In? Kde!?

9. února 2006 v 19:44 | Tonča |  Číslo 11 - Móda
Jsem punk girl. Protože vládne doba rozkvětu "rebelující punkové" módy, měla bych být šťastná. Pyramidové pásky jdou na odbyt. Síťované punčochy, kožené sukně a kalhoty s kovovými kruhy také. Stejně módní jsou roztrhaná trika a čírka. Tak si říkám: "Jsem IN." Kopnutí do zadku mě probudí ze sna. Donutí mě, abych se na sebe podívala. Udělám to. Marně hledám na sobě světovou módní značku. Smutně přejíždím pohledem krásné, mladé, divoké rebelující dívky. Pohrdlivě si mě prohlížejí. Zjištění, že mám na sobě vlastnoručně vyrobené nášivky, které vyjadřují můj osobní (proboha!) názor, je pro ně šok. Hrůzou se jim rozšíří zornice, když zjistí, že číro nemám stmelené gelem, ale mýdlem, a kolem něj vyholeno žiletkou! Rychle mizí, aby si je nikdo nespojoval s mou osobou. JSEM OUT!
Jdu si napravit pošramocené sebevědomí do hospody k mým kamarádům punkerům. Sednu si a jen někteří mě pozdraví. Pohledy mých "přátel" směřují ke dvojici punkerek sedící opodál. Mrknu tím směrem. Minisukně, rozdrbané síťovky, velký výstřih, namalované oči. Kouknu na sebe ... tílko, kalhoty, nevšímavé pohledy mužů. JSEM OUT!
Odcházím. Připojuje se ke mě dvojice punk girls. Usmívají se mile na mě a na uslintané mužné brady ukazují "fakáče." Je mi fajn. JSEM IN!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mishaka5 mishaka5 | E-mail | 18. února 2006 v 19:49 | Reagovat

Vyjadřování osobních názorů  vzhledem mi připapadá kompletně out (tento výraz nemusím). Podle mě je projevem duševní nevyzrálosti. Jde většinou o techanře, punkery atd. Proč chtít ať na mě každý na první pohled vidí můj názor? Činí mě to zranitelnější vůči mým názorovým odpůrům, odsuzování lidí na první pohled. Lidé soudí své okolí podle vzhledu. Není to z hlediska společenského zařazení výhodné.Plus často se  tito lidé omezují pouze na vyjádření názorů vzhledem, kdyby tak radši dělali činy / viz antiglobalista s mobilem.

já jsem feministka celou duší, ale také to na mně nikdo na první pohled nevidí. Měla bych se snad oholit a nemalovat?

To opravdu ne. Vzhledem k tomu, že jsem jednu dobu cítila být technařkou, thanks god je to už za mnou :-), vím o čem mluvím. A podobnou hudbu či akci mohu poslouchat stejně.Tak o co jde ?

2 ER ER | 18. února 2006 v 20:49 | Reagovat

tak to asi novou Bloody Mary nestrávíš... já osobně si ymslim, že móda není nic zas tak povrchního, (i když v jistém smyslu ano), je to prostě jinej druh komunikace - samozřejmě, nemusíš dávat najevo nic - své názory můžeš vyjadřovat jinak - slovy, činy - ale nemyslím si, že by vyjadřování názoru pomocí uvtáření svého zevnějšku bylo něčím naprosto hloupým. v jistým smyslu je pro mě hodně zásadní - třeba pokud je tvoje oblečení diy

3 mishaka5 mishaka5 | E-mail | 19. února 2006 v 15:00 | Reagovat

ne bloody mary mam rada!jen ten punk me nak nebere :-)ja taky upravou travim nejakej cas, chodim rada pekne oblikana, mam rada hodne barev. opvrhovani zevnejsku je podle me pekna kravina, zvlaste pokud intelektualove odsuzuji nekoho, kdo se upravuje. kazdeho vec..ale to vyjadrovani nazoru pomoci toho, no nevim, nevim..Nechapu posledni vetu tvy reakce, obleceni diy? dik za objasneni:-)

4 ER ER | 19. února 2006 v 22:12 | Reagovat

jo, DIY je zkratka z naglického do it yourself - tedy něco jako naše udělej si sám/a. a má to označovat takový aktivity a jejich výsledky, který lidi tvoří na základě svépomoci, to znamená, neberou si na pomoc "odborníky", úředníky atd. takže DIY oblečení je takové, teré si sama vyrobíš, nebo přetvoříš k obrazu svému, že prostě jen nenosíš, co už vyrobil někdo jiný, dáváš tomu vlastní tvář... tak asi tak. já jsme toho názoru, že tohle je politická aktivita, i když jen malá, na individuální úrovni, ale může to být změna v myšlení. punková móda může být DIY, ale pokud si někdo koupí ocvočkovaný kalhoty za dva tácy, a jště ke všemu od nějaký profláklý značky, tak je to skoro stejný, jako kdyby si koupit něco od Nike.. takže nejde ani tak o ten konkrétní tvar nebo zařazení oblečení, ale o jeho původ - je to recyklovaný a individualizovaný, nebo to vzniklo v nějakým sweatshopu, kde to chrlí po tisících a kde na tom ta firma brutálně vydělává?

snad jsme to osvětlila

5 mishaka5 mishaka5 | E-mail | 19. února 2006 v 23:19 | Reagovat

dekuju za vysveleni. Zajímavé, o tom jsem jeste neslysela.Tak tohle jsem presne delala nekdy v 15, kdy jsem si sama strihala a presivala veci. Takze pokud to beres takhle a ne jako ciste kopirovani in obleceni typickeho pro neketrou subkulturu, to docela meni pohled na vec.Tohle bych klidne pridala k tomu clanku, protoze to naprvni pohled vypadalo jako tupa provokace..

Kazdopadne si myslim, ze obleceni by melo podtrhovat individualitu cloveka a ne byt pouhou kopii moderniho ci styloveho, tedy co urcuje nekdo jiny.

6 slunicko slunicko | E-mail | 21. února 2006 v 10:16 | Reagovat

Víš, docela by mě zajímalo, kolik ti je let, když vidíš punk jako módu zcela skvělou a univerzální pro tuto dobu. Víš, holčičko, je fajn někam patřit, viď? Ale stojí ti to za to? Tvůj styl obleení ti pochválí jen pár lidí z tvého kruhu přátel a pár lidí, co mají stejné zájmy, jako ty. Ale pomyslela jsi na to, jakou máš s tím to vzhledem budoucnous? Přítele si najdeš taky punkera a pověz mi, upřímně, kolik punkerů nefetuje či mají čistý trestní rejstřík? Jo, možná je to fajn, jít po ulici a lidi na tebe poukují a ty jsi pyšná, že vědí kam patříš a že jsi IN a tvrdá holka. Ale neboj,jednou se ti to nevyplatí mít takovou vyzáš, protože jestli se tak oblíkáš a nemáš k jejich ideologii žádný vztah, tak tě někdo vážně brzo kopne do řiťky. Víš proč? Buď to bude kvůli vtému vzhledu a nebo protože mu nebudeš umět vysvětlil ideu a proč vlastně se tak oblékáš. Radši si zjisti pár info o nich než se oblékneš jako hastrmanka a tím si zkazíš část života. S tím to imagem nevím jak daleko se dostaneš, jak po pracovní i školní stránce. Páčko, to co jsem ti napsala jsem nemyslela zle ale znám pár lidí, co dopadlo zle kvůli tomu, že se oblíkali jinak nž věřili. pá :o)

7 Bob Bob | 21. února 2006 v 18:28 | Reagovat

slunicko

Přijde mi, že jsi nepochopila absolutně smysl toho článku. Nejde v něm o to určit kdo je in a kdo out a ani o to jak se máš chovat, aby jsi někam zapadla. Jednoduše tam jde o to, že člověk má být sám sebou a chovat se jak to cítí a nesnažit se o to někam zapadnout nebo být někým obdivovaný.

Další věc, o kterou v článku jde je ta, že punk je poslední dobou pouze módní záležitost a tak to být nemá, protože prvotní je u téhle scény přemýšlet a ne vypadat. Nevidím jako zlo dávat najevo svůj názor na svět i svým zevnějškem. Když se podíváš na lidi okolo sebe tak se ani není čemu divit, že jsou tu i takoví/é, kteří se od společnosti chtějí co nejvíce distancovat a vyjádřit jí svůj nesouhlas ať už se jedná o cokoliv. Ale základ je, že tato „móda“ má být spojená právě s názorem a ne jen potřebou udělat se in.

Dále nevím proč by měl každém punkáč fetovat nebo něco podobného, mám třeba kamaráda co je punkáč a přitom sXe (to jsou lidé co odmítají jakékoliv drogy včetně alkoholu). Punk je velice individuální věc a proto nemůžeš svůj pohled paušalizovat. Ty totiž mluvíš o „punkerech“ a ne o punkerech. Já vím, že to špatné je vždycky víc vidět ale to máš jako s feminismem, sama dobře víš jak o něm mají lidé zkreslené představy.

8 ER ER | 23. února 2006 v 15:59 | Reagovat

Sluníčko, já znám hodně punkerů, kteří nefetují a mají čistý trestní rejstřík (přestupky se totiž do něj, pokud vím, nepíšou:))). a taky tě můžu ujistit, že ne každá punkerka se snaží najít punkera - ale o tom zas jindy. pokud můžu mluvit za autorku článku (která se na net moc nedostane), tak ta je se svým image a ideologií, kterou zastává naprosto srovnaná. a taky si myslim, pokud člověk kritizuje společnost, neměl by pak do ní vplout kvůli tomu, aby "měl nějakou budoucnost" - ono taky záleží na tom, jak si tu budoucnost představujš. neřekla bych, že Tonča by chtěla být manažerkou v kostýmku. (to číro by k tomu asi moc nesedlo:)))

v tom článku jde prostě o to, že něco je hluchá móda a něco je móda, za kterou stojí názor. myslim, že je jasný, ke který z nich se Tonča kloní.

9 Tonča Tonča | E-mail | 1. března 2006 v 23:04 | Reagovat

Ahoj mishako5

Kdybych se cítila duševně nevyzrálá, nikdy bych neměla odvahu si na sebe vzít něco, co vyjadřuje hned na první pohled můj názor. V patnácti letech bych to určitě neudělala. Bála bych se konfrontace s kýmkoliv. Teď to udělám, protože si jsem sama sebou v mých názorech natolik jistá, že jsem ochotna diskuse s kýmkoliv. Trochu mě zarazil fakt, že celkem škatulkuješ punkery jako nevyzrálou subkulturu. Píšeš, že jsi celou svou duší feministka, takže asi víš co to je, když tě někdo jako ženu uráží, či ponižuje. Já jako feministka bych si nedovolila odsoudit předem kohokoliv a o to méně kvůli oblečení.

Sluníčko – je to individuální rozhodnutí každého z nás. Vzhledem k tomu, že jsem už dávno překročila dvacítku, vím že ,,hastrmanské“ (?)oblečení mi sluší  a vyjadřuje můj kritický postoj k problémům současné doby, tak si už žádné info ,,o nich“ shánět nemusím, A s mým image…nejsem ředitelkou prestižní firmy ani předsedkyní vlády, ale to je tím, že můj mozek zcela spolupracuje s mou vizáží a tzn. nestojím o to! A upřímně ti odpovím…neumím spočítat punkery co fetují, ale ani neumím spočítat stovky punkerů, co nefetují. Nejsem statistik! A čistý trestník rejstřík?…..z hlediska státních přisluhovačů policajtů, bychom ho neměli mít převážně nikdo, kdo se v tomto státě vymyká jejich kontrole!

10 mishaka5 mishaka5 | E-mail | 6. března 2006 v 22:09 | Reagovat

Tončo,

to tě docela obdivuju, ja bych nechtela byt neustale stredem pozornosti.Lide jsou velmi netorelantni..Jak jsem jiz zminila, ER mi trochu objasnila hlubsi myslenku diy. Takze uz ve svem nazoru nejsem tak striktni. Spatrovala jsem  v tom pouze pubertalni potrebu upozornit na sebe.. Jinak nezda se ti, ze to tak ve vetsine pripadech je?(Je dobre, ze ne ve vsech!)pa

Slunicko : nesvitis arijskou zari ?? :-//

11 kate kate | 9. července 2006 v 1:13 | Reagovat

Sluníčko, víš, jsi hloupé a nafoukané. Nejdřív si samo překontroluj svá mravní a ideologická východiska, než budeš poučovat někoho, koho zas tak moc neznáš.

12 misata misata | E-mail | 9. července 2006 v 2:01 | Reagovat

Slunicko, trosku nechapu co jsi to tu sesmolila...nemas v tom i ty snad zmatek???nesud kdyz neznas....kdyby Tona soudila na prvni pohled nikdy by z nas nebyli kamosky....a to ver ze kazde jsme uplne jine...skoda slov....snad nekdy bude nahota in....

13 misata misata | 14. července 2006 v 14:42 | Reagovat

kuva ja jsem ale tele...asi nebudu chlastat a pak neco smolit....omlouvam se za tu chybu =]

14 Saly Saly | E-mail | 30. července 2006 v 22:08 | Reagovat

rada:pokud dneska kcete co nejvíc proti všemu a čemukoliv-chodtě nazí (ne nazi-myslim nahatí!!) poněvadž dneska už styl každé subkultury zhovadily, a tudíž se dnes procházejí ulicemi výše zmiňovaní "pankáči" i jiní supermodní rebelové, jedinou kulturu,kterou ještě nestihli zhovadit je naturistická,tudíž neváhejme chodˇme nahatí a prozměnu zase my zhovaďme jeden styl! tvlášť v těhle vedrech by to nemuselo být ani tak nepříjemné \. )

15 zZz zZz | 26. prosince 2006 v 18:49 | Reagovat

docela dost me dostala hlaska co tady uz nevim kdo vyblil o tom ze kazdy punker je zfetovany vejtaha s precpanym trestnim rejstrikem,popravde vetsina punks co znam odsuzuje drogy(krome tech prirodnich jako trava houby=) takze nevim kde to kdo zezral ze punci jsou fetky a ten rejstrik s tim bych to taky neprehanela... jinak ta vizaz..vdyt to je ucel dat najevo svuj nesouhlas svuj odpor ke komnzumu,nesouhlasim s komerci-nebudu ji podporovat a proc to nedat najevo zevnejskem?vlastne usitou veci nebo nasivkou to das najevo nejlip...dnes se te nikdo nepta na nazor..takto jim ho predlozis..

-a pak to ze jsou zde pseudopunks ktery kdyz se jich zeptas na to co je pro ne punk(popr anarchie) ti nereknou nic konkretniho nebo ti odrecituji nejaky odstavec ze slovniku to je znama vec a kazdy kdo se v tom pohybuje by jim nejradeji nakopal prdel..ale ono je to potom prejde delat ze sebe panka kdyz je kazdy normlani pilar odfakuje(to je aji reakce na predesli clanek sexy punk)

16 Kalanka Kalanka | 6. března 2007 v 19:04 | Reagovat

Ahoj,k těmhle stránkám jsem se dostala až teď,a jen chválím,skvělý.Já se za punkerku určitě nepovažuju,spíš za feministku,smýšlení mám zejména anarchistický,a hodně se zajímám o různý subkultury a tak,zkrátka mi zajímají všechny věci,co se vymykaj a snažej se o nějakou alternativu,diy přístup je mi velmi sympatickej -->takže bychom si asi rozuměli,a to přestože mám dlouhý blond vlasy chacha takže vážně nemá cenu soudit lidi podle vzhledu.

Teď si nejsem jistá,kde jsem to četla,asi v Živlu : "dneska potkáš víc pankáčů v oblecích a manažerskejch funkcích než na punkový akci " :-) Takže mír a hlavně vlastní hlavu používat!Ahoj

17 sidney sidney | 19. dubna 2007 v 20:44 | Reagovat

Zmalované, vyoblíkane holky za tatinkovy penizky bych nenazyvala PUNK GIRLS.konec.tecka.

18 elly elly | Web | 5. července 2007 v 19:44 | Reagovat

že bych byla taky in? :o)

19 Marod Marod | 13. srpna 2007 v 21:53 | Reagovat

Díky za všechny, kdo mají vlastní styl a nenechají se zmanipulovat většinou! Věřím, že DIY je duch punku. Bohužel se setkávám s mnoha punkery (a punkerkami), kteří nosí a od spolupunkerů vyžadují pouze ty "správné " boty atd. Sám se oblékám a zdobím podle svého (a dosti exoticky, přiznávám... - čepice z novin, bižutérie z různých součástek, autorská trička). Konformita jde úplně proti smyslu punku, dělá z něj jenom jeden z řady "stylů" a "mód". Držím palce všem odvážným!

20 Miss Utahraptor Miss Utahraptor | E-mail | 17. listopadu 2007 v 21:52 | Reagovat

Skvělej článek-obsahově,způsobem napsání,"happyendem".....Skvělej blog atd.

21 morgana le fay morgana le fay | E-mail | 11. listopadu 2008 v 9:04 | Reagovat

taky se mi to stává zě když se ozvu jsem divná , ale už jsem si na to zvyka od základky oblíkam se úplně jinak myslim taky jinak než modni ráboby hezký pipinky kolem me. Koukaj se na me krz prsty . Nesere me to je mi to fuk neoblíkam se proto abych se líbila ostatnim ale kvuli sobe.

22 Babsi † Babsi † | E-mail | 21. září 2009 v 18:22 | Reagovat

Musím jenom souhlasit. A musím taky být ráda, že je víc takových lidí, (a kór holek), kterým je jedno, co si o nich většina lidí myslí, a oblékají se (a chovají!) podle sebe. Taky bych byla ráda, kdyby bylo více lidí, kteří by neodsuzovali jiné jen kvůli VĚKU. Na spoustu stránkách vidím napsáno: "Ty nemůžeš být punkerka, jsi na to moc malá!" apod. Ale každý člověk dospívá jinak rychle, ne? Někdo je psychicky vyspělý už ve 14ti letech, a někdo je tupec celý život. Tohle je vlastně 'diskriminace, o které se nemluví'. A o to špatné, že to vychází z vlastních řad, tj. z řad jiných punkerů.

23 Marius Marius | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 5:35 | Reagovat

Ale jo, proč ne....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama