ŠPÍNA DÁMSKÉ HYGIENY aneb Co každá menstruující žena potřebuje vědět

11. prosince 2005 v 14:19 | ER |  Číslo 7 - Menstruace
Menstruaci a s ní spojené hygienické potřeby stále zahaluje jakási clona složená z tabu a eufemismů, z frází o čistotě, bezpečí a diskrétnosti, které slýcháme v reklamách na vložky a tampony. A tak není divu, že v takovémto "klimatu" výrobci menstruačních potřeb nespěchají s tím, aby nám sdělili, jakéže nepěkné dopady to mají jejich vychvalované produkty. Mým cílem je alespoň trochu tuto oponu strhnout. Jako ženy se s problémem neekologičnosti a škodlivosti vložek a tamponů nemůžeme vyrovnat tak, že je přestaneme používat - musíme nalézt šetrné alternativy.
Musím říct, že když jsem si sháněla podklady pro tento článek, matně jsem tušila, že vložky a tampony, které používám, asi nebudou zrovna košer. Ale to, co jsem zjistila, mnohonásobně překonalo moje obavy. Zároveň jsem však objevila spoustu nadějných způsobů, jak se tomu vyhnout, a spoustu projektů v duchu "reclaim your blood", které začínáme uskutečňovat už jen tím, že o nich veřejně mluvíme.

Takže nejdříve kousněme to toho kyselého jablka negativních dopadů vložek a tamponů na naše zdraví a životní prostředí.
OBALY
Tampony a vložky jsou často a zbytečně zabaleny hned v několika obalech, které tak tvoří obrovské množství odpadu navíc. Průměrná žena spotřebuje za život 10.000 vložek a tamponů! Vložky, dnes vyráběné v kombinaci plastu a dalších materiálů (např. buničina), jsou biologicky nerozložitelné a zároveň nerecyklovatelné - představují něco jako variantu tetrapaku. Tampony jsou na tom o něco lépe, ala i ony obsahují umělá vlákna a navíc jsou tu miliony nepotřebných umělohmotných aplikátorů tamponů. (Moře, do něhož se vypouští splašky, je vyplavuje na břeh, a aplikátory tak údajně představují podstatnou část odpadu, který se povaluje na plážích.)
Výroba buničiny a papíru je velmi energeticky náročná - spotřebuje se při ní velké množství vody a dřeva (každý pátý strom se pokácí kvůli výrobě papíru).
DIOXINY A DALŠÍ LAHŮDKY
Stále se rozrůstá množství důkazů, že průmyslové užití chloru, včetně bělení papíru a buničiny, produkuje jedovaté dioxiny, které se v přírodě hromadí a způsobují zde vážná poškození. Vedle ekologických škod stojí i ohrožení osobního zdraví uživatelky tamponů a vložek. Dioxin - vedlejší produkt při bělení chlorem, způsobuje spoustu zdravotních problémů. Velké značky (Tampax, Playtex, o.b.) své produkty bělí pomocí chloru. Výsledkem je velké množství dioxinů jak v bělených výrobcích, tak i ve vodních zdrojích, kam se chemikálie vypouštějí. Přitom neexistuje rozumný důvod, proč hygienické potřeby bělit - aby byly bělejší než bílá???
Vložky a tampony velkých výrobců obsahují umělé hedvábí - rayon, což je materiál získatelný pouze při bělení chlorem nebo jeho sloučeninou. Do pochvy se uvolňující vlákna rayonu jsou pravděpodobnou příčinou syndromu toxického šoku (TSS) a zanícení a odlupování poševní sliznice. Pokud musíte používat tampony, čistou alternativou jsou stoprocentně bavlněné tampony, které se bělí - pokud vůbec - peroxidem vodíku, takže neobsahují dioxiny.
Dalším onemocněním, za něž může i dlouhodobé používání tamponů, je rakovina děložního krčku a endometrióza zapříčiněná dioxiny.
Navíc je tu nebezpečí geneticky modifikovaných surovin - nevím, jestli se nový zákon nařizující uvádět na výrobcích, zda GMO obsahují, týká i tamponů a vložek, nebo jen potravin, takže je možné, že o přítomnost GMO v hygienických potřebách se vůbec nedozvíme. Neškodnost GMO pro lidský organismus dosud nebyla prokázána, ba spíše naopak.
Plast a polyakrylové absorbenty (všechny ty sračky, co se v kontaktu s "tekutinou", jak rády říkají reklamy, změní na gel apod.) mohou způsobovat alergie.
Bavlník, který se pěstuje "normálním" způsobem, se stříká pesticidy, herbicidy, hnojivy a dalšími chemikáliemi. Ty pak do okolního prostředí uvolňují jedovaté látky a část z nich zůstane i v bavlně, z níž se pak vyrábějí tampony.
Syndrom toxického šoku (TSS) je vzácná, ale velmi vážná (smrtelná) nemoc způsobená bakteriemi rodu Staphylococcus aureus, které v lidském těle produkují jedy. Ideální prostředí pro růst této bakterie vytváří syntetické vlákno rayon, jež obsahují téměř všechny běžně dostupné tampony. Ačkoli se na letáčku přiloženém v každém balení tamponů dočtete, že toto onemocnění postihuje i muže a děti, je jeho výskyt (až příliš) často spojen s používáním tamponů obsahujících superabsorbenty a syntetická vlákna. Projevuje se vysokými teplotami (přes 39 stupňů), průjmem, zvracením, bolestí hlavy a svalů, závratí, bolestí v krku a vyrážkou. Při používání čistě bavlněných tamponů je riziko TSS velmi nízké až nulové.
KORPORACE
Používáním běžných tamponů a vložek si nejen ničíme zdraví a životní prostředí, ale přispíváme velkou měrou do kapes nadnárodních společností. Jako u mnoha jiných produktů, jako je např. kosmetika nebo čisticí prostředky, i u menstruačních potřeb vlastní jedna mamutí firma více značek. Dochází tak k monopolizaci a vytlačování menších lokálních výrobců. Výroba se stěhuje do "levnějších" a na ekologii méně dbajících zemí. Že se při výrobě používají jedovaté látky a testuje se na zvířatech, je smutnou skutečností. Typickým příkladem je společnost Johnson&Johnson´s (vlastní značku o.b.) nebo Procter&Gamble (té z u nás známých značek patří např. Pampers - pleny, Pringles - chipsy, Tampax - tampony - tomu se říká všestrannost!). Korporace vědí, že jako menstruující ženy nemůžeme vložky a tampony nepoužívat, a tak se jen předhánějí ve vyvíjení nových "zlepšení" (již zmíněný "gel", parfemace, ještě anatomičtější tvar) a v rozsahu nasazených reklam, abychom svou kupní sílu obrátily v jejich prospěch. Výrobci hygienických potřeb navíc často propagují své výrobky ve školách, většinou u dívek ve věku příchodu první menstruace - nabídnou jim třeba i nějaký ten vzorek tamponů zdarma. Dělá se to proto, že dívky pak zhusta setrvávají u značky, s níž se setkaly poprvé. Je to proto výhodná a návratná investitce do budoucna.
Naštěstí existují alternativy, pomocí nichž se můžeme vymanit z pařátů nadnárodek, ekologické katastrofy i vlastní smrti (tedy - předčasné).
MENSTRUAČNÍ AKTIVISMUS
Co se tedy dá dělat?
V obchodech požadovat výrobky bez chloru, kupovat si výrobky s méně obaly - ženy nakupují 80% spotřebního zboží a téměř 100% vložek a tamponů, to znamená, že náš bojkot škodlivých produktů může mít nějaký dopad.
Je potřeba šířit informace o svinstvech, které jsou s běžnými vložkami a tampony spojeny (v současnosti se tyto výrobky uvádějí na trh, aniž by se řádně testovaly). Hlavně: začít používat ekologicky šetrnější výrobky - bezchlorové vložky a tampony bez aplikátorů by měly být k dostání v některých "zdravých" obchodech. Takové výrobky neobsahují deodoranty, parfémy a další chemikálie, které narušují přirozenou "chemii" ženského těla. Máme možnost vybrat si něco jiného než to, co nám nabízejí reklamy a přeplněné regály drogerií. Ale chce to trošku snahy.
Nejlepší variantou je koupit si nebo ušít vlastní soupravičku pracích vložek - používají se stejně jako vložky na jednou použití, a mohou být mnohem vtipnější a veselejší, než běžné vložky - záleží na vzoru látky. Po použití se napřed vymáchají ve studené vodě a pak se vyperou v pračce na nízkou teplotu s ostatním prádlem. Nejlepší je samozřejmě si vložky vlastnoručně vyrobit z měkké látky z přírodních vláken, jako je např. bavlněný flanel, s nějakým pěkným vzorkem (pro riot grrrls nejlépe leopardí srst!). Látka je mnohem příjemnější na dotyk než papír a umělá hmota. Pokožka navíc může dýchat, čímž se snižuje riziko výskytu různých poševních infekcí.
Další alternativa je mořská houba. Používá se jako tampon, místo šňůrky na vytažení je možno přidělat dentální nit (není nutná - navíc šňůrky, které jsou i na běžných tamponech, fungují jako provazové žebříčky pro různé infekce). Nařežou se různě velké kousky - podle síly menstruace - na každý den jiný. Před prvním použitím je nutno houbu převařit, po použití se vypere nebo opět vyvaří. Skladovat na suchém čistém místě - jako ostatně všechny menstruační potřeby. Houba se po určité době opotřebuje - čas od času je třeba pořídit si novou.
Dále je tu menstruační šálek vyrobený ze 100% přírodní gumy. Opět se nosí jako tampon. Ze začátku se to prý může zdát dost divné, ale je to spolehlivé a vydrží až 10 let užívání. Jelikož se ale nosí uvnitř těla, je potřeba dávat pozor - existuje tu malé riziko TSS (byť stále nižší, než jakému se vystavujeme s bělenými tampony).
Většina z těchto přepěkných věcí asi u nás nebude k sehnání, i když - kdo ví? Inspirativní je rozhodně navštívit webové stránky uskupení Blood Sisters a Urban Armour kolekce. Při pohledu na jejich nabídku (barevné prací vložky, kalhotky s obrázky, trička a ziny - o menstruaci) má hned člověk osvobozující pocit (konečně!!), že menstruace je radost a zábava. Najdete tu také spoustu linků na další spřízněné stránky - cílem je vybudovat "The Red Zone Coalition".
A praktický dovětek na konec, po letech zkušeností: Ušít si vložky není težké, ale problém mohou být materiály. Mořská houba - obraťte se na lékárny a poněkud alternativněji laděné drogerie. Přírodní tampony se u nás dají tu a tam taky sehnat, ale lépe je zásobit se v zahraničí.
Tak, milé dívky a chlapci (doufám, že i ti dočetli do konce), snad nejste příliš znechuceny/i tím, co nám výrobci menstruačních potřeb přichystali, ale jste naopak nadšeny/i skvělými d.i.y. nápady a hned po dočtení poslední stránky BM poběžíte zhotovit sobě, své milé nebo máti, dcerunce či sestře novou vypratelnou vložku!
Zdroje:
www.bloodsisters.org
www.onewoman.com/redspot
www.menarchy.com
www.mum.org
příbalový leták tamponů jessa
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (437)
Zobrazit starší komentáře

401 Kačka Kačka | 25. února 2009 v 16:31 | Reagovat

Proboha, dámy, měly jste vůbec někdy menstruaci?! Co je to za kravinu? To si mám jako sama ušít vložky, každý den si s sebou nosit balíček čistých a domů balíček špinavých a páchnoucích hadrů? Menstruuju už od 12 let a s vložkama teda žádný problém nemám - jsou absolutně hygienické. A že má některá špinavé kalhotky znamená, že si neumí vložku nalepit nebo volí špatnou vložku pro svojí intenzitu krvácení. Co mě dostalo ještě víc jsou tampony z mořské řasy. Tohle může opravdu napadnout jenom blázna...

402 Luca Luca | 1. března 2009 v 23:52 | Reagovat

A co mám tak asi dělat, když mi hárá pes fena. To mám jako ty vložky prát jo? Tak to bych asi 3 týdny nedělala nic jinýho než furt prala. Už tak mám alergii na rukou, bych se z toho asi fakt musel celá osypat. Si to skuste ekoložky.A pokud víte tak velký pes má menzes stejný jako ženská ba někdy i silnější. Tak co by jste mi jako poradili?????

403 ulliric ulliric | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 16:37 | Reagovat

dav8ir  <a href="http://xzwqlciaruig.com/">xzwqlciaruig</a>, [url=http://eohpophnqaex.com/]eohpophnqaex[/url], [link=http://skqyrmbtncnf.com/]skqyrmbtncnf[/link], http://robwbrovwpgu.com/

404 Lady Lady | 2. května 2009 v 23:05 | Reagovat

Tedy - dlouhatánská diskuse. A to jsem se sem dostala náhodou díky Amandě Palmer. Ale teď k tématu.

Zatím používám normální tampony a občas vložky, nicméně mám v úmyslu objednat si menstruační kalíšek. Už jsem to konzultovala s několika známými a sbírala ohlasy.

Pratelné vložky neodsuzuji, nicméně pro můj momentální životní styl jsou opravdu nevhodné - bydlím na koleji a jsem ráda, že si tu v umyvadle přeperu kalhotky nebo ponožky,-)

Nekupuji parfémované toaleťáky ani vložky, protože je to svinstvo na různé záněty apod.

Jinak mi diskuse opět potvrzuje, že mnoho lidí diskutovat neumí, což je smutné a dotyční se tím akorát ochuzují...i když, píšou jsem kolikrát dost mladí lidé (i když já taky nejsem žádná stařena) a u těch se názory vyvíjí a mění. Myslím, že ještě před pár lety by mi něco takového přišlo min. nepřijatelné též.

Lidé odsuzují často to, o čem nic neví.

405 ProS ProS | Web | 12. května 2009 v 16:52 | Reagovat

kukk, pokud chceš poradit, zvu tě do mé poradny pro holky:-)
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

406 ProS ProS | Web | 13. května 2009 v 19:57 | Reagovat

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
---------------------------
fajn..
pokud potrebujes radu, koukni ke mne na poradnu.
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
---------------------------

407 epcyikcm epcyikcm | E-mail | Web | 14. května 2009 v 14:38 | Reagovat

VjyxFW  <a href="http://ittihmbjrwsc.com/">ittihmbjrwsc</a>, [url=http://kljdgszyrakt.com/]kljdgszyrakt[/url], [link=http://dbwphmguiept.com/]dbwphmguiept[/link], http://fgtvxibjdjvs.com/

408 sima sima | 28. května 2009 v 0:17 | Reagovat

je tento článek a některé komentáře pod ním míněny vůbec vážně!!? Doufám, že ne... Anebo to jste opravdu všechny takové zaryté ekologičky a zastánkyně zdravého životního stylu?? Ale jděte... Společně s deodoranty a holením je to jedna z věcí, které u feministek naprosto nechápu. - ,,Nepoužívejte deodoranty, je to nezdravé!" ,,Neholte se, nenásledujte tupé stádo ovcí!" aneb jinými slovy - ,,Páchněte! Buďte chlupaté! Buďte špinavé! BUĎTE JAKO TI PRASÁČTÍ CHLAPI!... A hlavně neříkejte, že se holíte a používáte deodorant a běžné vložky kvůli sobě, kvůli svému dobrému pocitu! " Anebo se mýlím!? Tak proč tu např. neuděláte článek o tom, jak je nezdravé kouření? Jak lidskému tělu neprospívá alkohol? ... Že píšu kraviny? No jo, to by už vlastně nebylo patříčně feministické. Nebylo by to proti chlapům.. Anebo co třeba článek o tom, jaké nebezpečné záření vyzařují elektrické přístroje? Ano, dámy. Přesně ta bedýnka u které sedíte, vyzařuje tolik škodlivého záření a to ani nemluvím o tom, kolik to žere energie a jak šíleně je to neekologické! Nechcete o tom také napsat článek a navrhnout nám nějakou alternativu, třeba počítač poháněný ručním motorem, anebo nějaké speciální obleky na ochranu, něco na způsob radioaktivních plášťů, wow! Budeme zdravější, budeme ekologičtější! A hlavně budeme správně riot grrrl, oh yeah 8-)

409 A.B. A.B. | 8. června 2009 v 14:34 | Reagovat

Já nevím, vložky mi osobně příjdou hodně nepohodlné a hlavně v létě hodně nepříjemné. Pratelné vložky - jako když to někomu vyhovuje, tak proč ne. Osobně mi je ta představa nepříjemná...
Já si teď koupila kalíšek a můžu doporučit všem, které jsou zvyklé na tampony. Je to pohodlné, čisté - člověk není celý den upatlaný od krve, ten silikon se velmi snadno čistí, takže když jdete někde kde není umyvadlo u toalet nebo na veřejných toaletách, tak stačí kalíšek vytřít papírem nebo papírovým kapesníkem. Navíc opravdu neprotéká a dá se s ním i koupat:) Vřele doporučuju!

410 Kamikadze Kamikadze | 6. srpna 2009 v 19:16 | Reagovat

Kurna to uz vam ty debilni amici vymili mozek na tolik, ze verite na takovihle kraviny??? Jestli to myslite vazne tak bych bej vama zacal uvazovat realne!!! Globalni oteplovani je mitus!!! tyhle imperialisticky kraviny se vymikaj zdravimu rozumu... Uz se tesim az vy krasavice slabsi zde pri nejaky katastrofve vichcipate a mi rozumnejsi patrioti zde prezijeme....

411 anča anča | Web | 4. listopadu 2009 v 23:41 | Reagovat

no fuj

412 Babsi † Babsi † | E-mail | Web | 9. listopadu 2009 v 16:43 | Reagovat

Opravdu nevím, co autory komentářů (například[408]:[410]:a další)vede k tomu, aby tu takhle nadávali. Oukej, oni nežijí ekologicky, ale proč se navážet do lidí, kteří ekologicky žijí? Když CHCE nosit takovéhle vložky, no tak prosím, ať je nosí, přece si nebudeme přikazovat, jaké budeme používat vložky proboha.

413 Joann Joann | 14. listopadu 2009 v 18:35 | Reagovat

Tak nevím... Hlavně bych chtěla upozornit, že tampony s aplikátorem jsou dnes už spíš v menšině a převažují tampony bez aplikátoru, takže odpadá problém se spoustou aplikátorů... Jinak představa pratelných vložek mě děsí...

414 f$ f$ | 19. listopadu 2009 v 13:00 | Reagovat

Milá dámo, chce se mi z vás blít. To co tu píšete nechte přečíst vašemu příteli, jistě vás pochválí a zahrne láskou. Smradlavou zakrvácenou vložku dávat prát do pračky z ostatním prádlem může opravdu buď uplné prase, nebo nějaká zmagořená ekoložka. Krámům zdar.

415 Alena Alena | 23. července 2010 v 3:16 | Reagovat

O endometrioze toho moc nevím, ale rakovina děložního čípku nevzniká používáním tamponů.
Rakovinu děložního čípku spůsobuje virus HPV a je to tedy sexuálně přenosné onemocnění. Virus dlouhou dobu (klidně i 20 let) se nemusí v těle nijak projevovat. Né každé nakažení HPV způsobí rakovinu, ale to riziko zde existuje.

I tak tampony zdraví neprospívají a pakliže spůsobují dlouhodobé záněty, tak mohou tímto podporovat rozvoj rakoviny způsobene viry HPV.

Prosím, příště si lépe ověřte fakta.

416 Alena Alena | 23. července 2010 v 3:21 | Reagovat

PS: doporučuji menstruační kalíšky. Mimo jiné nevysušují děložní stěnu jako tampóny.

417 Gubi Gubi | 10. ledna 2011 v 20:11 | Reagovat

jde vidět, že nemáš ponětí o chemii či záležitostech okolo GMO a šíříš pouze bludy, které vycházejí z nevědomosti.Pro malý příklad si zkus nastudovat problematiku GMO a zjistíš, že tvé názory nemůžeš tak jednoznačně definovat a rozhodně je zde psát fakta!

418 Jindra Jindra | 21. července 2011 v 14:52 | Reagovat

Tak to ja tedy autorce vice nez fandim. Osobne pouzivam latkove vlozky (kalisek mi bohuzel nevyhovuje) a nemuzu si je vynachvalit. K umelotine uz se tedy rozhodne nevratim.
Co se tyce komentaru, spis mi pripada, ze diskutujici nemaji poneti...

419 Dulka Dulka | 6. října 2011 v 20:53 | Reagovat

tady někdo četl Biomanželku :D

420 petra petra | 17. října 2011 v 21:18 | Reagovat

Ahoj před několika týdny oblétla světová média zpráva, že 15 ti letá dívka v Anglii musela být odvezena záchrankou. Byla držena dva dny v umělém spánku poté a nebylo jansé, zda přežije. jak s eukázalo její zdravotní problémy způsobilo používání tampónu. Já musím říct, že poté, co jsme tuto zprávu přečetla, tak jsme koukla na leták ohledně syndromu toxického šoku a zjistila jsme, že průjem, bolest hlavy, cítit se, jako nemocná je všehcno projev této otravy. Myslím, že si to ani neuvědomujeme, myslíme si, že je nám špatně, že ot k těmto dnům patří. Já oosbně musím říct, že jsme vyzkoušela jen prostě v době, kdy mi je špatně nepoužívat tampón, ale vložku a zázračně se mi udělalo líp. takže bez ohledu na světovou ekonomiku a přírodu a bla bla bla určitě tampóny zdravý nebudou. Já byla taky ta, co říkala, mě to nic nedělá, jen mi bylo špatě. Ale netušila jsme, že mi špatně být vůbec nemusí. :-)

421 tara tara | 15. ledna 2012 v 21:58 | Reagovat

a jéžiš, to je snad každýho věc, co mu vyhovuje! :D jo, je to neskutečnýho odpadu, ale třeba pleny pro děti jsou ještě objemnější :D no a naopak když jsem byla malá, tak jsem měla prací pleny, takže proč by někdo nemohl používat prací vložky????? ;)

422 Tessie Tessie | 13. února 2012 v 21:39 | Reagovat

Eh... jo, jasně. Úplně vidím, jak usínám s vložkou z řas nebo bavlny. Máme, co máme protože je to nejlepší. Vážně jswm sw nasmála xD Kdyby to byla jenom blbá bavlna, musela bych mít mezi nohama kouli a stejně by ti proteklo;) Ale klidně si balte vložky samy xD

423 Mandy Mandy | 20. března 2012 v 11:07 | Reagovat

Ahoj,
já sama bych tohle asi nezkusila,ale prč někoho odsuzovat?
A taky jak bylo napsáno nahoře,zvířata nemůžou za to,že my potřebujeme nové a EXTRA super přípravky na pleť atd...oni nemůžou za to,že jsme tak rozežraní,takže bychom na nich neměli nic testovat.Doma recyklujeme.Musíme si uvědomit,že nemůžeme čekat až Zemi zničíme,ale myslím si,že jsou horší věci než vložky,co třeba jaderný odpad,znečištěné ovzduší a znečištěné toky a moře...Ve světě umírají chráněnné druhy zvířat a my tady řešíme ekovložky...no nevím jestli jsme začali od správného konce :D
Ale někde se začít musí!

424 elis elis | E-mail | Web | 12. září 2012 v 12:29 | Reagovat

A to ještě nevíte, jak vzácná tekutina menstruační krev je!!! Obsahuje obrovské množství kmenových buněk, které se dají uchovat v tekutém dusíku a v případě nemoci využít k léčbě. Článek na téma využití je zde: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=1764
Ve světě už fungují společnosti, které vám za drobný poplatek uchování kmenových buněk umožní. Je to výborná alternativa, pokud nemáte uchovanou pupečníkovou krev. [401]:

425 mama mama | E-mail | 22. září 2012 v 21:54 | Reagovat

precitaj si
R

426 Beata Beata | 11. března 2015 v 20:22 | Reagovat

[401]: like!

427 Norkina Norkina | 18. srpna 2015 v 10:54 | Reagovat

Máte rády intimní mýdla? Neob používáte ta obyčejná:

http://www.ladyteen.cz/intimni-mydla

428 cialis_pills cialis_pills | E-mail | Web | 5. června 2016 v 6:14 | Reagovat

Hello!

429 LarryFinly LarryFinly | E-mail | Web | 13. května 2017 v 6:35 | Reagovat

join the new social <a href=http://onlinecasinos-x.com>online casino</a> guide

430 JimmyMaw JimmyMaw | E-mail | 11. října 2017 v 14:10 | Reagovat

test soft

431 Osmininafiefe Osmininafiefe | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 22:14 | Reagovat

viagra in tokyo buy

      <a href=http://viagrahsk.com/>buy viagra</a>

    <a href="http://viagrahsk.com/">buy viagra online</a>

    viagra kaufen aber wo

432 Olegfiefe Olegfiefe | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 2:26 | Reagovat

buying viagra free samples

      http://viagraonlinelka.com/ - viagra online

    <a href="http://viagraonlinelka.com/">cheap viagra</a>

    vente ligne viagra

433 pshgtz pshgtz | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 15:49 | Reagovat

<a href=http://canada-pharmaci.com>cialis professional uk</a>  
cialis tadalafil 20mg online http://canada-pharmaci.com

434 fgvppq fgvppq | E-mail | Web | 18. srpna 2018 v 5:39 | Reagovat

<a href=http://canadian-pharmasy.com>canadian cialis</a>  
how to buy cialis http://canadian-pharmasy.com

435 yczrpx yczrpx | E-mail | Web | 22. srpna 2018 v 20:56 | Reagovat

viagra online pharmacy net http://canadian-pharmacie.com  
<a href=http://canadian-pharmacie.com>generic viagra</a>

436 qpxamn qpxamn | E-mail | Web | 28. srpna 2018 v 23:24 | Reagovat

generic for cialis http://canadian-pharmasy.com  
<a href=http://canadian-pharmasy.com>buy cialis pills online</a>

437 weldez weldez | E-mail | Web | 13. září 2018 v 10:33 | Reagovat

cialis online australia review http://canadian-pharmasy.com  
<a href=http://canadian-pharmasy.com>cialis from canadian pharmacy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama