiným věcem, o nichž si myslím, že jsou podstatnější. i když, s pomocí pěkného vzhledu a silného žaludku se taky dá lecčehos dosáhnout...:)))

6 Blood is pouring Blood is pouring | E-mail | 1. května 2006 v 10:24 | Reagovat

S článkem souhlasím, i když bych chtěla dodat, že sexy tělo a oblečení může být i zbraň. Znám ženy které s hlubokým výstřihem a trochou  osobního kouzla dokáží muže ovládat a získat od nich vše co chtějí (co to je už je jiná věc..), což taky nemusí být špatné...

7 zuzana stilnoxa zuzana stilnoxa | 4. ledna 2007 v 23:14 | Reagovat

mě se nelíbí představa,že bych někoho ovládala.zvláště ne výstřihem(když pominu fakt,že toto u mě nehrozí).Taky se mí nelíbí totiž představa,že by toto kdokoliv uplatňoval jakýmkoliv způsobem na mě.V otázce feminismu je pro mě zásadní věcí zrovnoprávnění žen a ne vyrovnání se s nerovnoprávností pomocí manipulace či nějakého nečistého boje za převzetí moci.Nemůžu očekávat,že se mnou bude někdo zacházet fér,pokud to nebudu dělat já.Ovšem snaha líbit se je dle mého názoru normální,běžná věc,zabudovaná  v genech u všech živočišných druhů.Akorát nevím,proč u lidí je jako krása již tak dlouho zakódován nezdravý vzhled.

8 elly elly | Web | 5. července 2007 v 19:47 | Reagovat

ja nejsem feministka, jsou to zajímavý názory ale mě nic neříkaj. nerovnoprávnost je a vždycky bude mno..abych pravdu řekla jsem se timhle problémem nikdy nezabejvala i když by si to zasloužil

9 Babsi † Babsi † | E-mail | 22. září 2009 v 16:59 | Reagovat

Ano, každý se chce líbit. Ale někdo se chce líbit tím stylem, aby byl 'prostě hezký', a někdo chce být nečím zajímavý. Některá holka chce, aby se za ní lidi otáčeli, protože má velká prsa, a z minisukně jí čouhají tanga. Některá holka chce, aby se za nílidi otáčeli proto, že chodí v koženem křiváku,a s čírem na hlavě. Všichni chtějí být oblábení, ale někdo u všech, a někdo jenom u pár lidí.

10 Martin Praumsky Martin Praumsky | E-mail | 3. dubna 2010 v 10:47 | Reagovat

1. na zcela přirozené a užitečné touze působit na smysly ostatních příjemně, esteticky se přiživuje kapitalistický systém a jeho přisluhovači (a PŘISLUHOVAČKY), tito vedou přirozenou a zdravou touhu po kráse (a zdraví) k nebezpečným, protipřírodním a těžko dosažitelným extrémům. Dělají to jednak proto, aby JIMI postulovaných ideálů nebylo možné dosahnout bez JEJICH zboží a služeb a navíc, aby i toto zboží bylo nutné obměňovat (měněním a posouváním parametrů ideálu).

2. Předchozí tvrzení je dokázáno mimo jiné i tím, že estetický a módní diktát se stále více týká i mužů!

3. Za danou situaci nemůžou jen muži, ale i ženy. Zažil jsem mnohokrát, že nějaká ONA nebyla spokojená s tím, že se líbí spoustě mužů, ale chtěla, aby její dokonalost uznala ještě TA a taky TAMTA.

4. Je to také o tom, jaké muže si ženy vybírají. Pokud si vybírají týpky, které zajímá na partnerce zejména vzhled, nebo týpky, co si snadno nechají vnutit komerční ideály krásy, tak je to také chyba těch žen, ne mužů.

5. Pro začátek byste mohly přestat s hubnutím a vyholováním. I faldíček může být krásný, o divočině v podpaždí a na nožkách nemluvě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama