Manifest BM

5. prosince 2005 v 21:41 |  Manifest čili proč a nač
Jsme kolektiv seskupený kolem zinu Bloody Mary, který vychází už od roku 2000 a snaží se šířit myšlenky Riot Grrrls.
Hnutí Riot Grrrls vzniklo v roce 1991 v USA v New Yorku a Olympii a rychle se rozšířilo po Spojených státech i Evropě. Objevilo se v nezávislé, především punkové subkultuře a bylo reakcí dívek a žen, které se zde pohybovaly, na stále přetrvávající patriarchální uspořádání, jednání i myšlení této zdánlivě svobodné scény. Ženy, které se pojmenovaly Riot Grrrls (něco jako Vzpurný holky) - "grrrls" proto, že toto slovo obsahuje mocné a vzteklé zavrčení "grrr" - začaly zakládat vlastní kapely a ziny, protože už je nebavilo být jen pasivními konzumentkami mužské hudby, obdivovatelkami mužských muzikantů a čtenářkami časopisů s mužskými tématy, která se obecně předkládají jako genderově neutrální. Riot Grrrls se setkávaly a vytvářely nehierarchické kolektivy, kde diskutovaly, vydávaly své časopisy a snažily se řešit problémy, které je trápily a o které se nikdo valně nezajímal. Jedním z velkých témat pro ně bylo násilí na ženách a sexuální zneužívání, s nímž mělo mnoho mladých dívek zkušenosti. Na základě toho se zrodila typická image RG - dětské šatičky, těžké vysoké boty, culíčky a rozmazaná rtěnka a na čele, prsou či břiše nápisy jako "kurva" nebo "děvka".
Riot Grrrls se však nezaměřovaly "pouze" na ženské otázky, šlo jim například i o práva zvířat, boj proti rasismu a homofobii.
Riot Grrrls bývaly často nařčeny z přílišného separatismu a nenávisti k mužům, což ale bylo spíše mediálním výmyslem, který znovu oživil mýtus nenávistné a agresivní feministky. Na tento "separatismus" říkáme ano i ne. "Ne" proto, že se nechceme uzavírat a protože víme, že na řešení problémů, jež se týkají celé společnosti - a genderový útlak jistě takovým problémem je -, se musejí podílet všichni členové a členky této společnosti , ne jen její jedna část. Uvědomují si to i muži s profeministickým smýšlením, a tak se vedle Riot Grrrls objevili i Riot Bois. "Ano" ale říkáme proto, že se jako ženy někdy chceme bavit o věcech, které muži neznají, a které proto někdy obtížně chápou. Proto, že chceme vytvořit atmosféru solidarity mezi dívkami, které jsou dnes spíše nuceny mezi sebou soutěžit o přízeň mužů. A také proto, že je-li celý (veřejný) svět mužský, chceme vytvářet svůj svébytný, ženský prostor, kde by zazněly naše hlasy, jež je jinak v onom "neutrálním", "všeobecném" světě slyšet jen velmi málo. Proto jsme se také v Bloody Mary věnovaly tématům jako mýtus krásy, menstruace, prostituce nebo těhotenství.
Riot Grrrls většinou pocházely ze střední třídy, byly to mladé bílé ženy, Američanky, dobře ekonomicky zajištěné, takže často neviděly problémy, o nichž začala mluvit až třetí vlna feminismu -spolu s útlakem na základě genderu na ženy působí diskriminace kvůli jejich rase a původu, věku a vzhledu, sexuální orientaci, třídnímu původu atd. My se však tyto aspekty snažíme reflektovat a uvědomovat si rozdílnost žen, a zároveň bojovat proti tomu, co je diskriminuje celkově jako skupinu.
Bloody Mary je poměrně volné a otevřené seskupení, spojuje nás odpor proti sexismu a patriarchálnímu nastavení společnosti, myšlenky Riot Grrrls a kritický postoj vůči kapitalismu a útlaku obecně. Stejně jako jiné Riot Grrrls máme blízko k anarchismu, ale ne všechny se jako anarchofeministky definujeme. Vymezujeme se proti liberálnímu feminismu a jeho pojetí osvobození žen jakožto pouhého vyrovnání nerovností mezi gendery v tom smyslu, že ženám bude umožněno totéž, co mužům. Nemyslíme si, že genderovému útlaku lze zamezit legislativními změnami, které vnímáme jen jako kosmetické. Dále se v duchu Riot Grrrls stavíme proti příliš akademizujícímu a suchému feminismu. Riot Grrrl feminismus je úzce spojen s nezávislou D.I.Y. kulturou. Jde v něm o hravost a tvořivost, chce se bavit, a přesto se stále zabývat vážnými politickými otázkami. Chceme-li vytvořit alternativu stávajícího patriarchálního, kapitalistického a ponurého světa, osvětlovaného pouze televizními obrazovkami, musí to být alternativa se vším všudy, a tedy i se zábavou.
Chceme si v sobě udržet malou vzpurnou holku, která ještě není sešněrovaná společenskými konvencemi, které se v dospělosti, když už jsou tolik zažrané pod kůži, jen těžko boří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Můj názor na Bloody Mary

Je nejlepší! 77.8% (105)
Je nejhorší! 11.9% (16)
Co to je? 10.4% (14)

Komentáře

1 trent trent | Web | 5. prosince 2005 v 21:54 | Reagovat

Dobrej manifest. Sám sebe bych definoval jako anarchistu a volnomyšlenkáře.  I když jsem muž  (spíš kluk je mi teprv 18) tak podporuju vaší myšlenku. PS:Doufam že se bude vaše stránka dál vyvíjet, ale chtělo by to trochu změnit barvy, je to trochu nepřehledný.

2 Emča Emča | 5. prosince 2005 v 22:25 | Reagovat

no tedy - asi hodinu si tu hraju s blogem, a už první komentář - díky!

a taky díky za chválu.

barvy se určitě změněj, zatim to jen tak zkouším

3 Immortal king Immortal king | Web | 6. prosince 2005 v 16:37 | Reagovat

jo, pokračujte, jde jen o to, aby ten skluz do feminismu zůstal jen výmyslem médií a nestal se realitou. Jinak souhlas, že všichni stejně nezávisle na pohlaví

4 Emča Emča | 6. prosince 2005 v 17:29 | Reagovat

moc ten komentář nechápu, ale  ráda bych připomněla, že:

- feminismus už realita je (pro někoho možná černá můra)

- to, co se médii prezentuje jako feminismus, je často opravdu jen výmysl

jinak souhlas, že všichni nezávisle na pohlaví:))))

5 mishaka5 mishaka5 | E-mail | 19. února 2006 v 23:47 | Reagovat

ahoj,

jak se s vami clovek muze seznamit ?popripade treba prispivat nejakymi clanky?

diky

6 blinkkker182 blinkkker182 | Web | 3. dubna 2006 v 0:10 | Reagovat

...heh..parada..drzim prsty...sympatizant zo SR ;)

7 anatrotto anatrotto | 16. července 2006 v 13:11 | Reagovat

Jen tak dal!!!!

8 kubick kubick | E-mail | 8. září 2006 v 0:51 | Reagovat

ahoj, nebudu vam prihrivat polevku, sam se povazuji za anarchofeministu a konecne se mi dari vytvaret takove partnerske vztahy, ktere vykazuji velike znamky rovnosti...hloupe slovo, spise bych rekl tolerance, duvera, svoboda...vime o cem mluvime. drive byl problem spis ze strany partnerky, jedna to vzala jako prilezitost udelat ze me submisivniho hlupacka a druhe se nelibilo, ze ji nevnimam jako "atraktivni kundu"... mno, je to dost slozite, byl jsem vychovavan jako drtiva vetsina ostatnich v patriarchalni rodine, rodine zalozene na tatkovi-SkoroBohovi a mamce, co veri. Uz ani nevim, kde se ve mne probudila touha bojovat proti genderove nerovnosti, ale jsem za to opravdu rad... na vas si nejvice cenim toho, ze presto vsechno stale zanechavate urcity duraz na rozdilu mezi muzskym a zenskym myslenim, ze nektere veci proste muzi nevyresi nebo je to pro ne obtizne je resit. To je fajn, je to taktez prime vyvraceni velmi znamych diskreditacnich kecu, ze feminismus usiluje o svobodu zeny chovat se jako muz... jo, otazka kterou jsem tu jiz videl, jak je to s prispevky do Bloody Mary? Jsem novinar, basnik a....pockat. Nebudu si honit ego. Zkratka pisu a rad bych prispival.

9 DonHugo DonHugo | E-mail | Web | 5. února 2007 v 20:45 | Reagovat

zdravíčko... jen jsem si říkal, že sem napíšu. nějaký řeči ve smyslu jak vás hrozně podporuju, i když jsem bílý heterosexuální chlapec. mělo to by to být vtipné, revoluční a tak. ale nějak mě velká anarchofeministická slova nenapadají. osobně se definuji jako anarchista a pro znamená to pro mě i jistou formu feminismu...

tak jo...

jen tak dál...

10 Krystalický falokrat Krystalický falokrat | 22. srpna 2007 v 21:59 | Reagovat

Mám vaše vymezení proti liberálnímu feminismu chápat tak, že prosté vyrovnání společenských příležitostí není dostačující? Mohu se tedy zeptat, jaké společenské změny bydostatečné byly? Diskriminace mužů? Či dokonce návrat k matriarchálnímu uspořádání primitivních společností doby kamenné?

11 ph ph | 10. listopadu 2007 v 7:39 | Reagovat

Nejde přece jen o společenské příležitosti. Nejde ani tak o rovnost, jako spíš o rovnováhu. Rovnostářství je prima ve smyslu "před nikým se neponižuj, nad nikoho se nepovyšuj", ale jinak bývá vnímáno dost zjednodušeně. Pokud budu chtít v ZOO nastolit rovnost, budu všechnu zvěř krmit zeleninou i masem? To bude k ničemu. Ačkoli vnímám každého jedince jako určitou osobnost bez ohledu na pohlaví, přece jen musím brát v potaz, že ženy a muži jsou biologicky nastaveni jinak a mají své specifické pohledy na věc a potřeby. Chápu, že stejné argumenty vedou k modelu "muž-lovec-hlava rodiny-tvůrce dějin-myslitelakdovícoještě" + "žena-matka-hospodyně-služka-roštěnka-mužovaasistentkaaposluhovačka", ale tento model není založen na rovnováze, ale pouze na potřebách mužů. A pokud se podívám do minulosti, mohu si ho zjednodušit také takto: "žena-život" + "muž-smrt" (ženy rodily, odsraly tu bolestivější a delší část plození, zatímco samci z dlouhé chvíle vraždili, vedli války, holocausty, pardon - vlastně jen hájili svá území a zabezpečovali rodiny...). A neměli bychom rovněž zapomínat, že podstatnou roli ve společenských vztazích hrají osobní zkušenosti, z nichž některé jsou především pro muže zcela nedostupné. Podle mě jde tedy především o rovnováhu mezi jin a jang, což neznamená, že oba póly dostanou totéž a nebude co řešit:-))

Jinak naprostý souhlas s tím, že legislativní změny jsou pouze kosmetické (čímž netvrdím, že by nebyly potřebné).

12 Iris Iris | 30. ledna 2008 v 21:17 | Reagovat

Falokrate, tys nic z toho nepochopil. Jak píše ph, rovnost mezi muži a ženami je blbost. Ženy nemůžou dělat to samé, co muži, stejně jako muži nemůžou dělat to samé, co ženy. Muži nemůžou nosit děti, rodit je, kojit atakdále a ženy nemůžou vykonávat některé fyzicky náročné práce (ať si říká kdo chce co chce, ženy nejsou stejně silné, ve smyslu fyzickém, jako muži). Pokud bychom chtěli rovnost, musely by se i ženy vzdát různých práv a výhod. Je potřeba nastavit věci tak, aby vyhovovaly všem. Ženy v zaměstnání jsou znevýhodněny, když mají děti a potebují s nimi třeba zůstat doma, když jsou nemocné, ale je nutno si uvědomit, že ty děti jsou i mužovy. Proč zaměstnavatele nezajímá, jestli muž má nebo chce mít děti? Protože o děti se odjakživa stará žena. Musí se změnit stávající chápání, tzn. žena se stará o rodinu, vaří, uklízí a muž pracuje. Tím ale nechci říct, že je špatné, když se žena rozhodne být doma s dětmi! Nepovažuju takovou ženu za ušlápnutou puťku, je to její rozhodnutí a její věc...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama